Постанова № 54489969, 16.11.2015, Первомайський міськрайонний суд Миколаївської області

Дата ухвалення
16.11.2015
Номер справи
484/3245/15-а
Номер документу
54489969
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 484/3245/15-а

Провадження № 2-а/484/122/15

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16.11.2015 року. Первомайський міськрайонний суд Миколаївської області в складі :

головуючого - судді Закревського В.І.

при секретарі Ярославській С.Д.,

розглянув у відкритому судовому засіданні в м. Первомайську адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м.Первомайськ та Первомайського району Миколаївської області про визнання нечинним, скасування рішення та зобовязання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач по справі ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Первомайську та Первомайському районі Миколаївської області (далі УПФ) про визнання нечинним, скасування рішення та зобовязання вчинити дії, в котрому просив визнати рішення УПФ про утримання з 01.04. 2015р. частини призначеної йому на законних підставах пенсії протиправним та скасувати, зобов'язати УПФ поновити йому виплату пенсії з 01.08. 2014р. у призначеному розмірі 8733 грн. за постановою Первомайського міськрайонного суду від 29.03. 2012р., справа №1421/1041/12 та стягнути з УПФ суму недоотриманої пенсії за період з квітня по серпень 2015р. у розмірі 1000 грн. та призначити судовий контроль за виконанням рішення суду по даному адміністративному позову відповідно до ст. 267 КАС України.

Свої вимоги позивач мотивував тим, що з 24.06.2004р. він перебуває на обліку в УПФ та отримував пенсію до 01.08.2004р. розмірі 8733 грн., призначену відповідно до постанови Первомайського міськрайонного суду від 29.03.2012р., справа №1421/1041/12 та самочинно з 0І.08.20І4р. його пенсію зменшено до 5425,58 грн. З квітня 20І5 р. з його пенсії щомісячно утримується ПДФО та військовий збір - 225 грн., у внаслідок чого позивач отримує пенсію в розмірі 5200,62 грн.

Звернувшись до УПФ щодо причини зменшення розміру пенсії, позивач отримав відповідь, що з 01.04. 2015р. набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» (ТО 213-УШ), яким передбачено здійснення виплати призначеної пенсії працюючим пенсіонерам у розмірі 85%, але не менше півтора прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. При цьому порядок виплати пенсії працюючим пенсіонерам, встановлений цим Законом, поширено на всіх пенсіонерів незалежно від часу призначення пенсі.

Позивач вважає, що утримання з його пенсії здійснено з порушенням його конституційних прав. Свої вимоги позивач мотивує також положеннями ОСОБА_2 України, а саме статтею 22 ОСОБА_2 України, котрою гарантуються права і свободи громадян, які не можуть бути скасовані. Також позивач посилається на вимоги статті 41 ОСОБА_2 України, котрою визначено, що власність громадян с непорушною. Призначена йому пенсія є його власністю, а тому позбавлення його частини пенсії, а саме утримання 15% від призначеного розміру є нічим іншим як примусовим вилученням частини його власності. Цією ж статтею ОСОБА_2 України встановлено, що таке вилучення власності може бути застосоване виключно за рішенням суду у випадках, обсягах та порядку, встановлених законом. Позивачеві не відомо про існування будь-яких рішень будь-якого суду про застосування до нього утримання частини пенсії. Крім того, ст. 56 ОСОБА_2 України передбачено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи, а поскільки його пенсія призначена у 2010р., тобто до набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» (N9 213-У їй), отже поширення порядку виплати пенсії працюючим пенсіонерам, встановленого Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» (N9 213-УШ), незалежно від часу призначення пенсії, порушує його конституційні права (ст.58 ОСОБА_2 України), відповідно до ст. 19 ОСОБА_2 України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені ОСОБА_2 та законами України. Ст. 68 ОСОБА_2 України передбачає, що кожен зобов'язаний неухильно додержуватися ОСОБА_2 України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. ОСОБА_2 України є нормами прямої дії і всі закони та нормативно-правові акти мають відповідати ОСОБА_2 України.

В судовому засіданні позивач підтримав свої позовні вимоги, просив задовольнити в повному обсязі на підставі тих доводів, що вказані в позовній заяві, також вказав на те, що органи Пенсійного фонду України мають керуватися, в першу чергу, нормами ОСОБА_2 України, як актом вищої юридичної сили, щоб не допустити порушення його конституційних прав. В умовах постійного стрімкого зростання цін та тарифів на найнеобхідніші товари та послуги, зменшення виплати пенсії негативно позначилося на його матеріальному становищі, оскільки призначений розмір його пенсії з 01.04.2015р. не забезпечує задоволення його життєвих потреб та достатній життєвий рівень, і не підвищується належним чином.

Вилучення УПФ належної йому пенсії ще більше погіршує його матеріальний стан та призводить до порушення його конституційного права на достатній життєвий рівень.

Також позивач в судовому засіданні уточнив позовні вимоги, просив стягнути з відповідача на його користь 56 639грв.46коп., а саме:

- 10219,41грв. недоплачена частина пенсії з квітня по серпень 2014р.за рішенням Первомайського міськрайонного суду Миколаївської області від 29.03.2012р. справа №1421/1041/12 (абз. 6 лист №39-Б-18 від 07.08.2015р.);

- 44 280,71 грн. самовільно припинена виплата пенсії з серпня 2014р. по теперішній час за рішенням Первомайського міськрайонного суду Миколаївської області від 29.03.2012р., справа №1421/1041/12, визначеному за рішенням Первомайського міськрайонного суду Миколаївської області № 2-948/10;

- 2139.34грн. незаконно утриманих відповідачем з лютого по вересень 2015р. податку -15% -1944,88 грв. та військового збору 1,5% - 194,46 грв. (абз.16 п.1 заперечень відповідача від 10.09.2015р., № 11141/07).

Представники відповідача в судовому засіданні заперечували стосовно задоволення позову, просили відмовити в задоволенні. Відмову в задоволенні позову мотивували тим, що:

- в частині вимог про визнання рішення управління про утримання частини призначеної позивачу пенсії з 01.04.2015р. протиправним і скасування рішення та про стягнення з управління суми недоотриманої пенсії за період з квітня по серпень 2015р. в розмірі 1000 грн., то в даній частині відповідачі не погоджуються, поскільки позивач знаходиться на обліку в УПФ з 24.06.2004р. та отримує пенсію по інвалідності у розмірі фактичних збитків, призначену відповідно до статті 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991р. №796-ХІІ (далі Закон №796), має статус ліквідатора наслідків аварії на ЧАЕС першої категорії (посвідчення серії А №035764 від 05.10.1999, яке видане Одеською облдержадміністрацією) та статус інваліда війни ІІ групи (посвідчення серії Є№119274 від 03.03.2008р., яке видане управлінням праці та соціального захисту населення Первомайської міської ради). Розмір пенсійної виплати позивача за період з січня по серпень 2015р. складав 5506,24 грн. Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» від 28.12.2014р. №71- VІІІ внесено зміни до підпункту 164.2.19 пункту 164.2 статті 164 Податкового кодексу України (далі Кодексу). В звязку з набранням чинності змінами до Кодексу з 01.01.2015р. до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включаються зокрема суми пенсій (включаючи суму їх індексації, нараховану відповідно до закону) або місячного довічного грошового утримання, отримуваних платником податку з Пенсійного фонду України чи бюджету згідно із законом, якщо їх розмір перевищує три розміри мінімальної заробітної плати (у розрахунку на місяць), встановленої на 1 січня звітного податкового року, - у частині такого перевищення, а також пенсій з іноземних джерел, якщо згідно з міжнародними договорами, згода на обовязковість яких надана Верховною Радою України, такі пенсії підлягають оподаткуванню чи не оподатковуються в країні їх виплати. Ставка податку становить 15 відсотків бази оподаткування щодо доходів, зокрема, нарахованих (виплачених, наданих) у вигляді пенсій, якщо база оподаткування для місячного оподаткованого доходу перевищує три розміри мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного податкового року. З 01.01.2015р. відповідно до статті 8 Закону України від 28.12.2014р. №80-VІІІ «Про Державний бюджет України на 2015р.» розмір мінімальної заробітної плати для працездатних осіб встановлено у розмірі 1218 грн. на місяць. Отже, починаючи з 1 січня 2015р., управління при виплаті пенсій у розмірі, що перевищує 3654 грн. (розмір мінімальної заробітної плати 1218 грн х 3), зобовязано утримати податок на доходи фізичних осіб за ставкою 15 відсотків. Таким чином, управлінням з позивача утримано 1944,88 грн. податку на доходи фізичних осіб за період з лютого по серпень 2015р., а саме:

