ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 грудня 2015 р. Справа № 876/9097/15
Львівський апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Ільчишин Н.В.,
суддів Пліша М.А., Шинкар Т.І.,
за участю секретаря судового засідання Федак С.Р.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Ковельської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області на постанову Волинського окружного адміністративного суду від 10.08.2015 року у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Фавор ОІЛ» до Любомльського відділення Ковельської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,-
ВСТАНОВИВ :
ТзОВ «Фавор ОІЛ» 21.07.2015 року звернулося в суд з позовом до Любомльського відділення Ковельської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 14.05.2015 року №000400310 та від 17.06.2015 року №000490310.
Постановою Волинського окружного адміністративного суду від 10.08.2015 року позов задоволено повністю.
Не погодившись із зазначеним рішенням Ковельська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Волинській області оскаржила його в апеляційному порядку. Просить зазначену постанову скасувати та прийняти нову, якою відмовити в задоволенні позову, покликаючись на невірне застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права.
В судове засідання учасники процесу не з'явились, будучи належними чином повідомленими, що не перешкоджає слуханню спірного питання відповідно до вимог ч.4 ст.196 КАС України.
Відповідно до ч.6 ст.12, ч.1 ст.41 КАС України, у випадку неявки в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі під час судового розгляду повне фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не відбувається.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги у їх сукупності, колегія суддів приходить до висновку, що подана скарга не підлягає задоволенню з наступних мотивів.
Судом встановлено і підтверджується матеріалами справи, що 24.03.2015 року головним державним ревізором-інспектором Любомльського відділення Ковельської ОДПІ Панасюком С.А. проведено камеральну перевірку податкової звітності з акцизного податку за січень 2015 року ТзОВ «Фавор ОІЛ».
За результатами перевірки складено акт від 24.03.2015 року №39/22.5/38339511, яким встановлено порушення вимог ст. 213, ст. 214, п.п.215.3.4 ст. 215, ст. 216 Податкового кодексу України та наказу Міністерства Фінансів України від 23.01.2015 року № 14 «Про затвердження форми декларації акцизного податку, Порядку заповнення та подання декларації акцизного податку» ТзОВ «Фавор ОІЛ», що призвело до заниження акцизного податку, який підлягає сплаті до бюджету за січень 2015 року в сумі 980 грн.
Не погоджуючись із висновками акту від 24.03.2015 року №39/22.5/38339511, позивач подав заперечення від 03.04.2015 року № 75 на акт до Луцької ОДПІ. Листом від 08.04.2015 року № 5535/10/21.1 Луцька ОДПІ повідомила позивача про те, що для об'єктивного розгляду вищевказаного заперечення прийнято рішення щодо проведення документальної позапланової перевірки.
З 10.04.2015 року по 21.04.2015 року посадовою особою Луцької ОДПІ на підставі направлення від 10.04.2015 року № 000896, згідно з п. 75.1 ст. 75, п.п. 78.1.5 п. 78.1 ст. 78 Податкового кодексу України та відповідно до наказу Луцької ОДПІ від 10.04.2015 року № 782 проведено документальну позапланову виїзну перевірку ТзОВ «Фавор ОІЛ» з питань, що становлять предмет заперечення згідно актів камеральних перевірок від 24.03.2015 року № 202/22.5/38339511, від 24.03.2015 № 191/11-3/38339511, від 24.03.2015 року №972/22.1/38339511, від 24.03.2015 року №166/15.02/38339511, від 24.03.2015 року № 27/15/38339511, від 24.03.2015 року № 39/22.5/38339511, від 24.03.2015 року № 194/15-38339511 за період з 01.01.2015 року по 31.01.2015 року, за результатами якої складено акт від 28.04.2015 року № 1630/22-05/38339511.
Відповідно до висновків акту перевірки контролюючим органом встановлено порушення підприємством вимог ст. 213, ст. 214, п.п.215.3.4 ст. 215, ст. 216, п.198.6 ст. 198, п. 201.1 ст.201 Податкового кодексу України та наказу Міністерства Фінансів України від 23.01.2015 року № 14 «Про затвердження форми декларації акцизного податку, Порядку заповнення та подання декларації акцизного податку», в результаті чого занижено акцизний податок, який підлягає сплаті до бюджету за січень 2015 року в сумі 21267 грн.
На підставі вищевказаного акту перевірки Любомльським відділенням Ковельської ОДПІ прийнято податкове повідомлення-рішення від 14.05.2015 року № 000400310, яким позивачу збільшено суму грошового зобов'язання по акцизному податку з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів у розмірі 1241,25 грн., у тому числі за основним платежем на 993 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями на 248,25 грн.
Не погоджуючись із вищезазначеним податковим повідомленням-рішенням позивач подав скаргу від 02.06.2015 року № 96 до Головного управління ДФС у Волинській області. Рішенням від 08.06.2015 року № 3897/10/03-2010-03-06 Головне управління ДФС у Волинській області податкове повідомлення-рішення від 14.05.2015 року № 000400310 про збільшення грошового зобов'язання з акцизного податку з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів у сумі 1241,25 залишило без змін, а скаргу - без задоволення, а також збільшило грошове зобов'язання за штрафними (фінансовими) санкціями в сумі 248,25 грн.
17.06.2015 року Любомльським відділенням Ковельської ОДПІ на підставі рішення Головного управління ДФС у Волинській області від 08.06.2015 року № 3897/10/03-2010-03-06 та акту перевірки від 28.04.2015 року № 1630/22-05/38339511 винесено податкове повідомлення-рішення № 000490310 про збільшення суми грошового зобов'язання по акцизному податку з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів за штрафними (фінансовими) санкціями на 248,25 грн.
Відповідно до підпункту 14.1.4 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України (далі - ПК України) акцизний податок - непрямий податок на споживання окремих видів товарів (продукції), визначених цим Кодексом як підакцизні, що включається до ціни таких товарів (продукції).
Підпунктом 212.1.11 пункту 212.1 статті 212 ПК України визначено, що платниками акцизного податку є, зокрема, особа - суб'єкт господарювання роздрібної торгівлі, яка здійснює реалізацію підакцизних товарів.
Згідно підпункту 213.1.9 пункту 213.1 статті 213 ПК України об'єктом оподаткування є операції, зокрема, з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів.
Відповідно до пункту 215.1 статті 215 ПК України до підакцизних товарів належать: спирт етиловий та інші спиртові дистиляти, алкогольні напої, пиво; тютюнові вироби, тютюн та промислові замінники тютюну; нафтопродукти, скраплений газ, речовини, що використовуються як компоненти моторних палив, паливо моторне альтернативне; автомобілі легкові, кузови до них, причепи та напівпричепи, мотоцикли, транспортні засоби, призначені для перевезення 10 осіб і більше, транспортні засоби для перевезення вантажів; електрична енергія.
Підпунктом 14.1.212 пункту 14.1 статті 14 ПК України передбачено, що реалізація підакцизних товарів (продукції) - будь-які операції на митній території України, що передбачають відвантаження підакцизних товарів (продукції) згідно з договорами купівлі-продажу, міни, поставки та іншими господарськими, цивільно-правовими договорами з передачею прав власності або без такої, за плату (компенсацію) або без такої, незалежно від строків її надання, а також безоплатного відвантаження товарів, у тому числі з давальницької сировини, реалізація суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів.
Реалізація суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів - продаж пива, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюну та промислових замінників тютюну, товарів, зазначених у підпункті 215.3.4 пункту 215.3 статті 215 цього Кодексу, безпосередньо громадянам та іншим кінцевим споживачам для їх особистого некомерційного використання незалежно від форми розрахунків, у тому числі на розлив у ресторанах, кафе, барах, інших суб'єктах господарювання громадського харчування.
Таким чином, обов'язковою умовою реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів є передача цих товарів безпосередньо громадянам та іншим кінцевим споживачам для їх особистого некомерційного використання незалежно від форми розрахунків.
Відповідно до національного стандарту України ДСТУ 4303:2004 «Роздрібна та оптова торгівля. Терміни та визначення понять», затверджений наказом Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 05.07.2004 року №130, роздрібна торгівля - це вид економічної діяльності в сфері товарообігу, що охоплює купівлю-продаж товарів кінцевому споживачеві та надання йому торговельних послуг. Оптова торгівля - це вид економічної діяльності в сфері товарообігу, що охоплює купівлю-продаж товарів за договорами поставки партіями для подальшого їх продажу кінцевому споживачеві через роздрібну торгівлю або для виробничого споживання та надавання пов'язаних із цим послуг.
Відповідно до статуту ТзОВ «Фавор ОІЛ», затвердженого рішенням Загальних зборів Учасників ТзОВ «Фавор ОІЛ» протокол від 28.11.2014 року № 28/11-1, основними видами діяльності товариства, зокрема, є: роздрібна торгівля пальним та оптова торгівля твердим, рідким, газоподібним паливом і подібними продуктам.
Відповідно до Порядку заповнення та подання декларації акцизного податку, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 23.01.2015 року №14, Додаток 6 «Розрахунок суми акцизного податку з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів» до декларації акцизного податку заповнюється в такому порядку: графа 3 - загальна вартість (з податком на додану вартість) реалізованих підакцизних товарів у роздрібній торговельній мережі та у мережі громадського харчування споживачам незалежно від форми розрахунків; графа 4 - вартість (з податком на додану вартість) реалізованих підакцизних товарів у роздрібній торговельній мережі споживачам незалежно від форми розрахунків для їх комерційного використання, тобто для подальшої реалізації кінцевим споживачам для їх особистого некомерційного використання; у графі 5 «Вартість підакцизних товарів до оподаткування, грн. (гр.3 - гр.4)» вказується різниця між графами 3 та 4 цього розрахунку.
З аналізу наведеного вбачається, що законодавцем окремою графою виділено вартість підакцизних товарів, реалізованих для комерційного використання, та які не включаються у базу оподаткування акцизним податком.
Судом встановлено, що 23.02.2015 року ТзОВ «Фавор ОІЛ» подало до Любомльського відділення Ковельської ОДПІ декларацію акцизного податку за січень 2015 року, зазначивши місцезнаходження пункту продажу товарів - с. Старовойтове, вул. Прикордонників, 8. В додатку 6 до декларації акцизного податку за січень 2015 року позивач зазначив: графа 3 - вартість підакцизних товарів, що реалізовані у роздрібній торгівельній мережі, в тому числі у мережі громадського харчування у сумі 995 371,86 грн.; графа 4 - в тому числі від реалізації товарів для комерційного використання у сумі 19 627,41 грн.; графа 5 - вартість підакцизних товарів до оподаткування у сумі 975 744,45 грн., графа 7 - сума податкового зобов'язання, що підлягає сплаті до бюджету, 48 788 грн.
30.06.2014 року між ТзОВ «Фавор ОІЛ» (далі - постачальник) та ТзОВ ВТФ «Авіас» (далі - покупець) укладено договір поставки № П-14418, предметом якого є: постачальник на умовах, викладених в розділах цього Договору, зобов'язується поставити, а покупець прийняти та оплатити паливно-мастильні матеріали (бензини, дизельне паливо і газ), надалі іменовані «товар», в кількості і за ціною, передбаченими у додатках, які є невід'ємною частиною цього Договору.
Умовами даного договору передбачено наступне: товар за цим договором поставляється щоденно і безперервно на умовах EXW АЗС. Перелік АЗС постачальника зазначений в додатку № 1 до цього договору; поставка товару оформляється актами прийому-передачі ПММ за формою, передбаченою у додатку № 3 до цього договору щомісячно, не пізніше останнього дня звітного місяця; товар поставляється (видається) відповідно з Додатком № 4 по довірчим документам покупця: паливним карткам; скретч-карткам.
На підтвердження виконання умов цього договору за січень 2015 року позивач надав акт прийому-передачі товару від 19.01.2015 року (додаток № 3 до договору по скретч-карткам) на загальну суму 209 062,30 грн., акт прийому-передачі товару від 19.01.2015 року (додаток № 3 до договору по паливним карткам) на загальну суму 84 528,48 грн., податкові накладні від 19.01.2015 року № 19002 на суму 209 062,30 грн. та № 19003 на суму 84 528,48 грн.
З листа ТзОВ ВТФ «Авіас» від 17.07.2015 року № 457, адресованого позивачу, вбачається, що паливно-мастильні матеріали, придбані у ТзОВ «Фавор ОІЛ» за договором поставки від 30.06.2014 року № 14418, в подальшому реалізовуються споживачам. Так, вартість нафтопродуктів, отриманих від ТзОВ «Фавор ОІЛ» протягом січня 2015 року, що в подальшому реалізовані відповідно до підпункту 213.1.9 пункту 213.1 статті 213 ПК України, ТзОВ ВТФ «Авіас» включено до декларації акцизного податку за січень 2015 року, на яку нарахований та сплачений акцизний податок з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів. На підтвердження чого, ТзОВ ВТФ «Авіас» було подано декларації акцизного податку за січень 2015 року, з яких вбачається (додатки 6 до декларацій акцизного податку за січень 2015 року), що останнім відображено: в графах 3 - вартість підакцизних товарів, що реалізовані у роздрібній торгівельній мережі, в тому числі у мережі громадського харчування, у загальній сумі 4 068 338,40 грн.; в графах 4 - в тому числі від реалізації товарів для комерційного використання у загальній сумі 3 923 354,92 грн.; в графах 5 - вартість підакцизних товарів до оподаткування у загальній сумі 144 983,48, в графах 7 - сума податкового зобов'язання, що підлягає сплаті до бюджету, у загальній сумі 7 249 грн.
З вищенаведеного слідує, що ТзОВ «Фавор ОІЛ» при реалізації паливно-мастильних матеріалів згідно договору поставки від 30.06.2014 року № 14418 було здійснено не роздрібну торгівлю нафтопродуктами, як зазначає відповідач, а оптову торгівлю, оскільки зазначені паливно-мастильні матеріали в подальшому ТзОВ ВТФ «Авіас» реалізовуються кінцевому споживачу.
Крім того, порядок відпуску нафтопродуктів на АЗС врегульовано Інструкцією про порядок приймання, транспортування, зберігання, відпуску та обліку нафти і нафтопродуктів на підприємствах і організаціях України, затвердженої наказом Міністерства палива та енергетики України, Міністерства економіки України, Міністерства транспорту та зв'язку України, Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 20.05.2008 року №281/171/578/155 (далі - Інструкція №281).
Відповідно до пункту 10.3 даної Інструкції відпуск нафтопродуктів здійснюється: 1) за готівку; 2) за відомостями; 3) за талонами; 4) за платіжними картками.
Пунктом 216.9 статті 216 ПК України передбачено, що датою виникнення податкових зобов'язань щодо реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів є дата здійснення розрахункової операції відповідно до Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», а у разі реалізації товарів фізичними особами - підприємцями, які сплачують єдиний податок, - є дата надходження оплати за проданий товар.
Відповідно до статті 2 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» розрахункова операція - приймання від покупця готівкових коштів, платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо за місцем реалізації товарів (послуг), видача готівкових коштів за повернутий покупцем товар (ненадану послугу), а у разі застосування банківської платіжної картки - оформлення відповідного розрахункового документа щодо оплати в безготівковій формі товару (послуги) банком покупця або, у разі повернення товару (відмови від послуги), оформлення розрахункових документів щодо перерахування коштів у банк покупця.
Відтак, з наведеного випливає, що відпуск нафтопродуктів таким способом як по довірчим документам - паливним карткам, так і скретч-карткам не підпадає під регулювання нормами Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» та Інструкції №281.
Відповідно до пункту 1 Правил роздрібної торгівлі нафтопродуктами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 20.12.1997 року №1442, ці Правила визначають порядок приймання та роздрібної торгівлі бензином, дизельним паливом, скрапленим вуглеводневим газом, гасом, маслами, мастилами (далі - нафтопродукти), розфасованими нафтопродуктами, а також регламентують вимоги стосовно дотримання прав споживачів щодо належної якості нафтопродуктів, безпеки для життя та здоров'я споживачів, навколишнього природного середовища і рівня торговельного обслуговування.
З аналізу наведеного вбачається, що дані Правила регулюють саме порядок роздрібної торгівлі нафтопродуктами та не регулюють правовідносин з оптового продажу.
Крім того, здійснення роздрібного продажу нафтопродуктами через мережу АЗС не позбавляє права останнього здійснювати оптовий продаж нафтопродуктів для подальшого їх продажу кінцевому споживачеві через роздрібну торгівлю або для виробничого споживання.
Також суд зазначає, що контролюючим органом при проведенні документальної позапланової виїзної перевірки ТзОВ «Фавор ОІЛ» було взято до уваги лише розрахунок податкових зобов'язань з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів (додаток 6 до декларації акцизного податку за січень 2015 року) та періодичні звіти по РРО, однак інших первинних бухгалтерських документів, які підтверджували б факт реалізації паливно-мастильних матеріалів для комерційного використання чи через роздрібну торгівлю для подальшого їх продажу кінцевому споживачеві, відповідачем не було досліджено, що свідчить про безпідставність та необґрунтованість висновків контролюючого органу щодо порушення позивачем вимог статей 213-216 ПК України.
Колегія суддів дійшла висновку, що підлягає до задоволення позовні вимоги про скасування податкових повідомлень-рішень від 14.05.2015 року №000400310 та від 17.06.2015 року №000490310.
Враховуючи викладене, суд апеляційної інстанції вважає, що доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують і не дають підстав для висновку про порушення судом першої інстанції норм матеріального або процесуального права, що відповідно до частини 1 статті 200 Кодексу адміністративного судочинства України є підставою для залишення апеляційної скарги без задоволення, а постанови суду - без змін.
Керуючись ст. ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України суд, -
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Ковельської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області - залишити без задоволення.
Постанову Волинського окружного адміністративного суду від 10.08.2015 року у справі № 803/1744/15 - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання нею законної сили, а в разі складення такої в порядку ч.3 ст. 160 КАС України, протягом того ж строку з часу складення в повному обсязі.
Головуючий Н.В. Ільчишин
Судді М.А. Пліш
Т.І. Шинкар
Повний текст ухвали виготовлено 16.12.2015 року