ЧУГУЇВСЬКИЙ МІСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Справа № 636/5086/15-а
н/п 2-а/636/188/15
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 грудня 2015 року
Чугуївський міський суд Харківської області у складі:
головуючого судді Панаід І.В.
секретаря судового засідання -Шикової К.Р.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі Чугуївського міського суду Харківської області справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Чугуївському районі Харківській області, про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії, -
встановив:
Позивач ОСОБА_1 звернувся до Чугуївського міського суду Харківської області з адміністративним позовом до УПФ України в Чугуївському районі Харківської області, в якому просив визнати протиправними рішення Управління Пенсійного фонду України в Чугуївському районі Харківської області від 10.11.15 року №11260-02/23 щодо виключення йому з розрахунку при перерахунку пенсії за віком державного службовця суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, та індексації заробітної плати у загальній сумі 14486,92 грн., та зобов'язати УПФ України в Чугуївському районі Харківської області провести йому перерахунок пенсії за віком як державному службовцю з 01 листопада 2015 року, включивши до складу заробітної плати виплачені суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, та індексації заробітної плати на загальну суму 14486, 92 грн. із збереженням 90% нарахування пенсії на момент його виходу на пенсію у 2010 році та провести відповідні виплати з урахуванням виплаченої пенсії за даний період.
Позивач в судовому засіданні позов підтримав в повному обсязі та просив його задовольнити.
Представник відповідача вимоги позивача не визнав посилаючись на те, що відповідно до положень Закону України «Про державну службу» до заробітку для обчислення пенсії грошова винагорода та матеріальна допомога не включаються, оскільки є одноразовими виплатами, а не складовою частиною заробітної плати. Письмові заперечення відповідача долучені до матеріалів справи.
Суд, вислухавши сторони, дослідивши письмові докази у справі, вважає позов ОСОБА_1 таким, що підлягає задоволенню виходячи з наступного.
Судом встановлено, що позивач з 25.06.2010 р. перебуває на обліку в УПФ України в Чугуївському районі Харківської області.
09.11.2015 р. ОСОБА_1 звернувся до УПФ України в Чугуївському районі Харківської області з заявою про перерахунок пенсії з урахуванням допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, та індексації заробітної плати, оскільки при призначенні пенсії, ці виплати не були включені до довідок про заробітну плату позивача.
Рішенням УПФ України в Чугуївському районі Харківської області від 10.11.2015 р. ОСОБА_1 було відмовлено у перерахунку пенсії.
З наданих в судовому засіданні представником відповідача пояснень, а також досліджених в судовому засіданні письмових відомостей Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування за період 2008-2010 років вбачається, що ОСОБА_1 були нараховані і сплачені платежі на обов'язкове державне пенсійне страхування з усіх видів доходу, у тому числі з матеріальної допомоги на оздоровлення, та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань.
За змістом статті 37 Закону України «Про державну службу» пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
У частині першій статті 1 Закону України «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частиною другою статті 33 Закону України «Про державну службу» передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входила до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Саме така правова позиція висловлена в постановах Верховного Суду України від 20.02.2012 року у справі №21-430а11, від 28 травня 2013 року №21-97а13.
Відповідно ч. 1 ст. 244-2 КАС України рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.
Пенсійне забезпечення громадян України, в т.ч. порядок призначення та виплати пенсій, визначення розміру пенсії, регулюються Законом України «Про пенсійне забезпечення», Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та іншими нормативно-правовим актами.
В судовому засіданні представник відповідача, обґрунтовуючи рішення про відмову в перерахунку пенсії ОСОБА_1 посилалась на те, що «відповідно до п.п.5 п.3 «Прикінцеві положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення»з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким призначаються пенсії відповідно дозаконів України «Про державну службу», «Про службу в органах місцевого самоврядування», проте суд вважає за необхіднезазначити наступне.
Відповідно до пункту 5 розділу ІІІ Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 2 березня 2015 року № 213-VIII у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії (щомісячне довічне грошове утримання) призначаються відповідно до Законів України «Про державну службу», «Про судоустрій і статус суддів».
Виходячи з принципу незворотності дії законів у часі, положення п. 5 Прикінцевих положень зазначеного Закону № 213-VIII від 02.03.2015 року стосуються порядку призначення пенсії у разі реалізації права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії, оскільки процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення.
Право ОСОБА_1 на пенсію з урахуванням сплачених ним з усіх складових заробітної плати внесків до Пенсійного фонду виникло ще при призначенні пенсії, а отже з 1 червня 2015 року перешкоди для перерахунку та виплати вказаної пенсії відсутні.
Вимогами ст. 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ст. 22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права та свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Згідно ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат для догляду, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає адміністративний позов ОСОБА_1 обґрунтованим і таким що підлягає задоволенню в повному обсязі.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 2, 6-10, 17, 122,158-162 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
постановив:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Чугуївському районі Харківській області, про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії, - задовольнити.
Визнати протиправними рішення Управління Пенсійного фонду України в Чугуївському районі Харківської області від 10.11.15 року №11260-02/23 щодо виключення ОСОБА_1 з розрахунку при перерахунку пенсії за віком державного службовця суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, у загальній сумі 14486, 92 грн.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Чугуївському районі Харківської області провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії за віком як державному службовцю з 01 листопада 2015 року, включивши до складу заробітної плати виплачені суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, та індексації заробітної плати на загальну суму 14486, 92 грн. із збереженням 90% нарахування пенсії на момент виходу ОСОБА_1 на пенсію у 2010 році та провести відповідні виплати з урахуванням виплаченої пенсії за даний період.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Чугуївський міський суд Харківської області протягом десяти днів з дня її проголошення з надсиланням копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя -