Ухвала суду № 54512466, 18.12.2015, Касаційний адміністративний суд Верховного Суду (до 15.12.2027 - Вищий адміністративний суд України)

Дата ухвалення
18.12.2015
Номер справи
234/3288/15-а
Номер документу
54512466
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

18 грудня 2015 року м. Київ К/800/35822/15

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:

головуючого - Смоковича М.І.,

суддів: Сороки М.О., Чумаченко Т.А.,

розглянувши у порядку письмового провадження в касаційній інстанції адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у місті Краматорську про визнання дій незаконними та зобов'язання вчинити дії, провадження у якій відкрито

за касаційною скаргою ОСОБА_1 на постанову Краматорського міського суду Донецької області від 19 травня 2015 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 23 червня 2015 року,

у с т а н о в и л а :

У березні 2015 року ОСОБА_1 (далі також - позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України у місті Краматорську (далі також - УПФУ у м. Краматорську) про визнання дій незаконними та зобов'язання вчинити дії.

Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначав, що 15 грудня 2014 року ВКК Міської лікарні № 3 м. Краматорська направило його до міжрайонної офтальмонологічної медико-соціальної експертної комісії у місті Донецьку.

17 грудня 2014 року він пройшов огляд в комісії у м. Донецьку, яка підтвердила та продовжила інвалідність 2-ї групи, про що видала довідку до акту огляду МСЕК № 409733 від 17 грудня 2014 року.

18 грудня 2014 року із зазначеною довідкою позивач звернувся до УПФУ у м. Краматорську, проте відповідач відмовився відновити виплату пенсії по інвалідності, мотивуючи свою відмову посиланням на розпорядження КМУ №595 від 07 листопада 2014 року та тим, що довідка надана на території, непідконтрольній українській владі.

Позивач вважає дії пенсійного органу протиправними, оскільки в зазначеній постанові КМУ не йдеться про невиплату пенсії. Крім цього, своєю відмовою відновити виплату пенсії, відповідач змушує позивача в порушення положення про медіко-соціальну експертизу пройти повторний огляд. Своїми незаконними діями відповідач завдав позивачу матеріальну та моральну шкоду.

В зв'язку з чим позивач просив:

визнати неправомірними дії УПФУ в м. Краматорську щодо відмови відновити йому виплату пенсії по інвалідності;

зобов'язати відповідача відновити, нарахувати та виплатити пенсію відповідно до виписки з акту огляду МСЕК №409733 від 17 грудня 2014 року;

визнати за ним право на відшкодування матеріальної та моральної шкоди в зв'язку з бездіяльністю та відмовою пенсійного органу здійснити виплату пенсії на підставі виписки з акту огляду МСЕК №409733 від 17 грудня 2014 року.

Постановою Краматорського міського суду Донецької області від 19 травня 2015 року, залишеною без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 23 червня 2015 року, в задоволенні позовних вимог відмовлено у повному обсязі.

У касаційній скарзі ОСОБА_1, посилаючись на порушення судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального і процесуального права, просить скасувати їх рішення та постановити нове про задоволення позову.

Касаційна скарга задоволенню не підлягає з таких підстав.

Згідно з частиною третьою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Судами першої та апеляційної інстанцій при розгляді даної справи було повно і всебічно встановлено фактичні обставини справи, надано їм належну правову оцінку та у відповідності із вимогами матеріального і процесуального права вирішено цей спір.

Відповідно до статті 30 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсія по інвалідності призначається в разі настання інвалідності, що спричинила повну або часткову втрату працездатності внаслідок загального захворювання (в тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства) за наявності страхового стажу, передбаченого статтею 32 цього Закону.

Пенсія по інвалідності призначається незалежно від того, коли настала інвалідність: у період роботи, до влаштування на роботу чи після припинення роботи.

Пенсія по інвалідності від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання призначається відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності».

