Постанова № 54510007, 17.12.2015, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.12.2015
Номер справи
815/4476/15
Номер документу
54510007
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

17 грудня 2015 р. Справа № 815/4476/15

Категорія: 5.2 Головуючий в 1 інстанції: Єфіменко К. С.

Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

доповідача судді Стас Л.В.

суддів - Турецької І.О., Косцової І.П.

за участю секретаря Худика С.А.

за участю представника апелянта ОСОБА_1

за участю представників позивача та 3-ї особи- Гудкової Н.Ф., ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за апеляційною скаргою Одеської Митниці Державної фіскальної служби на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 28 вересня 2015 року по справі за позовом ОСОБА_3 з обмеженою відповідальністю « Українська торгівельна компанія « Флагман» до Одеської митниці Державної фіскальної служби, за участю третьої особи на стороні позивача ОСОБА_3 з обмеженою відповідальністю « Інтер Транс Лоджістікс» про визнання дії протиправними

ВСТАНОВИВ:

Позивач - ОСОБА_3 з обмеженою відповідальністю Українська торгівельна компанія Флагман звернувся з позовом до Одеської митниці Державної фіскальної служби, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору ОСОБА_3 з обмеженою відповідальністю Інтер Транс Лоджістікс про визнання дії Одеської митниці Державної фіскальної служби протиправними щодо призначення форми митного контролю у вигляді застосування ваговимірювальної техніки (зважування) відносно Товару 39199000, який перевозився у контейнері MSKU1414891 на адресу ТОВ Українська торгівельна компанія Флагман.

В обґрунтування позову позивач послався на те, що на те, що відповідач безпідставно застосував додаткову форму митного контролю у вигляді застосування ваговимірювальної техніки (зважування) відносно Товару 39199000, який перевозився у контейнері MSKU1414891 на адресу ТОВ Українська торгівельна компанія Флагман, оскільки це не відповідає вимогам МК України та офіційним розясненням ДФС України в частині можливості застосування такої форми митного контролю.

Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 28 вересня 2015 року позов задоволено. Визнано дії Одеської митниці Державної фіскальної служби щодо призначення форми митного контролю у вигляді застосування ваговимірювальної техніки (зважування) відносно Товару 39199000, який перевозився у контейнері MSKU1414891 на адресу ТОВ Українська торгівельна компанія Флагман -протиправними.

В апеляційній скарзі, Одеська митниця Державної фіскальної служби, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права, просить постанову суду скасувати, прийняти нове рішення про відмову в задоволенні позову.

Колегія суддів, заслухавши доповідача, вивчивши матеріали справи, перевіривши законність і обґрунтованість постанови суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.

Суд першої інстанції, задовольняючи позов, виходив з того, що призначення Одеською митницею ДФС додаткової форми митного контролю у вигляді застосування ваговимірювальної техніки не відповідає приписам діючого законодавства та офіційним розясненням центрального органу з питань митної справи.

Однак з таким рішенням суду першої інстанції погодитись неможливо з наступних підстав.

Судом встановлено, що 21.06.2015року до Державного підприємства Одеський морський торговельний порт з Малайзії прибув вантаж у контейнері MSKU1414891, що підтверджується коносаментом SEPK00001735. Одержувачем вантажу, що надійшов у контейнері MSKU1414891 є позивач. ТОВ Українська торговельна компанія Флагман, що зареєстроване за адресою: 520001, Дніпропетровська обл., Дніпропетровський район, м.Підгородне, вул. Джерельна, буд.7

Поставка товару, який прибув у контейнері MSKU1414891 на адресу позивача здійснена на підставі контракту №310513 від 31.03.2015 року, укладеним між ТОВ УТК Флагман та SB TAPE INTERNATIONAL SDN. BHD.

З метою здійснення належного митного оформлення вантажу в ОМТП, позивачем був укладений договір із ТОВ ІНТЕР ТРАНС ЛОДЖІСТІКС про надання послуг митного брокеру №БР-7 від 06.07.2015 року та видана довіреність № 19/06/15-02 від 19.06.2015 року на отримання, експедирування та доставку вантажу (контейнер MSKU1414891), відповідно до договору про надання транспортно - експедиційних послуг №020312/1 від 02.03.2012 р.

06.07.2015р. експедитором було подано в електронному вигляді із використанням Інформаційної системи портового співтовариства (далі ІСПС) розпорядчий документ №2687 від 03.06.2015 року (далі - Наряд № 2687) з метою митного оформлення вантажу та отримання дозволу Одеської митниці ДФС на виїзд автотранспорту.

Наряд №2687 був оформлений із використанням Інформаційної системи портового співтовариства (далі - ІСПС), витяг з якої додається до позову.

Типовою технологічною схемою пропуску через державний кордон осіб, автомобільних, водних, залізничних та повітряних транспортних засобів перевізників і товарів, що переміщуються ними, затвердженою Постановою Кабінету Міністрів України від 21.05.2012 року №451 (далі - Технологічна схема № 1), визначається пропуск через державний кордон осіб, автомобільних, водних, залізничних та повітряних транспортних засобів перевізників (далі - транспортні засоби) і товарів, у тому числі вантажів, що переміщуються ними через державний кордон (далі - товари), послідовність здійснення прикордонного і митного контролю, а також інших видів контролю під час пропуску через державний кордон.

Відповідно до п.2 Технологічної схеми №1 ІСПС - це організаційно-технічна система, що надає можливість за допомогою технічних і програмних засобів адміністрації порту, державним органам, уповноваженим здійснювати відповідні види контролю в пунктах пропуску через державний кордон накопичувати, перевіряти, обробляти, зберігати та передавати інформацію і документи в електронній формі, необхідні для здійснення прикордонного, митного та інших видів контролю та оформлення товарів і транспортних засобів.

На підставі Наказу ДП АМІІУ Міністерства інфраструктури України №247 від 20.11.2013 року Про заходи щодо впровадження інформаційної системи портового співтовариства, з 08:00 год. 25.11.2013 року в Одеському морському порту впроваджено технологічну схему, яка передбачає використання ІСПС та електронне оформлення нарядів.

Згідно з ч. 1, 2 ст. 334 МКУ органи доходів і зборів вимагають від осіб, які переміщують товари, транспортні засоби комерційного призначення через митний кордон України чи провадять діяльність, контроль за якою цим Кодексом покладено на органи доходів і зборів, тільки ті документи та відомості, які необхідні для здійснення митного контролю та встановлені цим Кодексом.

Особи, зазначені у ч. 1 цієї статті, зобов'язані надавати органам доходів і зборів документи та відомості, необхідні для здійснення митного контролю, в усній, письмовій та/або електронній формі.

Нормами ст. 335 МКУ встановлено, що під час переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України декларант, уповноважена ним особа або перевізник надають органу доходів і зборів в паперовій або в електронній формі документи та відомості про кількість вантажних місць товару, опис та вид упаковки товарів.

Також відповідно до ч. 1,8 ст.257 МКУ декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення.

Митне оформлення товарів, транспортних засобів комерційного призначення здійснюється органами доходів і зборів на підставі митної декларації, до якої декларантом залежно від митних формальностей, установлених цим Кодексом для митних режимів, та заявленої мети переміщення вносяться відомості про товари, зокрема, про їх кількість у кілограмах (вага брутто та вага нетто) та інших одиницях виміру.

Пунктом 24 ч. 1 ст. 4 МКУ визначено, що митний контроль - сукупність заходів, що здійснюються з метою забезпечення додержання норм цього Кодексу, законів та інших нормативно-правових актів з питань державної митної справи, міжнародних договорів України, укладених у встановленому законом порядку.

Відповідно до ч. 1-3 ст. 318 МКУ митному контролю підлягають усі товари, транспортні засоби комерційного призначення, які переміщуються через митний кордон України. Митний контроль здійснюється виключно органами доходів і зборів відповідно до цього Кодексу та інших законів України. Митний контроль передбачає виконання органами доходів і зборів мінімуму митних формальностей, необхідних для забезпечення додержання законодавства України з питань державної митної справи.

Частиною 1 ст. 320 МКУ передбачено, що форми та обсяги контролю, достатнього для забезпечення додержання законодавства з питань державної митної справи та міжнародних договорів України при митному оформленні, обираються митницями (митними постами) на підставі результатів застосування системи управління ризиками.

Також ч. 1, 4 ст. 337 МКУ передбачено, що перевірка документів та відомостей, які відповідно до ст. 335 цього Кодексу подаються органам доходів і зборів під час переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України здійснюється візуально, із застосуванням інформаційних технологій (шляхом проведення формато-логічного контролю, контролю співставлення, контролю із застосуванням системи управління ризиками) та в інші способи, передбачені цим Кодексом.

Контроль із застосуванням системи управління ризиками - це оцінка ризику шляхом аналізу (у тому числі з використанням інформаційних технологій) поданих документів у конкретному випадку переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України з метою обрання форм та обсягу митного контролю, достатніх для забезпечення додержання вимог законодавства України з питань державної митної справи.

Крім того, стандартними правилами 6.3, 6.4 Загального додатку до Міжнародної конвенції про спрощення і гармонізацію митних процедур (дата підписання: 18.05.1973, дата приєднання України: 15.02.2011, дата набрання чинності для України: 15.09.2011) визначено що при застосуванні митного контролю використовується система управління ризиками. Митна служба застосовує метод аналізу ризиків для визначення осіб та товарів, в тому числі транспортних засобів, що підлягають перевірці, та ступеня такої перевірки.

Пунктами 7.1, 7.3, 7.4 Порядку здійснення аналізу та оцінки ризиків, розроблення і реалізації заходів з управління ризиками в митній службі України, який затверджений наказом Міністерства фінансів України від 24.05.2012 №597 (Зареєстровано в Міністерстві юстиції України 01.06.2012 за №882/21194) передбачено, що за результатами оцінки ризику у конкретному випадку переміщення товарів та транспортних засобів через митний кордон України, в тому числі за результатами контролю із застосуванням системи управління ризиками, що здійснюється відповідно до ст. 337 МКУ, митні органи обирають форми та обсяг митного контролю.

Форми та обсяг контролю, визначені в Переліку митних формальностей за результатами застосування системи управління ризиками, виконуються посадовими особами митних органів при проведенні митного контролю та митного оформлення з урахуванням виду митної формальності та повідомлення до митної формальності та відповідно до вимог нормативно-правових актів, що регулюють порядок проведення митного контролю та митного оформлення товарів і транспортних засобів.

Посадові особи митного органу, які здійснюють митний контроль та митне оформлення у конкретному випадку переміщення товарів та транспортних засобів через митний кордон України, в обов'язковому порядку переглядають сформований за допомогою інформаційних технологій Перелік митних формальностей за результатами застосування системи управління ризиками з метою визначення митних формальностей, виконання яких належить до їх компетенції.

Пунктами 2.1, 2.3 Порядку застосування автоматизованої системи аналізу та управління ризиками під час митного контролю та митного оформлення товарів із застосуванням вантажної митної декларації, який затверджений наказом Державної митної служби України від 13.12.2010 №1467 (Зареєстровано в Міністерстві юстиції України 11.02.2011 за №180/18918) визначено, що після оцінки ризику за вантажною митною декларацією (ВМД) шляхом перевірки електронної копії ВМД за допомогою АСАУР посадова особа підрозділу митного оформлення, визначена для здійснення митних процедур, за ВМД, переглядає сформований в електронному вигляді АСАУР перелік митних процедур. Митні процедури виду «обов'язкова» повинна бути здійснена в обов'язковому порядку крім передбачених цим Порядком випадків.

Частиною 1 ст. 336 МКУ визначені форми митного контролю, до яких, зокрема віднесено:

-перевірку документів та відомостей, які відповідно до ст. 335 цього Кодексу надаються органам доходів і зборів під час переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України;

-митний огляд (огляду та переогляду товарів, транспортних засобів комерційного призначення, огляду та переогляду ручної поклажі та багажу, особистого огляду громадян).

Частиною 1, 2 ст. 324 МКУ передбачено, що з метою скорочення часу проведення митного контролю та підвищення його ефективності органи доходів і зборів можуть використовувати технічні та спеціальні засоби, а також службових собак. Застосування для здійснення митного контролю технічних та спеціальних засобів повинно бути безпечним для життя і здоров'я людини, тваринного та рослинного світу і не завдавати шкоди товарам, транспортним засобам.

Під час перевірки документів, які надаються для візування нарядів, посадовими особами митниці проводиться звірка даних наведених в наряді з попередніми даними про прийняті до перевезення товари, що надається морськими агентами.

Форма та обсяги даних, які зазначаються в наряді визначена Технологічною схемою оформлення авто-контейнеровозів в режимах «ПП/ПД, Транзит, Імпорт» Державного підприємства «Одеський морський торговельний порт», а також Правилами оформлення вантажних перевізних документів на перевезення морським транспортом, які затверджені наказом Міністерства транспорту та зв'язку України від 13.12.2004 №1098 (Зареєстровано в Міністерстві юстиції України 28.12.2004 за №1657/10256).

Відповідно до пункту 2.1 Правил оформлення вантажних перевізних документів на перевезення морським транспортом, які затверджені наказом Міністерства транспорту та зв'язку України від 13.12.2004 №1098 (Зареєстровано в Міністерстві юстиції України 28.12.2004 за №1657/10256) при оформленні вантажних перевізних документів графи форм бланків (додатки 1-16) заповнюються таким чином, що у графі «ОСОБА_2 вантажу, кг» -вказується маса вантажу брутто в кілограмах.

Згідно з ч. 2 ст. 338 МКУ за результатами застосування системи управління ризиками огляд товарів, транспортних засобів комерційного призначення може бути ідентифікаційним - без розкриття пакувальних місць і без обстеження транспортного засобу, частковим - з розкриттям до 20 відсотків пакувальних місць і вибірковим обстеженням транспортного засобу та повним - з розкриттям до 100 відсотків пакувальних місць та поглибленим обстеженням транспортного засобу.

Відповідно до пункту 1.8 розділу І Порядку проведення огляду та переогляду товарів, транспортних засобів комерційного призначення, який затверджений наказом Міністерства фінансів України від 12.12.2012 №1316 (Зареєстровано в Міністерстві юстиції України 26.02.2013 за №318/22850) під час проведення огляду можуть використовуватися технічні та спеціальні засоби митного контролю, а також службові собаки.

Пунктом 1.4 розділу II Порядку проведення огляду та переогляду товарів транспортних засобів комерційного призначення, який затверджений наказом Міністерства фінансів України від 12.12.2012 №1316 (Зареєстровано в Міністерстві юстиції України 26.02.2013 за №318/22850) визначено, що огляд проводиться в місцях, оснащених ваговим устаткуванням, розвантажувально-навантажувальною технікою, місцем для вивантаження товарів з транспортного засобу, на спеціально обладнаних майданчиках.

В Акті про проведення огляду (переогляду) товарів, транспортних засобів, ручної поклажі та багажу, форма якого затверджена наказом Міністерства фінансів України від 30.05.2012 №636 та який складається за результатами митного огляду, передбачено зазначення того, чи відповідають відомості про вагу брутто та нетто товарів, встановлені під час проведення митного огляду, відомостям про вагу брутто та нетто товарів, зазначених у митній декларації.

Таким чином, суд першої інстанції не взяв до уваги, що зважування може проводитись як під час перевірки документів та відомостей, які надаються органам доходів і зборів під час переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України (для перевірки документів та відомостей про вагу товару), так і під час проведення митного огляду.

Крім того, представник відповідача зазначив, що в зоні діяльності пункту пропуску «Одеський морський торговельний порт зважування контейнерів з товарами здійснюється ваговими комплексами наступних підприємств: ДП «Одеський морський торговельний порт»; ДП «ГПК Україна»; ТОВ «ОСОБА_4 Порт»; ТОВ «ЗПК Інзерноекспорт»; ІП «Металзюкрайн Корп ЛТД».

У зв'язку із тим, що вагові комплекси зазначених підприємств розташовані по шляху руху транспортного засобу по території пункту пропуску «Одеський морський торговельний порт», процедура зважування не впливає на час знаходженні транспортного засобу у пункті пропуску.

Тому необґрунтованим є посилання позивача, на те, що митне оформлення товару за Нарядом №2687 не було завершено у визначний законом строк, оскільки відповідачем була застосована додаткова форма митного контролю до товару, який перевозився в контейнері MSKU1414891 у вигляді застосування ваговимірювальної техніки.

При призначенні та застосуванні зважування, посадові особи митниці не визначають на яких саме вагах і яким підприємством повинно здійснюватись зважування, Умови проведення зважування, та те, яке саме підприємство буде його здійснювати, на яких умовах тощо, визначаються відносинами між власником товару або уповноваженою ним особою та відповідним підприємством, і знаходяться поза межами компетенції органу доходів і зборів

Відповідно до ч. 3 ст. 21 Закону України від 17.05.2012 №4709-VI «Про морські порти України» тарифи на інші послуги, крім визначених у частині першій цієї статті (тарифи на спеціалізовані послуги, що надаються у морському порту суб'єктами природних монополій та послуги, які оплачуються у складі портових зборів), є вільними та визначаються договором між суб'єктом господарювання, який надає відповідні послуги, та їх замовником.

Як вбачається з матеріалів справи, у ході проведення вибіркового митного огляду з частковим вивантаженням розпакуванням вантажних місць встановлено, що у доглянутих місцях товар відповідає відомостям, заявленим у митних деклараціях та товаросупровідних документах. Під час проведення митного огляду порушень прав інтелектуальної власності не виявлено; забезпечено ідентифікацію товарів шляхом здійснення цифрової фотозйомки; митнеоформлення завершено 07.07.2015 о 17:08; товар випущений у вільний обіг.

Отже, суд першої інстанції не врахував, що під час перевірки документів поданих до Одеської митниці ДФС в електронному вигляді із застосуванням інформаційної системи портового співтовариства для візування наряду щодо навантаження на автотранспортний засіб контейнеру М8КІЛ414891 з товаром «Клейка стрічка пакувальна, виготовлена на основі поліпропілену», форма контролю «застосування ваговимірювальної техніки» була визначена з метою перевірки кількісних показників переміщуваного вантажу.

Також, сформовані програмним комплексом автоматизованої системи аналізу та управління ризиками (АСАУР) форми митного контролю відносно товару «Клейка стрічка пакувальна, виготовлена на основі поліпропілену», який перевозився у контейнері MSKU1414891 на адресу ТОВ «Українська торговельна компанія «Флагман», передбачали проведення часткового митного огляду з розкриттям до 20 відсотків пакувальних місць і вибірковим обстеженням транспортного засобу, з метою перевірки відповідності кількості та опису товарів і транспортних засобів даним, зазначеним у митній декларації, в тому числі і перевірку того, чи відповідають відомості про вагу брутто та нетто товарів, встановлені під час проведення митного огляду, відомостям про вагу брутто та нетто товарів, зазначених у митній декларації.

Таким чином, колегія суддів вважає, що Одеська митниця ДФС під час здійснення митних формальностей щодо призначення форми митного контролю у вигляді «застосування ваговимірювальної техніки» (зважування) відносно товару «Клейка стрічка пакувальна, виготовлена на основі поліпропілену», який перевозився у контейнері М8КХЛ414891 на адресу ТОВ «Українська торговельна компанія «Флагман», діяла у відповідності до вимог чинного законодавства.

Як встановлено ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

З огляду на наведене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції повно та всебічно встановив обставини справи, однак зробив висновки, які не відповідають матеріалам справи, та прийняв постанову з порушенням норм матеріального права, яка підлягає скасуванню.

Керуючись ч. 1 ст. 195, п.3 ч. 1 ст. 198, п.4ст. 202,ч. 2 ст. 205, ст.254 КАС України,

колегія суддів, -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Одеської Митниці Державної фіскальної служби задовольнити.

Постанову Одеського окружного адміністративного суду від 28 вересня 2015 року по справі за позовом ОСОБА_3 з обмеженою відповідальністю « Українська торгівельна компанія « Флагман» до Одеської митниці Державної фіскальної служби, за участю третьої особи на стороні позивача ОСОБА_3 з обмеженою відповідальністю « Інтер Транс Лоджістікс» про визнання дії протиправними - скасувати.

Прийняти нову постанову, якою в задоволенні позову ОСОБА_3 з обмеженою відповідальністю « Українська торгівельна компанія « Флагман» - відмовити.

Постанова апеляційного суду набирає чинності негайно, однак може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів з моменту виготовлення її в повному обсязі.

Головуючий :

Судді :