Постанова № 54447086, 18.12.2015, Драбівський районний суд Черкаської області

Дата ухвалення
18.12.2015
Номер справи
692/1364/15-а
Номер документу
54447086
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 692/1364/15-а

Провадження № 2-а/692/35/15

18.12.2015

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

16 грудня 2015 року Драбівський районний суд

Черкаської області

у складі: головуючого судді - Фай В.Г.

при секретарі Медведенко С.О.

за участю: - позивачки - ОСОБА_1

- представника відповідача - ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом

ОСОБА_1

до

Управління Пенсійного фонду України

у Драбівському районі Черкаської області

про зобовязання суб'єкта владних повноважень

здійснити перерахунок пенсії державному службовцю, -

в с т а н о в и в :

Позивачка ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України у Драбівському районі Черкаської області про зобовязання суб'єкта владних повноважень здійснити перерахунок пенсії державному службовцю, в якому просить суд визнати відмову управління Пенсійного фонду України в Драбівському районі щодо перерахунку їй пенсії з врахуванням інших виплат, протиправною, зобовязати управління Пенсійного фонду України в Драбівському районі здійснити їй перерахунок пенсії із врахуванням інших виплат з 05.11.2014 року (тобто з часу її виходу на пенсію) включивши до заробітної плати, з якої обчислюється розмір пенсії, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових потреб та матеріальну допомогу на оздоровлення в 2010-2014 роках, а також індексацію заробітної плати за 2010-2014 року згідно Довідок про складові заробітної плати ( за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу».

Свої вимоги позивачка обґрунтовує тим, що вона отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» починаючи з 05.11.2014 року. Розмір її пенсії визначено без врахування нарахованих та виплачених їй сум індексації заробітної плати та матеріальної допомоги на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань. На своє звернення щодо перерахунку пенсії від 26.11.2015 року вона отримала відмову.

В судовому засіданні позивачка ОСОБА_1 заявлені позовні вимоги підтримала і просить суд позов задоволити.

Представник відповідача ОСОБА_2 заявлені позовні вимоги не визнає і просить суд відмовити позивачці ОСОБА_1 у задоволенні її адміністративного позову. В своїх запереченнях проти задоволення позову, звертає увагу суду, що позивачка ОСОБА_1 при зверненні за призначенням пенсії надала для розрахунку пенсії довідки про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно доЗакону України «Про державну службу», але в цих довідках у розділі «Інші виплати» не було зазначено відомостей щодо нарахування та виплати позивачеві жодних виплат. Таким чином, управлінням Пенсійного фонду України в Драбівському районі було призначено пенсію відповідно до діючого на той час законодавства та на підставі тих документів, які були надані власноручно позивачем.

Також представник відповідача звернувся до суду із клопотанням про залишення позову без розгляду у звязку з пропущенням строків звернення до суду.

Вивчивши та оцінивши надані сторонами докази на підставі повного, всебічного та об»єктивного їх дослідження, суд вважає, що позов підлягає до часткового задоволення з наступних підстав.

Відповідно ч.1ст.46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає їх право на забезпечення у разі їх повної, часткової або тимчасової втрати працездатності...

Із наданих сторонами документів вбачається, що позивачка не пропустила встановленийст.100 КАС Українистрок звернення до суду, який обчислюється з дня коли особа дізналась про порушене право. Судом встановлено, що про порушення свого конституційного прав на пенсійне забезпечення позивачка дізналася 26.11.2015 року, коли отримала довідку Левченківської сільської ради, в якій до складу заробітної плати додатково були включені інші виплати індексацію, матеріальну допомогу на оздоровлення та матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових потреб. Натомість інші довідки, копії яких представила представник відповідача, та які надавалися позивачу для звернення із заявою про призначення пенсії в 2014 році, таких відомостей не містили.

Судом також встановлено, що позивачка з 05.11.2014 року перебуває на обліку в УПФ України в Драбівському районі Черкаської області.

26.11.2015 року позивачка ОСОБА_1 звернулась до УПФ України в Драбівському районі Черкаської області з заявою про перерахунок пенсії з урахуванням інших виплат, а саме : допомоги на оздоровлення, індексації заробітної плати та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових потреб, оскільки при призначенні пенсії, ці виплати не були враховані при нарахуванні пенсії як державному службовцю.

Рішенням УПФ України в Драбівському районі Черкаської області від 02.12.2015 року позивачці було відмовлено у перерахунку пенсії.

Згідно статті 37 Закону України «Про державну службу», в редакції закону, що діяла на момент призначення пенсії,пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, а кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.

У частині першій статті 1 Закону України «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 цього Законувизначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Частиною другоюстатті 33 Закону України «Про державну службу» передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових потреб входила до системи оплати праці державного службовця.

Крім того, статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення»врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до частини першоїстатті 66 цього Закону, до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно доЗакону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Зважаючи на вище викладене, суд вважає що матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, сума індексації заробітної плати, матеріальна допомога на оздоровлення, на які нараховувався збір на обовязкове державне пенсійне страхування, включається до складу заробітної плати державного службовця та враховується при обчисленні розміру його пенсії, оскільки перевага має надаватись спеціальним нормам, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії.

Саме така правова позиція висловлена в постановах Верховного Суду України від 20.02.2012 року у справі №21-430а11, від 28 травня 2013 року №21-97а13.

Відповідно ч. 1 ст. 244-2 КАС України рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.

Згідно ч. 4 ст. 45 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування»перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбаченихчастиною першоюстатті 35,частиною другоюстатті 38,частиною третьоюстатті 42ічастиною п'ятоюстатті 48цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

Враховуючи, що позивачка ОСОБА_1 звернулася до відповідача з заявою про перерахунок призначеної їй пенсії 26.11.2015 року, суд вважає, що перерахунок пенсії відповідач має право провести їй з 01.12.2015 року.

Керуючись ст. ст. 9, 11, 60, 69, 70, 86, 158, 160, 163,186, 254 КАС України, ст.ст. 8, 16, 22, 50, 64 Конституції України, ст.ст. 33, 37 Закону України «Про державну службу», суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 задоволити частково.

Визнати дії Управління Пенсійного фонду України в Драбівському районі Черкаської області щодо відмови в перерахунку пенсії ОСОБА_1 неправомірними.

Зобовязати відповідача - Управління Пенсійного фонду України у Драбівському районі Черкаської області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 1 грудня 2015 року з врахуванням інших виплат, а саме: включити до заробітної плати, з якої обчислюється розмір пенсії, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових потреб в 2011 2014 роках, а також індексацію заробітної плати за 2011-2014 роки, згідно Довідки про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу».

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з часу її проголошення.

Головуючий: