Справа № 158/1354/15-ц
Провадження № 2/0158/533/15
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
30 листопада 2015 року Ківерцівський районний суд Волинської області
в складі: головуючого судді Пономарьової О.М.
при секретарі Грубі М.Є.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Ківерці цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 міської ради Волинської області про переведення приміщення з нежитлового фонду в житловий та визнання права власності,
в с т а н о в и в:
ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до ОСОБА_2 міської ради Волинської області про переведення приміщення з нежитлового фонду в житловий та визнання права власності на будинок.
Як доказ заявлених вимог вказує на те, що їй на підставі договору купівлі-продажу, посвідченого 14.05.2014 року ОСОБА_3, приватним нотаріусом ОСОБА_2 районного нотаріального округу Волинської області, за реєстровим № 361, належить диспетчерський пункт (А-1), загальною площею 69,9 кв.м., склад-туалет (Б-1), загальною площею 26,3 кв.м., що знаходяться в м. Ківерці, вул Жукова, 9, Волинської області. Рішенням ОСОБА_2 міської ради № 40/31 від 11.07.2014 року їй передано в оренду строком на 49 років земельну ділянку площею 0,0725 га, яка розташована в м. Ківерці, вул. Жукова, 9, Волинської області.
Посилаючись на те, що відповідно до звіту про проведення обстеження будівельних конструкцій та інженерних мереж, диспетчерський пункт та склад-туалет, які знаходяться за адресою: м. Ківерці, вул. Жукова, 9, Волинської області відповідають діючим будівельним нормам та правилам, санітарно-гігієнічним та пожарним вимогам, придатні для подальшої безпечної експлуатації відповідно до функціонального призначення, наявні будівельні конструкції та матеріали не здійснюють негативного впливу на здоровя населення та не сприятливого впливу на оточуюче природне середовище, а також не представлять загрози завалювання, просить нежитлове приміщення, а саме, диспетчерський пункт та склад туалет, які розташовані за адресою м. Ківерці, вул. Жукова, 9 Волинської області перевести в житлове, а також визнати за нею право власності на будинок.
Представник позивача ОСОБА_4 в судове засідання не зявився. До суду подано заяву про підтримання позову та розгляд справи у його відсутності.
Представник відповідача ОСОБА_2 міської ради в судове засідання не зявився. До суду подано заяву про розгляд справи у їх відсутності. Згідно поданого до суду заперечення позовні вимоги не визнають, посилаючись на те, що ОСОБА_1 для переведення житлового приміщення в нежитлове, необхідно змінити цільове призначення земельної ділянки, для чого отримати дозвіл на розробку, замовити та виготовити детальний план території та проект землеустрою. Після зміни цільового призначення земельної ділянки, позивачу необхідно замовити проектну документацію для реконструкції нежитлового приміщення під житлове, тому в задоволені позову просять відмовити.
Відповідно до ч. 2 ст. 197 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи в разі, якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального засобу не здійснюється. У зв'язку з цим, на підставі ст. 197 ЦПК України, суд вважає за можливе розглянути справу без фіксування судового процесу.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.
В силу ч. 1 ст. 3 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до ст. 15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є власником диспетчерського пункту (А-1), загальною площею 69,9 кв.м. та складу туалету (Б-1) загальною площею 26,3 кв.м., що знаходяться в м. Ківерці, вул. Жукова, 9, Волинської області, що стверджується договором купівлі-продажу, посвідченого 19.05.2014 року ОСОБА_3, приватним нотаріусом ОСОБА_2 районного нотаріального округу Волинської області за реєстровим № 361, Витягами з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності №№ 21810302, 21811987 від 19.05.2014 року (а.с.6-9).
Відповідно до рішення ОСОБА_2 міської ради № 40/31 від 11.07.2014 року та договору оренди від 06.04.2015 року ОСОБА_2 міською радою Волинської області надано ОСОБА_1 в оренду терміном на 49 років земельну ділянку площею 0,0725 га, кадастровий номер 0721810100:01:001:5119, для розміщення та експлуатації будівель і споруд іншого наземного транспорту, для обслуговування складу-туалету та диспетчерського пункту, яка знаходиться в м. Ківерці, вул. Жукова, 9, Волинської області (а.с. 10, 64-65).
Як вбачається із звіту про проведення обстеження будівельних конструкцій та інженерних мереж, диспетчерський пункт та склад-туалет, які знаходяться за адресою: м. Ківерці, вул. Жукова, 9 Волинської області, відповідають діючим будівельним нормам та правилам, санітарно-гігієнічним та пожарним вимогам, придатні для подальшої безпечної експлуатації відповідно до функціонального призначення, наявні будівельні конструкції та матеріали не здійснюють негативного впливу на здоровя населення та не сприятливого впливу на оточуюче природне середовище, а також не представляють загрози завалювання (а.с. 13-23). Разом з тим за результатами даного технічного обстеження не встановлено придатність для експлуатації вказаних приміщень під житло, оскільки функціональне призначення приміщення диспетчерського пункт та склад-туалету не відповідає функціональному призначенню житлового будинку, в розумінні статей 379, 380 ЦК України..
Згідно повідомлення ОСОБА_2 філії ПАТ «Волиньобленерго» № 05/08-527 від 05.08.2015 року, нежитлові приміщення диспетчерський пункт та склад-туалет, які знаходяться за адресою: м. Ківерці, вул. Жукова, 9, Волинської області, знаходяться в охоронюваній зоні електричних мереж ПЛ-10 кВ Л 70-08. (а.с.71). Зазначена обставина також стверджується кадастровим планом земельної ділянки (а.с.68), і відповідно до п.п. 5,8 Правил охорони електричних мереж передбачає встановлення охоронної зони на відстані 10 метрів по обидві сторони лінії з забороною будувати житлові, громадські та дачні будинки.
