Справа № 522/18570/15-а
Провадження №2-а/522/672/15
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 грудня 2015 року Приморський районний суд м. Одеси у складі:
головуючої - судді Ільченко Н.А.
при секретарі Довгань Ж.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Одесі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси про визнання дій неправомірними та зобовязання вчинити певні дії -
ВСТАНОВИВ:
До суду звернулася ОСОБА_1 з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси, у якому просить визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м.Одеси щодо неврахування для обчислення розміру пенсії інших виплат з яких були нараховані і сплачені страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування в сумі 11295,63 грн., а саме: матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових потреб в сумі 1755,00 грн., матеріальна допомога на оздоровлення в сумі 8859,59 грн. та індексація доходів громадян 681,04 грн. та зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси здійснити перерахунок та виплату її пенсії з 04 січня 2011 року із застосуванням відсоткової ставки в розмірі 90 відсотків від суми заробітної плати з урахуванням «інших виплат».
Позивач звернулася до суду із заявою про розгляд справи без її участі та просила задовольнити її позов у повному обсязі, ця заява приєднана судом до матеріалів справи.
Представник відповідача надав до суду заперечення на позов та заяву, у якій просить справу розглядати за його відсутності.
Дослідивши матеріали справи в межах заявлених позовних вимог і на підставі поданих доказів, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Суд дослідивши матеріали справи та оцінивши надані докази у їх сукупності, вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 з січня 2011 року отримує пенсію за віком як державний службовець.
Як вбачається з довідки від 30 червня 2015 року №12.3-22/96 про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення відповідно до Закону України «Про державну службу, виданої головним управлінням статистики в Одеській області, ОСОБА_1 отримала з 01.01.2009 року по 31.12.2010 року матеріальну допомогу на оздоровлення в сумі 8859 грн. 59 коп., соціально-побутову допомогу у розмірі 1755,00 грн. та індексацію заробітної плати сумі 681 грн. 04 коп., на загальну суму 11295 грн. 63 коп.
У довідці про складові заробітної плати, яка надавалась позивачці при призначенні пенсії вперше, форма якої затвердженаПостановою правління Пенсійного Фонду України 30 жовтня 2008 року № 19-11і на цей час втратила чинність, графа «Інші виплати» відсутня, а отже вказані вище виплати не враховувалися при призначенні їй пенсії.
Між тим, у довідці про складові заробітної плати від 30.06.2015 року №12.3-22/96, форма якої затвердженоПостановою правління Пенсійного Фонду України 14 лютого 2011року№ 5-1,включено премії, у графу «Інші виплати», включені матеріальні допомоги та індексація заробітної плати, на які нараховане страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, тому суд погоджується з позивачкою, що для розрахунку пенсії ОСОБА_1 безпідставно не включено дохід у загальному розмірі 11295 грн. 63 коп..
Відповідно до вимог ч. 2ст. 37 Закону України «Про державну службу»,пенсія державним службовцям призначається у розмірі 90 % від сум їх заробітної плати, на які враховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, без обмеження граничного розміру пенсії, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, у розмірі 80 % заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. Таким чином, об'єктом обчислення розміру пенсії при призначенні пенсії для відповідача є сума заробітної плати, з якої справляється збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати, (в редакції Закону на день звернення за пенсією в 2011 році).
Судом встановлено, що пенсія позивачу призначалася в розмірі 90% від суми її заробітної плати.
Ст. 33 Закону України «Про державну службу»,на яку посилається відповідач, визначає умови оплати праці державних службовців, а не умови їх пенсійного забезпечення.
На підставі вимог частини 2, 6, 7ст. 33 Закону України «Про державну службу»,заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
У відповідності до вимогст. 35 Закону України «Про державну службу»,державним службовцям надається щорічна відпустка тривалістю 30 календарних днів, якщо законодавством не передбачено більш тривалої відпустки, з виплатою допомоги для оздоровлення у розмірі посадового окладу, тобто виплата матеріальних допомог на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань визначена законом.