На підставі статті 31 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» причина, група, час настання інвалідності, строк, на який встановлюється інвалідність, визначаються органом медико-соціальної експертизи згідно із законодавством.

Органи Пенсійного фонду та застрахована особа мають право в установленому законом порядку оскаржити рішення органів медико-соціальної експертизи.

Згідно зі статтею 34 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсія по інвалідності призначається на весь строк встановлення інвалідності.

Статтею 35 цього Закону визначено, що у разі зміни групи інвалідності пенсія в новому розмірі виплачується з дня зміни групи інвалідності.

У разі якщо особа не з'явилася в органи медико-соціальної експертизи на повторний огляд у визначений для цього строк, виплата пенсії по інвалідності зупиняється з першого числа місяця, наступного за місяцем, у якому вона мала з'явитися на повторний огляд.

У разі якщо строк повторного огляду медико-соціальної експертизи інвалідом пропущено з поважних причин або в разі визнання його знову інвалідом виплата пенсії по інвалідності відновлюється з дня, з якого припинено виплату, до дня повторного огляду, але не більш як за три роки, якщо орган медико-соціальної експертизи визнає її за цей період інвалідом. При цьому якщо під час повторного огляду інваліда переведено на іншу групу інвалідності (вищу або нижчу), пенсія за зазначений період виплачується за попередньою групою інвалідності.

Якщо виплату пенсії інвалідові було припинено у зв'язку з відновленням здоров'я або якщо він не отримував пенсії внаслідок нез'явлення на повторний огляд без поважних причин, то в разі наступного визнання його інвалідом виплата раніше призначеної пенсії поновлюється з дня встановлення інвалідності знову за умови, що після припинення виплати пенсії минуло не більше п'яти років.

Органи медико-соціальної експертизи зобов'язані повідомляти територіальні органи Пенсійного фонду в порядку, встановленому законодавством, про результати повторного огляду осіб, яким призначена пенсія по інвалідності, та про нез'явлення цих осіб на зазначений огляд.

Крім того, відповідно пункту 24 Положення про медико-соціальну експертизу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03 грудня 2009 №1317 (далі - Положення № 1317), медико-соціальна експертна комісія видає особі, яку визнано інвалідом, довідку та індивідуальну програму реабілітації, надсилає у триденний строк виписку з акту огляду МСЕК органові, в якому інвалід перебуває на обліку, як одержувач пенсії. Видача особі, яку визнано інвалідом, виписки з акту огляду МСЕК на руки забороняється.

Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судами попередніх інстанцій ОСОБА_1 з 07 травня 2009 року по 30 червня 2010 рік призначено пенсію по інвалідності 3-ї групи по зору, відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

На підставі виписки із акту огляду МСЕК від 14 липня 2010 року № 385428, від 15 жовтня 2012 року № 352891 виплату пенсії продовжено з 01 серпня 2012 року по 31 жовтня 2014 року як інваліду 2-ї групи по зору.

Оскільки ОСОБА_1 2 група інвалідності встановлена до 01 листопада 2014 року, відповідно до вимог закону позивач повинен пройти повторний огляд в МСЕК. Виплата пенсії позивачу з 01 листопада 2014 року припинена у зв'язку із закінченням строку інвалідності.

Позивач пройшов повторний огляд в Обласному центрі медико-соціальної експертизи м. Донецьк, про що отримав на руки довідку з акта огляду МСЕК № 409733 від 17 грудня 2014 року, якою підтверджено 2 групу інвалідності по зору до 17 грудня 2018 року.

З цією довідкою ОСОБА_1, звернувся до УПФУ в м. Краматорську для поновлення виплати пенсії, проте йому було відмовлено з посиланням на п.3 постанови КМУ № 595 від 07 листопада 2014 року, відповідно до якого бюджетні установи, підприємства та організації, що належать до сфери управління міністерств повинні перереєструватись до 01 грудня 2014 року на території, де органи державної влади здійснюють повноваження в повному обсязі. Оскільки довідка видана установою, яка зареєстрована на тимчасово окупованій території, пенсійний орган не може на підставі цієї довідки відновити виплату пенсії ОСОБА_1

Судами також встановлено, що позивач неодноразово звертався з питанням продовження виплати пенсії по інвалідності до різних інстанцій в зв'язку з чим отримував відповіді.

