Справа №263/13801/15-а
Провадження №2а/263/335/2015
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
18 грудня 2015 року суддя Жовтневого районного суду міста Маріуполя Донецької області ОСОБА_1, розглянувши у порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м.Маріуполя про зобовязання здійснити перерахунок пенсії,
В С Т А Н О В И В:
Позивачка звернулась до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі міста Маріуполя про зобов'язання перерахунок пенсії. В обґрунтуванні своїх вимог зазначила, що з 10.09.2012 року вона вийшла на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу». Страховий внесок на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року - страховий внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, нараховувався на всю суму заробітної плати, а з 01.07.2000 року відомості про неї як про застраховану особу надавалися у відділ персоніфікованого обліку Пенсійного фонду України. На день звільнення їй була нарахована компенсація за невикористану відпустку в розмірі 17440,79 грн. та індексація заробітної плати за період з 01.09.2010 року по 31.08.2012 року в розмірі 8539,39 грн., однак при нарахуванні пенсії Управлінням ПФУ в Жовтневому районі м. Маріуполя не були взяті до уваги ці суми, на які, в свою чергу, були нараховані і з якої були сплачені страхові внески, що призвело до заниження розміру пенсії. 27.10.2015 року вона звернулась з заявою до Управління ПФУ за перерахунком пенсії з урахуванням нарахованої та виплаченої компенсації за невикористану відпустку у розмірі 17440,79 грн. та індексації у розмірі 8539,39 грн., з яких утримувався страховий внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, однак в перерахунку їй було відмовлено. У зв'язку із наведеним позивачка отримує нижчу пенсію, ніж вона повинна отримувати відповідно до діючого законодавства. Просила суд зобовязати Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі міста Маріуполя провести перерахунок та виплату пенсії з 27.10.2015 року, у розмірі 80 відсотків від сум заробітної плати з урахуванням суми компенсації за невикористану відпустку у розмірі 17440,79 грн. та індексації у розмірі 8539,39 грн., з яких утримувався страховий внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Дослідивши матеріали справи суд вважає, що позовна заява підлягає задоволенню частково з наступних підстав.
Відповідачем суду надані заперечення на позов, у яких управління просить у позові відмовити повністю, оскільки до видів виплат, які включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідгно до Закону України «Про державну службу», відносяться виплати, що мають систематичний характер. Компенсаційні виплати не носять систематичного характеру, а тому не враховуються при обчислення пенсії державного службовця.
Судом встановлено, що позивачка ОСОБА_2 є одержувачем пенсії за віком, призначеної 10.09.2012 року у відповідності до Закону України «Про державну службу» та перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Жовтневому районі міста Маріуполя.
На день звільнення ОСОБА_2 була нарахована компенсація за невикористану відпустку в розмірі 17440,79 грн. та індексація за період з 01.09.2010 року по 31.08.2012 року в розмірі 8539,39 грн., з яких нараховувалися та сплачувалися страхові внески, що підтверджується довідкою форми № 5-1 за вих. 5023/К/05-81-05-013 від 23.10.2015 року (в графі «Інші виплати» зазначена сума індексації 8539,39 грн. та зазначено, що на цю суму нараховані страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування) та довідкою за вих. № 5022/К/05-81-05-013 від 23.10.2015 року, у якій зазначено, що з суми компенсації за невикористану відпустку у розмірі 17440,79 грн. утриманий єдиний соціальний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування в розмірі 1063,89 грн.
27.10.2015 року позивачка звернулась з заявою до Управління ПФУ за перерахунком пенсії з урахуванням нарахованої та виплаченої компенсації за невикористану відпустку у розмірі 17440,79 грн. та індексації в розмірі 8539,39 грн., з яких утримувався страховий внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, однак в перерахунку їй було відмовлено, що підтверджується листом за вих. № 119/К-17-01-03 від 11.11.2015 року, у звязку з тим, що форма довідки про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до довідкиЗакону № 3723-XII, затверджена Постановою Правління Пенсійного фонду України від 14 лютого 2011року №5-1. У зазначеній довідці в графі «Інші виплати» вказуються всі інші види виплат, що були нараховані і виплачені державному службовцю у відповідний період, з обовязковою вказівкою найменування цих виплат (розшифровкою) у рядку за назвою «Інші виплати», а тому через відсутність вказаних вище відомостей та довідки за формою № 5-1 УПФУ в Жовтневому районі м. Маріуполя не має законних підстав здійснити перерахунок пенсії позивачки з урахуванням виплати за невикористану відпустку та індексації.
Як встановлено частиною 1 статті 37 Закону "Про державну службу" (в редакції станом на час призначення позивачці пенсії) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.
Частиною другою статті 37-1 вказаного Закону встановлено, що перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
У частині першій статті 1 Закону України «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частиною другою статті 33 Закону України «Про державну службу» передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Крім того, п. 1 ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначено виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувались внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до частини першої статті 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Даний висновок узгоджується з постановою Верховного Суду України № 21-430а11 від 20.02.2012 року, де зазначено, що за змістом норм статті 66 Закону України від 05.11.1991 № 1788-ХІІ "Про пенсійне забезпечення", Закону України від 26.06.1997 № 400/97-ВР "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування", статті 41 Закону України від 09.07.2003 № 1058-ІV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон № 1058-ІV) отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Індексація грошових доходів населення це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодувати подорожчання споживчих товарів та послуг.
Індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру: пенсії, стипендії, оплата праці, суми виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообовязкове державне соціальне страхування, суми відшкодування шкоди, заподіяної працівникові каліцтвом або іншим ушкодженням здоровя.
Згідно Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індексації підлягають доходи громадян, які не мають разового характеру, а тому є невідємною частиною заробітної плати позивачки, а належним чином нараховані суми повинні бути зараховані для нарахування пенсії.
Таким чином, факт нарахування та сплати страхових внесків на обов'язкове державне пенсійне страхування є визначальним для наявності у особи-пенсіонера права на врахування в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, і таке право прямо передбачено Законом № 3723-ХІІ.
При цьому суд зазначає, що у довідках Жовтневої ОДПІ м. Маріуполя ГУ ДФС у Донецькій області № 5023/К/05-81-05-013 від 23.10.2015 року та № 5022/К/05-81-05-013 від 23.10.2015 року чітко визначено, що на визначені в них виплати (компенсацію за невикористану відпустку та індексацію заробітної плати) нараховувались страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Наведені фактичні обставини та проаналізовані норми чинного законодавства дають підстави дійти висновку про неправомірність дій відповідача - Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі в м. Маріуполі щодо не здійснення перерахунку пенсії з урахуванням суми компенсації за невикористану відпустку та індексації заробітної плати, з яких фактично були нараховані та сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а тому порушене право позивачки, на підставі ст. 45 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», має бути відновлено з 01.11.2015 року, оскільки з заявою про перерахунок пенсії вона звернулась 27.10.2015 року, тобто після 15 числа місяця.
Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 11, 94, 122, 158-163, 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м.Маріуполя про зобовязання здійснити перерахунок пенсії задовольнити частково.
Зобов'язати Управління Пенсійного Фонду України в Жовтневому районі м. Маріуполя здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2 в розмірі 80% заробітної плати, починаючи з 01.11.2015 року з урахуванням нарахованої та сплаченої суми компенсації за невикористану відпустку у розмірі 17440,79 грн. та індексації заробітної плати у розмірі 8539,39 грн., які враховуються при обчисленні пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" та з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 1 січня 2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, з урахуванням фактично отриманих сум.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_2 судовий збір у розмірі 487 гривень 20 копійок.
Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до Донецького апеляційного адміністративного суду через Жовтневий районний суд м. Маріуполя протягом 10 днів з дня отримання її копії.
Суддя О.В.Турченко