Рішення № 54464136, 14.12.2015, Господарський суд Одеської області

Дата ухвалення
14.12.2015
Номер справи
916/1577/15-г
Номер документу
54464136
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

_______________________

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"14" грудня 2015 р.Справа № 916/1577/15-г

За позовом: Першого заступника прокурора м.Одеси в інтересах держави в особі Регіонального відділення Фонду державного майна України по Одеській області

До відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю „КОНТЕЙНЕРНИЙ ТЕРМІНАЛ ЮСЕКОМ

Про внесення змін у договір оренди

Головуючий суддя Рога Н.В.

Суддя Никифорчук М.І.

Суддя Цісельський О.В.

Представники:

Від прокуратури : ОСОБА_1- згідно посвідчення, ОСОБА_2- доручення №05/1-1880 вих. від 12.05.2015р. , ОСОБА_3- згідно посвідчення

Від позивача: ОСОБА_4- довіреність №387 від 30.12.2014р., ОСОБА_5- довіреність №8 від 15.01.2015р.

Від відповідача: ОСОБА_6 довіреність від 15.05.2015р. , ОСОБА_7 довіреність від 25.09.2015р.

В засіданні брали участь:

Від прокуратури : ОСОБА_1- згідно посвідчення,

Від позивача: не з'явився

Від відповідача: ОСОБА_7 довіреність від 25.09.2015р.

СУТЬ СПОРУ: Перший заступник прокурора м.Одеси в інтересах держави в особі Регіонального відділення Фонду державного майна України по Одеській області (далі- РВФДМУ по Одеській області) звернувся до господарського суду Одеської області із позовом до товариства з обмеженою відповідальністю (далі- ТОВ) „КОНТЕЙНЕРНИЙ ТЕРМІНАЛ ЮСЕКОМ про внесення змін до Договору оренди цілісного майнового комплексу державного підприємства „Укрспецобладнання від 14.09.2007р. із змінами та доповненнями, а саме: викласти п.3.1 розділу 3 Договору у наступній редакції: „Орендна плата визначається на підставі Методики розрахунку орендної плати за державне майно та пропорції її розподілу, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 04.10.1995р. №786 (із змінами та доповненнями, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2011р. №961) і становить без урахування ПДВ за місяць розрахунку серпень 2011р. 200 911 грн. 81 коп. Нарахування ПДВ на суму орендної плати здійснюється у порядку, визначеному чинним законодавством; викласти п.3.2 розділу 3 Договору у наступній редакції: Орендна плата за місяць оренди вересень 2011р. визначається шляхом коригування орендної плати за місяць оренди серпень 2011р. на індекс інфляції за вересень 2011р. включно; доповнити розділ 5 Договору п.5.15 такого змісту: Ці зміни діють з 20.09.2011р. , є невід'ємною та складовою частиною Договору оренди цілісного майнового комплексу державного підприємства „Укрспецобладнання від 14.09.2007р.; доповнити розділ 5 Договору п.5.16 такого змісту : „Протягом місяця з дня набрання рішенням суду законної сили , Орендар зобовязується сплатити до Державного бюджету орендну плату, донараховану з 20.09.2011р. та за кожний наступний місяць з урахуванням раніше проведених платежів.

11.08.2015р. до суду надійшла заява про уточнення позовних вимог, згідно якої заступник прокурора м.Одеси в інтересах держави в особі Регіонального відділення Фонду державного майна України по Одеській області просить суд : внести зміни до Договору оренди цілісного майнового комплексу державного підприємства „Укрспецобладнання від 14.09.2007р. із змінами та доповненнями, а саме: викласти п.3.1 розділу 3 Договору у наступній редакції: „Орендна плата визначається на підставі Методики розрахунку орендної плати за державне майно та пропорції її розподілу, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 04.10.1995р. №786 (із змінами та доповненнями, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2011р. №961) і становить без урахування ПДВ за місяць розрахунку серпень 2011р. 200 911 грн. 81 коп. Нарахування ПДВ на суму орендної плати здійснюється у порядку, визначеному чинним законодавством; викласти п.3.2 розділу 3 Договору у наступній редакції: Орендна плата за місяць оренди квітень 2012р. визначається шляхом коригування орендної плати за місяць оренди березень 2012р. на індекс інфляції за квітень 2012р. включно; доповнити розділ 3 Договору п.3.12 такого змісту: Ці зміни діють з 15.12.2012р. , є невід'ємною та складовою частиною Договору оренди цілісного майнового комплексу державного підприємства „Укрспецобладнання від 14.09.2007р.

Представники позивача позовну заяву підтримують, наполягають на її задоволенні.

Відповідач проти позову заперечує з мотивів, викладених у відзиві на позовну заяву.

Розпорядженням керівника апарату суду від 10.06.2015р. „Щодо призначення повторного автоматичного розподілу судової справи призначено повторний автоматичний розподіл справи №916/1577/15-г., за результатами якого справу передано на розгляд судді Рога Н.В. Ухвалою суду від 10.06.2015р. справу прийнято до свого провадження суддею Рога Н.В.

Ухвалою суду від 11.08.2015р. справу №916/1577/15-г призначено до колегіального розгляду. Розпорядженням керівника апарату суду від 11.08.2015р. „Щодо автоматичного визначення складу колегії суддів призначено автоматичний розподіл справи для визначення складу колегії для розгляду справи №916/1577/15-г, за результатами якого справу передано на розгляд колегії суддів у складі: головуючий суддя Рога Н.В., суддя Цісельський О.В., суддя Панченко О.Л. Ухвалою суду від 11.08.2015р. справу №916/1577/15-г прийнято до розгляду у такому складі суду.

Розпорядженням керівника апарату суду від 06.10.2015р. „Щодо автоматичної зміни складу колегії суддів у звязку із перебуванням члена колегії судді Панченко О.Л. на лікарняному , призначено повторний автоматичний розподіл справи №916/1577/15-г , за результатами якого справу передано на розгляд колегії суддів: головуючий суддя Рога Н.В., суддя Цісельський О.В., суддя Никифорчук М.І. Ухвалою суду від 06.10.2015р. справу №916/1577/15-г прийнято до розгляду у такому складі суду.

Розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін та прокуратури , суд встановив:

14 вересня 2007 року між РВФДМУ по Одеській області (Орендодавець) та ТОВ „КОНТЕЙНЕРНИЙ ТЕРМІНАЛ ЮСЕКОМ (Орендар) був укладений Договір оренди цілісного майнового комплексу Державного підприємства „Укрспецобладнання , згідно якого Орендодавець передає, а Орендар приймає в строкове платне користування майно цілісного майнового комплексу Державного підприємства „Укрспецобладнання , код ЄДРПОУ 24530145, місцезнаходження : м.Одеса, пров.Сабанський,1, кв.1, склад і вартість якого визначені відповідно до Акту оцінки вартості цілісного майнового комплексу Державного підприємства „Укрспецобладнання, затвердженого наказом РВФДМУ по Одеській області від 31.08.2007р. №634, Протоколу про результати інвентаризації та передавального балансу цілісного майнового комплексу , складеного станом на 31.07.2007р. , з метою здійснення основних видів діяльності відповідно до Статуту Орендаря із збереженням існуючого профілю підприємства. Згідно п. 1.11 Договору майно цілісного майнового комплексу, яке передається в оренду, включає в себе активи, пасиви, інвентар, обладнання та інше майно гідно інвентаризаційних описів, у тому числі нерухоме майно.

Строк дії Договору до 13.09.2010р. включно. Актом прийому-передачі цілісного майнового комплексу Державного підприємства „Укрспецобладнання, що був складений 14.09.2007р., обєкт оренди було передано Орендарю.

