ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
17 грудня 2015 року м. Київ К/800/22576/15
Вищий адміністративний суд України у складі: суддя-доповідач Кочан В.М., судді Пасічник С.С., Швець В.В., розглянувши в попередньому судовому засіданні касаційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Рівненського міського суду Рівненської області від 07.04.2014р. та ухвалу Житомирського апеляційного адміністративного суду від 20.04.2015р. у справі за позовом ОСОБА_2 до Рівненської обласної державної адміністрації про визнання бездіяльності протиправною і зобов'язання вчинити дії,
В С Т А Н О В И В :
У жовтні 2013 року ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до Рівненської обласної державної адміністрації та просив суд визнати протиправною бездіяльність Рівненської обласної державної адміністрації щодо невідшкодування вартості житлового будинку і відсутності реєстру осіб, які мають право на таке з відшкодування, та зобов'язання визначити його порядковий номер у реєстрі громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, які мають право на відшкодування коштів за самостійно збудоване житло та відшкодувати вартість самостійно збудованого ним житлового будинку в розмірі та порядку, визначеному законом.
Постановою Рівненського міського суду Рівненської області від 07.04.2014р. в задоволенні позовних вимог відмовлено.
Ухвалою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 20.04.2015р. апеляційну скаргу позивача залишено без задоволення, а постанову Рівненського міського суду Рівненської області від 07.04.2014 р. залишено без змін.
Відмовляючи в задоволенні позивних вимог суди першої та апеляційної інстанцій виходили з того, що суди першої та апеляційної інстанцій виходили з того, що доводи позивача про безпідставне невключения до реєстру постраждалих громадян, які мають право на таке відшкодування є необґрунтованими.
У касаційній скарзі позивач з посиланням на порушення норм матеріального і процесуального права, допущених судами, просить судові рішення скасувати.
З'ясувавши обставини справи в межах, передбачених статтею 220 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів приходить до висновку про відхилення касаційної скарги з урахуванням наступного.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що ОСОБА_2 відповідно до направлення виконкому Рівненської обласної ради народних депутатів №2647 від 30.08.1990р., у зв'язку з хворобою, був направлений для працевлаштування та забезпечення житлом із радіоактивно забрудненого населеного пункту смт. Рокитно в м. Рівне.
За рішенням Рівненської міської ради від 13.05.1994р. №325 позивачу виділена земельна ділянка під індивідуальне житлове будівництво, а рішенням Рівненської міської ради №209 від 23.12.1999р. земельна ділянка передана у власність.
У 2007 році позивачем збудований житловий будинок садибної забудови, який 14.02.2007р. відповідно до акту приймальної комісії прийнятий в експлуатацію, а 06.12.2007р. зареєстрований на праві власності за позивачем.
Статтею 32 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" передбачено, що громадяни, які самостійно переселяються або переселилися відповідно до ст. 4 даного Закону за направленням обласних державних адміністрацій, за новим місцем проживання (крім м. Києва та курортних місцевостей) включаються підприємствами, установами та організаціями, де вони працевлаштовані, або місцевими державними адміністраціями, виконавчими органами рад до окремих від інших категорій списків для позачергового одержання житла без подання документів про здачу приміщення, яке вони займали. Для забезпечення житлом сімей, які відселяються або самостійно переселяються відповідно до статті 4 цього Закону за направленнями обласних державних адміністрацій, місцеві державні адміністрації, виконавчі органи рад, підприємства, установи та організації, а також самі громадяни можуть купувати в будь-якому населеному пункті України (крім м. Києва та курортних місцевостей) за договірними цінами жилі будинки та квартири у громадян, яким вони належать на праві особистої власності, а також будинки і квартири державного і громадського житлового фонду, що не використовуються, - за їх залишковою балансовою вартістю.
Якщо жила площа будинку (квартири), що купується, перевищує 13,65 кв.м. на кожного члена сім'ї, вартість зайвої площі і частини надвірних будівель збудованих не за встановленими проектами, сплачує громадянин.
Громадянам, які збудували чи купили за власні кошти жилі будинки садибного типу з надвірними будівлями, а також жилі приміщення в будинках житлово-будівельних житлових) кооперативів, відшкодовується їх вартість у розмірах, визначених місцевим Радами народних депутатів за обраним місцем проживання.
Відповідно до Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для забезпечення житлом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011р. №1198, передбачено в межах виконання бюджетної програми "Забезпечення житлом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Фінансування зазначеної програми проводиться відповідно до закону України про державний бюджет України на відповідний рік головним розпорядником коштів, визначеним Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п. 2 ст. 4 Бюджетного кодексу України при здійсненні бюджетного процесу в Україні положення нормативно-правових актів застосовуються лише в частині, в якій вони не суперечать положенням Конституції України, цього Кодексу та закону про Державний бюджет України.
Згідно з ч. 2 ст. 95 Конституції України встановлено, що виключно законом про Державний бюджет України визначаються будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування, цих видатків.
Відповідно до ст. 21 Бюджетного кодексу України для здійснення програм та заходів, які проводяться за рахунок коштів бюджету, бюджетні асигнування надаються розпорядникам коштів.
Головним розпорядником коштів щодо забезпечення житлом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи визначено Міністерство України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи, розпорядниками нижчого рівня є головні управління (управління) МНС в АР Крим, областях, містах Києві та Севастополі, Рада міністрів АР Крим, обласні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації відповідно до розподілу, затвердженого Міністерством України з питань надзвичайних ситуацій.
Законом України "Про Державний бюджет України на 2013 рік" головним розпорядником коштів за бюджетною програмою 3201200 "Забезпечення житлом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" визначено Міністерство надзвичайних ситуацій України. Відповідно до вимог Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для забезпечення житлом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011р. № 1198 у повному обсязі здійснено розподіл зазначених коштів між розпорядниками нижчого рівня, а саме: Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями.
Законом України від 16.01.2014р. № 719-VII "Про Державний бюджет України на 2014 рік" по бюджетній програмі КПКВК 2501100 "Забезпечення житлом інвалідів, воїнів-інтернаціоналістів, громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, інвалідів зору та слуху, військовослужбовців, звільнених у запас або у відставку, для відселення їх із закритих та віддалених від населених пунктів військових гарнізонів" передбачено 300,00 млн. гривень.
Пунктом 6 статті 13 Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2014 рік" від 07.03.2014 № 1128-УП призупинено всі програми, які пов'язані з питаннями будівництва житла для пільгових категорій громадян.
Згідно з пп. 1.6 п. 1 Порядку забезпечення житлом громадян, які переселяються (переселились) з радіоактивно забруднених територій за направленнями облдержадміністрацій, та поліпшення житлових умов сімей, в складі яких є Інваліди, інвалідність яких пов'язана з наслідками аварії на Чорнобильській АЕС, затвердженого Розпорядженням голови Рівненської обласної адміністрації від 24.07.2001р. №455, порядковий номер постраждалого від Чорнобильської катастрофи в реєстрі визначається датою прийняття його на квартирний облік у відповідній районній державній адміністрації чи міськвиконкомі з моменту звернення з відповідною заявою та забезпечується житлом згідно з відповідними реєстрами.
Відповідно до п. 3.2 розпорядження голови Рівненської обласної державної адміністрації від 24.07.2001р. №455 "Про затвердження Порядку забезпечення житлом громадян, які переселяються (переселились) з радіоактивно забруднених територій за направленнями облдержадміністрацій, та поліпшення житлових умов сімей, в складі яких є інваліди, інвалідність яких пов'язана з наслідками аварії на Чорнобильській АЕС" районним державним адміністраціям та міськвиконкомам необхідно забезпечувати подання до головного управління праці та соціального захисту населення облдержадміністрації як правонаступника відділу у справах захисту населення від наслідків аварії на Чорнобильській АЕС облдержадміністрації, документів для проведення відшкодування коштів при купівлі (будівництві) житла.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що згідно з інформацією Рівненського міськвиконкому позивач обліковується на відшкодування коштів за самостійно збудоване
житло з вересня 2010 року.
Судами також здійснено посилання на протокольне рішення №2 від 29.08.2012р. засідання комісії з підготовки пропозицій щодо використання коштів, передбачених у державному бюджеті для забезпечення житлом інвалідів війни та громадян які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, яким визначено, що в межах передбаченого фінансування можливе забезпечення житлом лише осіб віднесених до категорії 1 та категорії 2, які перебувають на квартирному обліку для поліпшення житлових умов. У зв'язку із зазначеним, головним управлінням праці та соціального захисту населення облдержадміністрації формувалися дані виключно щодо громадян вказаних категорій. Узагальнення даних про постраждалих громадян, які мають право на відшкодування коштів за самостійно збудоване (придбане) житло, здійснюватиметься відповідним розпорядником коштів при надходження фінансування та прийнятті рішення щодо відшкодування громадянам вартості самостійно придбаного (збудованого) житла.
Зважаючи на викладене, колегія суддів погоджується з висновками судів першої та апеляційної інстанцій про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.
Доводи касаційної скарги висновків судів першої та апеляційної інстанцій не спростовують.
Відповідно до ч. 3 ст. 220-1 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції відхиляє касаційну скаргу і залишає рішення без змін, якщо відсутні підстави для скасування судового рішення.
Суди першої та апеляційної інстанцій повно і всебічно встановили обставини справи, дали їм належну юридичну оцінку, правильно застосували норми матеріального і процесуального права, тому відсутні підстави для скасування або зміни прийнятих ними рішень.
Керуючись ст.ст. 220, 220-1, 223, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У Х В А Л И В:
Касаційну скаргу ОСОБА_2 відхилити, а постанову Рівненського міського суду Рівненської області від 07.04.2014р. та ухвалу Житомирського апеляційного адміністративного суду від 20.04.2015р. залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та оскарженню не підлягає, крім випадків, встановлених статтями 235-237 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя-доповідач Кочан В.М.
судді Пасічник С.С.
Швець В.В.