Справа № 686/23160/15-а
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 грудня 2015 року м. Хмельницький
Хмельницький міськрайонний суд в складі:
головуючої судді Мороз В.О.,
за участю секретаря Козельської Г.В.,
позивача ОСОБА_1,
представника позивача ОСОБА_2,
представника відповідача ОСОБА_3,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м. Хмельницькому справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_4 Управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання дій протиправними, зобовязання нарахувати та виплатити пенсію,
встановив:
24 листопада 2015 року позивач ОСОБА_1звернувся до суду з адміністративним позовом до ОСОБА_4 Управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області про визнання дій протиправними, зобовязання провести нарахування та виплату пенсії.
Позивач посилається на те, що з 03.07.2015 року йому була відповідачем призначена пенсія відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у розмірі 59 % суми грошового забезпечення (заробітної плати).
Позивачем 20.10.2015 року на адресу відповідача направлена заява з вимогою здійснити перерахунок пенсії з підстав невірного її нарахування. При її нарахуванні не було включено суми заробітку до формули нарахування виплат, по яких здійснювалась сплата збору на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (премії до державних, професійних свят та ювілейних дат в сумі 5300 грн. 00 коп., матеріальну допомогу на оздоровлення 3 7 55 грн. 00 коп., матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань 11156 грн. 44 коп., доплату за роботу в нічний час в сумі 1863 грн. 82 коп.). На його заяву листом № 548/Л-8 від 04.11.2015 року було відмовлено в перерахунку пенсії.
Позивач просить суд визнати протиправними дії відповідача щодо відмови включити в заробітну плату при обчисленні йому пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» премії до державних, професійних свят та ювілейних дат, матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, доплату за роботу в нічний час; зобовязати відповідача нарахувати та виплачувати йому пенсію з 02.07.2015 року і в подальшому в розмірі 59 %, включивши до грошового забезпечення (заробітної плати), з якої нараховується пенсія, премії до державних, професійних свят та ювілейних дат в сумі 5300 грн. 00 коп., матеріальну допомогу на оздоровлення 3755 грн. 00 коп., матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань 11156 грн. 44 коп., доплату за роботу в нічний час в сумі 1863 грн. 82 коп., відповідно до довідок Управління ДФС у Хмельницькій області № 149/10/22-01-05 від 03.07.2015 року, ДПІ м. Хмельницького ДФС у Хмельницькій області № 16650 від 29.07.2015 року.
В судовому засіданні позивач та його представник уточнили позовні вимоги, просили виключити з його вимог посилання на конкретні суми неврахованих виплат та виплачувати пенсію з 03.07.2015 року, уточненні позовні вимоги підтримали у повному обсязі.
Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення позову заперечила, вказавши, що розмір пенсії позивачу нараховано згідно вимог закону, а тому підстав для її перерахунку немає.
Заслухавши пояснення позивача та його представника, представника відповідача, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд приходить до висновку, що позовна заява підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивачу ОСОБА_1 починаючи з 03.07.2015 року призначено пенсію за вислугу років згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у розмірі 59 % суми грошового забезпечення (заробітної плати).
При визначенні розміру пенсії відповідачем, було взяте грошове забезпечення (заробітна плата) позивача, однак без врахування розміру отриманих ОСОБА_1: премії до державних, професійних свят та ювілейних дат, матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, доплату за роботу в нічний час.
20.10.2015 року позивачем на адресу відповідача направлено заяву з вимогою здійснити перерахунок пенсії з підстав невірного її нарахування через невключення до формули нарахування виплат, по яким здійснювались сплати збору на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, зокрема, премії до державних, професійних свят та ювілейних дат, матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, доплату за роботу в нічний час, що зазначенні у довідці Управління ДФС у Хмельницькій області № 149/10/22-01-05 від 03.07.2015 року (за період з 01.07.2013 року по 31.05.2014 року) та довідці ДПІ м. Хмельницького ДФС у Хмельницькій області № 16650 від 29.07.2015 року (за період з травня 2014 року по 30.06.2015 року), однак відповідачем листом № 548/Л-8 від 04.11.2015 року позивачу було відмовлено в перерахунку пенсії.
Суд вважає, що відповідачем неправомірно, всупереч вимогам чинного законодавства було відмовлено в здійсненні позивачу перерахунку пенсії з зазначених ним у заяві підстав.
Ст. 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У ч. 1ст. 5 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб»передбачено, що особам, звільненим з військової служби, іншим особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей може призначатися (за їх бажанням) пенсія на умовах і в порядку, передбаченихЗаконом України«Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування». При цьому для обчислення пенсій враховуютьсявсі види грошового забезпечення, що отримували зазначені особи, які мають право на пенсію за цим Законом, перед звільненням зі служби.
Відповідно до ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі Закон-2262), усі призначені за Законом-2262 пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом-2262, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.
Відповідно до ч. 1 ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподаткованого доходу (прибутку), сукупного оподаткованого доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Ст. 41 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» визначено, що виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених нормотримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Згідно із ч. 1ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб»пенсії, які призначаються відповідно до цьогоЗаконуособам із числа військовослужбовців строкової служби та членам їх сімей, обчислюються за встановленими нормами у процентах до середньомісячного заробітку, який одержували військовослужбовці до призову на строкову військову службу чи після звільнення з військової служби до звернення за пенсією, або до середньомісячного грошового забезпечення, одержуваного військовослужбовцями в період проходження військової служби за контрактом. При цьому середньомісячний заробіток (грошове забезпечення) для обчислення їм пенсій визначається в порядку, встановленомуЗаконом України"Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування".
Ч. 3 ст. 43 Закону № 2262 «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі Закон-2262) передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, установлених законодавством, та у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п. 1 Постанови КМУ від 07.11.2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу» грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Додаток 26 до даної постанови передбачає, зокрема, такий додатковий вид грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, як доплату за службу в нічний час, у розмірі 35 % посадового окладу.
Згідно пункту 7 постанови № 393 пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їхніх сімей визначеніЗаконом України від 20 грудня 1991 року № 2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі - Закон № 2011-XII).
Частинами 1,2статті 9 Закону № 2011-ХІІвстановлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.
Постановою Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу»(далі - постанова № 1294) упорядковано структуру та умови грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та затверджено схеми посадових окладів і додаткових видів грошового забезпечення за категоріями військовослужбовців (пункт 3 цієїпостанови).
Згідно зі схемою додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України (щомісячних та одноразових, додаток № 25 до постанови № 1294) до одноразових віднесені такі види грошового забезпечення: винагорода, призначення та виплата якої пов'язана з обсягом та складностями роботи, що виконується під час проходження військової служби; матеріальна допомога на початкове обзаведення (вид матеріального забезпечення військовослужбовців, передбаченийстаттею 9-1 Закону № 2011-ХІІ), а також одноразова матеріальна допомога військовослужбовцям строкової військової служби.
Законом №2011-ХІІтакож гарантовано право військовослужбовців, крім військовослужбовців строкової служби, на щорічну основну відпустку із збереженням грошового, матеріального забезпечення та наданням допомоги на оздоровлення у розмірі місячного грошового забезпечення (частина першастатті 10-1 цього Закону).
Умови, розмір та порядок виплати військовослужбовцям зазначеної допомоги визначені постановою №1294 та Інструкцією про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженоїнаказом Міністра оборони України від 11 червня 2008 року № 260.
Так, розмір грошової допомоги на оздоровлення визначається виходячи з посадового окладу, окладу за військовим званням та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (крім винагород та морського грошового забезпечення), на які військовослужбовець має право за займаною ним штатною посадою на день вибуття в щорічну основну відпустку (підпункт 3 пункту 5 постанови № 1294, підпункт 30.4 пункту 30 розділу ХХХ Інструкції).
Наведеними нормативними актами також регламентовано умови та порядок виплати військовослужбовцям матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань.