Відповідно до розділу 3 Договору орендна плата визначена на підставі Методики розрахунку орендної плати, затвердженої Постановою КМУ від 04.10.1995р. №786 (зі змінами) і становить за базовий місяць розрахунку (серпень 2007р.) 35 193 грн. 55 коп. (без ПДВ). Нарахування ПДВ на суму орендної плати здійснюється у порядку, визначеному чинним законодавством України. Орендна плата за перший місяць оренди вересень 2007р. визначається шляхом коригування орендної плати за базовий місяць (серпень 2007р.) на індекс інфляції за вересень 2007р. включно. Орендна плата за кожний наступний місяць визначається шляхом корегування орендної плати за попередній місяць на індекс інфляції за поточний місяць. Орендна плата перераховується до державного бюджету щомісяця не пізніше 12 числа місяця, наступного за звітним. Розмір орендної плати переглядається на вимогу однієї із сторін в разі зміни методики її розрахунку , змін централізованих цін і тарифів та в інших випадках, передбачених чинним законодавством.

27 вересня 2007р. сторонами був укладений Договір №20984091349/1 про внесення змін до Договору оренди від 14.09.2007р., згідно якого викладено у новій редакції преамбулу та розділи 1-12 Договору. Зокрема, у п.1.1 Договору визначено склад нерухомого майна, що передається в оренду. Пунктом 10.1 Договору зазначено , що цей Договір укладено терміном до 14.09.2022р. включно. Інші положення Договору залишено без змін.

17 листопада 2011р. РВФДМУ по Одеській області надіслало на адресу Орендаря- ТОВ „КОНТЕЙНЕРНИЙ ТЕРМІНАЛ ЮСЕКОМ претензію (вих. №11-05-05311) , якою запропонувало внести зміни до Договору оренди від 14.09.2007р. щодо визначення розміру орендної плати та сплати донарахованої орендної плати з 20.09.2011р. , додатком до якої був договір про внесення змін з розрахунком орендної плати станом на серпень 2011р. Листом від 28.11.2011р. ТОВ „КОНТЕЙНЕРНИЙ ТЕРМІНАЛ ЮСЕКОМ відмовилося від підписання договору про внесення змін у Договір оренди від 14.09.2007р.

Відмову Орендаря від підписання договору про внесення змін у Договір оренди від 14.09.2007р. прокурор м.Одеси вважає порушенням прав та інтересів позивача- РВФДМУ по Одеській області, адже, постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2011р. №961 „Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 10 серпня 1995р. №629 і від 4 жовтня 1995р. №786 було внесено змінено (збільшено) орендні ставки за використання цілісних майнових комплексів державних підприємств . Зазначені зміни набрали чинності з 20.09.2011р. , у звязку з чим з цієї дати орендна ставка за використання цілісних майнових комплексів морського транспорту становить 20%. Згідно ст..632 Цивільного кодексу України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо) , які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування . Відповідно до ч.3 ст.762 Цивільного кодексу України договором або законом може бути встановлений періодичний перегляд, зміну (індексацію) розміру орендної плати за користування майном. За таких обставин, з урахуванням п.3.5 Договору оренди від 14.09.2015р. , прокурор вважає, що наявні всі підстави для внесення у Договір змін стосовно розміру орендної плати адже, у даному випадку, зміна орендної ставки обумовлена зміною законодавства, яке її визначає, та є підставою для зміни умов договору в частині орендної плати.

Прокурор також зазначив, що обрання певного способу захисту , в тому числі і досудового врегулювання спору є правом, а не обовязком особи , яка добровільно , виходячи з власних інтересів, його використовує. Аналогічна правова позиція викладена в п.3 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України №12 від 29.05.2013р. „Про деякі питання практики застосування законодавства про оренду (найм) майна. За таких обставин, прокурор вважає, що надсилання відповідачу пропозицій про внесення змін до спірного договору є виключно правом , а не обовязком позивача, тому недотримання позивачем вимог ч.2 ст.188 Господарського кодексу України щодо обовязку надсилання іншій стороні пропозиції про зміну умов договору оренди не позбавляє його права звернутися до суду з позовом до відповідача про зміну умов договору.

