Рішення № 54383152, 23.11.2015, Господарський суд м. Києва

Дата ухвалення
23.11.2015
Номер справи
910/17985/15
Номер документу
54383152
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23.11.2015Справа №910/17985/15

За позовомВідкритого акціонерного товариства "Вінницький підшипниковий завод" до1. Державного агентства резерву України 2. Державної організації "Комбінат "Трикутник"прозобов'язання перемістити матеріальні цінності державного резерву Головуючий суддя Яковенко А.В.

Судді Пасько М.В.

Чеберяк П.П.

Представники сторін:

від позивача:Костюк І.В.від відповідача 1:Михайлюк А.З.від відповідача 2:Ткаченко С.В.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Відкрите акціонерне товариство "Вінницький підшипниковий завод" (надалі - ВАТ «ВПЗ» звернулося до Господарського суду міста Києва з позовною заявою до Державного агентства резерву України (надалі - «Держрезерв України») та Державної організації "Комбінат "Трикутник" (надалі - ДО «Комбінат «Трикутник») про зобов'язання перемістити матеріальні цінності державного резерву.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачами безпідставно не виконуються покладені на них в силу приписів п. 4 Положення про Державне агентство резерву України, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №517 від 08.10.2014 та наказу Державного агентства резерву України №147 від 16.08.2011 «Про переміщення матеріальних цінностей мобілізаційного резерву ВАТ «ВПЗ» на ДО «Комбінат «Трикутник».

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 17.07.2015 порушено провадження у справі №910/17985/15 та призначено розгляд вказаної справи на 02.09.2015.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 02.09.2015 продовжено процесуальний строк розгляду справи на 15 днів та відкладено до 21.09.2015.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 21.09.2015 вирішено розгляд справи №910/17985/15 здійснювати колегіально у складі трьох суддів.

21.09.2015 після проведення автоматичного розподілу справи № 910/17985/15, вказана справа була передана на розгляд колегії суддів у складі: Яковенко А.В. (головуючий), суддя Пасько М.В., суддя Чеберяк П.П.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 21.09.2015 справу №910/17985/15 прийнято до свого провадження колегією суддів у складі: Яковенко А.В. (головуючий), суддя Пасько М.В., суддя Чеберяк П.П. та призначено до розгляду на 28.10.2015.

Судове засідання 28.10.2015 не відбулося у зв'язку із перебуванням судді Яковенко А.В. на лікарняному.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 02.11.2015 у зв'язку із виходом судді Яковенко А.В. призначено її до розгляду на 23.11.2015 р.

В судове засідання представник позивача з'явився, надав пояснення стосовно суті спору, позовні вимоги підтримав повністю.

Представник відповідача 1 в судове засідання з'явився, заперечив проти задоволення позовних вимог, з підстав наведених у відзиві на позовну заяву.

В судове засідання представник відповідача 2 в судове засідання з'явився, заперечив проти задоволення позовних вимог, з підстав наведених у відзиві на позовну заяву.

В судовому засіданні судом оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

У судовому засіданні складався протокол згідно статті 81-1 Господарського процесуального кодексу України.

Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, господарський суд міста Києва, -

ВСТАНОВИВ:

На відповідальному зберіганні ВАТ «Вінницький підшипниковий завод» знаходяться матеріальні цінності мобілізаційного резерву, які є власністю держави і знаходяться на балансі Держрезерву України.

Постановою Господарського суду Вінницької області від 15.07.2004 у справі про №6/10-570 Відкрите акціонерне товариство «Вінницький підшипниковий завод» визнано банкрутом та відкрито ліквідаційну процедуру.

Згідно ст. 12 Закону України «про державний матеріальний резерв», державний резерв матеріальних цінностей є недоторканим і може використовуватися лише за рішенням Кабінету Міністрів України. Відпуск матеріальних цінностей із незнижуваного запасу провадиться за рішенням Кабінету Міністрів України, погодженим із Верховною Радою України.

Відповідно до Положення про Державний комітет України з державного матеріального резерву, затвердженого Указом Президента України від 20.10.2001 №996/2001, Державний комітет України з державного матеріального резерву (Держкомрезерв) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України. Держкомрезерв вносить в установленому порядку пропозиції щодо вироблення державної політики та забезпечує її реалізацію у сфері формування, розміщення, зберігання/, використання, поповнення та освіження (поновлення) запасів державного матеріального резерву, здійснює управління у цій сфері, а також міжгалузеву координацію та функціональне регулювання з питань, віднесених до його відання.

