КОПІЯ
УКРАЇНА
АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
_______________
Справа №688/3717/15-ц
Провадження №22-ц/792/2211/15
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 грудня 2015 року м. Хмельницький
Колегія суддів судової палати у цивільних справах
Апеляційного суду Хмельницької області
в складі: головуючої - судді Спірідонової Т.В.,
суддів - Купельського А.В., Фанди В.П.,
секретар - Лапко Ю.В.,
за участю: представника апелянта - ОСОБА_1,
позивача - ОСОБА_2,
представника позивача - ОСОБА_3
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за апеляційною скаргою виконавчого комітету Шепетівської міської ради Хмельницької області на рішення Шепетівського міськрайонного суду Хмельницької області від 20 жовтня 2015 року по справі за позовом ОСОБА_2 до виконавчого комітету Шепетівської міської ради Хмельницької області про зобов'язання надати благоустроєне жиле приміщення,
встановила:
В жовтні 2015 року позивач ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом та вказав, що згідно з рішенням виконкому Шепетівської міської ради Хмельницької області № 224 від 18.10.2002 року ОСОБА_2 за місцем проживання перебуває на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов. У 2010р. він набув статус інваліда війни ІІІ групи та рішенням виконкому Шепетівської міської ради Хмельницької області №238 від 18.08.2012 року ОСОБА_2 включений в списки на позачергове отримання житла під №3. В порушення вимог ч.1 ст. 46 ЖК України, п.18 ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни та гарантії їх соціального захисту» він протягом двох років з дня взяття на квартирний облік жилою площею не забезпечений. Просить зобов'язати виконавчий комітет Шепетівської міської ради Хмельницької області надати ОСОБА_2 благоустроєне жиле приміщення в м. Шепетівці у вигляді окремої квартири у межах норми житлової площі.
Рішенням Шепетівського міськрайонного суду Хмельницької області від 20 жовтня 2015 року позов задоволено та зобов'язано виконавчий комітет Шепетівської міської ради Хмельницької області надати ОСОБА_2 благоустроєне жиле приміщення у вигляді окремої квартири в межах норми жилої площі.
________________
Головуючий в першій інстанції - Басюк В.А.
Доповідач - Спірідонова Т.В. Категорія: 59
В апеляційній скарзі виконавчий комітет Шепетівської міської ради Хмельницької області просить рішення скасувати та ухвалити нове, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права. Апелянт вказує, що судом не було враховано, що повноваження щодо забезпечення житлом осіб, які потребують соціального захисту є делегованими та держава залишила за собою обов'язок по забезпеченню виконання органами місцевого самоврядування наданих повноважень. За період з 18.08.2011 року по 20.10.2015 року субвенцій з державного бюджету до місцевого бюджету м. Шепетівка на будівництво і придбання житла окремим категоріям громадян не надходило, як і не передавалось у власність територіальної громади м.Шепетівка житло для його подальшої передачі воїнам-інтернаціоналістам, які перебувають на квартирному обліку як такі, що потребують поліпшення житлових умов відповідно до законодавства. Зазначає, що наданням житла позивачу будуть порушені права інших громадян на одержання житла, які перебувають у черзі перед ним.
Представник апелянта виконавчого комітету Шепетівської міської ради Хмельницької області - ОСОБА_1 в судовому засіданні апеляційну скаргу підтримала, просить її задовольнити.
Позивач ОСОБА_2 та його представник ОСОБА_3 судовому засіданні проти задоволення апеляційної скарги заперечили, зазначивши, що рішення суду є законним та обґрунтованим, а тому відсутні підстави для його скасування.
Заслухавши учасників процесу, перевіривши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню.
Відповідно до ч.1 ст.308 ЦПК України апеляційний суд відхиляє апеляційну скаргу і залишає рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив із того, що відповідно до вимог ч.1 ст.46 Житлового кодексу Української PCP позивач має право на забезпечення благоустроєним житлом позачергово й обов'язок забезпечити його житлом покладено на відповідача.
Судом вірно з'ясовані фактичні обставини справи та дана їм належна оцінка, а його висновки підтверджуються матеріалами справи і ґрунтуються на нормах діючого законодавства.
Судом встановлено, що на підставі рішення виконавчого комітету Шепетівської міської ради №224 від 18.10.2002 року ОСОБА_2 перебуває на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов за місцем проживання та включений у списки для першочергового отримання житла як учасник бойових дій в Афганістані.