-у лютому 2015р.: 5506,24 грн.(розмір пенсійної виплати) 3654 грн.= 1852,24 грн. (база оподаткування) х 15% (ставка податку) = 277,84 грн.;

-у березні 2015р.: 5506,24 грн.(розмір пенсійної виплати) 3654 грн.= 1852,24 грн. (база оподаткування) х 15% (ставка податку) = 277,84 грн.;

-у квітні 2015р.: 5506,24 грн.(розмір пенсійної виплати) 3654 грн.= 1852,24 грн. (база оподаткування) х 15% (ставка податку) = 277,84 грн.;

-у травні 2015р.: 5506,24 грн.(розмір пенсійної виплати) 3654 грн.= 1852,24 грн. (база оподаткування) х 15% (ставка податку) = 277,84 грн.;

-у червні 2015р.: 5506,24 грн.(розмір пенсійної виплати) 3654 грн.= 1852,24 грн. (база оподаткування) х 15% (ставка податку) = 277,84 грн.;

-у липні 2015р.: 5506,24 грн.(розмір пенсійної виплати) 3654 грн.= 1852,24 грн. (база оподаткування) х 15% (ставка податку) = 277,84 грн.;

-у серпні 2015р.: 5506,24 грн.(розмір пенсійної виплати) 3654 грн.= 1852,24 грн. (база оподаткування) х 15% (ставка податку) = 277,84 грн.

Відповідно до пункту 16-1 підрозділу 10 розділу ХХ Перехідних положень Кодексу тимчасово, до набрання чинності рішенням Верховної Ради України про завершення реформи Збройних сил України, встановлюється військовий збір. Згідно з підпунктом 1.1 пункту 16-1 підрозділу 10 розділу ХХ Перехідних положень Кодексу платниками збору є особи, визначені пунктом 162.1 статті 162 Кодексу, зокрема, фізичні особи-резиденти. Обєктом оподаткування збором є доходи, визначені ст. 163 Кодексу (підпункт 1.2 пункту 16-1 підрозділу 10 розділу ХХ Перехідних положень Кодексу), зокрема, загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід. Ставка збору становить 1,5% від обєкта оподаткування, визначеного в підпункті 1.2 пункту 16-1 підрозділу 10 розділу ХХ Перехідних положень Кодексу. Отже, управлінням з позивача утримано 194,46 грн. військового збору за період з лютого по серпень 2015 року, а саме:

-у лютому 2015р.: 5506,24 грн.(розмір пенсійної виплати) 3654 грн.= 1852,24 грн. (база оподаткування) х 1,5% (ставка збору) = 27,78 грн.;

-у березні 2015р.: 5506,24 грн.(розмір пенсійної виплати) 3654 грн.= 1852,24 грн. (база оподаткування) х 1,5% (ставка збору) = 27,78 грн.;

-у квітні 2015р.: 5506,24 грн.(розмір пенсійної виплати) 3654 грн.= 1852,24 грн. (база оподаткування) х 1,5% (ставка збору) = 27,78 грн.;

-у травні 2015р.: 5506,24 грн.(розмір пенсійної виплати) 3654 грн.= 1852,24 грн. (база оподаткування) х 1,5% (ставка збору) = 27,78 грн.;

-у червні 2015р.: 5506,24 грн.(розмір пенсійної виплати) 3654 грн.= 1852,24 грн. (база оподаткування) х 1,5% (ставка збору) = 27,78 грн.;

-у липні 2015р.: 5506,24 грн.(розмір пенсійної виплати) 3654 грн.= 1852,24 грн. (база оподаткування) х 1,5% (ставка збору) = 27,78 грн.;

-у серпні 2015р.: 5506,24 грн.(розмір пенсійної виплати) 3654 грн.= 1852,24 грн. (база оподаткування) х 1,5% (ставка збору) = 27,78 грн.

Враховуючи вищезазначене, управлінням в межах повноважень та у спосіб, передбачений Податковим кодексом України, було здійснено утримання з пенсії позивача за період з лютого по серпень 2015 року податку на доходи фізичних осіб та військового збору на загальну суму 2139,34 грн. Станом на 01.09.2015р. утримання з пенсії позивача податку на доходи фізичних осіб та військового збору припинено на підставі Закону України «Про внесення зміни до статті 164 Податкового кодексуУкраїни щодо оподаткування пенсій інвалідів війни та деяких інших категорій осіб» від 17.07.2015 року №653-VІІІ.