Згідно п. 2 зазначеного Положення, Держкомрезерв України у своїй діяльності керується Конституцією та Законами України, актами Президента України і Кабінету Міністрів України, а також цим Положенням. Крім того, Дежкомрезерв відповідно до покладених на нього завдань, крім іншого організовує виконання затверджених Кабінетом Міністрів України завдань щодо формування, зберігання, розміщення, відпуску, використання, поповнення та освіження (поновлення) запасів державного резерву, дотримання нормативних умов їх кількісного та якісного стану.

У зв'язку з банкрутством ВАТ «Вінницький підшипниковий завод» та з метою збереження матеріальних цінностей мобрезерву наказом Державного агентства резерву України №147 від 16.08.2011 р. «Про переміщення матеріальних цінностей мобілізаційного резерву з ВАТ «Вінницький підшипниковий завод» на ДО «Комбінат «Трикутник» (надалі «Наказ») вирішено перемістити матеріальні цінності мобілізаційного резерву, які зберігаються ВАТ «Вінницький підшипниковий завод» на відповідальне зберігання на ДО «Трикутник».

На виконання Наказу ДО «Трикутник» за власні кошти здійснив переміщення інструмента алмазного в повному обсязі, сплавів та сумішей твердих - 410 кг, які були в наявності, що підтверджується актом №2 від 14.10.2011 р.

Спір у справі стосується наявності правових підстав для зобов'язання відповідачів виконати вимоги Наказу та перемістити матеріальні цінності мобілізаційного резерву (абразивний інструмент у кількості 209 020 шт., загальною вартістю 242 217,90 грн.).

За змістом ст. 509 Цивільного кодексу України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку. Зобов'язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.

Частиною 1 ст. 11 Цивільного кодексу України встановлено, що цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки.

Згідно із ч. 1 ст. 13 Цивільного кодексу України цивільні права особа здійснює у межах, наданих їй договором або актами цивільного законодавства.

Положеннями ст. 14 Цивільного кодексу України встановлено, що цивільні обов'язки виконуються у межах, встановлених договором або актом цивільного законодавства. Особа не може бути примушена до дій, вчинення яких не є обов'язковим для неї. Виконання цивільних обов'язків забезпечується засобами заохочення та відповідальністю, які встановлені договором або актом цивільного законодавства. Особа може бути звільнена від цивільного обов'язку або його виконання у випадках, встановлених договором або актами цивільного законодавства.

З огляду на викладені норми вбачається, що підставою виникнення зобов'язання та права вимоги його виконання є, зокрема, закон, що встановлює обов'язкові дії для того чи іншого суб'єкта.

Підставою позову позивачем визначено невиконання відповідачами покладеного на них приписами Наказу та п. 4 Положення Про державне агентство резерву України, затвердженого Указом Президента України від 13.04.2011 №463/2011 зобов'язання щодо переміщення матеріальних цінностей мобілізаційного резерву.

На адресу Держрезерву ліквідатор надіслав лист № 31 від 23.05.2011 про скрутну ситуацію підприємства у зв'язку з банкрутством, про несення великих витрат на зберігання майна державного матеріального резерву, про необхідність відшкодування витрат на зберігання, про необхідність скорішого вивозу цього майна. Також була надана довідка про витрати на утримання майна за 1997 - 2010 роки на суму 142 1976,04грн.

26.01.2012 ліквідатор надіслав на адресу Держрезерву повторний лист про необхідність скорішого вивозу цього майна, на який надійшла відповідь № 729/0/4-12 від 10.02.2012, що Відповідачем вживаються заходи спрямовані на вирішення питання щодо переміщення майна на підприємства системи державного резерву.

17.09.2012 ліквідатор надіслав на адресу Держрезерву та ДО «Трикутник» лист з викладенням обставин та про необхідність скорішого вивозу цього майна, а також з посиланням на Наказ Агентства № 147 від 16.08.2011 «Про переміщення матеріальних цінностей мобілізаційного резерву з ВАТ «ВПЗ» на ДО «Комбінат «Трикутник». На цей лист від ДО «Трикутник» надійшла відповідь № 335 від 04.10.2012, що у 2012 році витрати на переміщення майна не передбачені кошторисом, а вирішується питання щодо фінансування переміщення майна у 2013 році.

20.10.012 ліквідатор надіслав на адресу ДО «Трикутник» лист про розгляд питання про передачу на зберігання майна іншим юридичним або фізичним особам. Однак від ДО «Трикутник» надійшла відповідь № 375 від 06.11.2012, в якій знову йдеться що у 2012 році коштів на переміщення немає, а щодо суті питання відповіді надано не було.

30.11.2012 ліквідатор надіслав на адресу Відповідача 1 лист про необхідність виконання наказу №147 від 16.08.2011 або вирішення питання про передачу на зберігання майна іншим юридичним або фізичним особам. Однак знову надійшла відповідь № 5439/0/4-12 від 07.12.2012 в якій знову йдеться що у 2012 році коштів на переміщення немає, а щодо суті питання відповіді надано не було.

24.01.2013 ліквідатор надіслав на адресу Держрезерву та ДО «Трикутник» повторний лист про необхідність виконання наказу № 147 від 16.08.2011 або вирішення питання про передачу на зберігання майна іншим юридичним або фізичним особам, як виключний захід. Від ДО «Трикутник» надійшла відповідь № 76 від 12.02.2013, в якій вказано, що у 2013 році коштів на переміщення немає. Від Держрезерву надійшла відповідь № 811/0/4-13 від 27.02.2013 про відсутність коштів для переміщення майна та необхідність його збереження.

11.03.2013 ліквідатор надіслав на адресу Держрезерву та ДО «Трикутник» черговий лист з раніше поставленими питаннями, а також повідомив, що комітетом кредиторів було прийняте рішення про скорочення витрат на охорону об'єктів банкрута та доручено ліквідатору звернутися до Держрезерву та ДО «Трикутник» з питанням про прискорення переміщення мобілізаційного резерву, про надання інформації про суму коштів для здійснення переміщення, про терміновий вивіз державного майна з території підприємства, так як з 01.04.2013 ліквідатор не буде мати можливості забезпечити схоронність цього майна.

Також на адресу Держрезерву були надіслані листи від 12.04.2013, 15.05.2013, 03.04.2014, а також на адресу Міністерства економічного розвитку і торгівлі України були надіслані аналогічні листи від 14.05.2014, 25.06.2014. Від Держрезерву були надані відповіді від 26.12.2013 №6067/0/4-13, від 07.05.2014 №1718/0/4-14, від 18.06.2014 № 2286/0/4-14 та від Мінекономрозвитку України від 20.06.2014 № 2721-11/20804-07 без вирішення порушеного ліквідатором питання по суті.

Після того, як ліквідатор надіслав на адресу Держрезерву повторний лист від 25.06.2014 про вирішення питання щодо переміщення мобрезерву шляхом передачі його на відповідальне зберігання іншим суб'єктам господарської діяльності (юридичним або фізичним особам), до ліквідатора надійшла відповідь від 25.07.2014 про те, що Держрезервом здійснюються заходи щодо пошуку шляхів вирішення проблеми переміщення матеріальних цінностей мобрезерву, які залишились на ВАТ «ВПЗ». Вирішення проблеми ускладнено у зв'язку із значними витратами бюджетних коштів на здійснення переміщення цих матеріальних цінностей. За попередніми розрахунками витрати на переміщення матеріалів мобрезерву із ВАТ «ВПЗ» на підприємство системи Держрезерву становлять 192436грн. Згідно із ст. 2 Закону України «Про здійснення державних закупівель», закупівля товарів, робіт і послуг, вартість яких дорівнює та перевищує 100 тисяч гривень потребує проведення процедури їх закупівлі за державні кошти, відповідно до цього Закону. На теперішній час Держрезервом здійснюється підготовчі заходи, щодо проведення процедури закупівлі послуг на перевезення матеріальних цінностей, що залишились на зберіганні ВАТ «ВПЗ». Зазначені заходи мають бути забезпечені необхідними обсягами бюджетного фінансування та мають здійснюватись в рамках встановлених термінів. Після проведення визначених законодавством процедур та конкурсних торгів, його переможцем буде здійснено переміщення матеріальних цінностей мобрезерву з ВАТ «ВПЗ» на підприємство системи державного резерву. Треба зазначити, що Держрезерв з невідомих ) причин не вирішує питання щодо переміщення мобрезерву по суті. Ліквідатор надіслав на адресу Держрезерву лист від 10.10.2014 про вирішення питання щодо переміщення мобрезерву шляхом передачі його на відповідальне зберігання іншим суб'єктам господарської діяльності (юридичним або фізичним особам). Однак відповідь до цього часу не надійшла.

Згідно статті 7 Закону України «Про державний матеріальний резерв», утримання і розвиток системи державного резерву здійснюється за рахунок коштів державного бюджету та коштів, одержаних від допоміжної фінансово-господарської діяльності підприємств, установ і організацій системи державного резерву. Тобто закон встановлює два альтернативних джерела фінансування витрат на переміщення матеріальних цінностей мобрезерву.

Проте, а ні Держрезерв, а ні ДО «Трикутник», як підприємство системи держрезерву і як суб'єкт господарської діяльності, не здійснили заходів щодо вирішення питання по переміщенню матеріальних цінностей з ВАТ «Вінницький підшипниковий завод» за рахунок коштів від своєї діяльності.

Відтак, в силу приписів наведених норм законодавства України, у позивача існувало право, а у відповідачів обов'язок щодо переміщенню матеріальних цінностей. Відповідачами вказане зобов'язання не спростоване, доказів повного виконання не надано.

Посилання відповідачів на відсутність коштів не звільняє їх від обов'язку щодо виконання обов'язку покладеного на них чинним законодавством.

Відповідно до статті 193 Господарського кодексу України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.

Згідно із статтями 525, 526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватись належним чином, відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту та інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від виконання зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Судом встановлено існування в силу приписів Державного агентства резерву України №147 від 16.08.2011 р. «Про переміщення матеріальних цінностей мобілізаційного резерву з ВАТ «Вінницький підшипниковий завод» на ДО «Комбінат «Трикутник» та п. 4 Положення Про державне агентство резерву України, затвердженого Указом Президента України від 13.04.2011 №463/2011 зобов'язання щодо переміщення матеріальних цінностей мобілізаційного резерву.

Доказів переміщенню матеріальних цінностей відповідачами не надано.

З огляду на викладене, позовні вимоги Товариства про зобов'язання Компанії списати пеню у розмірі 67 179,42 грн. є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

У відповідності до приписів ст. 49 Господарського процесуального кодексу України судові витрати покладаються на відповідача.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд міста Києва, -

ВИРІШИВ:

1. Позов Відкритого акціонерного товариства "Вінницький підшипниковий завод" задовольнити повністю.

2. Зобов'язати Державне агентство резерву України (01601, м. Київ, вул. Пушкінська, 28; ідентифікаційний код 37472392) та Державну організацію "Комбінат "Трикутник" (25015, м. Кіровоград, вул. Євгена Маланюка, 3; ідентифікаційний код 1437288) перемістити матеріальні цінності державного резерву з території Відкритого акціонерного товариства "Вінницький підшипниковий завод" (21022, м. Вінниця, вул. Тарногродського, 46; ідентифікаційний код 00232704) на відповідальне подальше зберігання протягом місяця з дня набрання законної сили рішення господарського суду.

3. Стягнути солідарно з Державне агентство резерву України (01601, м. Київ, вул. Пушкінська, 28; ідентифікаційний код 37472392) та Державну організацію "Комбінат "Трикутник" (25015, м. Кіровоград, вул. Євгена Маланюка, 3; ідентифікаційний код 1437288) на користь Відкритого акціонерного товариства "Вінницький підшипниковий завод" (21022, м. Вінниця, вул. Тарногродського, 46; ідентифікаційний код 00232704) судовий збір у розмірі 1 218,00 грн.

4. Після набрання рішенням законної сили видати наказ.

5. Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

6. Дата складання повного тексту рішення 30.11.2015 р.

Головуючий суддя А.В. Яковенко

Судді М.В. Пасько

П.П. Чеберяк