Зокрема, листом Мінсоцполітики від 12 лютого2015 року ОСОБА_1 було роз'яснено про необхідність пройти повторний огляд на підконтрольній Україні території. Аналогічне роз'яснення надало МОЗ України листом від 30 березня 2015 року, який також міститься в матеріалах справи.

Листом департаменту пенсійного забезпечення ПФУ позивачу роз'яснено необхідність звернення до обласного центру МСЕК, який знаходиться в м. Краматорськ.

Відповідно до п. 3 Положення № 1317 медико-соціальна експертиза проводиться особам, що звертаються для встановлення інвалідності, за направленням лікувально-профілактичного закладу охорони здоров'я після проведення діагностичних, лікувальних і реабілітаційних заходів за наявності відомостей, що підтверджують стійке порушення функцій організму, обумовлених захворюваннями, наслідками травм чи вродженими вадами, які спричиняють обмеження життєдіяльності.

На підставі п.4 Положення медико-соціальну експертизу проводять медико-соціальні експертні комісії (далі - комісії), з яких утворюються в установленому порядку центри (бюро), що належать до закладів охорони здоров'я при Міністерстві охорони здоров'я Автономної Республіки Крим, управліннях охорони здоров'я обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій.

Згідно до п.5 Положення комісії у своїй роботі керуються Конституцією і законами України, актами Президента України та Кабінету Міністрів України, нормативно-правовими актами відповідних державних замовників, інших центральних органів виконавчої влади, що регулюють відносини державних замовників, інших центральних органів виконавчої влади, що регулюють відносини у зазначеній сфері, та цим Положенням, іншими нормативно-правовими актами з питань медико-соціальної експертизи.

Відповідно до розпорядження КМ України № 1085-р від 07 листопада 2014 року «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення», м. Донецьк де проходив медичний огляд позивач, відноситься до міст, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження.

Відповідно до п.3 Постанови КМ № 595 від 07 листопада 2014року міністерствам, іншим центральним органам виконавчої влади, місцевим державним адміністраціям доручено забезпечити: до 1 грудня 2014 р. переміщення бюджетних установ, підприємств та організацій, що належать до сфери їх управління, з населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження (далі - тимчасово неконтрольована територія), в населені пункти, на території яких органи державної влади здійснюють свої повноваження в повному обсязі. Переміщення здійснюється лише тих бюджетних установ, підприємств та організацій, що у разі зміни місцезнаходження зможуть забезпечити провадження своєї діяльності; невідкладне інформування Міністерства фінансів про зміну місцезнаходження бюджетних установ, підприємств та організацій, що належать до сфери їх управління, які переміщені з тимчасово неконтрольованої території.

Відповідно до п. 9 Положення про медико-соціальну експертизу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.12.2009 № 1317, комісії МСЕК мають установленого МОЗ зразка, штамп і печатку. Переміщення установ, підприємств, організацій передбачає зміну їх юридичної адреси з подальшою заміною штампів, печаток.

Виписка із акту огляду МСЕК видана Міжрайонною офтальмологічною соціальною експертною комісією в м. Донецьку 17 грудня 2014 року, яка на день видачі довідки зареєстрована на тимчасово окупованій території, в штампі вказана адреса - місто Донецьк, а тому зазначену установу не можна вважати повноважним органом в повному розумінні цього значення.

Крім того, згідно інформації Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування Міжрайонна офтальмологічна медико-соціальна експертна комісія в м. Донецьку станом на 27 березня 2015 року не перереєструвалась на підконтрольній Україні території.