В обґрунтування подачі позову прокурором м.Одеси в інтересах держави в особі РВФДМУ по Одеській області прокурор зазначив, що згідно з п.2 ст. 121 Конституції України на Прокуратуру України покладається представництво інтересів громадян або держави в суді у випадках, визначених законом.

Статтею 36-1 Закону України "Про прокуратуру" передбачено, що представництво прокуратурою інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні прокурорами від імені держави процесуальних та інших дій, спрямованих на захист у суді інтересів громадянина або держави у випадках, передбачених законом. Однією з форм представництва є звернення до суду з позовами або заявами про захист прав і свобод іншої особи, невизначеного кола осіб, прав юридичних осіб, коли порушуються інтереси держави, або про визнання незаконними правових актів, дій чи рішень органів і посадових осіб. Підставою представництва в суді інтересів держави є наявність порушень або загрози порушень інтересів держави.Представництво інтересів громадянина або держави здійснюється прокурором також на підставі заподіяння громадянину або державі шкоди внаслідок вчинення кримінального правопорушення чи іншого суспільно небезпечного діяння, передбаченого законом про кримінальну відповідальність.

Відповідно до пункту 2 резолютивної частини Рішення Конституційного Суду України від 08.04.99 N 3-рп/99 зі справи за конституційним поданням Вищого арбітражного суду України та Генеральної прокуратури України щодо офіційного тлумачення положень статті 2 Арбітражного процесуального кодексу України під поняттям "орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах", зазначеним у частині другій статті 2 Арбітражного процесуального кодексу України, потрібно розуміти орган державної влади чи орган місцевого самоврядування, якому законом надано повноваження органу виконавчої влади.

Повноваження Фонду державного майна України щодо нерухомого та іншого окремого індивідуально визначеного державного майна передбачені ст..7 Закону України „Про управління обєктами державної власності, ст..32 Закону України „Про оренду державного та комунального майна, відповідно до яких на Фонд покладено контроль за використанням майна, переданого в оренду, виконанням договорів оренди державного майна. РВФДМУ по Одеській області відповідно до Положення про регіональне відділення Фонду державного майна України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15.06.1994р. №412, є державним органом , який створюється Фондом державного майна України , та відповідно до покладених на нього завдань і в межах своїх повноважень, здійснює контроль за додержанням умов договорів оренди.

Позивач позов прокурора м.Одеси підтримує у повному обсязі, вважає його обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню у повному обсязі. Позивач зазначив, що відповідно до Методики розрахунку орендної плати за державне майно та пропорції її розподілу, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 04.10.1995р. №786 розрахунок орендної плати на оренду майна цілісного майнового комплексу здійснюється за відповідною формулою, одним із показників у якій є залишкова (за балансом , форма №1) вартість орендованих основних засобів на час оцінки обєкта оренди . У звязку із прийняттям змін до зазначеної Методики (постанова Кабінету Міністрів України від 14.09.2011р. №961) орендна ставка за використання цілісного майнового комплексу збільшилася до 20%, та розраховується за відповідною формулою з урахуванням вартості основних засобів за незалежною оцінкою на час оцінки обєкта оренди , вартості нематеріальних активів за незалежною оцінкою на час оцінки обєкта оренди. Але, за розрахунками РВФДМУ по Одеській області на 2011 рік сума вартості основних засобів за незалежною оцінкою на час оцінки обєкта оренди та вартості нематеріальних активів за незалежною оцінкою на час оцінки обєкта оренди дорівнює балансовій вартості обєкта оренди.

Позивач також зазначив, що згідно ст..11 Закону України „Про оренду державного та комунального майна оцінка обєкта оренди здійснюється перед укладанням договору оренди. У разі якщо на момент продовження дії договору оренди остання оцінка обєкту оренди була зроблена більш як три роки тому, для продовження договору оренди проводиться оцінка обєкту оренди. У даному випадку, Договір оренди укладено строком до 2022р. , у звязку з чим, на думку позивача, відсутні підстави для здійснення нової незалежної оцінки.

Відповідач- ТОВ „КОНТЕЙНЕРНИЙ ТЕРМІНАЛ ЮСЕКОМ проти позову заперечує, посилаючись на те, що у даному випадку не дотримано встановлений ст..188 Господарського кодексу України порядок внесення змін у договір , адже товариство не отримувало від РВФДМУ по Одеській області пропозицій щодо внесення змін у Договір оренди від 14.09.2007р. стосовно визначення розміру орендної плати станом на місяць оренди квітень 2012р. та щодо доповнення Договору п.3.12. За пропозиціями ж, що були викладені у претензії РВФДМУ по Одеській області №11-05-05311 від 17.11.2011р. , сплив трирічний строк позовної давності , протягом якого позивач мав право передати спір на розгляд суду, проте не зробив цього.

Відповідач також зазначає, що в Акті ревізії №05-11/151 від 30.07.2014р., що була проведена Державною фінансовою інспекцією в Одеській області , відображено інформацію про те, що РВФДМУ по Одеській області листом в за №10-11-01768 від 03.04.2012р. зверталося до Чорноморської транспортної прокуратури в Одеській області з проханням звернутися до суду в інтересах РВФДМУ по Одеській області з позовом про внесення змін до Договору оренди , але Чорноморська транспортна прокуратура своїм листом №16-874 від 06.04.2012р. звернення РФДМУ по Одеській області направила до Іллічівськом транспортної прокуратури. На думку відповідача, зазначене свідчить про обізнаність як позивача, так і органів прокуратури про відмову ТОВ „КОНТЕЙНЕРНИЙ ТЕРМІНАЛ ЮСЕКОМ на внесення змін до Договору оренди від 14.09.2007р. , запропонованих РВФДМУ у доданому до претензії №11-05-05311 від 17.11.2011р. проекті договору про внесення змін. З урахуванням зазначеного, відповідач вважає, що пропущено встановлений законодавством трирічний строк, у межах якого позивач міг звернутися до суду з вимогою про внесення змін до Договору від 14.09.2007р. , викладених у проекті договору про внесення змін до Договору оренди від 14.09.2007р., що був додатком до претензії РВФДМУ по Одеській області №11-05-05311 від 17.11.2011р., що є підставою для відмови у позові.

Крім того, відповідач зазначає, що позовні вимоги про встановлення орендної плати за серпень 2011р. у розмірі 200 911 грн. 81 коп. суперечить порядку і правилам, встановленим п.п.4 , 5, 12 Методики розрахунку орендної плати за державне майно та пропорції її розподілу, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 04.10.1995р. №786 (із змінами та доповненнями) , адже , в матеріалах справи відсутні відомості про проведення та акти незалежної оцінки вартості основних фондів та нематеріальних активів, що були чинними станом на час проведення розрахунку орендної плати. Крім того, в розрахунках позивача відсутні показники , використання яких прямо передбачено п.12 Методики, а саме: індекс інфляції за період з дати проведення незалежної або стандартизованої оцінки до базового місяця розрахунку орендної плати; індекс інфляції за базовий місяць розрахунку орендної плати.

Відповідач також зазначив, що вважає взагалі необґрунтованою вимогу щодо внесення у Договір оренди від 14.09.2007р. п.3.12 такого змісту: Ці зміни діють з 15.12.2012р. , є невід'ємною та складовою частиною Договору оренди цілісного майнового комплексу державного підприємства „Укрспецобладнання від 14.09.2007р. , адже, прокурором та позивачем не наведено норми законодавства, яка б передбачала підстави для внесення таких змін.

