Справа № 201/17578/15-а
Провадження № 2-а/201/242/2015
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 грудня 2015 року м. Дніпропетровськ
Суддя Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська Батманова В.В., розглянувши в порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобовязання провести перерахунок пенсії,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Дніпропетровська. В обґрунтування своїх позовних вимог посилається на те, що 22.02.2011 року вийшов на пенсію за вислугу років на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та перебуває на обліку Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області. 06.11.2015 року позивач звернувся до відповідача з заявою про проведення перерахунку пенсії з урахуванням не врахованих раніше сум матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, компенсації за невикористані дні відпустки. Листом від 13.11.2015 року позивачу у перерахунку пенсії було відмовлено. Такі дії відповідача позивач вважає незаконними та такими, що порушують його законне право на розмір пенсії гарантований державною, а тому просить суд визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у перерахунку раніше призначеної пенсії з урахуванням у складі заробітної плати не врахованих матеріальної допомоги на оздоровлення та допомоги для вирішення соціально-побутових питань, компенсації за невикористані дні відпустки; зобовязати відповідача здійснити йому перерахунок та виплату пенсії з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та допомоги для вирішення соціально-побутових питань, компенсації за невикористані дні відпустки.
Представник відповідача надав до суду письмові заперечення, відповідно до яких матеріальна допомога носить разовий характер та не є складовою частиною заробітної плати, а сам факт утримання із суми допомоги внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування не є підставою для включення її до складу заробітної плати та врахування при обчисленні розміру пенсії.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ч.1, 2 ст. 6 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю субєкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси. У випадках, установлених законом, до суду можуть звертатися органи та особи, яким надано право захищати права, свободи та інтереси інших осіб.
Згідно ст.11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч. 1 ст. 69 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставах яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.
Частинами 1, 2 ст. 71 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області з 22.02.2011 та отримує пенсію відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
06.11.2015 позивач звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії на підставі довідки № 90/10/28-01-05-24 від 04.11.2015, виданої Спеціалізованою державною податковою інспекцією з обслуговування великих платників у м. Дніпропетровську Міжрегіонального головного управління Державної фіскальної служби України з урахуванням у складі заробітної плати середньомісячної матеріальної допомоги на оздоровлення та середньомісячної матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, компенсації за невикористані дні відпустки.
Листом від 13.11.2015 року Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області позивачу відмолено в перерахунку пенсії.
Відповідно п. 1Постанови Кабінету Міністрів України № 155 від 30 квітня 2014 року,пункті 7постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393"Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей", абзац третій викласти в такій редакції: "щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням".
Відповідно до п.1 ст. 41 ЗУ «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» до заробітної плати для обчислення пенсії враховуються суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати, з якої сплачуються страхові внески, а після набрання чинності ЗУ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування» - максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування, визначеної відповідно до закону.
Частиною 1 ст. 66 ЗУ «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці, на які відповідно до ЗУ «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обовязкове державне пенсійне страхування , в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу, сукупного оподатковуваного доходу, з яких справляються страхову внески до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку.
Відповідно до ст. 2 ЗУ «Про оплату праці» структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
До складу заробітної плати відносяться також інші виплати. При цьому слід враховувати, що надбавки, запроваджені нормативно-правовими актами, матеріальна допомога належать до додаткових видів грошового забезпечення й приймаються в розрахунок при нарахуванні пенсії лише особам, які отримували такі надбавки під час перебування на державній службі та були звільнені зі служби після їх запровадження. Отже, матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація є складовою заробітної плати.
З наданої довідки № 90/10/28-01-05-24 від 04.11.2015 вбачається, що були виплачені наступні інші виплати матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, компенсація за невикористані 23 дні відпустки, на які нараховані страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до ч.2 ст. 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Згідно ст. 86 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та обєктивному дослідженні.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача обґрунтовані і підлягають задоволенню частково.
При визначені періоду, з якого слід здійснювати перерахунок та виплату пенсії, суд виходить з положень ч. 4 ст. 35 Закону України Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування, якою визначено, що перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 11, 71, 159, 161-163 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобовязання провести перерахунок пенсії задовольнити.
Визнати неправомірними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку раніше призначеної пенсії з урахуванням у складі заробітної плати не врахованих інших виплат, матеріальної допомоги на оздоровлення, допомоги для вирішення соціально-побутових питань та компенсації за невикористані дні відпустки, заявлених уточнюючою довідкою № 90/10/28-01-05-24 від 04.11.2015, виданої Спеціалізованою державною податковою інспекцією з обслуговування великих платників у м. Дніпропетровську Міжрегіонального головного управління Державної фіскальної служби України.
Зобовязати Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії з 01 листопада 2015 року з урахуванням інших виплат, матеріальної допомоги на оздоровлення, допомоги для вирішення соціально-побутових питань та компенсації за невикористані дні відпустки, заявлених уточнюючою довідкою № 90/10/28-01-05-24 від 04.11.2015, виданої Спеціалізованою державною податковою інспекцією з обслуговування великих платників у м. Дніпропетровську Міжрегіонального головного управління Державної фіскальної служби України.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 понесені судові витрати в розмірі 487, 20 грн.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку на протязі 10 днів з дня отримання копії постанови шляхом подачі апеляційної скарги до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Жовтневий районний суд м. Дніпропетровська.
Суддя Жовтневого районного
суду м. Дніпропетровська ОСОБА_2