Постанова № 54371846, 14.12.2015, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.12.2015
Номер справи
344/13577/15-а
Номер документу
54371846
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 грудня 2015 року Справа № 876/11554/15

Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду в складі :

головуючого судді: Ліщинського А.М.,

суддів: Довгої О.І., Запотічного І.І.

розглянувши у порядку письмового провадження в м.Львові апеляційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області від 19 жовтня 2015 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м.Івано-Франківську про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,-

В С Т А Н О В И Л А:

08.09.2015 року позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до відповідача про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії.

Позовні вимоги обґрунтовує тим, що відповідачем при виконанні судового рішення неправильно, всупереч ст.37 Закону України «Про державну службу» (в редакції чинній на момент призначення пенсії), застосовано процентну ставку при проведенні перерахунку пенсії, як державному службовцю.

Постановою Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області від 19 жовтня 2015 року в задоволенні адміністративного позову відмовлено.

Позивач постанову оскаржив, не погодившись із зазначеним судовим рішенням, подав апеляційну скаргу, зазначивши, що оскаржувана постанова винесена з порушенням норм матеріального та процесуального права та є незаконною, просить оскаржувану постанову скасувати та прийняти нову, якою задовольнити позов.

В апеляційній скарзі покликається на те, що дії відповідача щодо застосування при перерахунку пенсії на виконання рішення суду, ст.37 Закону України «Про державну службу» у редакції, що діяла на дату, з якої проводиться перерахунок - 26.07.2014 року (у зменшеному відсотковому відношенні, ніж призначено у 2012 році), грубо порушують вимоги ст.22, 58 Конституції України і є неправомірними та неприпустимими.

Особи які беруть участь у справі, в судове засідання на виклик суду не з'явилися, хоча належним чином були повідомлені про місце та час розгляду справи, що не перешкоджає розгляду справи в їх відсутності згідно з п.2 ч.1 ст. 197 КАС України.

Судова колегія заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши підстави апеляційної скарги, вважає за необхідне її задовольнити з наступних підстав.

Відмовляючи в задоволенні позову суд першої інстанції виходив з того, що перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права, а такий момент в даних правовідносинах виник За рішенням суду з визначеною датою проведення перерахунку - 26.07.2014 року.

Оскільки, рішенням суду вирішувалось питання не самого відсоткового відношення при перерахунку пенсії, а зарахування матеріальної допомоги на оздоровлення та соціально-побутові потреби, перерахунок пенсії необхідно проводити з урахуванням вимог статті 37 Закону України «Про державну службу» в редакції Закону № 1166-V11 від 27.03.2014 року, що діяла на дату, з якої проводиться перерахунок пенсії на виконання рішення суду, тобто в розмірі 70 відсотків від заробітку, а не 80 відсотків.

Проте, колегія суддів вважає, що даний висновок суду першої інстанції не можна визнати обґрунтованим.

Згідно ст.2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, добросовісно.

Частиною 1 ст.195 КАС України встановлено, що суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.

Правильність вирішення справи відповідно до вимог ст.13 КАС України забезпечується системою: апеляційною та касаційною. Можливість апеляційного та касаційного оскарження судових рішень є принципом адміністративного судочинства, що спрямований на забезпечення прав осудності (законності та обґрунтованості) судових рішень.

Як встановлено судом та підтверджено матеріалами справи, що постановою Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області від 02 квітня 2015 позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м.Івано-Франківську про визнання дій протиправними, зобов`язання провести перерахунок розміру призначеної пенсії з врахуванням виплаченої матеріальної допомоги на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань на загальну суму 11 870 грн., донарахувати та виплатити суму недонарахованих щомісячно розмірів пенсії з дати призначення пенсії державного службовця, стягнення судових витрат - задоволено частково. Визнано протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в м.Івано-Франківську щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку призначеної пенсії з врахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань. Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в м.Івано-Франківську (м.Івано-Франківськ, вул.Незалежності, 44, ідентифікаційний код 20550895) провести ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, жительці АДРЕСА_1, перерахунок пенсії державного службовця з 26.07.2014 року, з врахуванням сум виплаченої матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на соціально-побутові потреби, та виплатити недоплачену суму пенсії з урахуванням фактично отриманих нею сум починаючи з 26.07.2014 року (не зазначаючи кінцевого терміну), без обмеження будь-яким терміном, періодом. В решті вимог позову - відмовлено. (а.с.7, 8)

Ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 27 травня 2015 року апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м.Івано-Франківську залишено без задоволення, а постанову Івано-Франківського міського суду від 02.04.2015 року у справі №344/903/15-а - без змін. (а.с.9-10)

02.04.2015 року Івано-Франківським міським судом, на виконання вищезазначеного рішення, видано виконавчий лист №344/903/2015. (а.с.11, 12)

На виконання даного виконавчого листа головним державним виконавцем відділу примусового виконання рішень УДВС ГУЮ в Івано-Франківській області винесено постанову про відкриття виконавчого провадження від 31.07.2015 року ВП №48295464. (а.с.14)

Згідно відповіді відповідача №2246/Г-15 від 27.08.2015 року, на заяву позивача, останній дізнався, що на виконання рішення суду йому проведено перерахунок пенсії з 26.07.2014 року, як державному службовцю, з включенням сум матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань з врахуванням ст.37 Закону України «Про державну службу» у редакції від 27.03.2014 року, що діяла на момент з якої проводиться перерахунок (на 26.07.2014 року), тобто, у розмірі 70% від заробітку.

