Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua ПОСТАНОВА
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
"02" грудня 2015 р. № 820/11046/15
Харківський окружний адміністративний суд у складі
Головуючого судді Спірідонов М.О.
за участю секретаря судового засідання Сайко А.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом
ОСОБА_1 до Червонозаводського відділу державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції, Відділу державної реєстрації актів цивільного стану по м. Харкову про визнання протиправним висновку та зобов'язання вчинити певні дії ,
В С Т А Н О В И В:
Позивач, ОСОБА_1, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом, в якому просить суд:
1. Визнати протиправним висновок Червонозаводського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Харківського міського управління юстиції про відмову у внесенні змін до актового запису цивільного стану;
2. Скасувати рішення Червонозаводського відділу державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції, викладене у висновку про відмову ОСОБА_1 у внесенні змін до актового запису про народження № 1957 від 22 лютого 1980 року;
3. Зобов'язати відділ державної реєстрації актів цивільного стану по м. Харкову реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції (61022, м. Харків, вул. Сумська, 61, код 23320813) внести зміни до актового запису про народження ОСОБА_1 № 1957 від 22 лютого 1980 року, а саме: виправити національність матері, ОСОБА_2 з "росіянка" на "німка".
В обґрунтування позову зазначено, що у лютому 1980 року Палацом Новонароджених м. Харкова в книзі записів громадянського стану про народження зроблено запис за № 1957 про народження позивача, під час вчинення якого допущено помилку: вказано, що мати позивача - ОСОБА_2 за своєю національністю є «росіянка».
Це стало можливим завдяки тому, що 09.10.1971 року під час вчинення актового запису № 6369 від 09.10.1974 року про реєстрацію шлюб між матір'ю - ОСОБА_2 та батьком ОСОБА_5, відомості про матір позивача записані згідно паспорта НОМЕР_1 виданого Дзержинським РВМ м. Харкова 13.08.1969 року де вказано національність «росіянка».
Також позивачем зазначено, що він є інвалідом третьої групи та для можливості отримання лікування в Німеччині у державному лікувальному закладі та в подальшому отримати громадянство Німеччини, йому необхідно надати документи про свою належність до німецької національності у посольство Німеччини в Україні, а неточність у записі національності матері призведе до подальшої плутанини у документах, що ускладнить документальне підтвердження того факту, що у родині позивача є спадкові німці.
У серпні 2015 року позивач звернувся до Червонозаводського ВДРАЦС з заявою про внесення змін до актового запису про народження де просив виправити національність матері з «росіянка» на «німка», але висновком про відмову у внесенні виправлень Червонозаводський ВДРАЦС було відмовлено позивачу у внесенні виправлень до актового запису у зв'язку з відсутністю підстав.
Позивач з зазначено відмовою непогоджується та вважає її незаконною та необґрунтованою.
В судове засідання позивач з'явився, позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив суд їх задовольнити.
Представник відповідача - Червонозаводського відділу державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції, в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, про причини неявки суду не повідомив. Надав до суду письмові пояснення по суті справи.
Представник відповідача - Відділу державної реєстрації актів цивільного стану по м. Харкову, в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, надав до суду письмові пояснення та просив суд розгляд справи провести за його відсутності.
Судом встановлено, що позивач - ОСОБА_1 - є громадянином України, що підтверджується копією паспорту серії НОМЕР_2, виданого ЦВМ Дзержинського РВ ХМУ УМВС України в Харківській області 04 квітня 2001 року.
Згідно копії свідоцтва про народження ОСОБА_1 вбачається, що батьком позивача є ОСОБА_5, за національністю - росіянин, матір'ю є ОСОБА_2 за національністю - росіянка.
Також судом встановлено, 17 лютого 2014 року постановою Харківського окружного адміністративного суду, яка набрала законної сили, встановлено, що мати позивача - ОСОБА_2 за своїм походженням та національністю є - німкою.
у серпні 2015 року позивач звернувся до Червонозаводського ВДРАЦС з заявою про внесення змін до актового запису про народження, де просив виправити національність матері з «росіянка» на «німка», але висновком про відмову у внесенні виправлень Червонозаводський ВДРАЦС відмовив у внесенні виправлень до актового запису у зв'язку з відсутністю підстав.
При цьому суд зазначає, що вказана відмова відповідача - 1 згідно зазначеного висновку не обґрунтована та не вказано причин відмови.
Відповідно до ч. 1 ст. 6 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" від 01.07.2010 року № 2398-VІ (далі - Закон) відділи державної реєстрації актів цивільного стану проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, вносять зміни до актових записів цивільного стану, поновлюють та анулюють їх; формують Державний реєстр актів цивільного стану громадян, ведуть його, зберігають архівний фонд; здійснюють відповідно до законодавства інші повноваження.
Статтею 4 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" від 01.07.2010, № 2398-VI (далі по тексту - Закон № 2398-VI) визначено систему органів державної реєстрації актів цивільного стану, до якої відносяться: 1) центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації актів цивільного стану; 2) відділи державної реєстрації актів цивільного стану Головного управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, головних управлінь юстиції в областях, містах Києві та Севастополі, районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), міськрайонних управлінь юстиції (далі - відділи державної реєстрації актів цивільного стану); 3) виконавчі органи сільських, селищних і міських (крім міст обласного значення) рад. Державну реєстрацію актів цивільного стану громадян України, які проживають або тимчасово перебувають за кордоном, проводять дипломатичні представництва і консульські установи України.
Відділи державної реєстрації актів цивільного стану проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, вносять зміни до актових записів цивільного стану, поновлюють та анулюють їх; формують Державний реєстр актів цивільного стану громадян, ведуть його, зберігають архівний фонд; здійснюють відповідно до законодавства інші повноваження (ч. 1 ст. 6 Закону № 2398-VI).
Згідно ч.1 ст. 22 Закону № 2398-VI внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав. За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому. У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку вказуються причини відмови та зазначається про можливість її оскарження в судовому порядку.
Суд зауважує, що будь-яке рішення чи дії суб'єкта владних повноважень має бути законними та обґрунтованими, прийнятими чи вчиненими в межах наданих повноважень, мати під собою конкретні об'єктивні факти, на підставі яких його ухвалено або вчинено, а суд, відповідно до п. 3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, перевіряє чи прийнято такі рішення на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, з використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням всіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, безсторонньо (неупереджено), добросовісно, розсудливо, з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації, пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення, з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення, своєчасно, тобто протягом розумного строку. Також рішення суб'єкта владних повноважень не може ґрунтуватися на припущеннях.
Перевіривши рішення суб'єкта владних повноважень на відповідність вказаним критеріям, встановленим п. 3 ст. 2 КАС України, суд встановив їх невідповідність.
Відповідно до ч.ч. 3, 4 ст. 22 Закону № 2398-VI заява про внесення змін до актового запису цивільного стану подається до відповідного органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника, а у випадках, передбачених законодавством, - за місцем зберігання актового запису цивільного стану, зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису.
Пунктом 1.1. розділу 1 Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених наказом Мінюсту від 12.01.2011 р. № 96/5 (далі по тексту - Правила), визначено, що внесення змін до актових записів цивільного стану, які складено органами державної реєстрації актів цивільного стану України, проводиться відділами державної реєстрації актів цивільного стану районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), міськрайонних управлінь юстиції (далі - відділи державної реєстрації актів цивільного стану) у випадках, передбачених чинним законодавством.
Зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису, за винятком випадків, встановлених у пункті 2.28 розділу II цих Правил (п. 1.7. Правил).
Пунктом 2.1. розділу 2 Правил визначено, що заява про внесення змін до актового запису цивільного стану за формою, наведеною в додатку 1, подається до відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника.
Постанова адміністративного суду є підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану (п.п. 2.13.2 п. 2.13 Правил).
На підставі рішення суду про внесення змін, доповнень або виправлень в актові записи цивільного стану вносяться відповідні зміни, які зазначені в рішенні суду (п.п. 2.16.7 п. 2.16 Правил).
У п. 2.18. Правил зазначено, що зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації за місцем зберігання відповідного актового запису цивільного стану.
На думку суду ті обставини, що рішення суб'єкта владних повноважень про відмову позивачу у внесенні виправлень до актового запису цивільного стану є необґрунтованим, оскільки 17 лютого 2014 року постановою Харківського окружного адміністративного суду, яка набрала законної сили, встановлено, що мати позивача - ОСОБА_2 за своїм походженням та національністю є - німкою, а отже рішення відповідача - 1, викладене у висновку про відмову у внесенні виправлень є протиправним.
Відповідно до ст. 26 Закону дії або бездіяльність працівника органу державної реєстрації актів цивільного стану можуть бути оскаржені до центрального органу виконавчої влади у сфері державної реєстрації актів цивільного стану, центрального органу виконавчої влади із забезпечення реалізації державної політики у сфері зовнішніх зносин України та/або до суду.
Суд відзначає, що оскільки в силу приписів ст. 22 Закону № 2398-VI, п. 2.18. Правил, де зазначено, що зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації за місцем зберігання відповідного актового запису цивільного стану, оскільки місцем зберігання актового запису № 1957 від 22.02.1980 року є ВДРАЦС по м. Харкову, то в частині позовних вимог про зобов'язання Червонозаводського ВДРАЦС внести виправлення має бути відмовлено.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно вимог ст. 8 КАСУ, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави та ст.9 КАСУ, де передбачено, що суд вирішує справи на підставі Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. У разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу, таким є Конституція України, що відповідає принципу верховенства права, який закріплений в ст. 8 Конституції України та ст. 22 Конституції України, де передбачено, що права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Згідно статті 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до абзаців 2 та 3 ч. 2 ст. 162 КАС України у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про визнання протиправними рішення суб'єкта владних повноважень чи окремих його положень, дій чи бездіяльності і про скасування або визнання нечинним рішення чи окремих його положень, про поворот виконання цього рішення чи окремих його положень із зазначенням способу його здійснення; зобов'язання відповідача вчинити певні дії.
Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні (стаття 86 КАС України).
За наведених обставин, суд дійшов висновку, що вимоги позивача в частині визнання протиправним рішення Червонозаводського ВДРАЦС та в частині зобов'язання вчинити певні дії є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню, в іншій частині задоволення позовних вимог має бути відмовлено.
За наведених обставин, суд дійшов висновку, що вимоги позивача підлягають задоволенню частково.
Керуючись ст.ст. 4, 7, 86, ч.1 ст.158, 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України Харківський окружний адміністративний суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Червонозаводського відділу державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції, Відділу державної реєстрації актів цивільного стану по м. Харкову про визнання протиправним висновку та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Скасувати висновок Червонозаводського відділу державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції про відмову ОСОБА_1 у внесенні змін до актового запису про народження № 1957 від 22 лютого 1980 року.
Зобов'язати відділ державної реєстрації актів цивільного стану по м. Харкову реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції внести зміни до актового запису про народження ОСОБА_1 № 1957 від 22 лютого 1980 року, а саме: виправити національність матері, ОСОБА_2 з "росіянка" на "німка".
В іншій частині задоволення позовних вимог відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня її проголошення та з дня отримання копії постанови, у разі проголошення постанови суду, яка містить вступну та резолютивну частини, а також прийняття постанови у письмовому провадженні.
Якщо суб'єкта владних повноважень, у випадках та порядку, передбаченому частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Повний текст постанови виготовлено 08 грудня 2015 року.
Суддя Спірідонов М.О.