В частині вимог позивача про зобовязання управління щодо поновлення виплати пенсії позивачу з 01.08.2014р. в розмірі 8733 грн. за постановою Первомайського міськрайонного суду Миколаївської області від 29.03.2012р. у справі №1421/1041/12. відповідач мотивував невизнання позову тим, що позивач звернувся до управління у липні 2015р. щодо поновлення виплати пенсії з 01.08.2014р. у розмірі, передбаченому постановою Первомайського міськрайонного суду Миколаївської області (далі суду) від 29.03.2012р. по справі №1421/1041/12р., котрою зобовязано управління поновити виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.12.2011р. в розмірі, визначеному рішенням суду від 13.05.2010р. у справі №2-948/10, яке набрало законної сили 09.09.2010р., а саме: виходячи з розміру 8 мінімальних пенсій за віком основної пенсії та додаткової пенсії в розмірі 0,75 мінімальної пенсії за віком, встановленої ч.1 статті 28 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» відповідно до ст.ст. 50, 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Ухвалою колегії суддів судової палати в цивільних справах апеляційного суду Миколаївської області від 14.12.2011р. у справі №2-948/2010 розяснено, що перерахунок і виплату позивачу державної пенсії по інвалідності внаслідок захворювання, повязаного з участю ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, а також додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоровю відповідно до ст.ст. 50, 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» управління має здійснити з 01.01.2010р. і до внесення змін до законодавства щодо розміру та умов виплати зазначеного виду пенсії. А тому відповідач вважає, що ним виконані всі можливі дії для виконання постанови суду від 29.03.2012р., поскільки судові рішення ухвалюються іменем України і є обовязковими до виконання на всій території України (стаття 124 України), з огляду на положення частини 2 статті 14, статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України постанови та ухвали суду в адміністративних справах, що набрали законної сили, виконуються органами Пенсійного фонду України відповідно до покладених зобовязань, в установленому чинним законодавством порядку. Так, статтею 95 ОСОБА_2 України визначено, що будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, а також розмір і цільове спрямування цих видатків визначаються Законом про Державний бюджет України. Норми, які вводяться цим законом, діють протягом бюджетного року та є пріоритетними відносно інших законів.

Ст. 63 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачено, що фінансування витрат, повязаних з реалізацією цього Закону, здійснюється за рахунок коштів державного бюджету, коштів, які враховуються при визначенні міжбюджетних трансфертів, та інших джерел, не заборонених законодавством.

Ст. 87 Бюджетного кодексу України встановлено, що видатки на державні програми з ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, здійснюється у встановленому порядку за рахунок наявних надходжень до загального фонду Державного бюджету в межах обсягів призначень, передбачених у Державному бюджеті України.

Відповідно до Положення про Пенсійний фонд України, бюджет Пенсійного фонду України затверджує Уряд України. Таким чином, Кабінет Міністрів України є органом, який забезпечує проведення державної політики у соціальній сфері, а Пенсійний фонд України органом, який реалізує таку політику, в тому числі за рахунок коштів Державного бюджету України.

Законом України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачено, що визначення порядку та розмірів соціальних виплат віднесено до відання Кабінету Міністрів України.

Виплати за рішеннями судів, якими зобовязано органи Пенсійного фонду України здійснити перерахунок та виплату пенсії без обмеження строком, продовжуються до внесення змін до норм законодавства, якими керувався суд при винесенні рішення, або до зміни умов пенсійного забезпечення одержувача (постанова Верховного Суду України від 05.11.2013р. у справі №21-293а13, постанова Пленуму Вищого адміністративного суду України від 19.12.2011р. №8).

Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про державний бюджет України на 2014р.» від 31.07.2014р. №1622-VІІ, який набрав чинності 03.08.2014р., встановлено, що норми і положення статей 20, 21 ,22 ,23, 30, 31, 37, 39, 48, 50, 51, 52, та 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» застосовуються у порядку та розмірах встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів бюджетів усіх рівні, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообовязкового державного соціального страхування на 2014р.

В звязку з цим, внесені зміни у відповідні додатки 1-8 Закону України «Про державний бюджет України на 2014р.».

Кошти, зокрема, на виплату державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоровю, враховані в Державному бюджеті України на 2014р. у розмірах, встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011р. №1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи з наявних фінансових ресурсів бюджету Пенсійного фонду України.

Згідно із статтею 22 Загальної декларації прав людини розміри соціальних виплат і допомоги встановлюються з урахуванням фінансових можливостей держави.

