Постанова № 54357599, 09.12.2015, Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.12.2015
Номер справи
804/18142/14
Номер документу
54357599
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Суддя-доповідач - Білак С. В.

Головуючий у 1 інстанції - Олійник В.М.

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

і м е н е м У к р а ї н и

09 грудня 2015 рокусправа № 804/18142/14 приміщення суду за адресою: м. Дніпропетровськ, проспект імені Газети «Правда», 29

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Білак С.В., суддів: Шальєвої В.А. Олефіренко Н.А. , секретар судового засідання - Фірсік Д.Ю., з участю представника відповідача ОСОБА_2, розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Кабінету Міністрів України на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 09 грудня 2014 року у справі № 804/18142/14 за позовом Дніпропетровського обласного благодійного фонду "Екологія-Геос" (позивач - 1), ОСОБА_3 (позивач - 2), ОСОБА_4 (позивач - 3), ОСОБА_5 (позивач - 4) до Кабінету Міністрів України про визнання бездіяльності протиправною та стягнення моральної шкоди,-

ВСТАНОВИВ:

Дніпропетровський обласний благодійний фонд "Екологія-Геос" (далі позивач - 1), ОСОБА_3 ( далі позивач - 2), ОСОБА_4 (далі позивач - 3), ОСОБА_5 (далі позивач - 4) звернулись до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Кабінету Міністрів України про визнання бездіяльності протиправною та стягнення моральної шкоди.

Позивачі просили:

1. Визнати на підставі ст. 22 Закону України «Про доступ до публічної інформації» та ст.40 Конституції України бездіяльність посадових осіб Кабінету Міністрів України при розгляді запиту фонду №789 від 30.05.2014 р. протизаконною, зобов'язати Кабінет Міністрів України поновити порушене право фонду на отримання публічної інформації по суті запиту №789 від 30.05.2014 р. та відшкодувати, на підставі ст.49 Закону України «Про інформацію», п.2) ч. 1. ст.24 та ч.2. ст. 24 Закону України «Про доступ до публічної інформації», ст. 56 Конституції України, Дніпропетровському обласному благодійному фонду «Екологія - Геос» моральні збитки за порушене право фонду на розгляд запиту та отримання інформації по суті запиту №789 від 30.05.2014 р., у розмірі 5 (п'ять) мінімальних заробітних плат, ОСОБА_3 моральні збитки у розмірі 5 (п'ять) мінімальних заробітних плат, ОСОБА_4 моральні збитки у розмірі 5 (п'ять) мінімальних заробітних плат, ОСОБА_5 моральні збитки у розмірі 5 (п'ять) мінімальних заробітних плат за порушене право визначене частиною 1 та частиною 2 ст. 54 Конституції України, а саме: гарантія моральних і матеріальних інтересів, що виникають у зв'язку з різними видами інтелектуальної діяльності та права громадянина на результати своєї інтелектуальної, творчої діяльності.

2. Визнати на підставі ст. 22 Закону України «Про доступ до публічної інформації» та ст.40 Конституції України бездіяльність посадових осіб Кабінету Міністрів України при розгляді запиту фонду №788 від 28.05.2014 р. протизаконною, зобов'язати Кабінет Міністрів України поновити порушене право фонду на отримання публічної інформації по суті запиту №788 від 28.05.2014 р. та відшкодувати на підставі ст.49 Закону України «Про інформацію», п.2) ч. 1. ст.24 та ч.2. ст. 24 Закону України «Про доступ до публічної інформації», ст. 56 Конституції України, Дніпропетровському обласному благодійному фонду «Екологія - Геос» моральні збитки за порушене право фонду на розгляд запиту та отримання інформації по суті запиту №788 від 28.05.2014 р. у розмірі 5 (п'ять) мінімальних заробітних плат, ОСОБА_3 моральні збитки у розмірі 5 (п'ять) мінімальних заробітних плат, ОСОБА_4 моральні збитки у розмірі 5 (п'ять) мінімальних заробітних плат, ОСОБА_5 моральні збитки у розмірі 5 (п'ять) мінімальних заробітних плат за порушене право визначене частиною 1 та частиною 2 ст. 54 Конституції України, а саме: гарантія моральних і матеріальних інтересів, що виникають у зв'язку з різними видами інтелектуальної діяльності та права громадянина на результати своєї інтелектуальної, творчої діяльності.

3. Визнати на підставі ст. 22 Закону України «Про доступ до публічної інформації» та ст.40 Конституції України бездіяльність посадових осіб Кабінету Міністрів України при розгляді запиту фонду №861 від 15.09.2014 р. протизаконною, зобов'язати Кабінет Міністрів України поновити порушене право фонду на отримання публічної інформації по суті запиту №861 від 15.09.2014 р. та відшкодувати на підставі ст.49 Закону України «Про інформацію», п.2) ч. 1. ст.24 та ч.2. ст. 24 Закону України «Про доступ до публічної інформації», ст. 56 Конституції України, Дніпропетровському обласному благодійному фонду «Екологія - Геос» моральні збитки за порушене право фонду на розгляд запиту та отримання інформації по суті запиту №861 від 15.09.2014 р. у розмірі 5 (п'ять) мінімальних заробітних плат, ОСОБА_3 моральні збитки у розмірі 5 (п'ять) мінімальних заробітних плат, ОСОБА_4 моральні збитки у розмірі 5 (п'ять) мінімальних заробітних плат, ОСОБА_5 моральні збитки у розмірі 5 (п'ять) мінімальних заробітних плат за порушене право визначене частиною 1 та частиною 2 ст. 54 Конституції України, а саме: гарантія моральних і матеріальних інтересів, що виникають у зв'язку з різними видами інтелектуальної діяльності та права громадянина на результати своєї інтелектуальної, творчої діяльності.

4. Визнати на підставі ст. 22 Закону України «Про доступ до публічної інформації» та ст.40 Конституції України бездіяльність посадових осіб Кабінету Міністрів України при розгляді запиту фонду №858 від 03.09.2014 р. протизаконною, зобов'язати Кабінет Міністрів України поновити порушене право фонду на отримання публічної інформації по суті запиту №858 від 03.09.2014 р. та відшкодувати на підставі ст.49 Закону України «Про інформацію», п.2) ч. 1. ст.24 та ч.2. ст. 24 Закону України «Про доступ до публічної інформації», ст. 56 Конституції України, Дніпропетровському обласному благодійному фонду «Екологія - Геос» моральні збитки за порушене право фонду на розгляд запиту та отримання інформації по суті запиту №858 від 03.09.2014 р. у розмірі 5 (п'ять) мінімальних заробітних плат, ОСОБА_3 моральні збитки у розмірі 5 (п'ять) мінімальних заробітних плат, ОСОБА_4 моральні збитки у розмірі 5 (п'ять) мінімальних заробітних плат, ОСОБА_5 моральні збитки у розмірі 5 (п'ять) мінімальних заробітних плат за порушене право визначене частиною 1 та частиною 2 ст. 54 Конституції України, а саме: гарантія моральних і матеріальних інтересів, що виникають у зв'язку з різними видами інтелектуальної діяльності та права громадянина на результати своєї інтелектуальної, творчої діяльності.

5. Визнати на підставі ст. 22 Закону України «Про доступ до публічної інформації» та ст.40 Конституції України бездіяльність посадових осіб Кабінету Міністрів України при розгляді запиту фонду №761 від 07.05.2014 р. протизаконною, зобов'язати Кабінет Міністрів України поновити порушене право фонду на отримання публічної інформації по суті запиту №761 від 07.05.2014 р. та відшкодувати на підставі ст.49 Закону України «Про інформацію», п.2) ч. 1. ст.24 та ч.2. ст. 24 Закону України «Про доступ до публічної інформації», ст. 56 Конституції України, Дніпропетровському обласному благодійному фонду «Екологія - Геос» моральні збитки за порушене право фонду на розгляд запиту та отримання інформації по суті запиту №761 від 07.05.2014 р. у розмірі 5 (п'ять) мінімальних заробітних плат, ОСОБА_3 моральні збитки у розмірі 5 (п'ять) мінімальних заробітних плат, ОСОБА_4 моральні збитки у розмірі 5 (п'ять) мінімальних заробітних плат, ОСОБА_5 моральні збитки у розмірі 5 (п'ять) мінімальних заробітних плат за порушене право визначене частиною 1 та частиною 2 ст. 54 Конституції України, а саме: гарантія моральних і матеріальних інтересів, що виникають у зв'язку з різними видами інтелектуальної діяльності та права громадянина на результати своєї інтелектуальної, творчої діяльності.

6. Визнати на підставі ст. 22 Закону України «Про доступ до публічної інформації» та ст.40 Конституції України бездіяльність посадових осіб Кабінету Міністрів України при розгляді запиту фонду №866 від 17.09.2014 р. протизаконною, зобов'язати Кабінет Міністрів України поновити порушене право фонду на отримання публічної інформації по суті запиту №866 від 17.09.2014 р. та відшкодувати на підставі ст.49 Закону України «Про інформацію», п.2) ч. 1. ст.24 та ч.2. ст. 24 Закону України «Про доступ до публічної інформації», ст. 56 Конституції України, Дніпропетровському обласному благодійному фонду «Екологія - Геос» моральні збитки за порушене право фонду на розгляд запиту та отримання інформації по суті запиту №866 від 17.09.2014 р. у розмірі 5 (п'ять) мінімальних заробітних плат, ОСОБА_3 моральні збитки у розмірі 5 (п'ять) мінімальних заробітних плат, ОСОБА_4 моральні збитки у розмірі 5 (п'ять) мінімальних заробітних плат, ОСОБА_5 моральні збитки у розмірі 5 (п'ять) мінімальних заробітних плат за порушене право визначене частиною 1 та частиною 2 ст. 54 Конституції України, а саме: гарантія моральних і матеріальних інтересів, що виникають у зв'язку з різними видами інтелектуальної діяльності та права громадянина на результати своєї інтелектуальної, творчої діяльності.

7. Визнати на підставі ст. 22 Закону України «Про доступ до публічної інформації» та ст.40 Конституції України бездіяльність посадових осіб Кабінету Міністрів України при розгляді запиту фонду №785 від 23.05.2014 р. протизаконною, зобов'язати Кабінет Міністрів України поновити порушене право фонду на отримання публічної інформації по суті запиту №785 від 23.05.2014 р. та відшкодувати відшкодувати на підставі ст.49 Закону України «Про інформацію», п.2) ч. 1. ст.24 та ч.2. ст. 24 Закону України «Про доступ до публічної інформації», ст. 56 Конституції України, Дніпропетровському обласному благодійному фонду «Екологія - Геос» моральні збитки за порушене право фонду на розгляд запиту та отримання інформації по суті запиту №785 від 23.05.2014 р. у розмірі 5 (п'ять) мінімальних заробітних плат, ОСОБА_3 моральні збитки у розмірі 5 (п'ять) мінімальних заробітних плат, ОСОБА_4 моральні збитки у розмірі 5 (п'ять) мінімальних заробітних плат, ОСОБА_5 моральні збитки у розмірі 5 (п'ять) мінімальних заробітних плат за порушене право визначене частиною 1 та частиною 2 ст. 54 Конституції України, а саме: гарантія моральних і матеріальних інтересів, що виникають у зв'язку з різними видами інтелектуальної діяльності та права громадянина на результати своєї інтелектуальної, творчої діяльності.

8. Визнати на підставі ст. 22 Закону України «Про доступ до публічної інформації» та ст.40 Конституції України бездіяльність посадових осіб Кабінету Міністрів України при розгляді запиту фонду №851 від 22.08.2014 р. протизаконною, зобов'язати Кабінет Міністрів України поновити порушене право фонду на отримання публічної інформації по суті запиту №851 від 22.08.2014 р. та відшкодувати на підставі ст.49 Закону України «Про інформацію», п.2) ч. 1. ст.24 та ч.2. ст. 24 Закону України «Про доступ до публічної інформації», ст. 56 Конституції України, Дніпропетровському обласному благодійному фонду «Екологія - Геос» моральні збитки за порушене право фонду на розгляд запиту та отримання інформації по суті запиту №851 від 22.08.2014 р. у розмірі 5 (п'ять) мінімальних заробітних плат, ОСОБА_3 моральні збитки у розмірі 5 (п'ять) мінімальних заробітних плат, ОСОБА_4 моральні збитки у розмірі 5 (п'ять) мінімальних заробітних плат, ОСОБА_5 моральні збитки у розмірі 5 (п'ять) мінімальних заробітних плат за порушене право визначене частиною 1 та частиною 2 ст. 54 Конституції України, а саме: гарантія моральних і матеріальних інтересів, що виникають у зв'язку з різними видами інтелектуальної діяльності та права громадянина на результати своєї інтелектуальної, творчої діяльності.