Дослідивши матеріали справи в їх сукупності, на підставі чинного законодавства України , господарський суд дійшов до такого висновку :

Згідно ч. 1 ст. 509 Цивільного кодексу України, зобовязанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобовязана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію: передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо, або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обовязку. Частиною 2 цієї статті встановлено, що зобовязання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.

Відповідно до частини 1, 2 ст. 11 Цивільного кодексу України, цивільні права та обовязки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обовязки. Підставами виникнення цивільних прав та обовязків, зокрема, є договори та інші правочини.

Відповідно до ст.174 Господарського кодексу України однією з підстав виникнення господарського зобовязання є укладання господарського договору та іншої угоди, що передбачені законом, а також угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.

Відповідно до ст. 626 Цивільного кодексу України договором є домовленість сторін, спрямована на встановлення , зміну або припинення цивільних прав та обовязків.

Згідно ст.627 Цивільного кодексу України , відповідно до ст.6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог законодавства, звичаїв ділового обороту , вимог розумності та справедливості.

Як вбачається з матеріалів справи, 14 вересня 2007 року між РВФДМУ по Одеській області (Орендодавець) та ТОВ „КОНТЕЙНЕРНИЙ ТЕРМІНАЛ ЮСЕКОМ (Орендар) був укладений Договір оренди цілісного майнового комплексу Державного підприємства „Укрспецобладнання , згідно якого Орендодавець передає, а Орендар приймає в строкове платне користування майно цілісного майнового комплексу Державного підприємства „Укрспецобладнання , код ЄДРПОУ 24530145, місцезнаходження : м.Одеса, пров.Сабанський,1, кв.1, склад і вартість якого визначені відповідно до Акту оцінки вартості цілісного майнового комплексу Державного підприємства „Укрспецобладнання, затвердженого наказом РВФДМУ по Одеській області від 31.08.2007р. №634, Протоколу про результати інвентаризації та передавального балансу цілісного майнового комплексу , складеного станом на 31.07.2007р. , з метою здійснення основних видів діяльності відповідно до Статуту Орендаря із збереженням існуючого профілю підприємства. Згідно п. 1.11 Договору майно цілісного майнового комплексу, яке передається в оренду, включає в себе активи, пасиви, інвентар, обладнання та інше майно гідно інвентаризаційних описів, у тому числі нерухоме майно.

Актом прийому-передачі цілісного майнового комплексу Державного підприємства „Укрспецобладнання, що був складений 14.09.2007р., обєкт оренди було передано Орендарю.

Відповідно до розділу 3 Договору орендна плата визначена на підставі Методики розрахунку орендної плати, затвердженої Постановою КМУ від 04.10.1995р. №786 (зі змінами) і становить за базовий місяць розрахунку (серпень 2007р.) 35 193 грн. 55 коп. (без ПДВ). Нарахування ПДВ на суму орендної плати здійснюється у порядку, визначеному чинним законодавством України. Орендна плата за перший місяць оренди вересень 2007р. визначається шляхом коригування орендної плати за базовий місяць (серпень 2007р.) на індекс інфляції за вересень 2007р. включно. Орендна плата за кожний наступний місяць визначається шляхом корегування орендної плати за попередній місяць на індекс інфляції за поточний місяць. Орендна плата перераховується до державного бюджету щомісяця не пізніше 12 числа місяця, наступного за звітним.

27 вересня 2007р. сторонами був укладений Договір №20984091349/1 про внесення змін до Договору оренди від 14.09.2007р., згідно якого викладено у новій редакції преамбулу та розділи 1-12 Договору. Зокрема, у п.1.1 Договору визначено склад нерухомого майна, що передається в оренду. Пунктом 10.1 Договору зазначено , що цей Договір укладено терміном до 14.09.2022р. включно. Інші положення Договору залишено без змін.

За приписами ч. 1 ст. 286 Господарського кодексу України орендна плата - це фіксований платіж, який орендар сплачує орендодавцю незалежно від наслідків своєї господарської діяльності. Розмір орендної плати може бути змінений за погодженням сторін, а також в інших випадках, передбачених законодавством.