Також відповідач посилається в своїх запереченнях на позовні вимоги позивача на рішення Європейського суду з прав людини, а саме на те, що Європейський суд з прав людини розглянув заяву №43331/12 ОСОБА_3 проти України щодо зменшення розміру пенсії відповідно до Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», встановленого за рішенням суду, доходить висновку, що за відсутності будь-яких доказів, що зміни до Закону України про державний бюджет України не були внесені відповідно до законної процедури, а за відсутності будь-яких доказів того, що вони не були доступними та передбачуваними, тому вони відповідали вимозі щодо законності за статтею 1 Першого протоколу. Європейський суд з прав людини не може дійти висновку, що передавши Кабінету Міністрів України право на встановлення розміру соціальних пільг, Парламент України діяв у порушення якихось положень Конвенції. Європейський суд з прав людини зазначив, що зменшення пенсії заявниці очевидно було обумовлено міркуваннями економічної політики та фінансових труднощів, з якими зіткнулася держава. За відсутності будь-яких доказів щодо протилежного та визнаючи, що держава-відповідач має широке поле свободи розсуду щодо досягнення балансу між правами, що є предметом спору, та економічною політикою, Європейський суд з прав людини не вважає, що таке зменшення було непропорційним переслідуваній легітимній меті або що воно поклало надмірний тягар на заявницю.

З цих підстав Європейський суд з прав людини одноголосно оголосив заяву ОСОБА_3 неприйнятною.

На думку відповідача, про що вказано в запереченнях, поскільки видатки, необхідні для виконання судових рішень про перерахунок та виплату пенсій особам, постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи, не передбачені бюджетною програмою за КПКВК 2506020 «Дотація на виплату пенсій, надбавок та підвищень до пенсій, призначених за різними пенсійними програмами», згідно з якою Пенсійному фонду України на 2014р. були виділені бюджетні асигнування, а тому, нарахування і виплата позивачу пенсії за постановою суду від 29.03.2012р. є перевищенням бюджетних призначень на 2014 рік.

Згідно з пунктами 20 та 29 частини 1 статті 116 Бюджетного кодексу України взяття зобовязань без відповідних бюджетних асигнувань та здійснення видатків бюджету з перевищенням бюджетних призначень є порушеннями бюджетного законодавства.

Вивчивши матеріали справи, заслухавши доводи сторін по справі, суд вважає, що заявлений позов не підлягає задоволенню. В судовому засіданні встановлено, що з 24.06.2004 р. позивач перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду м.Первоманську та Первомайському районі та отримував пенсію до 01.08.2004р. в розмірі 8733 грн., призначену відповідно до рішення Первомайського міськрайонного суду від 29.03.2012р., справа №1421/1041/12 та з І.08.20І4р. його пенсію зменшено до 5425,58 грн. З квітня 2015р. з його пенсії щомісячно утримується ПДФО та військовий збір - 225 грн., у внаслідок чого позивач отримує пенсію в розмірі 5200,62 грн.

Звернувшись до УПФ щодо причини зменшення розміру пенсії, позивач отримав відповідь, в котрій зазначено, що з 24.06.2004р. він отримує пенсію по інвалідності у розмірі фактичних збитків, призначену відповідно до ст. 50, 54 Закону України від 28.02.1991р. № 796-ХІІ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», має статус ліквідатора наслідків аварії на ЧАЕС першої категорії (посвідчення серії А № 035764 від 05.10.1999р., яке видане Одеською облдержадміністрацією) та статус інваліда війни II групи (посвідчення серії Є № 119274 від 03.03.2008р., яке видане управлінням праці та соціального захисту населення Первомайської міської ради). 21.01.2014р. позивач звернулись до управління із заявою щодо виконання ухвали Одеського апеляційного адміністративного суду від 25.11.2013р. До заяви позивачем надано оригінал ухвали, в якій постанову Первомайського міськрайонного суду Миколаївської області від 29.03.2012р. залишено без змін.

29.03.2012р. Первомайським міськрайонним судом Миколаївської області на користь позивача винесено постанову по справі № 1421/1041/12 та зобовязано УПВ поновити виплату пенсії з 01.12.2011р. в розмірі, визначеному рішенням Первомайського міськрайонного суду Миколаївської області від 13.05.2010р. у справі № 2-948/10, а саме здійснити перерахунок та виплату основної пенсії, виходячи із розміру вісім мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії в розмірі 0,75 мінімальної пенсії за віком, встановленої ч. 1 ст. 28 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

По постанові від 29.03.2012р. рішенням суду не встановлено кінцевого терміну виконання рішення.

