Ухвала суду № 54510028, 03.12.2015, Харківський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.12.2015
Номер справи
585/2875/15-а
Номер документу
54510028
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 грудня 2015 р.Справа № 585/2875/15-аКолегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі:

Головуючого судді: Курило Л.В.,

Суддів: Русанової В.Б. , Присяжнюк О.В. ,

розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Управління Пенсійного фонду України в м. Ромнах та Роменському районі на постанову Роменського міськрайонного суду Сумської області від 28.09.2015р. по справі № 585/2875/15-а

за позовом ОСОБА_1

до Управління Пенсійного фонду України в м. Ромнах та Роменському районі

про визнання неправомірним та протиправним рішення та зобовязання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИЛА:

16.09.2015 року позивач ОСОБА_1 - звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Ромнах та Роменському районі Сумської області, в якому просив суд:

- визнати неправомірним та протиправним рішення Пенсійного фонду України в м. Ромнах та Роменському районі про відмову врахувати при перерахунку його пенсії достовірні відомості про фактично нараховані та сплачені суми допомоги на оздоровлення при наданні щорічної відпустки, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати на підставі довідок, наданих Сумською обласною радою № 59 від 18.07.2015 р., Роменською міською радою № 148 від 16.07.2015 р. про складові заробітної плати, в яку включена допомога на оздоровлення при наданні щорічної відпустки, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань та індексація заробітної плати, на які нараховувався збір на обовязкове державне пенсійне страхування;

- зобовязати Управління Пенсійного фонду України в м. Ромнах та Роменському районі здійснити перерахунок та виплату пенсії посадової особи місцевого самоврядування, призначеної йому, з урахуванням фактично нарахованих та сплачених всіх виплат, з яких сплачено страхові внески, в тому числі сум допомоги на оздоровлення при наданні щорічної відпустки, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, з яких сплачені страхові внески, з урахуванням фактично отриманих сум з дня призначення пенсії, тобто з 29.08.2008 р.;

- зобовязати Управління Пенсійного фонду України в м. Ромнах та Роменському районі врахувати усі види оплати праці, на які нараховується збір на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, включаючи суми допомоги на оздоровлення при наданні щорічної відпустки, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, як складової заробітної плати, з якої проводиться нарахування йому пенсії, тобто у розмірі 90 % - ст. 37 Закону України "Про державну службу" № 3723 - XII (у редакції від 05.10.1995 р. чинний на час виникнення спірних відносин).

Постановою Роменського міськрайонного суду Сумської області від 28.09.2015 року адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено частково.

Визнано протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Ромнах та Роменському районі щодо відмови в перерахунку пенсії ОСОБА_1

Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в м. Ромнах та Роменському районі здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 29.08.2008 року, з урахуванням фактично нарахованих та сплачених всіх виплат, з яких сплачено страхові внески, в тому числі сум допомоги на оздоровлення при наданні щорічної відпустки, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, з яких сплачені страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, з урахуванням отриманих сум, за період - за 2004 р. та з 14.03.2007 р. по 28.08.2008 р. включно, та провести відповідні виплати.

В іншій частині в задоволенні позову відмовлено.

Не погодившись з постановою суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просив скасувати оскаржувану постанову та ухвалите нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовити.

Виходячи з приписів абз. 4 ч. 8 ст. 183-2 КАС України вищезазначена апеляційна скарга розглядається в порядку письмового провадження.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, переглянувши в межах апеляційної скарги постанову суду та доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджено в суді апеляційної інстанції, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управління Пенсійного фонду України в м. Ромнах та Роменському районі Сумської області та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування", що підтверджується пенсійним посвідченням серії ААБ № 939882, копія якого знаходиться у матеріалах справи (а.с. 12,15).

01.08.2015 р. ОСОБА_1 подав заяву щодо перерахунку раніше призначеної пенсії державного службовця, з урахуванням суми виплати допомоги на оздоровлення при наданні щорічної відпустки, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати за останні 2 роки роботи (нараховані суми надані в довідці про складові заробітної плати № 59 від 18.07.2015 р. та довідці від 16.07.2015 р. № 148, на які нараховувався збір на загальнообовязкове державне пенсійне страхування. (а.с. 8-9).

