Постанова № 54500245, 20.09.2011, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.09.2011
Номер справи
2а-1771/11/1070
Номер документу
54500245
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

20 вересня 2011 року № 2а-1771/11/1070

Київський окружний адміністративний суд у складі:

судді - Басай О.В.,

при секретарі судового засідання Короташ О.Б.,

за участю:

представника позивача ОСОБА_1;;

представника відповідача ОСОБА_2;

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу

за позовом: ТзОВ "Газовик"

до відповідача: Державної екологічної інспекції в Київській області

про визнання нечинними рішень №76, 78 від 12.07.2010 року та зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

ТзОВ "Газовик" звернулося в суд із адміністративним позовом до Державної екологічної інспекції в Київській області в якому просить визнати нечинними рішення №76 та №78 від 12.07.2010 року про тимчасову заборону (зупинення) діяльності АГЗП ТОВ "Газовик" за адресами: вул. Київська, 333, м. Бровари та вул. Київська, 322, м. Бровари, а також зобов'язати надати дозвіл про відновлення діяльності вказаних АГЗП.

Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав з підстав викладених в позовній заяві та пояснив, що відповідачем, при прийнятті оскаржуваних рішень, не було встановлено наявність відходів для яких повинні встановлюватись ліміти та не встановлено, коли такі відходи можуть виникнути. Зазначив, що позивачем не здійснюється діяльність з розміщення відходів, а утворення відходів носить разовий характер, і для їх утилізації укладено договір з відповідною установою. Крім того, вказав, що пунктом 3 Наказу Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 07.07.2008 року №342 "Про затвердження типової форми первинної облікової документації №1-ВТ "Облік відходів та пакувальних матеріалів і тари" та Інструкції щодо її заповненя, передбачено, що перевинний облік за типовою формою та Інструкцією здійснюється юридичними особами всіх форм власності, видів економічної діяльності та організаціно-правових форм господарювання, фізичними особами-підприємцями, у діяльності яких утворюються відходи та використовуються пакувальні матеріали і тара. Зазначив, що позивач не здійснює діяльність, що входить до переліку виробничих та технологічних процесів, не використовує пакувальні матеріали та тару, інші матеріали, облік яких передбачений вищенаведеною Інструкцією. Також, через відсутність відходів, від своєї господарської діяльності, позивач не може здійснювати їх облік. Просив позов задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечив та пояснив, що в результаті проведенної перевірки виявлено, що позивачем не виконано припис від 17.11.2009 року, а саме, підприємством не отримано дозвіл та ліміти на утворення та розміщення відходів, що є порушенням ст. ст. 17, 42, 33 Закону України "Про відходи", ст. 20 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" та ст. ст. 82, 188-5 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Крім цього, зазначив, що як вказано в оскаржуваних рішеннях порушення природоохороного законодавства, які були виявлені при проведенні перевірки 17.11.2009 року не були усунуті позивачем. Просив в задоволенні позову відмовити повністю.

Розглянувши позовну заяву, заслухавши думку представників сторін, дослідивши письмові докази, суд вважає, що позов слід задовольнити, виходячи з наступного.

Судом встанолено, що згідно направлення на проведення планової перевірки дотримання вимог природоохороного законодавства АГЗС ТзОВ "Газовик", що знаходиться в м. Бровари, вул. Київська, 322 направляються державні інспектори з ОНПС в Київській області ОСОБА_3 та ОСОБА_4 Перевірка повинна бути проведена з 17.11.2009 року по 27.11.2009 року (а. с. 51).

За результатами проведенної перевірки вимог природоохороного законодавства складено акт від 17.11.2009 року (а. с. 52). З даного акта перевірки вбачається, що позивачем не отримано дозволу на утворення відходів на 2009 рік.

На підставі даного акта перевірки відповідачем прийнятий припис від 17.11.2009 року, яким позивача зобов'язано подати в Державне управління ОНПС в Київській області документи для отримання дозволу та лімітів на утворення, розміщення відходів, а також надати їх в Державну екологічну інспекцію в Київській області (а. с. 53).