Суму боргу за період з 01.12.2012р. по 30.04.2014р. нараховано та виплачено в розмірі 87864,08 грн. З травня 2014р. по липень 2014р. по пенсійній справі позивача нарахована різниця доплати згідно із рішенням суду та постановою від 29.03.2012р. в сумі 10219,41 грн. (3406,47 грн. х 3), але не виплачувалась у звязку із відсутністю фінансування таких виплат з Державного бюджету України.

Відповідно до ч. 2 ст. 14, ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України постанови та ухвали суду в адміністративних справах, що набрали законної сили, є обовязковими для виконання на всій території України.

Судові рішення, що набрали законної сили, виконуються органами Пенсійного фонду України відповідно до покладених зобовязань, в установленому чинним законодавством порядку.

Ст.63 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачено, що фінансування витрат, повязаних з реалізацією зазначеного закону здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету.

Законом України «Про внесення змін Закону України «Про Державний бюджет України на 2014р.» від 31.07.2014р. № 1622-УІІ, який набрав чинності 03.08.2014р. встановлено зокрема, що норми і положення статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», застосовується у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообовязкового державного соціального страхування на 2014 р.

В звязку з цим, внесені зміни у відповідні додатки 1-8 Закону України Про державний бюджет України на 2014 рік», кошти на виплату державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоровю, враховані в Державному бюджеті України на відповідний рік у розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів бюджету Пенсійного фонду України та визначені відповідною постановою від 23.11.2011р. № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (набрала чинності 01.01.2012р.).

Згідно із ст. 22 Загальної декларації прав людини розміри соціальних виплат і допомоги встановлюються з урахуванням фінансових можливостей держави.

Відповідно до розяснень, визначених Ухвалою колегії суддів судової палати в цивільних справах апеляційного суду Миколаївської області від 14.12.2011р. у справі №2-948/2010, перерахунок і виплату позивачу державної пенсії по інвалідності внаслідок захворювання, повязаного з участю ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, а також додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоровю відповідно до ст.ст. 50, 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» управління має здійснити з 01.01.2010р. і до внесення змін до законодавства щодо розміру та умов виплати зазначеного виду пенсії.

Поскільки в постанові від 29.03.2012р. не зазначено кінцевого терміну, то з серпня 2014р. УПФ припинено нарахування відповідної суми за рішенням суду.

Розмір пенсійної виплати позивачу з 01.08.2014р. складає 5425,58 грн., де:

- заробіток - 6708,30 грн.;

- коефіцієнт стажу з урахуванням кратності 1,35 - 0,57938 грв.;

- розмір пенсії за віком - 3886,65 грн.;

- доплата за понаднормативний стаж (за 17 років) - 161,33 грн.;

- % для обчислення пенсії по інвалідності - 90;

- розмір пенсії по інвалідності - 3643,18 грн.;

- підвищення інв. армії, прирів. до інвалід, війни 2 гр. - 379,60 грн.;

- збільшення інвалідам війни - 874,50 грн.;

- дод. пенсія інв. 2 гр. внаслідок ЧК ліквідатор - 379,60 грн.;

- щом. цільова грошова допом. на прожиття інв. війни - 50,00 грн.

Не погодившись з даним висновком відповідача, позивач звернувся з даним позовом до суду.

Відповідно до ст.159 КАС України, судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обгрунтованим є рішення, ухвлене судом на підставі повного і всебічного зясування обставин в адміністративній справі, підтвердених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» від 28.12.2014р. №71- VІІІ внесено зміни до підпункту 164.2.19 пункту 164.2 статті 164 Податкового кодексу України (далі Кодексу). В звязку з набранням чинності змінами до Кодексу з 01.01.2015р. до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включаються зокрема суми пенсій (включаючи суму їх індексації, нараховану відповідно до закону) або місячного довічного грошового утримання, отримуваних платником податку з Пенсійного фонду України чи бюджету згідно із законом, якщо їх розмір перевищує три розміри мінімальної заробітної плати (у розрахунку на місяць), встановленої на 1 січня звітного податкового року, - у частині такого перевищення, а також пенсій з іноземних джерел, якщо згідно з міжнародними договорами, згода на обовязковість яких надана Верховною Радою України, такі пенсії підлягають оподаткуванню чи не оподатковуються в країні їх виплати.

