Ухвала суду № 54512246, 18.12.2015, Касаційний адміністративний суд Верховного Суду (до 15.12.2027 - Вищий адміністративний суд України)

Дата ухвалення
18.12.2015
Номер справи
813/5680/14
Номер документу
54512246
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

18 грудня 2015 року м. Київ К/800/38034/15

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі:

головуючого - Смоковича М. І.,

суддів: Сороки М. О., Чумаченко Т. А.,

розглянувши у письмовому провадженні у касаційній інстанції адміністративну справу

за позовом Державного підприємства "Проектно-конструкторський технологічний інститут "Львівхарчопроект"" до Державної податкової інспекції у Галицькому районі міста Львова Головного управління Міндоходів у Львівській області, за участю третьої особи - Управління Пенсійного фонду України у Галицькому районі міста Львова, про визнання протиправною та скасування вимоги, провадження по якій відкрито

за касаційною скаргою Державного підприємства "Проектно-конструкторський технологічний інститут "Львівхарчопроект"" на постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 13 липня 2015 року,

у с т а н о в и л а :

У серпні 2014 року Державне підприємство "Проектно-конструкторський технологічний інститут "Львівхарчопроект"" (далі - ДП "ПКТІ "Львівхарчопроект"") звернулось до суду з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у Галицькому районі міста Львова Головного управління Міндоходів у Львівській області (далі - ДПІ у Галицькому районі) про визнання протиправною та скасування вимоги № Ю-3485-17У від 20 травня 2014 року про сплату суми недоїмки зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у розмірі 17292,30 гривень.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначає, що суб'єктом владних повноважень сформовано вимогу № Ю-3485-17У від 20 травня 2014 року, згідно з якою від ДП "ПКТІ "Львівхарчопроект"" вимагається сплатити заборгованість у розмірі 17292,30 грн., яка виникла внаслідок несплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Позивач наголошує на порушення ДПІ у Галицькому районі порядку нарахування фінансових санкцій та вказує на своєчасність сплати єдиного внеску до бюджету, а відтак відсутність заборгованості.

Вважаючи розрахунок недоїмки, який наведений суб'єктом владних повноважень необґрунтованим, позивач звернувсь до суду з вимогою про скасування прийнятого рішення щодо її сплати.

29 вересня 2014 року, розглянувши під час судового засідання клопотання, Львівським окружним адміністративним судом залучено в якості третьої особи до участі в адміністративній справі Управління Пенсійного фонду України у Галицькому районі міста Львова (далі - УПФУ в Галицькому районі).

Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 17 листопада 2014 року позовні вимоги задоволено в повному обсязі.

Визнано протиправною та скасовано вимогу про сплату боргу (недоїмки) № Ю-3485-17У від 20 травня 2014 року, прийняту ДПІ у Галицькому районі.

Стягнуто з Державного бюджету України на користь позивача витрати, пов'язані зі сплатою судового збору у сумі 182,70 гривень.

Постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 13 липня 2015 року постанову Львівського окружного адміністративного суду від 17 листопада 2014 року скасовано та прийнято нову постанову, якою у задоволенні адміністративного позову відмовлено.

У касаційній скарзі ДП "ПКТІ "Львівхарчопроект"", посилаючись на порушення судом апеляційної інстанції норм матеріального права, просить скасувати його рішення та залишити в силі постанову суду першої інстанції.

Касаційна скарга підлягає залишенню без задоволення з таких підстав.

Судами попередніх інстанцій встановлено, що основними видами діяльності ДП "ПКТІ "Львівхарчопроект"" є проектування об'єктів для збору, зберігання і переробки плодово-ягідної продукції.

20 травня 2014 року ДПІ у Галицькому районі сформовано вимогу № Ю-3485-17У, якою зобов'язано ДП "ПКТІ "Львівхарчопроект"" сплатити заборгованість зі сплати єдиного внеску (недоїмку), що виникла станом на 20 травня 2014 року у сумі 17292,30 гривень.

Відповідно до звітів про суми нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що підлягають сплаті, поданих відповідачем до УПФУ в Галицькому районі, ДП "ПКТІ "Львівхарчопроект"" було сплачено суми єдиного соціального внеску: 25 березня 2013 року - 3000,00 грн., 04 квітня 2013 року - 2700,00 грн., 15 квітня 2013 року - 5000 грн., 18 квітня 2013 року - 4680,00 грн., 19 квітня 2013 року - 7350,00 грн., 29 квітня 2013 року - 2400,00 грн., 16 травня 2014 року - 2251,72 грн., 17 травня 2014 року - 7000,00 гривень.

