ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 грудня 2015 року справа № 823/924/14
м. Черкаси
10 год. 55 хв.
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Мишенка В.В.,
при секретарі Гордієнку Ю.П..,
за участю сторін:
представника позивача - ОСОБА_1,
представника відповідача - ОСОБА_2,
представника відповідача ОСОБА_3,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Ватутінського комунального виробничого підприємства Водоканал до Звенигородської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Черкаській області, Головного управління ДФС у Черкаській області про визнання дій неправомірними, скасування рішення про розстрочення сплати податкового боргу,
ВСТАНОВИВ:
До Черкаського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом звернулося Ватутінське комунальне виробниче підприємство Водоканал, в якому просить визнати дії Звенигородської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Черкаській області по розстроченню сплати податкового боргу в період другого півріччя 2012 року неправомірними, а також скасувати рішення Державної податкової служби у Черкаській області про розстрочення сплати податкового боргу в період другого півріччя 2012 року.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що рішення про розстрочення податкового боргу № 64/19-015 від 31.07.2012р. прийняте з порушенням статті 100 Податкового кодексу України та Порядку розстрочення (відстрочення) грошових зобов'язань (податкового боргу) платників податків, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України № 1036 від 24.12.2010р., а саме: - заяву про розстрочення податкового боргу згідно додатку 1 до даного Порядку Ватутінське комунальне виробниче підприємство Водоканал до податкового органу не направляло; -договір про розстрочення податкового боргу з відповідачем не укладався; - перелік обставин, що свідчать про наявність загрози виникнення або накопичення податкового боргу і доказів таких обставин, аналізу фінансового стану, графіка погашення розстрочених (відстрочених) сум, розрахунків прогнозованих доходів платника, що гарантують виконання графіка погашення, Ватутінським комунальним виробничим підприємством Водоканал ні у вигляді заяви, ні у вигляді окремого документа до податкового органу з метою розстрочення (відстрочення) грошових зобовязань (податкового боргу) не подавався. За таких обставин позивач вважає, дії Звенигородської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Черкаській області по розстроченню сплати податкового боргу в період другого півріччя 2012 року є неправомірними, а рішення про розстрочення податкового боргу № 64/19-015 від 31.07.2012р. підлягає скасуванню.
Представник Звенигородської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Черкаській області проти заявленого адміністративного позову заперечує, мотивуючи це тим, що рішення про розстрочення податкового боргу № 64/19-015 від 31.07.2012р. прийняте відповідачем правомірно, оскільки Ватутінське комунальне виробниче підприємство Водоканал звернулося до відповідача з листом № 429 від 31.07.2012р. про надання йому розстрочки податкового боргу на суму 3 114 042 грн. до кінця поточного року, додавши до листа графік розстроченого податкового боргу з терміном сплати до 20.12.2012.
Представник Головного управління ДФС у Черкаській області також щодо задоволення адміністративного позову заперечував, виходячи з того, що дане рішення а саме укладений договір про розстрочення податкового боргу не породжує для позивача настання будь-яких юридичних наслідків і безпосередньо не впливають на права та обовязки у сфері публічно - правових відносин.
Заслухавши пояснення та доводи представників сторін, розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що відповідач Ватутінське комунальне виробниче підприємство Водоканал зареєстрований як субєкт господарювання виконавчим комітетом Ватутінської міської ради Черкаської області 12.08.1996, ідентифікаційний код 24359125 (свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи Серії А00 № 157735).
31 липня 2012 року Ватутінське комунальне виробниче підприємство Водоканал звернулося до Ватутінського відділення Катеринопільської обєднаної державної податкової інспекції Черкаської області, правонаступником якої є Звенигородська обєднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Черкаській області, з листом № 429 про розстрочення податкового боргу на суму 3 114 042 грн. до кінця поточного року. До даного листа позивачем додано графік погашення розстроченого податкового боргу з кінцевим строком погашення податкового боргу в сумі 3 199 530 грн. 80 коп. до 20 грудня 2012 року. Згідно даного листа до кінця 2012 року підприємство очікує надходження коштів як за вже надані послуги в сумі 655 900 грн., так і має підписані договори на 2012 рік на загальну суму 8 000 000 грн., що дасть можливість повернення наданої розстрочки платежів та нарахованих процентів за користування вказаною розстрочкою.
31 липня 2012 року державна податкова служба у Черкаській області, правонаступником якої є Головне управління ДФС у Черкаській області, за наслідками розгляду листа Ватутінського комунального виробничого підприємства Водоканал на підставі Закону України Про державну службу в Україні, статті 100 Податкового кодексу України прийняла рішення про розстрочення податкового боргу № 64/19-015, згідно якого вирішено надати розстрочення сплати податкового боргу з податку на додану вартість під проценти на загальну суму 2 978 996 грн. 35 коп.; розстрочення надається з 31.07.2012р. по 20.12.2012р.; строки і сума сплати розстроченого податкового боргу становлять: 20.08.2012р. 595 799 грн. 27 коп., 20.09.2012р. 595 799 грн. 27 коп., 20.10.2012р. 595 799 грн. 27 коп., 20.11.2012р. 595 799 грн. 27 коп., 20.12.2012р. 595 799 грн. 27 коп.