Управління Пенсійного фонду України в м. Ромнах та Роменському районі Сумської області листом № Р/21 від 05.08.2015 р. відмовило у перерахунку пенсії з урахуванням довідок про складові заробітної плати № 59 від 18.07.2015 р. та № 148 від 16.07.2015 р., пославшись на те, що для проведення перерахунку пенсії з урахуванням довідок про складові заробітної плати № 59 від 18.07.2015 р. та № 148 від 16.07.2015 р. підстави відсутні (а.с. 12).

Задовольняючи позов в частині перерахунку і виплати пенсії, суд першої інстанції виходив з того, що оскільки відмова УПФУ в м. Ромнах та Роменському районі Сумської області в перерахунку пенсії порушує передбачене ст. 46 Конституції України право позивача на соціальний захист та суперечить вимогам ст. 19 Конституції України, яка передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України.

Враховуючи оскарження відповідачем судового рішення першої інстанції фактично лише в частині задоволення позовних вимог та межі перегляду, передбачені ст.195 Кодексу адміністративного судочинства України, слід зазначити наступне.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач звернувся до суду з позовом 16.09.2015 року із вимогами щодо захисту його порушених прав, що мали місце з 29.08.2008 року.

Відповідно до ч. 1 ст. 99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Згідно ч.2 ст.99 КАС України (в редакції, яка діяла на час звернення позивача з відповідним позовом) для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Доказів поважності пропуску строку звернення до суду позивач не надав.

Виходячи із зазначених обставин, колегія суддів, вважає, що судом при ухваленні рішення було порушено приписи ст. ст. 99, 100 КАС України, що призвело до необґрунтованого задоволення позову в частині зобов'язання Управління Пенсійного фонду України в м. Ромнах та Роменському районі здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 29.08.2008 року по 15.03.2015 р., з урахуванням фактично нарахованих та сплачених всіх виплат, з яких сплачено страхові внески, в тому числі сум допомоги на оздоровлення при наданні щорічної відпустки, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, з яких сплачені страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, з урахуванням отриманих сум за період - за 2004 р. та з 14.03.2007 р. по 28.08.2008 р. включно, та провести відповідні виплати.

Відповідно до ч.1 ст. 100 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала.

Згідно з ч. 2 ст. 100 КАС України позовна заява може бути залишена без розгляду як на стадії вирішення питання про відкриття провадження в адміністративній справі без проведення судового засідання, так і в ході підготовчого провадження чи судового розгляду справи.

На підставі вищевикладеного, колегія суддів вважає, що постанова суду першої інстанції в частині задоволення позовних вимог за період з 29.08.2008 р. до 15.03.2015 р. підлягає скасуванню, із залишенням позовної заяви в цій частині без розгляду.

Що стосується позовних вимог щодо зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з урахуванням фактично нарахованих та сплачених всіх виплат, з яких сплачено страхові внески, в тому числі сум допомоги на оздоровлення при наданні щорічної відпустки, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, починаючи з 15.03.2015 р. колегія суддів зазначає наступне.

Відповідно до ч.7 ст.21 Закону України Про службу в органах місцевого самоврядування (в редакції Закону, чинній на момент призначення пенсії позивачу) пенсійне забезпечення посадових осіб місцевого самоврядування, які мають стаж служби в органах місцевого самоврядування та/або державної служби не менше 10 років, здійснюється у порядку, визначеному законодавством України про державну службу.

За змістом ст. 37 Закону України "Про державну службу" (в редакції Закону, чинній на момент призначення пенсії позивачу) на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.

Згідно ч.5 ст.37 Закону України "Про державну службу" за кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.

Частиною 2 ст. 33 Закону України "Про державну службу" визначено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

У частині першій статті 1 Закону України "Про оплату праці" № 108/95-ВР встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення , матеріальна допомога на вирішення соціально - побутових питань, індексація заробітної плати входить до системи оплати праці державного службовця.

Крім того, статтею 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" № 1788-XII врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу)).

Згідно зі статтею 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-IV до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Таким чином, суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, зокрема матеріальна допомога на оздоровлення та матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, включаються до складу заробітної плати державного службовця та враховуються при обчисленні розміру його пенсії.

Саме така правова позиція викладена Верховним Судом України, зокрема, у постановах від 14 травня 2013 р. та 28 травня 2013 р. (справи №№ 21-125а13, 21-97а13).

Згідно з ч.1 ст.244-2 КАС України рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.

Таким чином, суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, зокрема матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, індексація заробітної плати включаються в заробіток (дохід) державного службовця та враховуються при обчисленні розміру його пенсії.

