ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
——————————————————————
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
16 грудня 2015 р.
м.Одеса
Справа № 487/4628/15-а
Категорія: 6
Головуючий в 1 інстанції: Сухаревич З.М.
Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Зуєвої Л.Є.,
суддів Шевчук О.А. та Федусика А.Г.
розглянувши в порядку письмового провадження м. Одесі апеляційну скаргу публічного акціонерного товариства "Миколаївобленерго" на постанову Заводського районного суду м. Миколаєва від 06.10.2015 року по справі за позовом публічного акціонерного товариства "Миколаївобленерго" до Богданівської сільської ради Доманівського району Миколаївської області, 3-тя особа Фонд державного майна України за участю прокуратури Заводського району м.Миколаєва про визнання недійсним та скасування рішення, -
В С Т А Н О В И В:
В червні 2015 року публічне акціонерне товариство "Миколаївобленерго" звернулось до суду з позовом до Богданівської сільської ради Доманівського району Миколаївської області, 3-тя особа Фонд державного майна України про визнання недійсним та скасування рішення № 1 від 26.03.2014 року.
В обґрунтування позову зазначалося, що оскаржуване рішення є незаконним оскільки, відповідно до Конституції України, органи місцевого самоврядування не можуть скасовувати своє раніше прийняте рішення так як воно є ненормативним актом, застосовується одноразово та після його реалізації втрачає свою дію, а тому не може бути скасоване.
Постановою Заводського районного суду м. Миколаєва від 06.10.2015 року у задоволенні позову публічного акціонерного товариства "Миколаївобленерго" відмовлено.
Не погоджуючись з постановленим по справі судовим рішенням, публічне акціонерне товариство "Миколаївобленерго" в апеляційній скарзі зазначає про невідповідність висновків суду обставинам справи. При цьому апелянт вважає, що судом допущено порушення матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи по суті. У зв’язку з чим в апеляційній скарзі ставиться питання про скасування постанови суду першої інстанції і винесення нової постанови із задоволенням позовних вимог.
Оскільки сторони були належним чином повідомлені про дату, час та місце судового засідання, що підтверджується наявними в матеріалах справи повідомленнями про вручення почтових відправлень, однак в судове засідання вони не з’явилися, поважність своєї неявки суду не повідомили, тому апеляційний розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження відповідно до вимог ст.197 КАС України за наявними у справі матеріалами.
Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши матеріали справи та перевіривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку про наявність підстав для її задоволення.
З матеріалів справи встановлено, що рішенням Виконавчого комітету Богданівської сільської ради Доманівського району Миколаївської області від 07.07.2009 № 14 «Про оформлення права власності на об’єкт нерухомого майна» вирішено оформити право власності а видати свідоцтво про право власності на об’єкт нерухомого майна - будівлю Костянтинівської ГЕС по вул. Набережна, 11 в селі Богданівка Доманівського району Миколаївської ПАТ «Миколаївобленерго».
27.07.2009 р. Виконавчим комітетом Богданівської сільської ради Доманівського району Миколаївської області видано свідоцтво про право власності серія САВ № 994952 на зазначене майно ВАТ ЕК «Миколаївобленерго».
27.07.2009 р. КП "Вознесенське міжміське бюро технічної інвентаризації" зареєстровано вказане право власності за № 29.
21.07.2011 р. виконавчий комітет Богданівської сільської ради Доманівського району Миколаївської області прийняв рішення № 22 «Про оформлення права власності на об’єкти нерухомого майна» та надав дозвіл на виготовлення свідоцтва про право власності на об’єкти нерухомого майна - будівлі та споруди Костянтинівської ГЕС, які розташовані за адресою: вул. Набережна, 11, село Богданівка Доманівський район Миколаївської області Публічному акціонерному товариству «Миколаївобленерго».
26.03.2014 р. Богданівська сільська рада Доманівського району Миколаївської області у зв'язку із претензією Фонду державного майна України від 06.03.2014 р. №10-25-2511, рішенням № 1 скасувала рішення виконкому Богданівської сільської ради від 07.07.2009 р. № 14 та від 21.07.2011 р. №22 як такі, що не відповідають чинному законодавству.
Судом першої інстанції в своїй постанові зазначається, що оскільки рішеннями Господарських суддів встановлена незаконність набуття ПАТ «Миколаївобленерго» права власності на об’єкт нерухомості то вважає рішення Богданівської сільської ради Доманівського району Миколаївської області № 1 від 26.03.2014 року правомірним, а позовні вимоги такими, що задоволенню не підлягають.
Однак, судова колегія суду апеляційної інстанції не погоджується з такими висновками суду першої інстанції, вважає їх не обґрунтованими виходячи з наступного.
Згідно частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Земельним кодексом України, Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні" 21 травня 1997 року № 280/97-ВР та іншими нормативно-правовими актами Держава делегувала органам місцевого самоврядування розпорядження землями відповідних територіальних громад, землями комунальної власності, та делегувала їм вирішення у встановленому законом порядку інших питань в галузі земельних відносин.
Частиною 1 статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" встановлено, що рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.
