Справа № 199/4504/15-а
(2-а/199/111/15)
ПОСТАНОВА
іменем України
17.09.2015 року Амур-Нижньодніпровський районний суд міста Дніпропетровська
в складі: головуючого судді Якименко Л.Г.
при секретарі Яшиній Г.Є.
розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Амур-Нижньодніпровської районної у м. Дніпропетровську ради про визнання дій противоправними, зобов'язання вчинити певні дії та стягнення щорічної допомоги на оздоровлення, -
В С Т А Н О В И В:
Позивачка звернулась до відповідача з позовом про визнання дій противоправними, зобов'язання вчинити певні дії та стягнення щорічної допомоги на оздоровлення, передбаченої ст.48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за 2012, 2013 та 2014 роки.
В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що вона має статус особи, евакуйованої із зони відчуження у 1986 році другої категорії. Відповідно до вимог ст.48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» особам, евакуйованим із зони відчуження, виплачується щорічна допомога на оздоровлення у розмірі трьох мінімальних заробітних плат. Проте, за 2012, 2013 та 2014 роки позивачка отримала зазначену допомогу по 75 грн., що нижче, аніж передбачено законом. У звязку з цим позивачка просить визнати неправомірними дії відповідача щодо нарахування та виплати щорічної одноразової допомоги на оздоровлення за 2012, 2013 та 2014 роки, зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Амур-Нижньодніпровської районної у м. Дніпропетровську ради зробити їй порахунок та виплату щорічної одноразової допомоги на оздоровлення у розмірі трьох мінімальних заробітних плат та стягнути з відповідача на її користь недоплачену щорічну одноразову допомогу на оздоровлення за 2012 рік - 3207,00 грн., за 2013 рік 3366,00 грн. та за 2014 рік 3579,00 грн.
Позивачка в судове засідання не зявилась, надала суду письмову заяву, якою позовні вимоги підтримала у повному обсязі, просила розглядати справу за його відсутності.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, просив розглядати справу без його участі, про що надав письмову заяву, а також заперечення проти позову, згідно яких позивачці у 2012, 2013 та 2014 роках одноразова допомога на оздоровлення нараховувалась та виплачувалась у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ч.4 ст. 122 КАС України, особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі особи, які беруть участь у справі, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню частково.
Відповідно до ч. 1 ст. 99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Ч. 2 статті 99 КАС України, визначено, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Згідно зі ст.100 КАС України, адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд за заявою особи, яка його подала, не знайде підстав для поновлення строку.
Позивачка звернулась до суду з позовом 17.06.2015 року та просить суд зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Амур-Нижньодніпровської районної у м. Дніпропетровську ради зробити їй порахунок та виплату щорічної одноразової допомоги на оздоровлення у розмірі трьох мінімальних заробітних плат за 2012, 2013 та 2014 роки та стягнути з відповідача на її користь недоплачену щорічну одноразову допомогу на оздоровлення за 2012 рік - 3207,00 грн., за 2013 рік 3366,00 грн. та за 2014 рік 3579,00 грн.,тобто з пропуском шестимісячного строку для звернення до адміністративного суду.
Таким чином, оскільки позивачка пропустив шестимісячний строк для звернення до суду з позовними вимогами за 2012 рік та 2013 рік без поважних причин, тому позовні вимоги в цій частині підлягають залишенню без розгляду на підставі ст.100 КАС України.
Матеріалами справи встановлено, що ОСОБА_1 є особою, евакуйованої із зони відчуження у 1986 році другої категорії, у звязку з чим вона у 2012, 2013 та 2014 роках отримала щорічну компенсацію на оздоровлення у розмірі по 75 гривень щорічно. Відповідно до вимог ст.48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» особам, евакуйованим із зони відчуження, виплачується щорічна допомога на оздоровлення у розмірі трьох мінімальних заробітних плат.
Постановою КМ України № 562 від 12.07.2005 рокувстановлений розмір для осіб, евакуйованої із зони відчуження у 1986 році другої категорії- 75,00 грн.