Ставка податку становить 15 відсотків бази оподаткування щодо доходів, зокрема, нарахованих (виплачених, наданих) у вигляді пенсій, якщо база оподаткування для місячного оподаткованого доходу перевищує три розміри мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного податкового року.

З 01.01.2015р. відповідно до статті 8 Закону України від 28.12.2014р. №80-VІІІ «Про Державний бюджет України на 2015 рік» розмір мінімальної заробітної плати для працездатних осіб встановлено у розмірі 1218 грн. на місяць.

Тобто, починаючи з 01.01.2015р., управління при виплаті пенсій у розмірі, що перевищує 3654 грн. (розмір мінімальної заробітної плати 1218 грн х 3), зобовязано утримати податок на доходи фізичних осіб за ставкою 15 відсотків.

Таким чином, УПФ з позивача утримано 1944,88 грн. податку на доходи фізичних осіб за період з лютого по серпень 2015р.

Відповідно до пункту 16-1 підрозділу 10 розділу ХХ Перехідних положень Кодексу тимчасово, до набрання чинності рішенням Верховної Ради України про завершення реформи Збройних сил України, встановлюється військовий збір.

Згідно з підпунктом 1.1 пункту 16-1 підрозділу 10 розділу ХХ Перехідних положень Кодексу платниками збору є особи, визначені пунктом 162.1 статті 162 Кодексу, зокрема, фізичні особи-резиденти.

Обєктом оподаткування збором є доходи, визначені ст. 163 Кодексу (підпункт 1.2 пункту 16-1 підрозділу 10 розділу ХХ Перехідних положень Кодексу), зокрема, загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід.

Ставка збору становить 1,5% від обєкта оподаткування, визначеного в підпункті 1.2 пункту 16-1 підрозділу 10 розділу ХХ Перехідних положень Кодексу

Таким чином, УПФ з позивача утримано 194,46 грн. військового збору за період з лютого по серпень 2015р.

Станом на 01.09.2015р. утримання з пенсії позивача податку на доходи фізичних осіб та військового збору припинено на підставі Закону України «Про внесення зміни до статті 164 Податкового кодексуУкраїни щодо оподаткування пенсій інвалідів війни та деяких інших категорій осіб» від 17.07.2015р. №653-VІІІ.

Постановою Первомайського міськрайонного суду від 29.03.2012р. по справі №1421/1041/12р. зобовязано УПФ поновити виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.12.2011р. в розмірі, визначеному рішенням суду від 13.05.2010р. у справі №2-948/10, яке набрало законної сили 09.09.2010р., а саме: виходячи з розміру 8 мінімальних пенсій за віком основної пенсії та додаткової пенсії в розмірі 0,75 мінімальної пенсії за віком, встановленої ч.1 статті 28 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» відповідно до ст.ст. 50, 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Ухвалою колегії суддів судової палати в цивільних справах апеляційного суду Миколаївської області від 14.12.2011р. у справі №2-948/2010 розяснено, що перерахунок і виплату позивачу державної пенсії по інвалідності внаслідок захворювання, повязаного з участю ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, а також додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоровю відповідно до ст.ст. 50, 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» УПФ має здійснити з 01.01.2010р. і до внесення змін до законодавства щодо розміру та умов виплати зазначеного виду пенсії.

Ст.95 ОСОБА_2 України визначено, що будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, а також розмір і цільове спрямування цих видатків визначаються Законом про Державний бюджет України. Норми, які вводяться цим законом, діють протягом бюджетного року та є пріоритетними відносно інших законів.

Ст.63 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачено, що фінансування витрат, повязаних з реалізацією цього Закону, здійснюється за рахунок коштів державного бюджету, коштів, які враховуються при визначенні міжбюджетних трансфертів, та інших джерел, не заборонених законодавством.

Ст.87 Бюджетного кодексу України встановлено, що видатки на державні програми з ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, здійснюється у встановленому порядку за рахунок наявних надходжень до загального фонду Державного бюджету в межах обсягів призначень, передбачених у Державному бюджеті України.

Положенням про Пенсійний фонд України визначено, що бюджет Пенсійного фонду України затверджує Уряд України, котрий є органом, який забезпечує проведення державної політики у соціальній сфері, а Пенсійний фонд України органом, який реалізує таку політику, в тому числі за рахунок коштів Державного бюджету України.