Рішенням виконавчого комітету Шепетівської міської ради №238 від 18.08.2011 року ОСОБА_2, у зв'язку з набуттям 12.01.2010 року статусу інваліда війни ІІІ групи, включений у списки на позачергове отримання житла під №3.
Відповідно до рішення виконавчого комітету Шепетівської міської ради №127 від 26.06.2013 року у зв'язку з розірванням шлюбу з ОСОБА_5 внесено зміни у справу по квартирному обліку позивача та склад сім'ї позивача на отримання житла рахується з однієї особи.
Вказані обставини підтверджуються матеріалами справи та не оспорюються сторонами.
Відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22 жовтня 1993 року до інвалідів війни належать також інваліди з числа учасників бойових дій на території інших держав, які стали інвалідами внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, пов'язаних з перебуванням у цих державах.
Частиною першою статті 46 Житлового кодексу України передбачено надання жилого приміщення поза чергою інвалідам Великої Вітчизняної війни і прирівняним до них у встановленому порядку особам протягом двох років з дати прийняття рішення про включення їх до списку на позачергове одержання жилого приміщення, а з них інвалідам першої групи з числа учасників бойових дій на території інших держав - протягом року з визначенням переважного права інвалідів Великої Вітчизняної війни і прирівняних до них у встановленому порядку осіб на одержання жилих приміщень перед всіма іншими категоріями позачерговиків.
Отже, чинним законодавством встановлено строк, у який особи, які є інвалідами Великої Вітчизняної війни і прирівняні до них, повинні бути забезпечені житлом переважно перед іншими громадянами, які користуються правом позачергового одержання жилих приміщень перед всіма іншими категоріями позачерговиків на підставі ст. 46 ЖК України.
У визначений ч.1 ст. 46 ЖК України строк позивач протягом двох років як інвалід війни ІІІ групи, житлом не забезпечений.
Тому, права ОСОБА_2 на позачергове отримання житла в обумовлений законом термін є порушеними.
Відповідно до п. 47 Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, затверджених постановою Ради Міністрів УРСР від 11 грудня 1984 року за №470, громадяни, які користуються правом позачергового одержання жилих приміщень, включаються в окремий список (додаток № 6). Рішення про включення в цей список приймається відповідно виконавчим комітетом місцевої Ради народних депутатів або адміністрацією підприємства, установи, організації чи органом кооперативної або іншої громадської організації і профспілковим комітетом. Рішення адміністрації (органу громадської організації) та профспілкового комітету затверджується виконавчим комітетом місцевої Ради народних депутатів. Про прийняте рішення повідомляється заінтересованим особам. Список громадян, які користуються правом позачергового одержання жилих приміщень, вивішується для загального відома.
Оскільки позивач перебуває на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов за місцем проживання, то забезпечення його житлом має провести виконавчий комітет Шепетівської міської ради.
Заперечення представника апелянта про неможливість забезпечення позивача житлом у зв'язку з відсутністю коштів на будівництво та його придбання не заслуговують на увагу, оскільки ні Закон України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», ні ст. 46 ЖК України не містить таких вимог до надання житла пільговим категоріям громадян.
Крім того, Європейський суд з прав людини у своїх рішеннях у справах «Бурдов проти Росії», «Сук проти України» від 7 травня 2002 року та 10 березня 2011 року відповідно, зазначав, що державні органи не можуть посилатися на відсутність коштів як на підставу невиконання зобов'язань.
Доводи апеляційної скарги не містять посилань на докази, які б спростовували висновки суду першої інстанції.
Рішення суду ґрунтується на повно і всебічно досліджених обставинах справи та ухвалено з додержанням норм матеріального і процесуального права, а тому підстав для його скасування в межах доводів апеляційної скарги не вбачається.
Керуючись ст.ст. 307, 308, 314, 315, 317, 319, 324 ЦПК України, колегія суддів,-
ухвалила:
Апеляційну скаргу виконавчого комітету Шепетівської міської ради Хмельницької області відхилити.
Рішення Шепетівського міськрайонного суду Хмельницької області від 20 жовтня 2015 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення, проте може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ протягом двадцяти днів з дня набрання нею законної сили.
Головуюча: /підпис/ (Т.В.Спірідонова)
Судді: /підпис/ (А.В.Купельський)
/підпис/ (В.П.Фанда)
Згідно з оригіналом:суддя апеляційного суду Т.В.Спірідонова