Відповідно до змістуст. 37 Закону України «Про державну службу»,відповідач повинен був при призначенні пенсії враховувати отримувані ОСОБА_1 суми заробітної плати, у тому числі «інших виплат», до яких належить матеріальна допомога на оздоровлення і допомога для вирішення соціально-побутових питань, оскільки чинним законодавством пенсійний орган не наділений повноваженнями самостійно визначати структуру заробітної плати державного службовця.
Згідно до вимогст. 2 Закону України «Про оплату праці»,структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
З огляду на вищевикладене, законодавством віднесено до складу заробітної плати інші виплати. При цьому надбавки, запроваджені нормативно-правовими актами, матеріальна допомога належить до додаткових видів грошового пенсійного забезпечення й приймаються в розрахунок при зарахуванні пенсії лише особам, які отримували такі надбавки під час перебування на державній службі.
Включення до складової заробітної плати матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально - побутових питань, премій, індексації заробітної плати передбаченіЗаконамиУкраїни «Про державну службу»,«Про оплату праці», постановами Кабінету Міністрів України від 09 березня 2006року № 268.від 20 грудня 1993 року № 1049, від 31 травня 2000 року № 865. Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м.Одеси при прийнятті оспорюванного рішення не враховано вимогистатті 66Закону України «Про пенсійне забезпечення»,якою врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
На підставі вимог ч. 1ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення»,до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці, на які згідно доЗакону України «Про збір на обов'язкове державнепенсійне страхування»нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподаткованого доходу (прибутку), сукупного оподаткованого доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку.
Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично зараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати. Факт нарахування та сплати страхових внесків або збору підтверджується довідкою від 30 червня 2015 року №12.3-22/96 виданою головним управлінням статистики в Одеській області для перерахунку пенсії позивача.
З урахуванням вищевказаного, оцінивши всі обставини у їх сукупності, суд вважає, що позов є законним, обґрунтованим та підлягає задоволенню.
Щодо позовних вимог про перерахування ОСОБА_1 пенсії - з 04.01.2011 року суд залишає їх без розгляду по 02.03.2015 року на підставі нижченаведеного.
Згідно з ч. 1 та 2ст. 99 КАС Україниадміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами, для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до ч. 1ст. 100 КАС Україниадміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала.
Як вбачається з ч.1ст. 102 КАС Українипропущений з поважних причин процесуальний строк, встановлений законом, може бути поновлений, а процесуальний строк, встановлений судом, - продовжений судом за клопотанням особи, яка бере участь у справі. Отже, закон покладає на позивача, який пропустив строк звернення до суду з адміністративним позовом, обов`язок доведення наявності у нього поважних причин для його пропуску.
Позивач звернувся до адміністративного суду з позовом з порушенням 6-ти місячного строку, встановленого законом, та ним не було надано доказів, що підтверджують поважність причин пропуску строку звернення до суду.
Відповідно ч. 2ст. 100 КАС Українипозовна заява може бути залишена без розгляду як на стадії вирішення питання про відкриття провадження в адміністративній справі без проведення судового засідання, так і в ході підготовчого провадження чи судового розгляду справи.
Таким чином, з урахуванням вищенаведеного суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 про перерахування пенсії з 04.01.2011 року по 02.03.2015 року підлягають залишенню без розгляду у звязку з пропущенням строку для звернення до суду.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст.2,7,8,11,17,86,159-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси про визнання дій неправомірними та зобовязання вчинити певні дії.
Залишити без розгляду позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Приморському районі м. Одеси про перерахунок пенсії у період з 04 січня 2011 року до 02 березня.2015 року..
Визнатипротиправними дії управління пенсійного фонду України в Приморському районі м.Одеси щодо неврахування для обчислення розміру пенсії інших виплат з яких були нараховані і сплачені страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування в сумі 11295,63 грн., а саме: матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових потреб в розмірі 1755,00 грн., матеріальна допомога на оздоровлення в розмірі 8859,59 грн. та індексація доходів громадян у розмірі 681,04 грн..
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 03 березня 2015 року із застосуванням відсоткової ставки в розмірі 90 відсотків від суми заробітної плати з урахуванням «інших виплат».
Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подання до Приморського районного суду м.Одеси апеляційної скарги протягом 10 днів з дня отримання постанови суду.
Суддя: Н.А. Ільченко
14.12.2015