Листом Міністерства охорони здоров'я України від 20 лютого 2015 року № 16.03-10/394-15/5367, було роз'яснено, що огляд та переогляд у МСЕК внутрішньо переміщених осіб забезпечують заклади охорони здоров'я на підконтрольній Україні території.

Інваліди, яким була призначена пенсія з інвалідності та соціальна допомога на тимчасово окупованій території до 07 листопада 2014 року занесені до електронної бази даних Пенсійного фонду України та Централізованого банку даних інвалідів органів соціального захисту населення. Отже вони не потребують повторного проходження МСЕК за місцем фактичної реєстрації. Це стосується і громадян, які втратили медичні документи під час евакуації.

Громадянам, які оглядались МСЕК після зазначеної дати, необхідно повторно пройти огляд на підконтрольній Україні території.

Оскільки позивач пройшов повторний огляд МСЕК 17 грудня 2014 року, акт огляду МСЕК виданий Міжрайонною офтальмологічною медико-соціальною експертною комісією в місті Донецьку, тобто на час видачі довідки ця комісія була зареєстрована на тимчасово окупованій території, та не переміщувалася в населений пункт, на території якого органи державної влади здійснюють свої повноваження в повному обсязі, позивача неодноразово повідомляли, що йому необхідно повторно пройти огляд на підконтрольній Україні території, однак проходити повторний огляд позивач не бажає.

Крім того, судами попередніх інстанцій, правильно було взято до уваги, що МСЕК м. Донецька в установленому законом порядку не повідомила пенсійний орган про результати повторного огляду позивача, не надіслала виписку з акту огляду комісії, навпаки така виписка в порушення приписам Положення № 1317 була видана на руки позивачу що категорично заборонено робити, а тому у відповідача відсутні правові підстави приймати до уваги довідку до акта огляду МСЕК №409733 від 17 грудня 2014 року та, як наслідок, поновляти виплату пенсії по інвалідності ОСОБА_1 на підставі цієї довідки з грудня 2014 року.

Що стосується доводів позивача про застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм розпорядження КМУ №1085-р від 07 листопада 2014 року станом на 05 травня 2015 року, а не на час звернення ОСОБА_1 до відповідача в грудні 2014 року, судова колегія зазначає, що як станом на грудень 2014 року, так і станом на травень 2015 року місто Донецьк було віднесено до переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження.

На підставі викладеного колегія суддів погоджується з висновками судів попередніх інстанцій про відсутність ознак неправомірності дій УПФУ в м. Краматорську при відмові відновити позивачу виплату пенсії по інвалідності відповідно до виписки з акту огляду МСЕК №409733 від 17 грудня 2014 року та відсутність підстав для задоволення позовних вимог щодо зобов'язання управління УПФУ у м. Краматорську відновити пенсію та визнання за позивачем право на відшкодування матеріальної та моральної шкоди в зв'язку з бездіяльністю та відмовою пенсійного органу здійснити виплату пенсії на підставі зазначеної виписки.

Відповідно до частини першої статті 224 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.

За таких обставин, колегія суддів приходить до висновку про те, що рішення судів першої та апеляційної інстанцій, є законними і не підлягають скасуванню, оскільки суди, всебічно перевіривши обставини справи, вирішили спір у відповідності з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин, висновки судів попередніх інстанцій є правильними, обґрунтованими, відповідають нормам матеріального та процесуального права, підстави для скасування чи зміни оскаржуваних судових рішень відсутні.

Доводи, які містяться в касаційній скарзі, висновків судів та обставин справи не спростовують.

Керуючись статтями 222, 223-224, 230, 231, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів

у х в а л и л а :

Касаційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.

Постанову Краматорського міського суду Донецької області від 19 травня 2015 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 23 червня 2015 року у цій справі залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії сторонам у справі та оскарженню не підлягає.

Головуючий М.І. Смокович

Судді М.О. Сорока

Т.А. Чумаченко