Вважаючи розмір процентної ставки при проведенні перерахунку пенсії, як державному службовцю, меншою ніж при призначенні пенсії, 70%, а не 80% від заробітку, позивач звернувся до суду із відповідними позовними вимогами.

Відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу» (в редакції на час призначення пенсії) на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» ( 1058-15 ), за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону країни «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» ( 1058-15 ), у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Згідно ст.37 Закону України «Про державну службу» (в редакції на час здійснення перерахунку пенсії) на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» ( 1058-15 ), за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» ( 1058-15 ), у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 70 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 70 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Аналізуючи вищенаведенні норми можна зробити висновок, що на час перерахунку позивачу пенсії, пенсія державним службовцям призначається в розмірі 70 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 70 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, тобто в меншому розмірі ніж на момент призначення пенсії держслужбовцю, а саме на 10%.

Однак колегія суддів вважає, що при перерахунку пенсії позивачу, згідно рішення суду, слід здійснювати згідно ст.37 Закону України «Про державну службу» в редакції на момент призначення пенсії, а не на момент перерахунку пенсії з огляду на наступне.

Так колегія суддів Верховного суду України у постанові від 08.07.2015 року у справі за позовом до Управління Пенсійного фонду України в Городнянському районі Чернігівської області про визнання неправомірними дій під час перерахунку розміру пенсії, висловила правову позицію про те, що відсотковий розмір заробітної плати державного службовцю, з якої призначається пенсія, визначається з урахуванням стажу державної служби, при цьому застосуванню підлягає ст.37 Закону України «Про державну службу» у редакції, яка була чинною на час призначення пенсії. (а.с.15, 16)

Згідно ч.1 ст.244-2 КАС України висновок Верховного Суду України щодо застосування норми права, викладений у його постанові, прийнятій за результатами розгляду справи з підстав, передбачених пунктами 1 і 2 частини першої статті 237 цього Кодексу, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права.

Висновок щодо застосування норм права, викладений у постанові Верховного Суду України, має враховуватися іншими судами загальної юрисдикції при застосуванні таких норм права. Суд має право відступити від правової позиції, викладеної у висновках Верховного Суду України, з одночасним наведенням відповідних мотивів.

Керуючись вищенаведеним колегія суддів вважає, що позов підлягає задоволенню шляхом визнання протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в м.Івано-Франківську щодо зменшення відсоткового відношення при здійсненні перерахунку пенсії державного службовця при виконання рішення суду та зобов`язання Управління Пенсійного фонду України в м.Івано-Франківську перерахувати та виплачувати ОСОБА_1 пенсію із застосуванням встановленого при призначенні пенсії у 2012 році відсоткового відношення - 80% від суми заробітної плати, на яку нараховувались страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, з дати, зазначеної в постанові Івано-Франківського міського суду від 02 квітня 2015 року, тобто з 26.07.2014 року.

Відповідно до ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно з статтею 86 КАС України оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Мотивація та докази, наведені у апеляційній скарзі, дають адміністративному суду апеляційної інстанції підстав для постановлення висновків, які спростовують правову позицію суду першої інстанції.

За таких обставин справи, колегія суддів приходить до переконання, що суд першої інстанції прийшов до помилкового висновку, оскільки вирішуючи даний публічно-правовий спір, не вірно встановлено фактичні обставини справи, надано невірну оцінку дослідженим доказам та порушено норми матеріального і процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.

Відповідно до ст. 202 КАС України суд апеляційної інстанції скасовує судове рішення та ухвалює нове, коли має місце неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, недоведеність таких обставин, невідповідність висновків суду обставинам справи та порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи чи питання.

Судова колегія вважає, що доводи апеляційної скарги являються суттєвими і складають підстави для висновку про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, які призвели до неправильного вирішення справи.

Керуючись статтями 160, 195, 197, 198 п.3, 202, 205, 207, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,-

П О С Т А Н О В И Л А:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити, а постанову Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області від 19 жовтня 2015 року у справі №344/13577/15-а - скасувати та прийняти нову, якою позов задовольнити.

Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в м.Івано-Франківську щодо зменшення відсоткового відношення при здійсненні перерахунку пенсії державного службовця при виконання рішення суду.

Зобов`язати Управління Пенсійного фонду України в м.Івано-Франківську перерахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію із застосуванням встановленого при призначенні пенсії у 2012 році відсоткового відношення - 80% від суми заробітної плати, на яку нараховувались страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, з дати, зазначеної в постанові Івано-Франківського міського суду від 02 квітня 2015 року, тобто з 26.07.2014 року.

Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, що беруть участь у справі, може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.

Головуючий суддя А.М.Ліщинський

Судді О.І.Довга

І.І.Запотічний