Згідно ст..19 Закону України Про оренду державного та комунального майна методика розрахунку орендної плати та пропорції її розподілу між відповідним бюджетом, орендодавцем і балансоутримувачем визначаються для обєктів, що перебувають у державній власності, Кабінетом Міністрів України. Статтею 21 Закону встановлено, що розмір орендної плати може бути змінено за погодженням сторін та на вимогу однієї з сторін, якщо з незалежних від них обставин істотно змінився стан обєкта оренди, а також в інших випадках, встановлених законодавчими актами України.

Відповідно до ч. 3 ст. 762 Цивільного кодексу України договором або законом може бути встановлено періодичний перегляд, зміну (індексацію) розміру плати за користування майном.

За умовами п.3.5 Договору оренди від 14.09.2007р. розмір орендної плати переглядається на вимогу однієї із сторін в разі зміни методики її розрахунку , змін централізованих цін і тарифів та в інших випадках, передбачених чинним законодавством.

Отже, умовами договору сторони передбачили можливість перегляду розміру орендної плати на вимогу однієї із сторін в разі зміни методики її розрахунку.

Постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2011 № 961 внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 04.10.1995 № 786, якою затверджена Методика розрахунку орендної плати за державне майно та пропорції її розподіл (далі -Методика) , зокрема, щодо збільшення орендних ставок за використання цілісних майнових комплексів державних підприємств.

З тексту позовної заяви та пояснень позивача вбачається, що саме внесення зазначених змін до Методики є підставою для внесення змін у Договір оренди від 14.09.2007р. щодо розміру орендної плати . При цьому, новий розрахунок Орендної плати за базовий місяць оренди серпень 2011р. у розмірі 200 911 грн. 81 коп. позивач розрахував виходячи з балансової вартості обєкта оренди, адже, за розрахунками РВФДМУ по Одеській області на 2011 рік сума вартості основних засобів за незалежною оцінкою на час оцінки обєкта оренди та вартості нематеріальних активів за незалежною оцінкою на час оцінки обєкта оренди дорівнює балансовій вартості обєкта оренди.

При цьому, в ході розгляду справи судом вимагався від позивача повний та обґрунтований розрахунок розміру орендної плати з документами, на підставі яких його було зроблено, але, будь-яких документів у підтвердження балансової (залишкової ) вартості обєкта оренди РВФДМУ по Одеській області станом на 2011рік, або станом на дату розгляду справи до матеріалів справи не надано.

Відповідно до п.п. 4,5 Методики ( в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 14.09.2011 № 961 ) орендна плата за цією Методикою розраховується у такій послідовності: визначається розмір річної орендної плати. На основі розміру річної орендної плати встановлюється розмір орендної плати за базовий місяць розрахунку орендної плати - останній місяць, за який визначено індекс інфляції, яка фіксується у договорі оренди. З урахуванням розміру орендної плати за базовий місяць оренди розраховується розмір орендної плати за перший та наступні місяці оренди. Розмір річної орендної плати за цілісні майнові комплекси державних підприємств визначається за формулою:

О пл

=

(В оз + В нм) х С ор.ц

_______,

100

де Опл - розмір річної орендної плати, грн.; В оз - вартість основних засобів за незалежною оцінкою на час оцінки об'єкта оренди, гривень; В нм - вартість нематеріальних активів за незалежною оцінкою на час оцінки об'єкта оренди, гривень; Сор.ц - орендна ставка за використання цілісних майнових комплексів державних підприємств, визначена згідно з додатком 1 до Методики .

Згідно п. 12 Методики перед розрахунком орендної плати за перший місяць оренди чи після перегляду розміру орендної плати визначається розмір орендної плати за базовий місяць розрахунку за такою формулою:

О пл. міс.

=

О пл

_

12

х І д.о. х І м ,

де О пл - розмір річної орендної плати, визначений за цією Методикою, гривень; І д.о. - індекс інфляції за період з дати проведення незалежної або стандартизованої оцінки до базового місяця розрахунку орендної плати; І м - індекс інфляції за базовий місяць розрахунку орендної плати.

Отже, законодавець передбачив, що перегляду розміру орендної плати розмір орендної плати за базовий місяць розрахунку визначається на підставі незалежної або стандартизованої оцінки. Але, ані прокурором , ані позивачем доказів проведення оцінки до матеріалів справи не надано.

Слід також зауважити, що одночасно з визначенням базового місяця оренди серпень 2011р. та встановлення орендної плати за цей місяць у розмірі 200 911 грн. 81 коп., прокурор та позивач просять орендну плату за місяць оренди квітень 2012р. визначати шляхом коригування орендної плати за місяць оренди березень 2012р. на індекс інфляції за квітень 2012р. включно. При цьому, ані прокурором , ані позивачем не обґрунтовано звязок між визначенням розміру орендної плати за базовий місяць оренди серпень 2011р. та коригуванням орендної плати за березень 2012р. (за відсутності розрахунку орендної плати за березень 2012р.).

Вимога прокурора щодо доповнення Договору оренди від 14.09.2007р. п.3.12 такого змісту: Ці зміни діють з 15.12.2012р. , є невідємною та складовою частиною Договору оренди цілісного майнового комплексу державного підприємства „Укрспецобладнання від 14.09.2007р. , на думку колегії суду, також є безпідставною, адже, відповідно до ч.3 ст.653 Цивільного кодексу України , якщо договір змінюється у судовому порядку, зобовязання змінюються з моменту набрання рішенням суду про зміну договору законної сили.

Крім того, слід зауважити, що відповідно до п.10.2 Договору умови цього Договору зберігають силу протягом всього терміну цього Договору, в тому числі у випадках, коли після його укладення , законодавство встановлено правила, що погіршують становище Орендаря, а в частині зобовязань щодо орендної плати до виконання зобовязань.

Згідно п.10.3 Договору зміни і доповнення або розірвання цього Договору допускаються за взаємної згоди сторін. Зміни та доповнення , що пропонується внести, розглядаються протягом одного місяця з дати їх подання до розгляду іншою стороною.

Отже, сторони за Договором передбачили певні умови , за яких можливе внесення змін до цього Договору, а відповідно до ст..629 Цивільного кодексу України договір є обовязковим для виконання сторонами.

За таких обставин, виходячи з матеріалів справи , позовна заява прокурора м.Одеси в інтересах держави в особі Регіонального відділення Фонду державного майна України по Одеській області є необґрунтованою, матеріалами справи не підтверджена, у звязку з чим не підлягає задоволенню.

Відповідно до ст.43 ГПК України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному , повному і обєктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.

Судові витрати по сплаті судового збору покласти на позивача відповідно до ст..44, 49 ГПК УКраїни.

Керуючись ст.ст. 44,49, 82-85 ГПК України, суд -

ВИРІШИВ:

1.У задоволенні позову прокурора м.Одеси в інтересах держави в особі Регіонального відділення Фонду державного майна України по Одеській області відмовити повністю.

2.Стягнути з Регіонального відділення Фонду державного майна України по Одеській області (м.Одеса, вул..В.Арнаутська, 15, код ЄДРПОУ 20984091) на користь Державного бюджету України (р/р 31210206783008, отримувач УКу м. Одесі/Приморський район, код отримувача ЄДРПОУ 38016923, банк отримувача ГУ ДКСУ в Одеській області, МФО 828011, код бюджетної класифікації 22030001, код ЄДРПОУ господарського суду Одеської області 03499997) судовий збір у розмірі 1 218 грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги , якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Повне рішення складено 21 грудня 2015р.

Головуючий суддя Н.В. Рога

Суддя О.В. Цісельський

Суддя М.І. Никифорчук