ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
16.12.2015 Справа № 920/1687/15Господарський суд Сумської області, у складі судді Зайцевої І.В. при секретарі судового засідання Пономаренко Т.М., розглянувши матеріали справи № 920/1687/15
за позовом:Сумської міської ради, м. Суми;
до відповідача:Товариства з обмеженою відповідальністю виробничо-комерційного підприємства «Ельф», м. Суми ;
про внесення змін до договору
Представники сторін:
від позивача:ОСОБА_1 (довіреність № 2603/02.02.02-17 від 26.12.2014),
від відповідача:не зявився,
Суть спору: позивач просить суд вважати укладеними зміни до договору оренди земельної ділянки від 10 червня 2005 року, зареєстрований у Державному реєстрі земель 26 січня 2006 року за № 040661200042, в частині розміру орендної плати, а саме, - розміру відсотку від нормативної грошової оцінки землі шляхом викладення першого абзацу розділу 3 договору в наступній редакції: «Орендна плата на рік становить 3,0% від нормативної грошової оцінки землі», а також стягнути з відповідача судові витрати, повязані з розглядом справи.
Представник позивача в судовому засіданні підтримав заявлені позовні вимоги та наполягав на їх задоволенні.
Представник відповідача в судове засідання не зявився, відзиву на позовну заяву не подав, про причини неявки суд не повідомив, хоча про час та місце судового засідання був повідомлений належним чином. Ухвали суду про порушення провадження у справі від 09.11.2015 та про відкладення розгляду справи від 26.11.2015 направлялися судом на адресу відповідача зазначену позивачем у позовній заяві, а саме: 40024, м. Суми, вул Харківська, 1повернуті поштовим відділення з відміткою «організація вибула». Відповідно до Спеціального витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, зробленого 16.12.2015р. судом, відповідач Товариство з обмеженою відповідальністю виробничо-комерційного підприємство «Ельф»знаходиться за адресою: 40024, м. Суми, вул. Харківська, 1.
Відповідно до п. 3.9.1 Постанови Пленуму ВГСУ № 18 від 26.12.2011 «Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції», особи, які беруть участь у справі, вважаються повідомленими про час і місце розгляду судом справи у разі виконання останнім вимог частини першої статті 64 та статті 87 ГПК. Там же зазначено, що в разі якщо ухвалу про порушення провадження у справі було надіслано за належною адресою (тобто повідомленою суду стороною, а в разі ненадання суду відповідної інформації - адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), і не повернуто підприємством зв'язку або повернуто з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про час і місце розгляду справи судом.
Враховуючи викладене, господарський суд вважає, що відповідача було належним чином повідомлено про час та місце розгляду справи, проте, своїм правом приймати участь в судовому засіданні останній не скористався.
Враховуючи достатність часу, наданого позивачу та відповідачу для підготовки до судового засідання та подання витребуваних судом документів, приймаючи до уваги принципи змагальності та диспозитивності господарського процесу, закріплені п. 4 ч. 3 ст. 129 Конституції України, ст. 43 та ст. 33 Господарського процесуального кодексу України, суд вважає, що господарським судом, в межах наданих йому повноважень, сторонам створені усі належні умови для надання доказів у справі та є підстави для розгляду справи за наявними у ній матеріалами.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача та оцінивши надані докази, суд встановив:
10 червня 2005 року між Сумською міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю виробничо-комерційне підприємство «Ельф» було укладено договір оренди земельної ділянки, зареєстрований у Державному реєстрі земель 26 січня 2006 року за № 040661200042, площею 0,1117 га під розміщення виробничого приміщення та території обслуговування виробництва та благоустрій (далі - договір).
Пунктом 2.2. договору встановлено строк його дії до 23 червня 2024 року.
Розділом 3 договору передбачено, що орендна плата на рік становить 2,0 % від нормативної грошової оцінки землі для 0,0372 га під розміщення виробничого приміщення та 1,0 % від нормативної грошової оцінки землі для 0,0745 га під територією обслуговування виробництва і благоустрою.