Розмір матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань установлюється за рішенням Міністра оборони України виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України (підпункт 3 пункту 5 постанови № 1294, підпункти 33.1, 33.3 пункту 33 розділуХХХІІІ Інструкції).
Наведеними нормативними актами також регламентовано умови та порядок виплати військовослужбовцям інших премій та доплат, які є одноразовими додатковими видами грошового забезпечення, які відповідно до частини другої статті 9Закону № 2011-ХІІ відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців.
Аналіз зазначених норм матеріального права дає підстави вважати, що доплата за роботу в нічний час, премії до державних, професійних свят та ювілейних дат, матеріальна допомога, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01 січня 2011 року - єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія.
Дана правова позиція щодо застосування зазначених норм матеріального права була висловлена Верховним Судом України (постанова від 10.03.2015 року у справі №21-70а15), рішення якого, відповідно дост.244-2 КАС України, є обов'язковими для виконання усіма судами України.
Отже, судом встановлено, що з сум виплат позивачу премій до державних, професійних свят та ювілейних дат, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, доплати за роботу в нічний час, були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, тобто дані виплати враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати, а тому відповідач при визначенні розміру пенсійного забезпечення ОСОБА_1 зобов'язаний врахувати вищевказані суми, що зазначенні у довідці Управління ДФС у Хмельницькій області № 149/10/22-01-05 від 03.07.2015 року (за період з 01.07.2013 року по 31.05.2014 року) та довідці ДПІ м. Хмельницького ДФС у Хмельницькій області № 16650 від 29.07.2015 року (за період з травня 2014 року по 30.06.2015 року), на які нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Дану правову позицією підтримує Верховний суд України своєю постановою від 20.02.2012 року у справі 21-430а11. Так, за правилами частини 1 ст. 244-2 КАС України, рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для усіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.
Також, суд вважає обґрунтованою вимогу позивача про проведення перерахунку його пенсії з 03.07.2015 року, оскільки саме з цього дня позивачу ОСОБА_4 Управлінням ПФУ в Хмельницькій області було призначено пенсію, та даний строк не перевищує законодавчо встановлених строків позовної давності.
Такий висновок узгоджується з правовою позицією Вищого адміністративного суду України в постанові від 21.01.2015 року по справі№ К/800/53362/14.
Судом встановлено, що подаючи позовну заяву до суду, позивач сплатив судовий збір на загальну суму 487,20 грн. Відповідно до ст. 94 КАС України у зв'язку з повним задоволенням судом позовних вимог, судові витрати підлягають стягненню за рахунок бюджетних асигнуваньз ОСОБА_4 Управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій на користь позивача у розмірі 487,20 грн.
На підставі викладеного, ст. ст. 8, 19, 22, 46, 55, 92 Конституції України, Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», ст. 41 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування», ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст. ст. 1, 2 Закону України «Про оплату праці», Постановою КМУ від 07.11.2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу», та керуючись ст.ст. 6, 7, 9, 11, 71, 86, 99, 158-163, 254 КАС України, суд, -
постановив:
Позовні вимоги задовольнити.
Визнати протиправними дії ОСОБА_4 Управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо відмови включити в заробітну плату при обчисленні пенсії ОСОБА_1 відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» премії до державних, професійних свят та ювілейних дат, матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, доплату за роботу в нічний час.
Зобовязати ОСОБА_4 Управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області нарахувати та виплачувати ОСОБА_1 пенсію з 03.07.2015 року в розмірі 59 %, включивши до грошового забезпечення (заробітної плати), з якої нараховується пенсія, премії до державних, професійних свят та ювілейних дат, матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, доплату за роботу в нічний час, відповідно до довідок Управління ДФС у Хмельницькій області № 149/10/22-01-05 від 03.07.2015 року, ДПІ м. Хмельницького ДФС у Хмельницькій області № 16650 від 29.07.2015 року.
Стягнути з ОСОБА_4 Управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області, код ЄДРПОУ 21318350, на користь ОСОБА_1 487 грн. 20 коп. судового збору.
Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький міськрайонний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя :