Постанова № 54362786, 30.11.2015, Макарівський районний суд Київської області

Дата ухвалення
30.11.2015
Номер справи
370/2842/15-а
Номер документу
54362786
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

МАКАРІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

08000, Київська область, смт. Макарів, вул. Фрунзе, 35

ПОСТАНОВА

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Справа № 370/2842/15-а

Провадження №2а/370/105/15

"30" листопада 2015 р. суддя Макарівського районного суду Київської області Устимчук М.Ю., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду у Бородянському районі Київської області про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити перерахунок пенсії ,-

в с т а н о в и в :

Ухвалою Бородянського районного суду Київської області від 02.10.2015 року вказану справу було передано для розгляду до Макарівського районного суду Київської області.

В обґрунтування своїх позовних вимог ОСОБА_1, посилалась на те, що з 09.10.2010 року управлінням Пенсійного фонду України у Бородянському районі Київської області їй призначено пенсію відповідно до ЗУ «Про державну службу» від 16.12.1993 року № 3723. Для нарахування пенсії державного службовця, відповідно до Закону України «Про державну службу», вона надала до УІІФУ в Бородянському районі довідку від 2010 року про розмір та складові заробітної плати за останні 24 місяці.

Як зясувалося пізніше, при нарахуванні їй пенсії до розрахунку заробітної плати не включено матеріальну допомогу на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, індексацію заробітної плати. Тому вона звернулась до УПФУ у Бородянському районі Київської області з заявою про перерахунок пенсії з врахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати. Проте, відповідач відмовив їй у здійсненні такого перерахунку, мотивуючи свої дії тим, що відповідно до ст.ЗЗ Закону України «Про державну службу» (в редакції чинній на день призначення пенсії) заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплат за ранг, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Матеріальна допомога та індексація не відноситься до інших надбавок, тому при визначенні заробітної плати для обчислення пенсії державним службовцям не враховується, як наслідок, позивач дану відмову вважає протиправною, тому за захистом своїх прав вимушена звернутись до суду.

Оскільки позивач просив розгляд справи провести за її відсутності, відповідач згідно поданого заперечення на позов та заяви про розгляд справи у письмовому провадженні просив також провести розгляд справи без участі його представника, тому, суд вважає за можливе розгляд справи здійснити в порядку письмового провадження на підставі наявних у справі матеріалів.

Відповідно до ст. 41 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши письмові матеріали справи та надані сторонами докази, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню за наступних підстав.

Позивач ОСОБА_1 з 09.10.2010 року перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України у Бородянському районі Київської області і отримує пенсію за віком відповідно до ст. 37 ЗУ «Про державну службу». Розмір пенсії розрахований на підставі довідок про заробітну плату, враховуючи такі складові: посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років, надбавки і премії за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією. (а.с. 4-8)

Відповідно до довідки від 10.08.2015 р. № 1056, виданій управлінням Пенсійного фонду України у Бородянському районі розмір пенсії ОСОБА_1В станом на 01.08.2015 р. становить 1703,033 грн., який складається з основний розмір пенсії від середнього заробітку (загальний процент розрахунку пенсії від заробітку 85 %) 1646,093 грн. та додаткова пенсія потерп. внаслідок ЧК 4 кат 56,94 грн.

20.07.2015 року позивач звернулась до управління ПФУ у Бородянському районі з заявою про здійснення перерахунку пенсії у зв'язку з тим, що до заробітної плати для призначення пенсії не були включені суми нарахованої матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення та суми індексації, які є складовими заробітної плати державного службовця і на які нараховано та з яких сплачено страхові внески, та які мають бути включені до розрахунку пенсії державного службовця.

Згідно відмови відповідача, останній відмовляючи в задоволенні заяви позивача про перерахунок пенсії посилається на те, що зробити перерахунок пенсії відповідно до ЗУ «Про державну службу» при наданні довідки, форму якої затверджено Постановою правління ПФУ №19-11 від 30.10.2008 року, враховуючи для цього суми нарахованої матеріальної допомоги та індексації заробітної плати, з посиланням на ЗУ «Про державну службу» не має підстав, зазначивши, що згідно чинного законодавства розмір пенсії встановлено вірно. Також у відмові відповідач зазначає, що відповідно до ст. 33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплат за ранг, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Матеріальна допомога та індексація не відноситься до інших надбавок, тому при визначенні заробітної плати для обчислення пенсії державним службовцям не враховується.

При цьому, відповідно до заперечення на позов відповідача останній, не заперечуючи факту перебування позивача на обліку з вказаного періоду та отримання ним пенсії згідно ЗУ «Про держану службу» посилається на Інструкцію про статистику заробітної плати, згідно якої матеріальна допомога носить системний характер і надається всім або більшості робітників та входить в склад фонду оплати праці. Згідно п. 2 Постанови КМУ «Про впорядкування умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, місцевого самоврядування та їх виконавчих органів, органів прокуратури, судів та інших органів», керівникам надано право у межах установленого фонду оплати праці встановлювати спеціалістам і службовцям надбавки за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи у розмірі 50% посадового окладу та надавати працівникам матеріальну допомогу на оздоровлення і для вирішення соціально-побутових питань в розмірі середньомісячної заробітної плати. Тобто, така допомога є одноразовою виплатою, яка надається на розсуд керівника в межах встановленого фонду оплати праці. Матеріальна допомога, що надавалась позивачці, не мала системний характер, а тому не може бути врахована при перерахунку пенсії.

Оскільки матеріальна допомога є одноразовою виплатою та не зазначена в переліку складових заробітної плати, передбачених частиною другою статті 33 Закону України «Про державну службу» та пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» і відповідно вона не була врахована при призначені пенсії позивачці. Крім того, на підставі п.2 ст. 99 та ст.ст. 2, 6, 106 КАС України заперечив щодо перерахунку пенсії з 09.10.2010 року, а також її виплату у заявленому позивачем розмірі на майбутнє.

Відповідно до ст. 33 ЗУ " Про державну службу" оплата праці державних службовців повинна забезпечувати достатні матеріальні умови для незалежного виконання службових обов'язків, сприяти укомплектуванню апарату державних органів компетентними і досвідченими кадрами, стимулювати їх сумлінну та ініціативну працю. Заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

На час призначення пенсії позивачу відповідач керувався ст. 37 ЗУ "Про державну службу", в якій встановлено, що пенсія державним службовцям призначається в розмірі 85 відсотків суми їх заробітної плати, з якої нараховується збір на загальнообовязкове державне пенсійне страхування. Також з 01.01.2015 року згідно вказаної статті пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування.

Як встановлено з листа УПФУ у Бородянському районі від 10.08.2015 р. № 1056, на час призначення пенсії ОСОБА_1, ст. 37 Закону України «Про державну службу» було встановлено, що пенсія державним службовцям призначається в розмірі 85 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Частиною 1 ст. 1 ЗУ "Про оплату праці " встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 цього ж Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Винагорода за вислугу років, матеріальна допомога на оздоровлення та матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, суми індексації входять до системи оплати праці державного службовця.

Відповідно до ч.1 ст.66 ЗУ "Про пенсійне забезпечення " до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподаткованого доходу (прибутку), сукупного оподаткованого доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обовязкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Така правова позиція зі спірного питання була висловлена Верховним Судом України у постанові від 20 лютого 2012 року у справі № 21-430а11 та у постанові від 28 травня 2013 року у справі № 21-97а13.

Таким чином, враховуючи вищевикладене, виплачені позивачу матеріальна допомога на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, сума індексації заробітної плати, на які нараховувався збір на обовязкове державне пенсійне страхування, включаються до складу її заробітної плати та мають враховуватись при обчисленні розміру пенсії, оскільки перевага має надаватись спеціальним нормам, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, за наведених обставин стаття 41 Закону № 1058- IV та стаття 66 Закону № 1788-ХІІ, а не таким, які щодо спірних відносин є загальними (статті 33, 37 Закону № 3723-ХІІ та стаття 2 Закону № 108/95-ВР).

Відповідно до постанови Верховного Суду України від 20.02.2012 року по справі №21-430а/11 «…Стаття 41 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-IV Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування(даліЗакон № 1058-IV) визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обовязкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обовязкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Таким чином, висновок касаційного суду про те, що матеріальна допомога, на яку нараховувався збір на обовязкове державне пенсійне страхування, однак яка не включається до складу заробітної плати державного службовця, не враховується при обчисленні розміру його пенсії, є наслідком порушення правил застосування норм права: перевагу було надано положеннямзаконів № 3723-XIIта№ 108/95-ВР, які щодо спірних відносин є загальними. У той же час перевагу мають спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, за наведених обставинстаття 41Закону№1058-IVтастаття 66 Закону №1788XII.

Відповідно до практики Вищого адміністративного суду України з розгляду аналогічних спорів зроблені наступні висновки: "Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входили до системи оплати праці державного службовця, крім того, суми виплат, з яких були фактичні, нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того чи входять вони до структури заробітної плати. За наведеного, суд першої інстанції дійшов правильного висновку про обгрунтованість по суті позовних вимог про визнання дій Управління Пенсійного фонду України в м. Білгород-Дністровському та Білгород-Дністровському районі Одеської області протиправними та зобов'язання його здійснити позивачці перерахунок пенсії зі складових заробітної плати з урахуванням суми матеріальної допомоги у розмірі 242.71 грн." (постанова від 06.02.2014 справи № K/800/53114/13.

"Винагорода за вислугу років, встановлена посадовим особам органів державної податкової служби, які мають спеціальні звання, є частиною заробітної плати зазначених посадових осіб, виплачується за рахунок та у межах фонду оплати праці, передбаченого органам державної податкової служби в Державному бюджеті України, враховується при обчисленні середнього заробітку, що зберігається за посадовою особою відповідно до законодавства, на неї нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, а тому повинна враховуватись при обчисленні розміру пенсії державного службовця у розмірах що виплачуються на день звільнення посадової особи з роботи, що дає право на відповідний вид пенсії, у даному випадку пенсію державного службовця. Також задовольняючи позов в частині зобов'язання відповідача здійснити перерахунок призначеної позивачу пенсії з урахуванням матеріальної допомоги та індексації, суди першої та апеляційної інстанцій обгрунтовано виходили з наступного. За змістом статті 37 Закону № 3723-ХII пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування. Частиною 1 статті 1 Закону України від 24 березня 1995 року № 108/95-ВР " Про оплату праці " (далі - Закон № 108/95-ВР) визначено що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу. Аналіз наведених норм чинного законодавства дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення, допомога для вирішення соціально - побутових питань та індексація входили до системи оплати праці державного службовця" (постанова від 20.11.2013 (справа К/800/42 749/13(К/800/43005/13).

Відповідно до ч.1 та ч.2 ст. 99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

При цьому, предметом спору є визнання бездіяльності субєкта владних повноважень щодо перерахунку пенсійних виплат неправомірною, та зобовязання здійснити такий перерахунок починаючи з 09.10.2010 року. Оскільки виплата пенсії має регулярний характер, тож дізнатися про порушення свого права позивач мав з моменту її отримання у меншому, як він вважає розмірі. Проте з позовом позивач звернувся лише 30.09.2015 року.

Таким чином, частина вимог позивача заявлена в межах строку звернення до адміністративного суду (з 30.03.2015 року, тобто протягом шести місяців до моменту звернення до суду), а частина поза межами такого строку (з 09.10.2010 року по 29.03.2015 року).

Оскільки частина позовних вимог заявлена поза межами строку звернення до адміністративного суду і позивачем не додано заяви про поновлення цього строку, суд позбавлений процесуальної можливості розглянути позов в цій частині позовних вимог, а тому в задоволенні позову в цій частині має бути відмовлено.

Крім того, відповідно до вимог ст.ст. 2, 6, 106 Кодексу адміністративного судочинства України судовому захисту в порядку адміністративного судочинства підлягають тільки ті права, порушення яких відбулося, а не ті, які можуть бути порушені у майбутньому.

Враховуючи викладене, позов ОСОБА_1 є таким, що підлягає частковому задоволенню.

Керуючись ЗУ «Про державну службу», ЗУ «Про оплату праці", ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, ст. ст. 41, 159, 161,165 КАС України, суд,-

п о с т а н о в и в :

Позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду у Бородянському районі Київської області про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити перерахунок пенсіїзадовольнити частково.

Визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України у Бородянськомурайоні Київської області щодо відмови включити до заробітної плати, з якої обчислена пенсія ОСОБА_1 матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, протиправними.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України у Бородянськомурайоні Київської області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1, призначеної відповідно доЗУ «Про державну службу», з 30.03.2015 року,включивши у розрахунок заробітку для обчислення пенсії суми виплат матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, отримані в період, за який здійснено обрахування заробітної плати при призначенні пенсії.

В задоволенні позовних вимог за період з 09.10.2010 року по 29.03.2015 року відмовити.

Постанову звернути до негайного виконання в межах перерахунку суми пенсії за один місяць.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Макарівський районний суд Київської області протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови.

Суддя М.Ю. Устимчук