Як убачається із довідки від 18.07.2015 року № 59, виданої Сумською обласною радою, ОСОБА_1 за період з 14 березня 2007 року по 28 серпня 2008 року отримав матеріальну допомогу на оздоровлення в розмірі 16303,37 грн. та матеріальну допомогу для вирішення соціально - побутових питань в розмірі 16303,37 грн., індексацію заробітної плати в розмірі 306,52 грн. На всі виплати, уключені в довідку, нараховано страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011р. - єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування. Сума заробітної плати, на яку нараховуються страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011р. - єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування, становить 20706 грн. (а.с. 10).

Відповідно до довідки № 148 від 18.07.2015 року, виданої виконавчим комітетом Роменської міської ради Сумської області, ОСОБА_1 у 2004 р. отримав матеріальну допомогу в розмірі 6558,00 грн. На всі виплати, уключені в довідку, нараховано страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011р. - єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування. (а.с. 11).

Крім того, факт нарахування страхових внесків, зокрема, на суми отриманої матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати підтверджується індивідуальними відомостями про застраховану особу ОСОБА_1, які містяться в матеріалах пенсійної справи, облікова картка №1777206291.

Отже, позивач має право на перерахунок пенсії, з урахуванням сум виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, зокрема матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексацію заробітної плати, починаючи з 16.03.2015 року.

Доводи апелянта, що починаючи з 01.06.2015 р. і до законодавчого врегулювання спеціальні пенсії не призначаються, а вже призначені - не перераховуються, колегія суддів вважає необгрунтованими, зважаючи на таке.

Так, відповідно до п. 5 Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02.03.2015 р. № 213-VIII у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про судоустрій і статус суддів", "Про статус народного депутата України", "Про Кабінет Міністрів України", "Про судову експертизу", "Про Національний банк України", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про дипломатичну службу", Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.

Між тим, пенсія позивачу призначена у вересні 2008 р., тобто, до внесення змін до Закону України "Про державну службу".

Вирішуючи питання про застосування Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих акті України щодо пенсійного забезпечення" у часі, колегія суддів виходить з того, що згідно зі статтею 22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесення змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Колегія суддів зазначає, що на час призначення позивачу пенсії у вересні 2008 р. у відповідача була наявна інформація про нарахування та сплату страхових внесків на обов'язкове державне пенсійне страхування на суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексацію заробітної плати, що підтверджується індивідуальними відомостями про застраховану особу ОСОБА_1

З огляду на вищевикладене, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції в частині зобовязання Управління Пенсійного фонду України в м. Ромнах та Роменському районі Сумської області здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу, з урахуванням фактично нарахованих та сплачених всіх виплат, з яких сплачено страхові внески, в тому числі сум допомоги на оздоровлення при наданні щорічної відпустки, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, з яких сплачені страхові внески, з урахуванням фактично отриманих сум, починаючи з 16.03.2015 р.

Постанова суду першої інстанції в частині відмови у задоволенні позову сторонами не оскаржується.

Керуючись ст.ст. 160, 167, 183-2, 195, 197, п. 4 ч. 1 ст. 198, ст. ст. 200, 203, п. 4 ч. 1 ст. 205, ст. ст. 207, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства, колегія суддів, -

У Х В А Л И Л А:

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Ромнах та Роменському районі Сумської області задовольнити частково.

Постанову Роменського міськрайонного суду Сумської області від 28.09.2015р. по справі № 585/2875/15-а скасувати в частині зобов'язання Управління Пенсійного фонду України в м. Ромнах та Роменському районі Сумської області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 29.08.2008 року по 15.03.2015 року, з урахуванням фактично нарахованих та сплачених всіх виплат, з яких сплачено страхові внески, в тому числі сум допомоги на оздоровлення при наданні щорічної відпустки, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, з яких сплачені страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, з урахуванням отриманих сум, за період - за 2004 р. та з 14.03.2007 р. по 28.08.2008 р. включно, та провести відповідні виплати, позовну заяву в цій частині залишити без розгляду.

В іншій частині постанову Роменського міськрайонного суду Сумської області від 28.09.2015р. по справі № 585/2875/15-а залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення їх копій особам, які беруть участь у справі, є остаточною і оскарженню не підлягає.

Головуючий суддя ОСОБА_2Судді ОСОБА_3 ОСОБА_4