Законом України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачено, що визначення порядку та розмірів соціальних виплат віднесено до відання Кабінету Міністрів України.

Відповідно до постанови Верховного Суду України від 05.11.2013р. у справі №21-293а13, (постанова Пленуму Вищого адміністративного суду України від 19.12.2011р. №8) виплати за рішеннями судів, якими зобовязано органи Пенсійного фонду України здійснити перерахунок та виплату пенсії без обмеження строком, продовжуються до внесення змін до норм законодавства, якими керувався суд при винесенні рішення, або до зміни умов пенсійного забезпечення одержувача.

Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про державний бюджет України на 2014р.» від 31.07.2014р. №1622-VІІ, який набрав чинності 03.08.2014р., встановлено, що норми і положення статей 20, 21 ,22 ,23, 30, 31, 37, 39, 48, 50, 51, 52, та 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів бюджетів усіх рівні, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообовязкового державного соціального страхування на 2014р.

Внесенними змінами у відповідні додатки 1-8 Закону України «Про державний бюджет України на 2014р. передбачено, що на виплату державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоровю, враховані в Державному бюджеті України на 2014р. у розмірах, встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011р. №1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи з наявних фінансових ресурсів бюджету Пенсійного фонду України.

Відповідно до ст. 22 Загальної Декларації Прав Людини, розміри соціальних виплат і допомоги встановлюються з урахуванням фінансових можливостей держави.

Європейський суд з прав людини, розглянувши заяву №43331/12 ОСОБА_3 проти України щодо зменшення розміру пенсії відповідно до Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», встановленого за рішенням суду, дійшов висновку, що за відсутності будь-яких доказів, що зміни до Закону України про державний бюджет України не були внесені відповідно до законної процедури, а за відсутності будь-яких доказів того, що вони не були доступними та передбачуваними, тому вони відповідали вимозі щодо законності за ст. 1 Першого протоколу. Також Європейський суд з прав людини не може дійти висновку, що передавши Кабінету Міністрів України право на встановлення розміру соціальних пільг, Парламент України діяв у порушення якихось положень Конвенції. Європейський суд з прав людини зазначив, що зменшення пенсії заявниці очевидно було обумовлено міркуваннями економічної політики та фінансових труднощів, з якими зіткнулася держава. За відсутності будь-яких доказів щодо протилежного та визнаючи, що держава-відповідач має широке поле свободи розсуду щодо досягнення балансу між правами, що є предметом спору, та економічною політикою, Європейський суд з прав людини не вважає, що таке зменшення було непропорційним переслідуваній легітимній меті або що воно поклало надмірний тягар на заявницю. З цих підстав Європейський суд з прав людини одноголосно оголосив заяву ОСОБА_3 неприйнятною.

Видатки, необхідні для виконання судових рішень про перерахунок та виплату пенсій особам, постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи, не передбачені бюджетною програмою за КПКВК 2506020 «Дотація на виплату пенсій, надбавок та підвищень до пенсій, призначених за різними пенсійними програмами», згідно з якою Пенсійному фонду України на 2014р. були виділені бюджетні асигнування.

Згідно з пунктами 20 та 29 частини 1 статті 116 Бюджетного кодексу України взяття зобовязань без відповідних бюджетних асигнувань та здійснення видатків бюджету з перевищенням бюджетних призначень є порушеннями бюджетного законодавства.

Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28.12.2014р. №76-VІІІ внесено зміни до ст.ст. 50, 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Умови, порядок призначення та мінімальні розміри пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначаються актами Кабінету Міністрів України з відповідних питань.

Постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 року №1210 "Про підвищення соціального захисту громадян , які постаждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (із змінами, внесеними згідно з Постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2014 року №112) визначені порядок призначення та мінімальні розміри пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, а також порядок призначення і розміри щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю.

Ч. 1,2 ст. 99 КАС України передбачено, що адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Ч.1 ст. 100 КАС України передбачено, що адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала.

За даних обставин суд вважає, що заявлений позов не підлягає задоволенню.

Керуючись ст. 158-163 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В :

В задоволенні позову ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м.Первомайськ та Первомайського району Миколаївської області про визнання нечинним, скасування рішення та зобовязання вчинити дії - відмовити.

Постанову може бути оскаржено в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через Первомайський міськрайонний суд Миколаївської області шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

СУДДЯ :