Постанова № 54407212, 09.12.2015, Хортицький районний суд м. Запоріжжя

Дата ухвалення
09.12.2015
Номер справи
337/6322/15-а
Номер документу
54407212
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

09.12.2015

№337/6322/15-а

Провадження № 2а/337/233/2015

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

09 грудня 2015 року Суддя Хортицького районного суду м.Запоріжжя Гнатик Г.Є. розглянувши у скороченому провадженні адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Хортицькому районі м.Запоріжжя про визнання дій противоправними та зобовязання вчинити певні дії,

в с т а н о в и в :

Позивачка звернулася до суду з позовом, в якому просила визнати противоправними дії УПФУ у Хортицькому районі м.Запоріжжя щодо не включення в розрахунок її пенсії сум матеріальної допомоги на оздоровлення, сум матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань і сум індексації заробітної плати, з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування, зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Хортицькому районі м.Запоріжжя здійснити перерахунок та виплату пенсії державного службовця з урахуванням у складі заробітної плати сум матеріальної допомоги на оздоровлення, сум матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань і сум індексації заробітної плати, з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування, починаючи з 17.06.2009 року та в подальшому.

В обґрунтування позовних вимог позивачка зазначила, що з 17.06.2009 року вона отримує пенсію за віком, обчислену у відповідності до Закону України „Про державну службу", але при нарахуванні і призначенні пенсії не була врахована матеріальна допомога на оздоровлення та матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань та індексація заробітної плати. 04.11.2015 року вона звернулася до відповідача із заявою про перерахунок раніше призначеної пенсії, однак їй було відмовлено. Вважає відмову в перерахунку пенсії неправомірною та зазначає, що такою відмовою відповідачем порушені вимоги Закону України „Про державну службу", Закону України „Про оплату праці", ст. 66 Закону України „Про пенсійне забезпечення", ст. 41 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", також зазначає, що такі дії відповідача суперечать правовій позиції Верховного Суду України.

23.11.2015 року по зазначеній справі було відкрито скорочене провадження.

30.11.2015 року на адресу суду надійшли заперечення відповідача на адміністративну заяву, в яких зазначено, що відповідач з позовом не згодний, оскільки ОСОБА_1 при зверненні до УПФУ з заявою про призначення пенсії надавала довідку про складові заробітної плати від 11.06.2009 року, в якій відсутні данні про отримання нею сум матеріальної допомоги на оздоровлення, сум матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань і сум індексації заробітної плати, а тому пенсія призначена і виплачується згідно з вимогами законодавства України, підстав для її перерахунку немає.

Відповідно до ст. 183-2 КАС України справа підлягає розгляду в порядку скороченого провадження у відсутності сторін.

Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов обґрунтований та підлягає частковому задоволенню виходячи з наступного.

З матеріалів справи вбачається, що згідно протоколу № 748 від 24.06.2009 року ОСОБА_1 була призначена пенсія державного службовця відповідно до ст. 37 Закону України „Про державну службу" (а.с. 9). Але у довідці від 11.06.2009 року за № 8367/10/05, з якою ОСОБА_1 зверталася до УПФУ у Хортицькому районі м.Запоріжжя за призначенням пенсії, не зазначені суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань і суми індексації заробітної плати (а.с. 27-28), які не були враховані при нарахуванні пенсії.

04.11.2015 року ОСОБА_1 звернулася до відповідача із заявою про перерахунок раніше призначеної пенсії та надала Довідку про складові заробітної плати (а.с.10-12). Однак листом від 09.11.2015 року за №237/Ш-9 їй було відмовлено в перерахунку пенсії (а.с.13).

Згідно ст.2 Закону України від 24 березня 1995 року № 108/95ВР "Про оплату праці" (далі Закон №108/95-ВР) структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

У частині першій ст.1 Закону №108/95-ВР встановлено, що заробітна плата це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу. Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Частиною другою ст.33 Закону України від 16.12.1993 №3723-XII "Про державну службу" (далі Закон №3723-XII) передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення входила до системи оплати праці державного службовця.

Відповідно до ч. 1 ст. 37 Закону України «Про державну службу», яка діяла до 01 травня 2014 року, пенсія державним службовцям призначалася у розмірі 80 % від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, а за кожний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшувалася на один відсоток заробітку, але не більше 90 % заробітної плати .

Як вбачається з протоколу 748 від 24.06.2009 року ОСОБА_1 має стаж державного службовця 34 роки 04 місяці та 22 дні, а тому їй необхідно провести перерахунок та виплату пенсії державного службовця у розмірі 90 % від суми заробітної плати.

Також перерахунок пенсії здійснюється, виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Крім того, ст.66 Закону України від 05.11.1991 № 1788-XII "Про пенсійне забезпечення" врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до ч.1 ст.66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України від 09.07.2003 №1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі Закон №1058-IV) нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону №1058-IV визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Відповідно до ч.1, ч.2 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Одночасно суд враховує, що перерахунок пенсії здійснюється з дати звернення за таким перерахунком та надання всіх необхідних додатків. У разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, із першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа (ст. 84 Закону України «Про пенсійне забезпечення»).

Оскільки, позивачка звернулася до відповідача з заявою про перерахунок пенсії 04.11.2015 року, перерахунок слід здійснювати з 01 листопада 2015 року, тому, суд вважає за необхідне визнати противоправними дії Управління Пенсійного фонду України в Хортицькому районі м.Запоріжжя щодо не включення в розрахунок пенсії ОСОБА_1 сум матеріальної допомоги на оздоровлення до щорічної відпустки, матеріальної допомоги в звязку зі скрутним становищем та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, сум індексації заробітної плати, з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування починаючі з 01.11.2015 року; зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Хортицькому районі м.Запоріжжя ОСОБА_1 здійснити перерахунок та виплату пенсії державного службовця із розрахунку 90 % заробітної плати з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення до щорічної відпустки, матеріальної допомоги в звязку зі скрутним становищем та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, сум індексації заробітної плати, з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування, починаючи з 01.11.2015 року та в подальшому.

На підставі ст.94 КАС України, понесені позивачем судові витрати підлягають поверненню з Державного бюджету України, тому необхідно стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 витрати по оплаті судового збору в сумі 487 грн. 20 коп.

В іншої частині позовних вимог відмовити.

Керуючись ст. ст. 9, 11, 17, 41, 71, 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, Законом України 'Про пенсійне забезпечення', суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити частково.

Визнати противоправними дії Управління Пенсійного фонду України в Хортицькому районі м.Запоріжжя щодо не включення в розрахунок пенсії ОСОБА_1 сум матеріальної допомоги на оздоровлення, сум матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань і сум індексації заробітної плати, з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Хортицькому районі м.Запоріжжя ОСОБА_1 здійснити перерахунок та виплату пенсії державного службовця призначеної в розмірі 90 % заробітної плати з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, сум матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань і сум індексації заробітної плати, з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування, починаючи з 01 листопада 2015 року та в подальшому.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 витрати по сплаті судового збору в сумі 487 грн. 20 коп.

В іншої частині позовних вимог відмовити.

Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня отримання копії постанови через Хортицький районний суд м.Запоріжжя.

Суддя: Г.Є. Гнатик