Згідно з частиною першою статті 41 Конституції України кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю.
Водночас, частиною сьомою статті 41 Конституції України встановлено, що використання власності не може завдавати шкоди правам, свободам та гідності громадян, інтересам суспільства, погіршувати екологічну ситуацію і природні якості землі.
В силу ст.ст. 317, 319 ЦК України власникові належать права володіння, користування та розпоряджання своїм майном. Власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд і має право вчиняти щодо свого майна будь-які дії, які не суперечать закону.
Відповідно до ст. 4 ЖК УРСР жилі будинки, а також жилі приміщення в інших будівлях, утворюють житловий фонд.
Відповідно до ст.ст. 15, 18 ЖК УРСР, виконавчі комітети місцевих рад на території своєї компетенції здійснюють державний контроль за використанням і схоронністю житлового фонду, вирішують й інші питання в галузі використання і забезпечення схоронності житлового фонду, віднесені до їх відання законодавством, здійснюють управління житловим фондом місцевих Рад.
Підпунктом 3 пункту б частини 1 статті 31 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» встановлено, що до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить здійснення в установленому порядку державного контролю за дотриманням законодавства, затвердженої містобудівної документації при плануванні та забудові відповідних територій; зупинення у випадках, передбачених законом, будівництва, яке проводиться з порушенням містобудівної документації і проектів окремих об'єктів, а також може заподіяти шкоди навколишньому природному середовищ.
Проте на даний час чинний Житловий Кодекс не передбачає правового регулювання переведення нежилого приміщення в жиле. Разом з тим, органи місцевого самоврядування не позбавлені права вирішувати питання щодо переводу нежилих приміщень в жилі відповідно до затвердженого виконавчим комітетом порядку переводу, а громадяни не позбавлені права оскаржувати рішення органу місцевого самоврядування у випадку незаконної відмови в переводі нежилого приміщення в жиле.
Процедура переведення нежитлового приміщення в житлове здійснюється в порядку, встановленому місцевою владою, так як саме органи місцевого самоврядування уповноважені вирішувати це питання.
В силу частини 1 статті 24 Закону України «Про планування і забудову території» право на забудову земельної ділянки реалізується її власником або користувачем за умови використання земельної ділянки за її цільовим призначенням та відповідно до містобудівних умов і обмежень забудови земельної ділянки, встановлених згідно з вимогами цього Закону.
В ході судового розгляду позивач звернулася до ОСОБА_2 міської ради із заявою про переведення нежитлового приміщення в житлове, однак рішення з цього питання суду не надано.
Оскільки чинним законодавством не врегульоване питання переведення нежитлових приміщень у житлові, позивачем не надала доказів щодо можливості експлуатації належної їй на праві власності нежитлової будівлі, розташованої по вул. Жукова, 9 в м. Ківерці, під житло без проведення реконструкції та відповідно до вимог діючого законодавства, суд дійшов висновку, що позовні вимоги в частині переведення нежилого приміщення до житлового фонду не можуть бути задоволенні судом, оскільки позивач не зверталася до компетентних органів із заявою про переведення будинку до житлового фонду та жодних рішень з цього приводу не приймалось.
Крім того, позивачка просить визнати за нею право власності на належне їй нерухоме майно як на житловий будинок.
Відповідно до ст. 328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
В силу ст. 331 ЦК України право власності на нову річ, яка виготовлена (створена) особою, набувається нею, якщо інше не встановлено договором або законом. Особа, яка виготовила (створила) річ зі своїх матеріалів на підставі договору, є власником цієї речі. Право власності на новостворене нерухоме майно (житлові будинки, будівлі, споруди тощо) виникає з моменту завершення будівництва (створення майна). Якщо договором або законом передбачено прийняття нерухомого майна до експлуатації, право власності виникає з моменту його прийняття до експлуатації. Якщо право власності на нерухоме майно відповідно до закону підлягає державній реєстрації, право власності виникає з моменту державної реєстрації.
Порядок проведення державної реєстрації права власності з видачею свідоцтва на реконструйований обєкт нерухомого майна (в тому числі в результаті переведення обєкта нерухомого майна з житлового у нежитловий або навпаки) передбачений Порядком державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2013 року № 868.
Таким чином, на підставі наведеного суд вважає, що позивач не втратила можливості в позасудовому порядку вирішити питання про переведення нежитлового приміщення в житлове та в подальшому зареєструвати за собою право власності на реконструйоване приміщення, тому у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 про переведення нежитлового приміщення у житлове та визнання права власності на житловий будинок слід відмовити.
Куруючись ст.ст. 3, 10, 11, 60, 62, 130, 212 -215, 218 ЦПК України, ст.ст. 4,15,18 ЖК УРСР, ст.ст. 317, 319, 328, 331 ЦК України, суд
в и р і ш и в:
В задоволені позову ОСОБА_1 до ОСОБА_2 міської ради Волинської області про переведення приміщення з нежитлового фонду в житловий та визнання права власності на житловий будинок за адресою м. Ківерці, вул. Жукова, 9 Волинської області відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана через Ківерцівський районний суд до апеляційного суду у Волинській області протягом десяти днів з дня його проголошення, а для осіб які були відсутні під час проголошення рішення, в цей же термін з дня отримання його копії.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя Ківерцівського районного суду О.М. Пономарьова