Також, судом встанолено, що згідно направлення на проведення планової перевірки дотримання вимог природоохороного законодавства АГЗС ТзОВ "Газовик", що знаходиться в м. Бровари, вул. Київська, 333 направляються державні інспектори з ОНПС в Київській області ОСОБА_3 та ОСОБА_4 Перевірка повинна бути проведена з 17.11.2009 року по 27.11.2009 року (а. с. 54).

За результатами проведенної перевірки вимог природоохороного законодавства складено акт від 17.11.2009 року (а. с. 55). З даного акта перевірки вбачається, що позивачем не отримано дозволу на утворення відходів на 2009 рік.

На підставі даного акта перевірки відповідачем прийнятий припис від 17.11.2009 року, яким позивача зобов'язано подати в Державну екологічну інспекцію в Київській області дозвіл та ліміти на утворення і розміщення відходів, а також надати договір на утилізацію пропано-бутанової суміші, механічних домішок із спеціалізованим підприємством. (а. с. 56).

Крім того, як встановлено судом, 23.06.2010 року позивачем була проведена перевірка дотримання вимог природоохороного законодавства АГЗС ТзОВ "Газовик", що знаходиться в м. Бровари, вул. Київська, 333. За результатами перевірки складено акт від 23.06.2010 року з якого вбачається, що припис від 17.11.2009 року не виконано, а саме підприємством не отримано дозвіл та ліміти на утворення і розміщення відходів, що є порушенням ст. ст. 17, 42, 33 Закону України "Про відходи" та ст. 20. Закону України "Про охорону навколишнього природнього середовища" (а. с. 38).

Також, 23.06.2010 року позивачем була проведена перевірка дотримання вимог природоохороного законодавства АГЗС ТзОВ "Газовик", що знаходиться в м. Бровари, вул. Київська, 322. За результатами перевірки складено акт від 23.06.2010 року з якого вбачається, що п.1 припису від 17.11.2009 року не виконано, а саме підприємством не отримано дозвіл та ліміти на утворення і розміщення відходів, що є порушенням ст. ст. 17, 42, 33 Закону України "Про відходи" та ст. 20. Закону України "Про охорону навколишнього природнього середовища" (а. с. 39)

Рішенням №78 від 12.07.2010 року тимчасово заборонено (зупинено) з 15.07.2010 року господарську діяльність ТзОВ "Газовик" за адресою: вул. Київська, 322, м. Бровари, Київська область (а. с. 34-35).

12.07.2010 року відповідачем прийнято рішення №76, яким тимчасово заборонено (зупинено) з 15.07.2010 року господарську діяльність ТзОВ "Газовик" за адресою: вул. Київська, 333, м. Бровари, Київська область (а. с. 36-37).

17.11.2011 року ТзОВ "Газовик" уклало договір з Комунальним підприємством Броварської міської ради Київської області "Служба замовника" №11-3-Т про надання послуг по вивезенню твердих побутових відходів (а. с. 7).

18.01.2011 року відповідачем було здійснено опломбування механізмів, пристроїв АГЗП за вказаними адресам, про що було складено акт.

Листом №783/09-13 від 28.08.2011 року відповідач відмовив надати позивачу дозвіл про відновлення діяльності за адресами: Київська область м. Бровари, вул. Київська 333 та вул. Київська, 322, оскільки позивачем не усунуті порушення вимог природоохороного законодавства, зазначених в констатуючій частині рішень від 12.07.2010 року за №76 та №78, а також не наданні копії відповідних документів, оформлених у встановленому порядку (а. с. 8).

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає наступне.

Правові, економічні та соціальні основи організації охорони навколишнього природного середовища в інтересах нинішнього і майбутніх поколінь визначаються Законом України «Про охорону навколишнього природного середовища»від 25.06.1991 №1264-XII.

Відповідно до приписів ст.20 зазначеного Закону до компетенції спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів і його органів на місцях належить, зокрема, здійснення державного контролю за використанням і охороною земель, надр, поверхневих і підземних вод, атмосферного повітря, лісів та іншої рослинності, тваринного світу, морського середовища та природних ресурсів територіальних вод, континентального шельфу і виключної (морської) економічної зони республіки, дотриманням заходів біологічної і генетичної безпеки щодо біологічних об'єктів навколишнього природного середовища при створенні, дослідженні та практичному використанні генетично модифікованих організмів у відкритій системі тощо.

Відповідно до ст.55 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища»суб'єкти права власності на відходи повинні вживати ефективних заходів для зменшення обсягів утворення відходів, а також для їх утилізації, знешкодження або розміщення.

Розміщення відходів дозволяється лише за наявності спеціального дозволу на визначених місцевими радами територіях у межах установлених лімітів з додержанням санітарних і екологічних норм способом, що забезпечує можливість їх подальшого використання як вторинної сировини і безпеку для навколишнього природного середовища та здоров'я людей.

Згідно з положеннями ст.68 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища»особи, винні у порушення законодавства України про охорону навколишнього природного середовища, несуть встановлену цим Законом та іншим законодавством України дисциплінарну, адміністративну, цивільну і кримінальну відповідальність.

Правові, організаційні та економічні засади діяльності, пов'язаної із запобіганням або зменшенням обсягів утворення відходів, їх збиранням, перевезенням, зберіганням, обробленням, утилізацією та видаленням, знешкодженням та захороненням, а також з відверненням негативного впливу відходів на навколишнє природне середовище та здоров'я людини на території України визначені Законом України Про відходи вiд 05.03.1998 №187/98-ВР.

Згідно визначень термінів, наведених у вказаному Законі, відходи - будь-які речовини, матеріали і предмети, що утворилися у процесі виробництва чи споживання, а також товари (продукція), що повністю або частково втратили свої споживчі властивості і не мають подальшого використання за місцем їх утворення чи виявлення і від яких їх власник позбувається, має намір або повинен позбутися шляхом утилізації чи видалення; розміщення відходів зберігання та захоронення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи об'єктах; власник відходів фізична або юридична особа, яка відповідно до закону володіє, користується і розпоряджається відходами.

Статтею 33 Закону України Про відходи передбачено, що зберігання та видалення відходів здійснюються відповідно до вимог екологічної безпеки та способами, що забезпечують максимальне використання відходів чи передачу їх іншим споживачам (за винятком захоронення). Видалення відходів здійснюється відповідно до встановлених законодавством вимог екологічної безпеки з обов'язковим забезпеченням можливості утилізації чи захоронення залишкових продуктів за погодженням з державною санітарно-епідеміологічною службою України (ч.3). Зберігання та видалення відходів здійснюються в місцях, визначених органами місцевого самоврядування з врахуванням вимог земельного та природоохоронного законодавства, за наявності спеціальних дозволів, у яких визначені види та кількість відходів, загальні технічні вимоги, заходи безпеки, відомості щодо утворення, призначення, методів оброблення відповідно до встановлених лімітів та умови їх зберігання (ч.4).

Згідно з ч.7 ст.33 вказаного Закону забороняється несанкціоноване скидання і розміщення відходів, у тому числі побутових, у підземних горизонтах, на території міст та інших населених пунктів, на територіях природно-заповідного фонду, на землях природоохоронного, оздоровчого, рекреаційного та історико-культурного призначення, в межах водоохоронних зон та зон санітарної охорони водних об'єктів, в інших місцях, що може створювати небезпеку для навколишнього природного середовища та здоров'я людини. Захоронення відходів у надрах допускається у виняткових випадках за результатами спеціальних досліджень з дотриманням стандартів, норм і правил, передбачених законодавством України.

Під терміном зберігання відходів відповідно до ст.1 Закону України Про відходи розуміється тимчасове розміщення відходів у спеціально відведених місцях чи об'єктах (до їх утилізації чи видалення). Видалення відходів - здійснення операцій з відходами, що не призводять до їх утилізації. Під спеціально відведеними місцями чи обєктами мають на увазі місця чи обєкти, на використання яких отримано дозвіл спеціально уповноважених органів на видалення відходів чи здійснення інших операцій з відходами.

За порушення законодавства про відходи, винні особи несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільну чи кримінальну відповідальність (ст. 42 Закону України Про відходи).

Правила розроблення, затвердження і перегляду лімітів на утворення та розміщення відходів на території України визначаються відповідним Порядком, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.1998 № 1218 (далі Порядок № 1218).

Згідно з визначенням, наведеним в п. 2 Порядку № 1218, ліміт на утворення відходів максимальний обсяг відходів, на який у суб'єкта права власності на відходи (далі власник відходів) є документально підтверджений дозвіл на передачу їх іншому власнику (на розміщення, утилізацію, знешкодження тощо) або на утилізацію чи розміщення на своїй території.

Пунктами 10-12 Порядку №1218 встановлено порядок одержання дозволів на розміщення відходів. Відповідно до п.10 зазначеного Порядку місцеві державні адміністрації за погодженням з органами Мінекоресурсів на місцях до 1 лютого поточного року визначають перелік власників відходів, яким необхідно одержати на утворення та розміщення відходів на наступний рік (крім власників, які звільняються від одержання таких лімітів). Пунктом 11 Порядку №1218 визначено, що органи Мінекоресурсів на місцях до 1 березня поточного року надсилають на адреси власників відходів повідомлення про необхідність подання на погодження проектів лімітів на утворення та розміщення відходів на наступний рік.

З аналізу наведених вище правових норм вбачається, що отримання дозволу на розміщення відходів та затвердження лімітів на утворення і розміщення відходів не є обовязковими для всіх без виключення субєктів господарювання, їх наданню передує обовязок, як місцевих державних адміністрацій, так і органів Міністерства охорони навколишнього природного середовища України вчинити певні дії.

Судом встановлено, що позивач звертався із інформаціним запитом до Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Київській області про надання інформації, а саме, чи були включені Броварською міською радою за погодженням з Державним управлінням охорони навколишнього природного середовища в Київській області до переліку власників відходів, яким необхідно одержати ліміти на утворення та розміщення відходів, об'єкти господарювання ТОВ "Газовик" - авто газозаправні пункти (АГЗП), за адресами м. Бровари, вул. Київська, 322, та вул. Київська, 333 на 2009, 2010, 2011 роки (а. с. 113).

Листом №1801 від 23.08.2011 року позивачу було надано відповідь на вищенаведений запит з якої вбачається, що ТзОВ "Газовик" відсутнє у переліку підприємств та організацій Броварського району, яким потрібно отримати ліміти на утворення та розміщення відходів на 2011 рік (а. с. 119-125).

Відповідачем не надано суду доказів того, що органами Мінекоресурсів надсилались ТОВ «Газовик»повідомлення про необхідність подання на погодження проектів лімітів на утворення та розміщення відходів на 2009, 2010 роки, як це передбачено Порядком №1218.

З приводу посилання представника відповідача на встановлену ст.32 Закону України «Про відходи»заборону на здійснення господарської діяльності, повязаної з утворенням відходів, без одержання від спеціально уповноважених органів виконавчої влади у сфері поводження з відходами лімітів на обсяги утворення та розміщення відходів суд зазначає, що правовий механізм розроблення, затвердження і перегляду лімітів на утворення та розміщення відходів визначено у ст.31 зазначеного Закону.

Відповідно до п. «а», «в»ст.31 Закону України Про відходи з метою запобігання або зменшення обсягів утворення відходів та стимулювання впровадження маловідходних технологій Кабінет Міністрів України, міністерства та інші центральні і місцеві органи виконавчої влади в межах своєї компетенції здійснюють, зокрема, розроблення та впровадження науково обгрунтованих нормативів утворення відходів на одиницю продукції (сировини та енергії), виконання робіт і надання послуг, що регламентують їх кількісний та якісний склад, відповідно до передових технологічних досягнень та встановлення на основі затверджених нормативів (питомих показників обсягів утворення відходів) лімітів на утворення відходів. Згідно з ч.2 зазначеної статті порядок розроблення, затвердження і перегляду лімітів на утворення та розміщення відходів встановлює Кабінет Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.1998 №1218, якою затверджено Порядок розроблення, затвердження і перегляду лімітів на утворення та розміщення відходів, передбачено обовязкове надсилання органами Мінекоресурсів на адреси власників відходів повідомлень про необхідність подання на погодження проектів лімітів на утворення та розміщення відходів на наступний рік.