Розділом 3 (абзац 10) та пунктом 4.1. Договору передбачено, що розмір орендної плати переглядається у випадках і з моменту зміни умов господарювання, передбачених договором; підвищення цін, тарифів, тощо, в тому числі внаслідок інфляційних процесів. Орендодавець має право вимагати від орендаря збільшення розмірів плати у разі збільшення відповідно до законодавства України розмірів земельного податку та інших мотивів
Питання сплати податку на землю та оплати орендної плати за користування земельною ділянкою з 01.01.2011 регулюється Податковим кодексом України. Згідно із статтею 287, підпункту 288.5.2 пункту 288.5 статті 288 Податкового кодексу України власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою; розмір орендної плати за земельні ділянки встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом, а також не може перевищувати для земельних ділянок, наданих для розміщення, будівництва, обслуговування та експлуатації об'єктів енергетики, які виробляють електричну енергію з відновлюваних джерел енергії, включаючи технологічну інфраструктуру таких об'єктів (виробничі приміщення, бази, розподільчі пункти (пристрої), електричні підстанції, електричні мережі), - 3 відсотки нормативної грошової оцінки; для інших земельних ділянок, наданих в оренду, - 12 відсотків нормативної грошової оцінки.
Приписами ст.21 Закону України «Про оренду землі» встановлено, що орендна плата за землю це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди, крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Розділу XIII Податкового кодексу України.
Відповідно до ст. 288 Податкового кодексу України розмір орендної плати за земельні ділянки встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки.
Вищим господарським судом України у пункті 2.19 постанови Пленуму від 17.05.2011 № 6 «Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин» зазначено, що у разі прийняття уповноваженим органом рішення про внесення змін до ставок орендної плати за землю та затвердження нових коефіцієнтів, що використовуються для розрахунку орендної плати за земельні ділянки, такі обставини можуть не братися судом до уваги лише у разі скасування відповідного рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування в установленому законом порядку.
Рішенням Сумської міської ради від 08 липня 2015 року № 4582-МР Сумська міська рада вирішила запропонувати орендарям, зазначеним у додатку, внести зміни до договорів оренди земельних ділянок у частині розміру орендної плати згідно з рішенням Сумської міської ради від 13 січня 2015 року № 3934 МР «Про встановлення плати за землю на території міста Суми». Пунктом 7 додатку до рішення Сумської міської ради від 08.07.2015 № 4582 МР відповідачу було запропоновано новий розмір орендної плати за договором 3,0% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
Департамент містобудування та земельних відносин Сумської міської ради, на підставі пункту 2 рішення Сумської міської ради від 08 липня 2015 року № 4582-МР, супровідним листом від 31.07.2015 року № 649/06.01-20 звернувся до відповідача з пропозицією привести укладений договір до вимог чинного законодавства.
Станом на жовтень 2015 року відповіді на зазначений лист Сумська міська рада не отримала.
За приписами статті 651 Цивільного кодексу України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом. Зміна або розірвання договору вчиняється в такій самій формі, що й договір, що змінюється або розривається, якщо інше не встановлено договором або законом чи не випливає із звичаїв ділового обороту (стаття 654 Цивільного кодексу України).
Згідно зі статтею 632 Цивільного кодексу України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. Відповідно до ст. 288 Податкового кодексу України розмір орендної плати за земельні ділянки встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою 3 відсотків нормативно грошової оцінки.
Статтею 30 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
Отже, нормами чинного законодавства передбачено можливість зміни умов договору за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках встановлених договором або законом.
Оскільки орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, тому законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.
Таким чином, суд вважає позовні вимоги позивача обґрунтованими, правомірними, та такими, що підлягають задоволенню.
Виходячи з фактичних обставин даної справи, враховуючи, що спір між сторонами виник в результаті неправомірних дій відповідача, суд дійшов висновку про відшкодування позивачеві суми сплаченого судового збору в розмірі 1218 грн. за рахунок відповідача відповідно до вимог ст. ст. 44, 49 Господарського процесуального кодексу України.
Керуючись статтями 44, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
1.Позов задовольнити повністю.
2.Вважати укладеними зміни до договору оренди земельної ділянки від 10 червня 2005 року, зареєстрований у Державному реєстрі земель 26 січня 2006 року за № 040661200042, в частині розміру орендної плати, а саме, - розміру відсотку від нормативної грошової оцінки землі шляхом викладення першого абзацу розділу 3 договору в наступній редакції: «Орендна плата на рік становить 3,0% від нормативної грошової оцінки землі»
3.Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю виробничо-комерційного підприємства «Ельф» (40024, м. Суми, вул. Харківська, буд. 1, і.к. 21113180) на користь Сумської міської ради (40000, м. Суми, пл. Незалежності, 2 і.к. 23823253) 1218 грн. судового збору.
Повний текст рішення складено та підписано 18.12.2015 р.
СуддяІ.В. Зайцева