Рішенням Конституційного Суду України від 25 січня 2012 року за № 3-рп/2012, дано тлумачення, що нормативно-правові акти Кабінету Міністрів України під час вирішення справ про соціальний захист підлягають застосуванню тоді, коли вони видані у межах його компетенції, на основі і на виконанняБюджетного кодексу України, закону про Державний бюджет України на відповідний рік та інших законів України.
Закони України «Про державний бюджет на 2011 рік», «Про державний бюджет на 2012 рік»та «Про державний бюджет на 2013 рік», встановлювали обмеження, щодо виплат додаткових пенсій, доплат особам постраждалих внаслідок аварії на ЧАЕС та пенсії по інвалідності.
Частиною 6-7 Прикінцевих положень ЗаконуУкраїни «Про Державний бюджет України на 2014 рік»установлено, що у 2014 році норми і положення статей 20,21,22,23,30,31,37,39,48,50,51,52та54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявних фінансових ресурсів Державного бюджету України та бюджету Пенсійного фонду України на 2014 рік.
Законом України «Про Державний бюджет на 2014 рік» від 16 січня 2014 року № 719-VII, що набрав чинності з 1 січня 2014 року (п.1 Прикінцевих положень Закону) такі обмеження встановлені лише з 03.08.2014 року.
Частиною 4ст.9 КАС Українивизначено, що у разі невідповідності нормативно-правового актаКонституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу. За таких обставин, коли підзаконний нормативний акт суперечить Закону, обмежуючи права громадян визначені останнім, застосування зазначених постанов неможливе.
Відповідно до п.п. 2, 4 Порядку використання коштів державного бюджету для виконання програм, пов'язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженогопостановою КМ України № 936 від 20.09.2005 року, розпорядниками коштів за ст. 48 Закону є управління праці та соціального захист у населення по місцю реєстрації громадян.
На підставі викладеного, розмір нарахованої відповідачем доплати вказаної у довідці від 03.06.2015 року не відповідає кратному розміру мінімальної заробітної плати, а тому вимога про її нарахування та виплату в розмірі, визначеномуЗаконом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», підлягає задоволенню за 2014 рік.
В частині позовних вимог про стягнення з відповідача недоплаченої одноразової щорічної допомоги на оздоровлення суд вважає відмовити, оскільки Управління праці та соціального захисту населення Амур-Нижньодніпровської районної у м.Дніпропетровську ради не є розпорядником бюджетних коштів, і виплата допомоги відноситься виключно до компетенції суб'єкту владних повноважень.
Витрати по справі суд вважає віднести на рахунок держави.
Керуючись ст.ст. 2, 6, 8, 9, 69, 94, 104, 122 ч.4, 159, 160, 163 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Амур-Нижньодніпровської районної у м. Дніпропетровську ради про визнання дій противоправними, зобов'язання вчинити певні дії та стягнення щорічної допомоги на оздоровлення в частині вимог за 2012 та 2013 роки, залишити без розгляду.
Позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Амур-Нижньодніпровської районної у м. Дніпропетровську ради про визнання дій противоправними, зобов'язання вчинити певні дії та стягнення щорічної допомоги на оздоровлення, - задовольнити частково.
Визнати неправомірними дії Управління праці та соціального захисту населення Амур-Нижньодніпровської районної в м. Дніпропетровську ради в частині нарахування та виплати ОСОБА_1 щорічної грошової допомоги на оздоровлення за 2014 рік у меншому розмірі, аніж передбаченому ст.48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Зобовязати Управління праці та соціального захисту населення Амур-Нижньодніпровської районної в м. Дніпропетровську ради здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1, ІПН НОМЕР_1, недоплаченої щорічної грошової допомоги на оздоровлення за 2014 рік у розмірі, передбаченому ст.48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з урахуванням різниці, яка вже була виплачена за 2014 рік.
В іншій частині позову відмовити.
Витрати по справі віднести на рахунок держави.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції.
Суддя: