Постанова № 54382129, 14.12.2015, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.12.2015
Номер справи
805/3750/15-а
Номер документу
54382129
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

14 грудня 2015 р. Справа № 805/3750/15-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Суддя Донецького окружного адміністративного суду Грищенко Є.І., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Укрспецмаш» до Мангуської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області про скасування вимоги від 07.07.2015 р. №Ю-6294-17 у розмірі 484 366,20 грн., -

В С Т А Н О В И В:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Укрспецмаш» звернулось до суду з позовною заявою до Мангуської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області про скасування вимоги про скасування вимоги від 07.07.2015 р. №Ю-6294-17 у розмірі 484 366,20 грн.

В обґрунтування заявленого позову позивач зазначив, що 07 липня 2015 року відповідачем складено вимогу за № Ю-6294-17 про сплату ТОВ «Укрспецмаш» боргу (недоїмки) з єдиного внеску в розмірі 484 366, 20 грн. Позивач звернувся до відповідача із заявою про звільнення від виконання обовязків платника єдиного внеску, визначених ч.2 ст.6 Законом України від 08.07.2010 року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування» на період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції, оскільки підприємство знаходиться на території, де проводиться антитерористична операція, та Законом України від 02.09.2014 року № 1669-VII «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» його звільнено від виконання обовязків платників єдиного внеску у період проведення АТО. 13 травня 2015 року позивачем отримано відповідь відповідача, за якою ТОВ «Укрспецмаш» було повідомлено про відмову в задоволені вказаної заяви, тому що позивач знаходиться на обліку Мангуської ОДПІ за місцем реєстрації, але ж фактично підприємство (основні фонди та засоби виробництва) знаходяться у м. Бердянськ Запорізької області по вул. Гагаріна, 7, тобто підприємство здійснює свою діяльність не на території проведення антитерористичної операції. Позивач не згоден з правомірністю скерованої до нього вимоги від 07.07.2015 р. №Ю-6294-17, вважає, що він звільнений від виконання обовязків платника єдиного внеску, в тому числі від нарахування, обчислення, сплати єдиного внеску, від сплати недоїмки, що виникла з єдиного внеску, на період з квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції, у звязку з чим просить скасувати податкову вимогу Мангуської ОДПІ від 07.07.2015 р. №Ю-6294-17.

Представник позивача в судове засідання не зявився, про день час та місце слухання справи був повідомлений належним чином. Через відділ діловодства та документообігу суду надав клопотання, про зупинення провадження по справі. Ухвалою суду від 24.11.2015 року відмовлено у задоволенні клопотання про зупинення провадження у справі.

Представник відповідача в судове засідання не зявився, про день час та місце слухання справи був повідомлений належним чином. Суду надіслав письмові заперечення (а.с. 36-41), в яких зазначив, що позов не визнає, не згоден з доводами, викладеними в позові, та вважає його таким, що не підлягає задоволенню, оскільки за даними відповідача ТОВ «Укрспецмаш» знаходиться на обліку Мангуської ОДПІ, але фактично підприємство (основні фонди та засоби виробництва) знаходяться в м. Бердянську Запорізької області, тобто не на території проведення антитерористичної операції, крім того, на підтвердження обставин непереборної сили та звільнення від виконання обовязку платників єдиного внеску підприємством не надано Сертифікату Торгово-промислової палати. На підставі викладеного просив суд відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

Відповідно до ч.6 ст. 128 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Враховуючи, що до судового засідання представники сторін не зявились, суд вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає встановленими наступні обставини та відповідні їм правовідносини.

Товариство з обмеженою відповідальністю «Укрспецмаш» є юридичною особою, ідентифікаційний код 31424275, зареєстроване за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1, що підтверджується випискою з ЄДР (а.с. 11).

Як платник податків перебуває на обліку у відповідача з 11.07.2001 року (а.с.12).

12.05.2015 року Мангуською ОДПІ було сформовано податкову вимогу № Ю-6294-17, відповідно до якої відповідач вимагає від позивача протягом 10 календарних днів з дня одержання вимоги сплатити суму недоїмки зі сплати єдиного внеску, штрафів та пені на загальнообовязкове державне соціальне страхування в сумі 484 366,20 грн. (а.с.10).

Позивач звернувся до Мангуської ОДПІ з заявою про звільнення підприємства від виконання своїх обовязків, визначених частиною другою статті 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (зокрема від обовязку своєчасного та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок) на період з 14.04.2014 року до закінчення антитерористичної операції (а.с.18).

13.05.2015 року Листом № 2865/08/05-40-013 надано відповідь про відсутність у ТОВ «Укрспецмаш» підстав для звільнення від виконання обовязків передбачених ч.2 ст. 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», оскільки фактично підприємство (основні фонди та засоби виробництва) знаходяться в м. Бердянську Запорізької області, тобто не на території проведення антитерористичної операції та підприємством не надано Сертифікат про засвідчення факту настання обставин непереборної сили (а.с.19).

Позивач не погодився із зазначеними діями відповідача, у звязку з чим звернувся до суду із позовом.

Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ст. 4 Закону № 2464 позивач є платником єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Частиною 2 статті 6 Закону № 2464 передбачені обовязки платника єдиного внеску, серед яких встановлений обовязок своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.

Разом з тим суд зазначає наступне.

Для забезпечення підтримки субєктів господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, та осіб, які проживають у зоні проведення антитерористичної операції або переселилися з неї під час її проведення прийнято Закон України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» № 1669-VII від 2 вересня 2014 року № 1669-VII.

Відповідно до пункту 9-3 розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення" Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування», що був внесений підпунктом 8 пункту 4 статті 11 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» платники єдиного внеску, визначені статтею 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування», які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України» від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року № 405/2014, звільняються від виконання своїх обовязків, визначених частиною другою статті 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування», на період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану. Підставою для такого звільнення є заява платника єдиного внеску, яка подається ним до органу доходів і зборів за основним місцем обліку або за місцем його тимчасового проживання у довільній формі не пізніше тридцяти календарних днів, наступних за днем закінчення антитерористичної операції. Відповідальність, штрафні та фінансові санкції, передбачені цим Законом за невиконання обовязків платника єдиного внеску в період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції, до платників єдиного внеску, зазначених у цьому пункті, не застосовуються.

Недоїмка, що виникла у платників єдиного внеску, які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України» від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року № 405/2014, визнається безнадійною та підлягає списанню в порядку, передбаченому Податковим кодексом України для списання безнадійного податкового боргу».

Згідно з положеннями статті 101 Податкового кодексу України 101.1. Списанню підлягає безнадійний податковий борг, у тому числі пеня та штрафні санкції, нараховані на такий податковий борг.

Під терміном «безнадійний» серед іншого розуміється податковий борг платника податків, що виник внаслідок обставин непереборної сили (форс-мажорних обставин);

Відповідно до ст. 10 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» протягом терміну дії цього Закону єдиним належним та достатнім документом, що підтверджує настання обставин непереборної сили (форс-мажору), що мали місце на території проведення антитерористичної операції, як підстави для звільнення від відповідальності за невиконання (неналежного виконання) зобовязань, є сертифікат Торгово-промислової палати України.

Позивач на виконання вимог закону звернувся до Донецької торгово-промислової палати України з запитом на видачу сертифікату про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) як підставу для звільнення від відповідальності за укладеним договором оренди, у відповідь на що отримав листа від 15 липня 2015 року за №1012/12.12-03 про відсутність потреби у додатковому засвідченні форс-мажорних обставин, по яким чітко визначено критерій та встановлено звільнення від сплати (а.с. 123-125).

Відповідно до ст.1 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» період проведення антитерористичної операції - час між датою набрання чинності Указом Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року № 405/2014 та датою набрання чинності Указом Президента України про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України.

Територія проведення антитерористичної операції - територія України, на якій розташовані населені пункти, визначені у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року № 405/2014.

Разом з тим, Кабінетом міністрів України 02 грудня 2015 року прийнято розпорядження №1275-р «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, та визнання такими, що втратили чинність, деяких розпоряджень Кабінету Міністрів України», яким затверджено перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція.

Згідно з додатком до розпорядження Кабінету Міністрів України від 02.12.2015 р. № 1275-р, до зазначених населених пунктів належить смт. Мангуш Першотравневого району Донецької області.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач зареєстрований за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1, к. 6, що підтверджується випискою з ЄДРПОУ (а.с. 11).

Таким чином, позивач зареєстрований в місці, яке згідно з розпорядження КМУ від 02 грудня 2015 р. № 1275-р, відноситься до затвердженого переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція.

Враховуючи місцезнаходження ТОВ «Укрспецмаш», суд приходить до висновку, що відповідно до пункту 9-3 розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування» відповідальність, штрафні та фінансових санкції, передбачені Законом № 2464 за невиконання обовязків платника єдиного внеску на період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану не мали застосовуватись податковим органом відносно ТОВ «Укрспецмаш».

Враховуючи викладене, системно проаналізувавши приписи законодавства України, оцінивши докази, які наявні в матеріалах справи, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні та враховуючи всі наведені обставини, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими.

Відповідно до ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України суд вважає за необхідне стягнути на користь позивача з Державного бюджету України суму сплаченого судового збору відповідно до задоволених вимог.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 8, 9, 10, 11, 40, 94, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 254 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Позов товариства з обмеженою відповідальністю «Укрспецмаш» до Мангуської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області про скасування вимоги від 07.07.2015 р. №Ю-6294-17 у розмірі 484 366,20 грн. задовольнити.

Скасувати вимогу Мангуської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області від 07.07.2015 р. №Ю-6294-17.

Стягнути з Державного бюджету України на користь товариства з обмеженою відповідальністю «Укрспецмаш» суму сплаченого судового збору у розмірі 487,20 грн.

Постанова прийнята в порядку письмового провадження 14 грудня 2015 року.

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.

Постанова Донецького окружного адміністративного суду може бути оскаржена в апеляційному порядку. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Грищенко Є.І.