Враховуючи визначений чинним законодавством України механізм погодження проектів лімітів на утворення та розміщення відходів, власники відходів не можуть нести відповідальність за непогодження проектів лімітів у випадку невиконання органами державної влади свого обовязку щодо надіслання на їх адресу повідомлень про необхідність подання на погодження проектів лімітів на наступний рік. Інший порядок застосування та тлумачення положень Закону України Про відходи означатиме порушення принципу правової визначеності як одного із елементів верховенства права.

Таким чином, за умови встановлення в п.11 Постанови Кабінету Міністрів України від 03.08.1998 №1218 обовязку органів Міністерства охорони навколишнього природного середовища України надіслати на адреси власників відходів повідомлення про необхідність подання на погодження проектів лімітів на утворення та розміщення відходів на наступний рік, такі власники мають обґрунтоване сподівання вважати, що за відсутності відповідного повідомлення вони не зобовязані вчиняти відповідні дії щодо погодження лімітів утворення та розміщення відходів.

За таких обставин, суд вважає, що рішення відповідача №76 та №78 від 12.07.2010 року про тимчасову заборону діяльності АГЗП ТОВ "Газовик" за адресами: вул. Київська, 333, м. Бровари та вул. Київська, 322, м. Бровари, слід скасувати.

Оскільки, суд дійшов висновку про необхідність скасовання рішень відповідача від 12.07.2010 року за №76 та №78, які слугували підставою для відмови у наданні позивачу дозволу на відновлення діяльності за адресами: Київська область м. Бровари, вул. Київська 333 та вул. Київська, 322, то відповідно суд вважає за необхідне зобов'язати відповідача розглянути питання про надання дозволу на відновлення діяльності АГЗП ТОВ "Газовик" за адресами: вул. Київська, 333, м. Бровари та вул. Київська, 322, м. Бровари у відповідності до п.10 Порядку обмеження, тимчасової заборони (зупинення) чи припинення діяльності підприємства, установ, організації і об'єктів у разі порушення ними законодавства про охорону навколишнього природного середовища, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 29.10.1992 року за №2751-XII.

Згідно ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що позов є підставним та обгрунтованим, а тому його слід задовольнити.

На підставі ст.124 Конституції України, керуючись ст.ст.158-163, ст.167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити повністю.

Скасувати рішення Державної екологічної інспекції в Київській області №76 та №78 від 12.07.2010 року про тимчасову заборону діяльності АГЗП ТОВ "Газовик" за адресами: вул. Київська, 333, м. Бровари та вул. Київська, 322, м. Бровари.

Зобов'язати Державну екологічну інспекцію в Київській області розглянути питання про надання дозволу на відновлення діяльності АГЗП ТОВ "Газовик" за адресами: вул. Київська, 333, м. Бровари та вул. Київська, 322, м. Бровари у відповідності до п.10 Порядку обмеження, тимчасової заборони (зупинення) чи припинення діяльності підприємства, установ, організації і об'єктів у разі порушення ними законодавства про охорону навколишнього природного середовища, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 29.10.1992 року за №2751-XII.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ТзОВ "Газовик", вул. Святошинська, 28, м. Вишневе, Києво-Святошинський район, Київська область, р/р 26003405011171 в КОФ АКБ УСБ, МФО 321013, код 30161072 судовий збір в сумі 3, 40 грн. (Три гривні 40 коп.).

Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду у порядку, встановленому статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання через Київський окружний адміністративний суд апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя /підпис/ ОСОБА_5

Постанова в повному обсязі виготовлена 23.09.201 року.