Ухвала суду № 54511724, 17.12.2015, Касаційний адміністративний суд Верховного Суду (до 15.12.2027 - Вищий адміністративний суд України)

Дата ухвалення
17.12.2015
Номер справи
369/4091/15-а
Номер документу
54511724
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"17" грудня 2015 р. м. Київ К/800/40682/15

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі:

Цуркана М.І. (головуючий),

Єрьоміна А.В.,

Кравцова О.В.,

секретар судового засідання – Коцюрба В.М.,

за участю: представника позивачів (Жданова О.В., Калашнікова Р.В., Куца О.М.) – Титикала Р.С.,

позивачів – Жданова О.В., Калашнікова Р.В., Калініченко Т.І., Куца О.М.,

представника відповідача – Кривенка О.О.,

третьої особи – Кияниці О.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Калініченко Тетяни Іванівни, Карпухіної Ольги Василівни, Жданова Олега Володимировича, Куца Олександра Миколайовича, Карпухіна Ігоря Анатолійовича, Калашнікова Руслана Вікторовича до Петрівської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області, третя особа без самостійних вимог: Державне підприємство «УКРНДПІЦИВІЛЬБУД» про скасування рішень, що переглядається за касаційною скаргою Петрівської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області на постанову Києво-Святошинського районного суду Київської області від 24 червня 2015 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 26 серпня 2015 року,

у с т а н о в и л а :

У квітні 2015 року Калініченко Т.І., Карпухіна О.В., Жданов О.В., Куц О.М., Карпухін І.А., Калашніков Р.В. звернулися до суду з позовом до Петрівської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області (далі – Петрівська сільрада, рада), третя особа без самостійних вимог: ДП «УКРНДПІЦИВІЛЬБУД» (далі – Підприємство), про скасування рішень Петрівської сільради від 28 січня 2015 року № 3227 «Про погодження «Ескізу генерального плану, поєднаного з детальними планами території окремих частин с. Петрівське Києво-Святошинського району Київської області» (далі – рішення Петрівської сільради № 3227) та від 28 січня 2015 року № 3228 «Про погодження «Проекту внесення змін в детальний план території з добавленням (розширенням) нових територій, що прилягають до вул. Б.Хмельницького, бульв. Тараса Шевченка та бульв. Лесі Українки в с. Петрівське Києво-Святошинського району Київської області» (далі – рішення Петрівської сільради № 3228).

Зазначали, що вони є мешканцями с. Петрівське та в безпосередній близькості до їх будинків розпочалось будівництво 9-ти поверхового житлового будинку з об’єктами соціальної інфраструктури на розі вул. Шевченка та вул. Петровського, яке проводиться на підставі оскаржуваних рішень ради. Ними були надані пропозиції до розробленого генерального плану с. Петрівське, але обґрунтованої відповіді вони не отримали, натомість сільрада прийняла оскаржувані рішення без врахування думки жителів села.

Посилаючись на те, що оскаржувані рішення порушують їх права як мешканців с. Петрівське та є протиправними, оскільки прийняті з порушенням вимог чинного законодавства України, просили їх скасувати.

Постановою Києво-Святошинського районного суду Київської області від 24 червня 2015 року, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 26 серпня 2015 року, позов задоволено.

У касаційній скарзі Петрівська сільрада, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права, просить оскаржувані рішення скасувати, а в задоволенні позову відмовити.

Заслухавши доповідача, пояснення осіб, які беруть участь у справі, здійснивши перевірку матеріалів справи та доводів касаційної скарги, колегія суддів вважає, що скарга підлягає частковому задоволенню.

Судами встановлено, що 28 січня 2015 року Петрівською сільрадою прийнято рішення № 3227, яким погоджено ескіз генерального плану, поєднаного з детальними планами території окремих частин с. Петрівське (далі – ескіз), за умови врахування письмових пропозицій, які надійшли на адресу ради та були розглянуті на громадських слуханнях 12 січня 2015 року, відповідно до протоколу громадських слухань від 12 січня 2015 року та будівельних норм і правил. Вирішено передати Підприємству оригінал протоколу громадських слухань в с. Петрівське від 12 січня 2015 року з копіями додатку № 1 та додатку № 2 до нього, разом з оригіналами письмових пропозицій, які надійшли на адресу Петрівської сільради та були розглянуті на громадських слуханнях розробнику генерального плану. Доручено Підприємству врахувати пропозиції, які надійшли на адресу ради та були розглянуті на громадських слуханнях, відповідно до протоколу громадських слухань та згідно будівельних норм і правил, при подальшому розробленні проекту генерального плану, поєднаного з детальними планами території окремих частин с. Петрівське.

Також, 28 січня 2015 року Петрівською сільрадою прийнято рішення № 3228, яким погоджено проект внесення змін в детальний план території з добавленням (розширенням) нових територій, що прилягають до вул. Б.Хмельницького, бульв. Тараса Шевченка та бульв. Лесі Українки в с. Петрівське (далі – проект), за умови врахування письмових пропозицій, які надійшли на адресу ради та були розглянуті на громадських слуханнях 12 січня 2015 року, відповідно до протоколу громадських слухань від 12 січня 2015 року та будівельних норм і правил. Передано Підприємству оригінал протоколу громадських слухань в с. Петрівське від 12 січня 2015 року з копіями додатку № 1 та додатку № 2 до нього, разом з оригіналами письмових пропозицій, які надійшли на адресу Петрівської сільради та були розглянуті на громадських слуханнях розробнику генерального плану. Доручено Підприємству врахувати пропозиції, які надійшли на адресу ради та були розглянуті на громадських слуханнях, відповідно до протоколу громадських слухань та згідно будівельних норм і правил, при подальшому розробленні проекту генерального плану, поєднаного з детальними планами території окремих частин с. Петрівське.

Згідно з протоколом громадських слухань в с. Петрівське містобудівної документації ескізу та проекту від 12 січня 2015 року проводились громадські слухання, на яких відбулось відповідне обговорення. В протоколі зазначено, що учасниками громадських слухань є члени територіальної громади с. Петрівське з правом голосу в кількості 181 чоловік, і присутні з правом дорадчого голосу в кількості 41 чоловік.

Задовольнивши позов, суд першої інстанції, з яким погодився апеляційний суд, виходив з того, що Петрівська сільрада не забезпечила належне врахування законних інтересів та вимог позивачів, як членів громади при розробленні проекту генерального плану, участь громадян, об'єднань громадян в обговоренні даної документації, проектів окремих об'єктів і внесення відповідних пропозицій до державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій.

Крім того, суд першої інстанції зазначив, що відповідачем не забезпечено належне оприлюднення ескізу та проекту, а також інформування мешканців щодо часу і місця розгляду пропозицій та проведення громадських слухань.

Апеляційний суд вказав, що Петрівська сільрада при наявності спірних питань між громадськістю щодо розгляду пропозицій про погодження ескізу і проекту зобов'язана була вжити заходи та утворити погоджувальну комісію з цих питань

Колегія суддів вважає такі висновки судів передчасними.

Відповідно до частини другої статті 2 Закону України від 21 травня 1997 року № 280/97-ВР «Про місцеве самоврядування в Україні» (далі – Закон № 280/97-ВР) місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст.

Згідно із статтею 59 Закону № 280/97-ВР рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймаються на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом.

Відповідно до частини шостої статті 17 Закону України від 17 лютого 2011 року № 3038-VI «Про регулювання містобудівної діяльності» (далі – Закон № 3038-VI) рішення про розроблення генерального плану приймає відповідна сільська, селищна, міська рада.

За приписами частини третьої статті 21 Закону № 3038-VI сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи зобов'язані забезпечити: оприлюднення прийнятих рішень щодо розроблення містобудівної документації на місцевому рівні з прогнозованими правовими, економічними та екологічними наслідками; оприлюднення проектів містобудівної документації на місцевому рівні та доступ до цієї інформації громадськості; реєстрацію, розгляд та узагальнення пропозицій громадськості до проектів містобудівної документації на місцевому рівні (у разі її утворення); узгодження спірних питань між громадськістю і замовниками містобудівної документації на місцевому рівні через погоджувальну комісію; оприлюднення результатів розгляду пропозицій громадськості до проектів містобудівної документації на місцевому рівні.

Відповідно до пункту 9 Порядку проведення громадських слухань щодо врахування громадських інтересів під час розроблення проектів містобудівної документації на місцевому рівні, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 травня 2011 року № 555 (далі – Порядок), та частини шостої статті 21 Закону № 3038-VI пропозиції до містобудівної документації подаються громадянами у письмовому вигляді із зазначенням прізвища, ім`я та по батькові, місця проживання, особистим підписом і повинні містити обґрунтування з урахуванням вимог законодавства, будівельних норм, державних стандартів та правил.

Згідно з пунктом 11 Порядку пропозиції громадськості підлягають реєстрації органом місцевого самоврядування та розглядаються розробником і замовником проектів містобудівної документації у місячний строк. За результатами розгляду пропозицій заявнику надається відповідь про їх врахування або обґрунтована відмова. У разі наявності пропозицій громадськості, рішення про врахування яких розробник і замовник не можуть прийняти самостійно або мають місце спірні питання, особи, які забезпечують роботу з розгляду пропозицій громадськості, повідомляють про це відповідному органу місцевого самоврядування для прийняття останнім рішення щодо утворення погоджувальної комісії.

Частинами четвертою та п’ятою статті 21 Закону № 3038-VI оприлюднення проектів генеральних планів, планів зонування територій, детальних планів територій здійснюється не пізніш як у місячний строк з дня їх надходження до відповідного органу місцевого самоврядування. Оприлюднення проектів містобудівної документації на місцевому рівні є підставою для подання пропозицій громадськості до відповідного органу місцевого самоврядування.

Відповідно до частини дев’ятої статті 21 Закону № 3038-VI оприлюднення результатів розгляду пропозицій громадськості до проектів містобудівної документації на місцевому рівні здійснюється у двотижневий строк з дня їх прийняття шляхом опублікування в засобах масової інформації, що поширюються на відповідній території, а також розміщення таких рішень на офіційних веб-сайтах цих органів.

Проекти нормативно-правових актів, рішень органів місцевого самоврядування, розроблені відповідними розпорядниками, оприлюднюються ними відповідно до вимог Закону України «Про доступ до публічної інформації» не пізніше як за 20 робочих днів до дати їх розгляду з метою прийняття.

Згідно з пунктом 4 Порядку виконавчі органи сільських, селищних, міських рад оприлюднюють у двотижневий строк прийняті органами місцевого самоврядування рішення щодо розроблення проектів містобудівної документації шляхом опублікування таких рішень у засобах масової інформації, що поширюються на відповідній території, а також розміщення на офіційному веб-сайті відповідного органу місцевого самоврядування.

Відповідно до пункту 6 Порядку підставою для подання пропозицій до проектів містобудівної документації відповідному органу місцевого самоврядування є повідомлення про початок процедури їх розгляду.

Пункт 10 Порядку встановлює обов`язок осіб, які забезпечують проведення робіт з розгляду таких пропозицій, повідомляти через ЗМІ про місце подання таких пропозицій.

Як вбачається, в матеріалах справи міститься копія газети «Новий день» № 50 (9164) від 6 грудня 2014 року (яка розповсюджується на території села Петрівське), на сторінці 15 якої відповідачем розміщено повідомлення про розроблення проекту генерального плану, поєднаного з детальними планами території окремих частин с. Петрівське, що дозволить будівництво нових об'єктів житлово-цивільного і виробничого призначення, систем транспортного та інженерного забезпечення. Ескіз проекту виноситься на громадські слухання. Також, щодо розроблення проекту внесення змін в детальний план території з добавленням (розширенням) нових територій, що прилягають до вул. Б.Хмельницького, бульв. Тараса Шевченка та бульв. Лесі Українки в с. Петрівське. Зазначено, що з графічними матеріалами та іншою інформацією стосовно цих проектів бажаючі можуть ознайомитись у приміщенні Петрівської сільської ради та на сайті ради - http://petrivske.org.ua/, а розгляд пропозицій та громадські слухання відбудуться 12 січня 2015 року об 11 год. 00 хв. по вул. Петровського, 123. При цьому, тираж газети склав 3605 примірників.

Отже, судом першої інстанції не в повній мірі встановлено чи виконано відповідачем вимоги пунктів 4 та 10 Порядку щодо інформування громадян про розроблення проектів містобудівної документації.

Відповідно до абзацу третього пункту 11 Порядку у разі наявності пропозицій громадськості, рішення про врахування яких розробник і замовник не можуть прийняти самостійно або мають місце спірні питання, особи, які забезпечують роботу з розгляду пропозицій громадськості, повідомляють про це відповідному органу місцевого самоврядування для прийняття останнім рішення щодо утворення погоджувальної комісії.

Апеляційним судом зазначено, що відповідач протиправно при наявності спірних питань між громадськістю щодо розгляду пропозицій про погодження ескізу і проекту не утворив погоджувальну комісію.

Однак судами не встановлено, які саме пропозиції громадськості, рішення про врахування яких розробник і замовник не могли прийняти самостійно, або спірні питання мали місце, що мало б наслідком обов’язковість утворення погоджувальної комісії.

При цьому, ініціатива зі створення комісії, відповідно до пункту 11 Порядку, має виходити від осіб, які забезпечують роботу з розгляду пропозицій громадськості, у разі якщо ними будуть встановлені такі розбіжності.

Щодо заяви мешканців с. Петрівського від 5 січня 2015 року, на яку посилались суди, то вона містить лише пропозицію щодо включення до складу такої комісії окремих членів громади, а не вимогу щодо її створення.

В частині доводів апеляційного суду, що сільрадою не прийнято до уваги пропозицію Карпухіної О.В. щодо не переносу дороги по вул. 40-років Перемоги, то суд не звернув уваги, що ця пропозиція була розглянута на громадських слуханнях, які відбулись 12 січня 2015 року, зокрема в протоколі слухань в пункті 13 розділу «Розгляд пропозицій» зазначено, що дана пропозиція після обговорення була поставлена на голосування щодо передачі її розробнику генерального плану, за що проголосувала більшість присутніх.

Крім того, суди не звернули уваги та не дали належної правової оцінки тому, що спірними рішенням не затверджено, як зазначають позивачі, а лише погоджено ескіз та проект і передано їх розробнику (Підприємству) для врахування пропозицій громадськості при подальшому розробленні.

Вказані обставини залишені судами поза увагою, що дає підстави стверджувати про невідповідність рішень судів вимогам законності та обґрунтованості, які встановлені статтею 159 Кодексу адміністративного судочинства України, а отже є підставою для їх скасування та направлення справи на новий розгляд у відповідності до вимог частини другої статті 227 Кодексу адміністративного судочинства України.

На підставі викладеного, керуючись статтями 221, 223, 230 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів

у х в а л и л а :

Касаційну скаргу Петрівської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області задовольнити частково.

Постанову Києво-Святошинського районного суду Київської області від 24 червня 2015 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 26 серпня 2015 року скасувати, а справу направити на новий розгляд до суду першої інстанції.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, у строки та в порядку, встановленими статтями 237, 238, 2391 Кодексу адміністративного судочинства України.

Судді М.І.Цуркан

А.В.Єрьомін

О.В.Кравцов