Однак, вищенаведеними сумами сплати єдиного внеску погашено заборгованість, яка була станом на 20 лютого 2013 року.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що органом доходів і зборів протиправно складено та скеровано позивачу вимогу про сплату недоїмки у сумі 17292,30 грн., оскільки відповідно до платіжних доручень ДП "ПКТІ "Львівхарчопроект"" чітко вказував призначення платежу та визначений період, за який здійснювалась сплата єдиного внеску, а тому контролюючим органом неправомірно змінено призначення платежу, визначеного платником податків при їх сплаті з метою погашення податкового боргу.

Львівський апеляційний адміністративний суд, скасовуючи постанову суду першої інстанції та ухвалюючи нове рішення про відмову у задоволенні позовних вимог, прийшов до висновку про правомірність вимоги суб'єкта владних повноважень у зв'язку із наявністю у позивача заборгованості по сплаті єдиного внеску.

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України зазначені висновки суду апеляційної інстанції вважає вірними та такими, що зроблені на підставі правильно застосованих норм матеріального та процесуального права.

Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 67 Конституції України встановлений обов'язок кожного сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" визначено правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку.

Згідно з пунктом 1 частини першої статті 4 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" платниками єдиного внеску є підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.

Визначення недоїмки міститься у пункті 6 частини першої статті 1 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", що передбачає суму єдиного внеску, своєчасно не нарахованої та/або не сплаченої у строки, встановлені цим Законом, обчисленої органом доходів і зборів у випадках, передбачених цим Законом.

Приписами статті 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" встановлено, що рішення, прийняті органами доходів і зборів та органами Пенсійного фонду з питань, що належать до їх компетенції відповідно до цього Закону, є обов'язковими до виконання платниками єдиного внеску, посадовими особами і застрахованими особами.

За несплату, неповну сплату або несвоєчасну сплату суми єдиного внеску одночасно з видачею сум виплат, на які нараховується єдиний внесок (авансових платежів), накладається штраф у розмірі 10 відсотків таких несплачених або несвоєчасно сплачених сум

На суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.

Аналогічне положення кореспондується з Інструкції про порядок нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженої наказом Міністерства фінансів України № 449 від 20 квітня 2015 року (далі - Інструкція).

Так, пунктом 1 розділу VII Інструкції визначено, що за порушення норм законодавства про єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до платників, на яких згідно із Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" покладено обов'язок нараховувати, обчислювати та сплачувати єдиний внесок, застосовуються фінансові санкції (штрафи та пеня) відповідно до Закону.

В силу пункту 13 розділу VII Інструкції строк давності щодо нарахування, застосування та стягнення сум недоїмки, штрафів та нарахованої пені не застосовується.

Так, з платіжних доручень, які містяться в матеріалах справи вбачається, що ДП "ПКТІ "Львівхарчопроект"" чітко вказував призначення платежу та визначений період, за який здійснювалась сплата єдиного внеску.

Разом з цим, матеріалами справи підтверджується факт несвоєчасної сплати позивачем єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, яка виникла внаслідок наявності податкового боргу за попередній період, що слугувало зарахуванню сплачених коштів в рахунок недоїмки, штрафів та пені в порядку календарної черговості їх виникнення.

Частиною шостою статті 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" передбачено, що за рахунок сум, що надходять від платника єдиного внеску або від державної виконавчої служби, погашаються суми недоїмки, штрафних санкцій та пені у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі, якщо платник має несплачену суму недоїмки, штрафів та пені, сплачені ним суми єдиного внеску зараховуються в рахунок сплати недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення.

За такого правового врегулювання, колегія суддів Вищого адміністративного суду України прийшла до висновку, що сплачені ДП "ПКТІ "Львівхарчопроект"" кошти направлялись на погашення недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення, що свідчить про правомірність перерозподілу сплачених позивачем коштів по єдиному внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням частини шостої статті 25 вищевказаного Закону та, як наслідок, застосування до позивача міри відповідальності.

Відповідно до частини першої статті 224 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.

З огляду на викладене, висновки суду апеляційної інстанції є правильними, обґрунтованими, відповідають нормам матеріального та процесуального права, підстави для скасування чи зміни оскаржуваного судового рішення відсутні.

Доводи, які містяться в касаційній скарзі, висновки суду та обставин справи не спростовують.

Керуючись статтями 222-224, 231, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів

у х в а л и л а :

Касаційну скаргу Державного підприємства "Проектно-конструкторський технологічний інститут "Львівхарчопроект""залишити без задоволення.

Постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 13 липня 2015 року у цій справі залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії сторонам у справі та оскарженню не підлягає.

Головуючий М. І. Смокович

Судді М. О. Сорока

Т. А. Чумаченко