З огляду на викладене, суд зазначає, що згідно п. 100.1 статті 100 Податкового кодексу України розстроченням, відстроченням грошових зобов'язань або податкового боргу є перенесення строків сплати платником податків його грошових зобов'язань або податкового боргу під проценти, розмір яких дорівнює розміру пені, визначеному п. 129.4 статті 129 цього Кодексу. Якщо до складу розстроченої (відстроченої) суми входить пеня, то для розрахунку процентів береться сума за вирахуванням суми пені.
Платник податків має право звернутися до контролюючого органу із заявою про розстрочення та відстрочення грошових зобов'язань або податкового боргу. Платник податків, який звертається до контролюючого органу із заявою про розстрочення, відстрочення грошових зобов'язань, вважається таким, що узгодив суму такого грошового зобов'язання (п. 100.2 статті 100 Податкового кодексу України).
Пунктом 100.4 статті 100 Податкового кодексу України встановлено, що підставою для розстрочення грошових зобов'язань або податкового боргу платника податків є надання ним достатніх доказів існування обставин, перелік яких визначається Кабінетом Міністрів України, що свідчать про наявність загрози виникнення або накопичення податкового боргу такого платника податків, а також економічного обґрунтування, яке свідчить про можливість погашення грошових зобов'язань та податкового боргу та/або збільшення податкових надходжень до відповідного бюджету внаслідок застосування режиму розстрочення, протягом якого відбудуться зміни політики управління виробництвом чи збутом такого платника податків.
Згідно з п. 100.13 статті 100 Податкового кодексу України порядок розстрочення та відстрочення грошових зобов'язань або податкового боргу платника податків встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує, державну податкову і митну політику.
Так, наказом Державної податкової адміністрації України № 1036 від 24.12.2010 відповідно до статті 100 Податкового кодексу України затверджено Порядок розстрочення (відстрочення) грошових зобов'язань (податкового боргу) платників податків (далі по тексту Порядок), що діяв на момент виникнення спірних відносин,
Відповідно до п. 1.4 Розділу І Порядку розстрочення (відстрочення) грошових зобов'язань (податкового боргу) вважається наданим, якщо на підставі заяви платника податків прийнято відповідне рішення органу державної податкової служби та укладено договір про розстрочення (відстрочення). Визначення сум грошових зобов'язань (податкового боргу), що підлягають розстроченню (відстроченню), здійснюється за даними автоматизованої інформаційної системи (далі по тексту АІС), що ведеться органами державної податкової служби. На суму розстроченого (відстроченого) грошового зобов'язання (податкового боргу) нараховуються проценти за кожний календарний день користування платником розстроченням (відстроченням) грошових зобов'язань (податкового боргу).
Нарахування процентів розпочинається від першого дня початку дії розстрочення (відстрочення) та першого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати чергової частки розстроченого (відстроченого) грошового зобов'язання (податкового боргу). Нарахування процентів здійснюється у день фактичного погашення розстроченого (відстроченого) грошового зобов'язання (податкового боргу) (його частини) за весь період користування розстроченням (відстроченням). Розмір процентів дорівнює розміру пені, визначеному п. 129.4 статті 129 розділу II Податкового кодексу України (п. 4.2 Розділу ІV Порядку).
При цьому рішення про розстрочення та відстрочення грошових зобов'язань або податкового боргу на суму не більше 3 000 000 гривень приймають органи державної податкової служби в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (п. 2.1 Розділу ІІ Порядку).
Пунктом 3.1 Розділу ІІІ Порядку, в свою чергу, встановлено, що для розстрочення (відстрочення) грошових зобов'язань (податкового боргу) платник податків звертається до підрозділу погашення податкового боргу органу державної податкової служби за місцем свого обліку або за місцем обліку такого грошового зобов'язання (податкового боргу) з письмовою заявою (додаток 1), в якій зазначаються суми податків, зборів, штрафних (фінансових) санкцій (штрафів), пені, сплату яких платник податків просить розстрочити (відстрочити), а також строк розстрочення (відстрочення) та періоди сплати. При цьому окремо вказуються суми, строк сплати яких ще не настав, а також строк сплати яких вже минув.
До заяви додається економічне обґрунтування, яке складається з: переліку обставин, що свідчать про наявність загрози виникнення або накопичення податкового боргу, і доказів існування таких обставин; аналізу фінансового стану; графіка погашення розстрочених відстрочених) сум; розрахунків прогнозних доходів платника, що гарантують виконання графіка погашення.
Підставою для розстрочення грошових зобов'язань (податкового боргу) платника податків є надання ним достатніх доказів існування обставин, перелік яких визначається Кабінетом Міністрів України, що свідчать про наявність загрози виникнення або накопичення податкового боргу такого платника податків, а також економічного обґрунтування, яке свідчить про можливість погашення грошових зобов'язань (податкового боргу) та/або збільшення податкових надходжень до відповідного бюджету внаслідок застосування режиму розстрочення, протягом якого відбудуться зміни політики управління виробництвом чи збутом такого платника податків.
Згідно постанови Кабінету Міністрів України Про затвердження переліку обставин, що свідчать про наявність загрози виникнення або накопичення податкового боргу, і доказів існування таких обставин № 1235 від 27.12.2010р. обставинами, що є підставою для розстрочення грошових зобов'язань або податкового боргу заявника, є:
ненадання (несвоєчасне надання) бюджетних асигнувань або бюджетних зобов'язань заявнику та/або недоведення (несвоєчасне доведення) фінансування видатків до заявника - отримувача бюджетних коштів в обсязі, достатньому для своєчасного виконання ним грошових зобов'язань та/або погашення податкового боргу, а також неперерахування (несвоєчасне перерахування) заявнику з бюджету коштів в обсязі, достатньому для своєчасного виконання ним грошових зобов'язань та/або погашення податкового боргу, у тому числі в рахунок оплати наданих заявником послуг (виконаних робіт, поставлених товарів);
загроза виникнення неплатоспроможності (банкрутства) заявника в разі своєчасної та в повному обсязі сплати ним грошового зобов'язання або погашення податкового боргу в повному обсязі;
недостатність майна заявника - фізичної особи (без урахування майна, на яке відповідно до законодавства не може бути звернено стягнення) для своєчасної та у повному обсязі сплати грошового зобов'язання або погашення податкового боргу в повному обсязі чи відсутність у заявника - фізичної особи майна;
сезонний характер виробництва та/або реалізації товарів (робіт, послуг) заявником;
виконання заявником плану реорганізації власного виробництва та/або зміна його організаційної структури, що призводить (може призвести) до значного спаду виробництва протягом певного періоду;
проведення заявником науково-дослідних, конструкторських, а також соціально орієнтованих робіт, які передбачають створення робочих місць для інвалідів, захист навколишнього природного середовища, підвищення енергетичної ефективності виробництва, або технічного переоснащення власного виробництва;
провадження заявником інноваційної діяльності, у тому числі створення нових та вдосконалення існуючих технологій, видів сировини та матеріалів широкого застосування;
виконання заявником особливо важливого замовлення у рамках соціально-економічного розвитку регіону або надання ним особливо важливих (у тому числі виключних) послуг населенню;
виконання заявником державного оборонного замовлення;
здійснення заявником інвестицій у створення об'єктів, які мають найвищу енергетичну ефективність, соціальне значення, стратегічне значення для оборони та безпеки держави.
Відповідно до п. 3.2 Розділу ІІІ Порядку за результатами розгляду керівник (заступник керівника) органу державної податкової служби протягом 30 календарних днів з дати подання заяви: приймає рішення про розстрочення (відстрочення) грошових зобов'язань (податкового боргу), яке оформляється на бланку відповідного органу державної податкової служби; відмовляє платнику в розстроченні (відстроченні) в письмовій формі за відсутності підстав, наведених у п. 3.1 цього розділу, та при недотриманні обов'язкових вимог, визначених цим Порядком.
У разі якщо рішення про розстрочення (відстрочення) приймається органом державної податкової служби вищого рівня, орган державної податкової служби за місцем обліку платника податків або за місцем обліку його грошових зобов'язань (податкового боргу) протягом 10 календарних днів розглядає заяву платника, здійснює аналіз його фінансового стану та формує відповідний висновок про можливість надання розстрочення (відстрочення), який разом з копіями документів, доданих платником до заяви, надсилає на адресу органу державної податкової служби вищого рівня.
Згідно п. 3.5 Розділу ІІІ Порядку не пізніше наступного робочого дня з дня прийняття або отримання рішення орган державної податкової служби за місцем обліку платника податків (або за місцем обліку його грошового зобов'язання (податкового боргу)) укладає з цим платником договір про розстрочення (відстрочення) грошових зобов'язань (податкового боргу). Строк дії договору починається з дати його підписання.
У день укладання договору про розстрочення (відстрочення) підрозділ погашення податкового боргу вносить до журналу відомості про укладений договір, які переносяться до АІС органів державної податкової служби. Не пізніше дня, наступного за днем внесення до журналу відомостей про укладений договір, копія такого договору передається підрозділу обліку і звітності для проведення звірки повноти та правильності відображення розстрочених (відстрочених) сум в АІС органів державної податкової служби (п. 3.6 Розділу ІІІ Порядку).
З наявних в матеріалах справи доказів, вбачається, що, лист Ватутінського комунального виробничого підприємства Водоканал № 429 не відповідає формі заяви про розстрочення та відстрочення грошових зобов'язань або податкового боргу (додаток 1 до Порядку), а також до вказаного листа не додано економічне обґрунтування, яке складається з: переліку обставин, що свідчать про наявність загрози виникнення або накопичення податкового боргу, і доказів існування таких обставин; аналізу фінансового стану; розрахунків прогнозних доходів платника, що гарантують виконання графіка погашення.
Зазначення позивачем в листі № 429 від 31.07.2012р. до кінця 2012 року підприємство очікує надходження коштів як за вже надані послуги в сумі 655 900 грн., так і має підписані договори на 2012 рік на загальну суму 8 000 000 грн., що дасть можливість повернення наданої розстрочки платежів та нарахованих процентів за користування вказаною розстрочкою, на що звертає увагу представник відповідача, не може свідчити про дотримання вимоги, встановленої п. 3.1 Розділу ІІІ Порядку, щодо надання економічного обґрунтування. Перелік обставин, що є підставою для розстрочення грошових зобов'язань або податкового боргу, як зазначалось вище, встановлений постановою Кабінету Міністрів України № 1235 від 27.12.2010р., і є вичерпним.
А також, Звенигородською обєднаною державною податковою інспекцією Головного управління Міндоходів у Черкаській області не укладався договір про розстрочення (відстрочення) грошових зобов'язань (податкового боргу) з позивачем. Дана обставина представником відповідача не заперечується. Як наслідок, відповідачем за відсутності договору про розстрочення (відстрочення) грошових зобов'язань (податкового боргу) спочатку вилучено з бази АІС суми розстроченого згідно рішення від 31.07.2012 податкового боргу з податку на додану вартість, а 21.12.2012 по закінченню наданого вищезазначеним рішенням строку розстрочення внесено до бази АІС як суму розстроченого податкового боргу, так і проценти за кожний календарний день користування позивачем розстроченням (відстроченням) грошових зобов'язань (податкового боргу).
Крім того, при перегляді справи судом було зясовано, що наслідком укладання даного договору розстрочення грошового зобовязання позивачу була неправомірно нарахована штрафна санкція та пеня за несвоєчасну сплату частин розстроченої суми, а також суд з облікових карток наданих ДПІ та судових рішень у справах № 07/57а, № 09/32а, № 2а-3091/10/2370, № 2а/2370/3086/2011 зясував, що податковим органом неправомірно було змінено поточну сплату податкового зобовязання та зараховано на погашення податкового боргу. Також, з огляду на надані докази, податковим органом було пропущено трьохрічний строк звернення до суду по стягненню боргу, що був розстрочений, оскільки зарахування коштів на погашення боргу 2006-2011 (початок виникнення заборгованості) суди у справах № 07/57а, № 09/32а, № 2а-3091/10/2370, № 2а/2370/3086/2011 визнали протиправними і відмовили у стягненні, а дане рішення (розстрочення) надало можливість ДПІ неправомірно продовжити строк стягнення.
Отже, даний публічно-правовий спір має на меті захист порушеного субєктивного права позивача, а тому при розгляді позовних вимог про скасування рішення про розстрочення сплати податкового боргу № 64/19-015 від 31.07.2012 та визнання неправомірними дій щодо розстроченню сплати податкового боргу, судом встановлено що рішення про розстрочення боргу по своїй суті породжує для позивача додаткове фінансове навантаження.
За таких обставин, з урахуванням вимог ч. 2 статті 19 Конституції України, згідно якої органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, з огляду на суттєве порушення Звенигородською обєднаною державною податковою інспекцією Головного управління Міндоходів у Черкаській області та Державною податковою службою у Черкаській області, правонаступником якої є Головне управління Міндоходів у Черкаській області, вимог статті 100 Податкового кодексу України та Порядку розстрочення (відстрочення) грошових зобов'язань (податкового боргу) платників податків, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України № 1036 від 24.12.2010р., суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
Керуючись ст. ст. 158-163 Черкаський окружний адміністративний суд,
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати неправомірними дії Звенигородської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Черкаській області по розстроченню сплати Ватутінським комунальним виробничим підприємством Водоканал податкового боргу в період другого кварталу 2012 року.
Скасувати рішення Державної податкової служби у Черкаській області про розстрочення податкового боргу № 64/19-015 від 31.07.2012.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд в порядку, передбаченому ст. ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя В.В. Мишенко
Повний текст постанови виготовлено 22.12.2015