В рішенні Конституційного Суду України від 16.04.2009 у справі № 1-9/2009 за конституційним поданням Харківської міської ради щодо офіційного тлумачення положень частини другої статті 19, статті 144 Конституції України, статті 25, частини чотирнадцятої статті 46, частин першої, десятої статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" (справа про скасування актів органів місцевого самоврядування) визначено, що ненормативні правові акти органу місцевого самоврядування є актами одноразового застосування, вичерпують свою дію фактом їхнього виконання, тому вони не можуть бути скасовані чи змінені після їх виконання.
Цим же Рішенням встановлено, що ненормативні правові акти органу місцевого самоврядування є актами одноразового застосування, вичерпують свою дію фактом їхнього виконання, тому вони не можуть бути скасовані чи змінені органом місцевого самоврядування після їх виконання, що є гарантією стабільності суспільних відносин, у тому числі відносин між державою і громадянами, породжуючи у громадян впевненість у тому, що їхнє існуюче становище не буде погіршене прийняттям більш пізнього рішення.
Згідно статті 69 Закону України "Про Конституційний Суд України" від 16 жовтня 1996 року № 422/96-ВР рішення і висновки Конституційного Суду України рівною мірою є обов'язковими до виконання.
Виходячи з зазначеного, судова колегія вважає, що рішення Богданівської сільської ради Доманівського району Миколаївської області №14 від 07.07.2009 року «Про оформлення права власності на об?єкт нерухомого майна», а саме свідоцтва про право власності на будівлю Костянтинівської ГЕС, є ненормативним актом, який був застосований одноразово і після реалізації, тобто після отримання свідоцтва про право власності на майно, вичерпав свою дію, а тому прийняття рішення Богданівською сільською радою Доманівського району Миколаївської області №1 від 26.03.2014 року щодо скасування вищезазначених рішень є протиправним та таким, що прийняте з перевищенням наданих відповідачу законом повноважень.
Згідно ст.144 Конституції України рішення органів місцевого самоврядування з мотивів їх невідповідності Конституції чи законам України зупиняються у встановленому законом порядку з одночасним зверненням до суду.
Крім того, суд апеляційної інстанції вважає за необхідне зазначити, що для вирішення цієї адміністративної справи по суті не мають преюдиціального значення висновки, зроблені Господарським судом Миколаївської області у рішенні від 22 вересня 2014 р., оскільки оскаржуване рішення №1 ХХУІІІ сесії 6 скликання Богданівської сільської ради Доманівського району Миколаївської області було прийнято раніше в часі, а саме 26 березня 2014 року.
Виходячи з зазначеного судова колегія суду апеляційної інстанції вважає, що рішення ради №14 від 27.07.2009 р. та №22 від 21.07.2011 р. є ненормативними правовими актами органу місцевого самоврядування, які є актами одноразового застосування, вичерпують свою дію фактом їхнього виконання, тому вони не можуть бути скасовані чи змінені органом місцевого самоврядування після їх виконання, що є гарантією стабільності суспільних відносин, у тому числі відносин між державою і громадянами, а тому рішення Богданівської сільської ради Доманівського району Миколаївської області № 1 від 26.03.2014 року прийнято відповідачем з перевищенням своїх повноважень та в спосіб, не передбачений законом, тому воно підлягає скасуванню.
Таким чином, враховуючи, що судом першої інстанції при вирішенні справи порушені норми матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, а також те, що висновки суду не відповідають обставинам справи, колегія суддів, керуючись п.п.3,4 ч.1 ст. 202 КАС України вважає необхідним скасовуючи постанову суду першої інстанції, прийняти нову постанову, якою позовні вимоги задовольнити.
Керуючись ст.ст.195, 197, 198, 202, 205, 207, 254 КАС України, апеляційний суд,-
П О С Т А Н О В И В:
Апеляційну скаргу публічного акціонерного товариства "Миколаївобленерго" задовольнити.
Постанову Заводського районного суду м. Миколаєва від 06.10.2015 року скасувати.
Прийняти нову постанову, якою адміністративний позов публічного акціонерного товариства "Миколаївобленерго" задовольнити.
Визнати недійсним та скасувати рішення Богданівської сільської ради Доманівського району Миколаївської області № 1 від 26.03.2014 року про скасування рішень виконавчого комітету Богданвської сільської ради Доманівського району №14 від 07.07.2009 року та №22 від 21.07.2011 року.
Стягнути з Державного бюджету України на користь публічного акціонерного товариства «Миколаївобленерго» / 54017, м.Миколаїв, вул..Громадянська,40, код ЄДРПОУ 23399393, р/р 260003001362 в МОУ АТ «Ощадбанк», МФО 326461 /судові витрати пов’язані зі сплатою судового збору за подачу адміністративного позову та апеляційної скарги у сумі 1412 грн. 88 коп. (одна тисяча чотириста дванадцять гривень вісімдесят вісім копійок).
Постанова апеляційного суду набирає законної сили в порядку, встановленому частиною 5 статті 254 КАС України, і може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого Адміністративного Суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Головуючий: суддя Л.Є. Зуєва
суддя О.А. Шевчук
суддя А.Г. Федусик