9. Визнати на підставі ст. 19 Закону України «Про звернення громадян» та ст. 40 Конституції України бездіяльність посадових осіб Кабінету Міністрів України при розгляді листа фонду №1198 від 01.08.2014 р. протизаконною, зобов'язати Кабінет Міністрів України поновити порушене право фонду на розгляд листа №1198 від 01.08.2014 р. по суті звернення та відшкодувати на підставі ст. 56 Конституції України, Дніпропетровському обласному благодійному фонду «Екологія - Геос» моральні збитки за порушене право фонду на розгляд листа фонду №1198 від 01.08.2014 р. по суті звернення у розмірі 5 (п'ять) мінімальних заробітних плат, ОСОБА_3 моральні збитки у розмірі 5 (п'ять) мінімальних заробітних плат, ОСОБА_4 моральні збитки у розмірі 5 (п'ять) мінімальних заробітних плат, ОСОБА_5 моральні збитки у розмірі 5 (п'ять) мінімальних заробітних плат за порушене право визначене частиною 1 та частиною 2 ст. 54 Конституції України, а саме: гарантія моральних і матеріальних інтересів, що виникають у зв'язку з різними видами інтелектуальної діяльності та права громадянина на результати своєї інтелектуальної, творчої діяльності.

10. Визнати на підставі ст. 19 Закону України «Про звернення громадян» та ст.40 Конституції України бездіяльність посадових осіб Кабінету Міністрів України при розгляді листа фонду №1206 від 17.10.2014 р. протизаконною, зобов'язати Кабінет Міністрів України поновити порушене право фонду на розгляд листа №1206 від 17.10.2014 р. по суті скарги та відшкодувати на підставі ст. 56 Конституції України, Дніпропетровському обласному благодійному фонду «Екологія - Геос» моральні збитки за порушене право фонду на розгляд листа фонду №1206 від 17.10.2014 р. по суті скарги у розмірі 5 (п'ять) мінімальних заробітних плат, ОСОБА_3 моральні збитки у розмірі 5 (п'ять) мінімальних заробітних плат, ОСОБА_4 моральні збитки у розмірі 5 (п'ять) мінімальних заробітних плат, ОСОБА_5 моральні збитки у розмірі 5 (п'ять) мінімальних заробітних плат за порушене право визначене частиною 1 та частиною 2 ст. 54 Конституції України, а саме: гарантія моральних і матеріальних інтересів, що виникають у зв'язку з різними видами інтелектуальної діяльності та права громадянина на результати своєї інтелектуальної, творчої діяльності.

В обґрунтування позову позивачі зазначили, що у запитах на отримання публічної інформації №858 від 03.09.2014 р. та №866 від 17.09.2014 р. фонд звернувся із проханнями надати наступну інформацію: документ або копію документу засвідчену словами «з оригіналом згідно» та підписом посадової особи про те, що Прем'єр - Міністр України Яценюк А.П. ознайомлений із змістом листа №1198 від 01.08.2014 р., з запитом №858 від 03.09.2014 р. та додатковими матеріалами до цього запиту; яким чином, ким та коли вирішено або вирішується питання про внесення змін до Законів України про альтернативні джерела енергії або вирішити питання щодо розробки законопроектів: 1.«Про застосування продуктів згоряння або відпрацьованих газів - «Теплоагенти Благути» для безпечного, екологічного та економічного виробництва енергії в енергетичних агрегатах Благути». 2. «Про розробку додаткового обладнання для переведення існуючих енергетичних агрегатів (котли, двигуни внутрішнього згоряння) на замкнений цикл роботи з використанням продуктів згоряння або відпрацьованих газів - «Теплоагенти Благути» для безпечного, екологічного та економічного виробництва енергії»; яким чином, ким та коли вирішено або вирішується питання щодо централізованої закупівлі Урядом України у патентовласників ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 невиключної ліцензії на інтелектуальні продукти, які дають можливість запровадити технологію Благути «Екотерм» на існуючих котельних агрегатах до початку опалювального сезону, підвищити їх продуктивність та виключити необхідність придбання російського газу; яким чином, ким та коли вирішено або вирішується питання щодо забезпечення державної охорони винахідників ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, які є носіями інформації, котра має загальнодержавне значення та забезпечує енергетичну і екологічну безпеку України, а також підвищення оборонної здатності Збройних сил України; документ або копію документу засвідчену словами «з оригіналом згідно» та підписом посадової особи про те, що на сайтах міністерств, які відповідальні за економічне, екологічне та енергетичне становище в Україні розміщена інформація про технологію Благути «Екотерм» та «Теплоагенти Благути».

Позивач-2 звертався із запитами № 789, №788 в яких, зокрема, просив надати інформацію з питань, які мають загальнодержавне значення щодо забезпечення енергетичної та екологічної безпеки України, а також покращення добробуту громадян за рахунок зниження вартості теплової енергії шляхом запровадження у виробництво альтернативної сировини - «Теплоагенти Благути».

Позивач-3 звертався до Прем'єр-міністра України з листами №1198 від 01.08.2014 р. та №1206 від 17.10.2014 р. Однак, відповідь надійшла лише на лист №1206 від 17.10.2014 року, в якій Секретаріат Кабінету Міністрів України запропонував позивачу звертатися до МВС та Міністерства юстиції.

Відповіді по суті звернень та інформації по суті запитів від Кабінету Міністрів України фондом не отримано.

Також фонд не отримав документ або копію документу засвідчену словами «з оригіналом згідно» та підписом посадової особи про те, що Прем'єр-міністр України Яценюк А.П. ознайомлений зі змістом листа №1198 від 01.08.2014 р. з питань державної ваги, згідно запиту №851 від 22.08.2014 року.

Посадовими особами Секретаріату Кабінету Міністрів України приховується інформація від Прем'єр-міністра України Яценюка А.П. з питань, які мають загальнодержавне значення щодо забезпечення енергетичної та екологічної безпеки України, а також покращення добробуту громадян за рахунок зниження вартості теплової енергії шляхом запровадження у виробництво альтернативної сировини - «Теплоагенти Благути».

Посадовими особами Секретаріату Кабінету Міністрів України вчинені протизаконні дії при розгляді скарги фонду від 17.10.2014 р. лист №1206, а саме, державний орган влади має діяти згідно ч.2 ст.19 Конституції України у межах закону і зобов'язаний при необхідності направити скаргу фонду за призначенням.

Посадові особи Секретаріату Кабінету Міністрів України не мають права рекомендувати фонду або громадянину України куди йому звертатися, зокрема із скаргою від 17.10.2014 р., яка викладена у листі фонду №1206, як це вказано у листі департаменту інформації та комунікацій з громадськістю № 17-14/1270 від 24.10.2014 р.

Бездіяльність посадових осіб Кабінету Міністрів України при розгляді запитів фонду №788 від 28.05.2014 р., №789 від 30.05.2014 р., №761 від 07.05.2014 р. №858 від 03.09.2014 р. та №866 від 17.09.2014 р., №851 від 22.08.2014 р., №861 від 15.09.2014 р., №785 від 23.05.2014 р., листа фонду №1198 від 01.08.2014 р. та скарги фонду, яка викладена у листі №1206 від 17.09.2014 р., щодо перевірки та встановлення законності дій посадових осіб при розгляді пропозицій фонду щодо забезпечення енергетичної та екологічної безпеки України до початку опалювального сезону 2014-2015 років, а також підвищення оборонної здатності Збройних сил України шляхом розробки додаткового обладнання для котлів та двигунів внутрішнього згоряння, яке забезпечує можливість застосування продуктів згоряння у вигляді води або пари як відновлювального, вторинного палива та окислювача «Теплоагенти Благути», порушує права фонду на отримання інформації, яка стосується діяльності фонду та є перешкодою для виконання суспільної діяльності, порушує права винахідників ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 , визначених Конституцією України.

Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 09 грудня 2015 р. позов було задоволено частково.

Визнано протиправною бездіяльність Кабінету Міністрів України щодо ненадання відповідей на звернення Дніпропетровського обласного благодійного фонду "Екологія-Геос", ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 № 788 від 28.05.2014 року; № 789 від 30.05.2014 року; № 761 від 07.05.2014 року; № 858 від 03.09.2014 року; № 866 від 17.09.2014 року; № 851 від 22.08.2014 року; № 861 від 15.09.2014 року; № 785 від 23.05.2014 року; № 1198 від 01.08.2014 року.

Зобов'язано Кабінет Міністрів України надати відповіді Дніпропетровському обласному благодійному фонду "Екологія-Геос", ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 на звернення № 788 від 28.05.2014 року; № 789 від 30.05.2014 року; № 761 від 07.05.2014 року; № 858 від 03.09.2014 року; № 866 від 17.09.2014 року; № 851 від 22.08.2014 року; № 861 від 15.09.2014 року; № 785 від 23.05.2014 року; № 1198 від 01.08.2014 року.

У задоволенні решти позовних вимог позивачам відмовлено.

Присуджено з Державного бюджету України на користь ОСОБА_3 судові витрати у розмірі 36,54 грн.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на невірне застосування судом першої інстанції норм матеріального права та порушення норм процесуального права просить постанову суду першої інстанції скасувати в частині задоволених позовних вимог.

В обґрунтування апеляційної скарги зазначив, що деякі запити позивача були адресовані Секретаріату Кабінету Міністрів України.

Відповідно до підпункту 33 пункту 17 Положення про Секретаріат Кабінету Міністрів України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.2009 року № 850, Секретаріат організовує та здійснює в установленому порядку розгляд звернень громадян, адресованих Кабінету Міністрів України, Прем'єр-Міністру України, Першому Віце-прем'єр-міністру України, віце-прем'єр-міністрам України.

За приписами частини 26 Положення, Секретаріат є юридичною особою.

Таким чином, судом першої інстанції порушено норми матеріального та процесуального права у вигляді незалучення у якості співвідповідача Секретаріат Кабінету Міністрів України.

На запит від 09.12.2014 року щодо надання доказів по справі, а саме, відповідей на запити позивача, 12.01.2015 року Міністерством юстиції України було отримано зазначені документи. Даними документами спростовуються доводи позивача щодо неотримання ним відповідей на запити.

В доповненні до апеляційної скарги апелянт зазначив, що за результатами опрацювання листів та запитів позивачів, у межах компетенції, було надано відповідні роз'яснення, запитувані документи та відповідно до п.6 параграфу 1 Регламенту Кабінету Міністрів України надіслано до компетентних органів.

Якщо запитуваний запит про надання публічної інформації є фактично зверненням про надання інформації згідно із Законом України «Про звернення громадян», то в такому разі судам необхідно відмовляти в задоволенні позову щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності розпорядників публічної інформації.

Представник відповідача в судовому засіданні підтримав доводи апеляційної скарги.

Позивачі до судового засідання не з'явилися, про час та місце розгляду справи повідомлені належним чином.

Заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення представника відповідача, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла до висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, а рішення суду першої інстанції скасуванню з наступних підстав.

Судом встановлено, що головою наглядової ради Дніпропетровського обласного благодійного фонду «Екологія-Геос» направлено запит № 761 від 07.05.2014 року до Прем'єр-Міністра України Яценюка А.П. щодо питання запровадження у виробництво альтернативних джерел енергії - «Теплоагенти Благути», впровадження яких забезпечить незалежність України від російського газу, виключає викиди шкідливих речовин і парникових газів у довкілля та дає можливість знизити тарифи на комунальні послуги для населення і витрати державних коштів на утримання бюджетної сфери, а також розвиток економіки, створення додаткових робочих місць та збільшення надходжень до бюджету з вимогами про надання інформації щодо цих питань (т.1 а.с.24).

На вищезазначений запит Секретаріатом Кабінету Міністрів України заявнику було надано відповідь № 17-14/526 від 15.05.2014 року про те, що відповідно до ч.3 ст.22 Закону України «Про доступ до публічної інформації» листом від 15.05.2014 року за № 6164/0/2-14 надіслано до Держенергоефективності, Міненерговугілля і Мінекономрозвитку для розгляду та інформування заявника в установленому порядку (т.2 а.с.1).

Головою наглядової ради Дніпропетровського обласного благодійного фонду «Екологія-Геос» направлено запит № 785 від 23.05.2014 року до Секретаріату Кабінету Міністрів України щодо прийняття технологічного рішення по модернізації та проведенні роботи поршневих та газотурбінних двигунів, що встановлені на військовій техніці на замкнений цикл роботи з використанням продуктів згоряння (або відпрацьованих газів) як відновлювального, вторинного палива і окислювача або («Теплоагенти Благути»), що забезпечує автономність або незалежність військової техніки від баз постачання пальним, що дозволяє покращити тактико-технічні характеристики бойових машин та транспортних засобів, а також за допомогою електрогенераторів виробляти електричну, теплову енергію (т.1 а.с.34).

На вищезазначений запит Секретаріатом Кабінету Міністрів України заявнику було надано відповідь № 17-14/599 від 30.05.2014 року про те, що відповідно до ч.3 ст.22 Закону України «Про доступ до публічної інформації» листом від 30.05.2014 року за № 6893/0/2-14 надіслано до Державної служби інтелектуальної власності для розгляду надання відповіді на порушені питання в установленому порядку (т.2 а.с.2).

Головою наглядової ради Дніпропетровського обласного благодійного фонду «Екологія-Геос» направлено запит № 788 від 28.05.2014 року до Прем'єр-Міністра України Яценюка А.П. з питання запровадження у виробництво альтернативних джерел енергії - «Теплоагенти Благути», впровадження яких забезпечить незалежність України від російського газу, виключає викиди шкідливих речовин і парникових газів у довкілля та дає можливість знизити тарифи на комунальні послуги для населення і витрати державних коштів на утримання бюджетної сфери, а також розвиток економіки, створення додаткових робочих місць та збільшення надходжень до бюджету з вимогами про надання інформації щодо цих питань (т.1 а.с.19).

На вищезазначений запит Секретаріатом Кабінету Міністрів України заявнику було надано відповідь № 17-14/616 від 04.06.2014 року про те, що відповідно до ч.3 ст.22 Закону України «Про доступ до публічної інформації» листом від 31.03.2014 року за № 6932/0/2-13 надіслано до Держенергоефективності, Міненерговугілля і Мінекономрозвитку для надання відповіді на порушені питання в установленому порядку (т.2 а.с.3).

Головою наглядової ради Дніпропетровського обласного благодійного фонду «Екологія-Геос» направлено запит № 789 від 30.05.2014 року до Прем'єр-Міністра України Яценюка А.П. з питання запровадження у виробництво альтернативних джерел енергії - «Теплоагенти Благути», впровадження яких забезпечить незалежність України від російського газу, виключає викиди шкідливих речовин і парникових газів у довкілля та дає можливість знизити тарифи на комунальні послуги для населення і витрати державних коштів на утримання бюджетної сфери, а також розвиток економіки, створення додаткових робочих місць та збільшення надходжень до бюджету з вимогами про надання інформації щодо цих питань (т.1 а.с.15).

На вищезазначений запит Секретаріатом Кабінету Міністрів України заявнику було надано відповідь № 17-14/636 від 06.06.2014 року про те, що відповідно до ч.3 ст.22 Закону України «Про доступ до публічної інформації» листом від 06.06.2014 року за № 7190/0/2-13 надіслано до Держенергоефективності, Міненерговугілля і Мінекономрозвитку для надання відповіді на порушені питання в установленому порядку (т.2 а.с.4-5).

Президентом Дніпропетровського обласного благодійного фонду «Екологія-Геос» ОСОБА_4 направлено лист № 1198 від 01.08.2014 року до Прем'єр-Міністра України Яценюка А.П., в якому просив:

- вирішити питання про внесення змін до законів України про альтернативні джерела енергії або вирішити питання щодо розробки законопроектів: 1 .«Про застосування продуктів згоряння або відпрацьованих газів - «Теплоагенти Благути» для безпечного, екологічного та економічного виробництва енергії в енергетичних агрегатах Благути». 2. «Про розробку додаткового обладнання для переведення існуючих енергетичних агрегатів (котли, двигуни внутрішнього згоряння) на замкнений цикл роботи з використанням продуктів згоряння або відпрацьованих газів - «Теплоагенти Благути» для безпечного, екологічного та економічного виробництва енергії»;

- вирішити питання щодо централізованої закупівлі Урядом України у патентовласників ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 невиключної ліцензії на інтелектуальні продукти, які дають можливість запровадити технологію Благути «Екотерм» на існуючих котельних агрегатах до початку опалювального сезону, підвищити їх продуктивність та виключити необхідність придбання російського газу.

Забезпечити державну охорону винахідників ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 які є носіями інформації, котра має загальнодержавне значення та забезпечує енергетичну і екологічну безпеку України, а також підвищення оборонної здатності Збройних сил України (т.1 а.с.25-26).

Вищезазначений лист Секретаріатом Кабінету Міністрів України був надісланий за належністю для розгляду в установленому порядку до Держенергоефективності Мінрегіон (т.2 а.с.11).

Головою наглядової ради Дніпропетровського обласного благодійного фонду «Екологія-Геос» направлено запит № 851 від 22.08.2014 року до Прем'єр-Міністра України Яценюка А.П., Секретаріату Кабінету Міністрів України з питання державної ваги щодо забезпечення енергетичної та екологічної безпеки України з вимогами про надання інформації щодо цих питань (т.1 а.с.15).

На вищезазначений запит Секретаріатом Кабінету Міністрів України заявнику було надано відповідь № 17-14/993 від 27.08.2014 року про те, що документи з питань, вирішення яких не належить до компетенції Кабінету Міністрів, Секретаріат Кабінету Міністрів надсилає протягом п'яти днів у встановленому порядку відповідним державним органам за належністю (т.2 а.с.10).

Головою наглядової ради Дніпропетровського обласного благодійного фонду «Екологія-Геос» направлено запит № 858 від 03.09.2014 року до Прем'єр-Міністра України Яценюка А.П., Секретаріат Кабінету Міністрів України з питання державної ваги щодо забезпечення енергетичної та екологічної безпеки України з вимогами про надання інформації щодо цих питань (т.1 а.с.28-30).

На вищезазначений запит Секретаріатом Кабінету Міністрів України заявнику було надано відповідь № 17-14/1058 від 09.09.2014 року про те, що відповідно до ч.3 ст.22 Закону України «Про доступ до публічної інформації» вищезазначений запит надіслано до Держенергоефективності і Мінрегіону для розгляду та інформування заявника в установленому порядку щодо питань, порушених в запиті (т.2 а.с.12).

Головою наглядової ради Дніпропетровського обласного благодійного фонду «Екологія-Геос» ОСОБА_3 направлено запит № 861 від 15.09.2014 року до Прем'єр-Міністра України Яценюка А.П., Секретаріат Кабінету Міністрів України щодо надання інформації з питань:

1. Документ або копію документу засвідчену словами «з оригіналом згідно» та підписом посадової особи завірену печаткою Секретаріату Кабінету Міністрів України про те, що Прем'єр - міністр України Яценюк А.П. ознайомлений із змістом листа №1198 від 01.08.2014 р. та з запитом №858 від 03.09.2014 р. та додатковими матеріалами до цього запиту.

2. Яким чином, ким та коли вирішено або вирішується питання про внесення змін до Законів України про альтернативні джерела енергії або вирішити питання щодо розробки законопроектів: 1.«Про застосування продуктів згоряння або відпрацьованих газів - «Теплоагенти Благути» для безпечного, екологічного та економічного виробництва енергії в енергетичних агрегатах Благути». 2. «Про розробку додаткового обладнання для переведення існуючих енергетичних агрегатів (котли, двигуни внутрішнього згоряння) на замкнений цикл роботи з використанням продуктів згоряння або відпрацьованих газів - «Теплоагенти Благути» для безпечного, екологічного та економічного виробництва енергії».

3. Яким чином, ким та коли вирішено або вирішується питання щодо централізованої закупівлі Урядом України у патентовласників ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 невиключної ліцензії на інтелектуальні продукти, які дають можливість запровадити технологію Благути «Екотерм» на існуючих котельних агрегатах до початку опалювального сезону, підвищити їх продуктивність та виключити необхідність придбання російського газу.

4. Яким чином, ким та коли вирішено або вирішується питання щодо забезпечення державної охорони винахідників ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 які є носіями інформації, котра має загальнодержавне значення та забезпечує енергетичну і екологічну безпеку України, а також підвищення оборонної здатності Збройних сил України.

5. Документ або копію документу засвідчену словами «з оригіналом згідно» та підписом посадової особи про те, що на сайтах міністерств, які відповідальні за економічне, екологічне та енергетичне становище в Україні розміщена інформація про технологію Благути «Екотерм» та «Теплоагенти Благути» (т.1 а.с.35-36).

На вищезазначений запит Секретаріатом Кабінету Міністрів України заявнику було надано відповідь № 17-14/1122 від 22.09.2014 року (т.2 а.с.16).

Головою наглядової ради Дніпропетровського обласного благодійного фонду «Екологія-Геос» направлено запит № 866 від 17.09.2014 року до Прем'єр-Міністра України Яценюка А.П., Секретаріат Кабінету Міністрів України в якому просив надати інформацію:

1. Документ або копію документу засвідчену словами «з оригіналом згідно» та підписом посадової особи завірену печаткою Секретаріату Кабінету Міністрів України про те, що Прем'єр - міністр України Яценюк А.П. ознайомлений із змістом листа №1198 від 01.08.2014 р. та з запитом №858 від 03.09.2014 р. та додатковими матеріалами до цього запиту.

2. Яким чином, ким та коли вирішено або вирішується питання про внесення змін до Законів України про альтернативні джерела енергії або вирішити питання щодо розробки законопроектів: 1.«Про застосування продуктів згоряння або відпрацьованих газів - «Теплоагенти Благути» для безпечного, екологічного та економічного виробництва енергії в енергетичних агрегатах Благути». 2. «Про розробку додаткового обладнання для переведення існуючих енергетичних агрегатів (котли, двигуни внутрішнього згоряння) на замкнений цикл роботи з використанням продуктів згоряння або відпрацьованих газів - «Теплоагенти Благути» для безпечного, екологічного та економічного виробництва енергії».

3. Яким чином, ким та коли вирішено або вирішується питання щодо централізованої закупівлі Урядом України у патентовласників ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 невиключної ліцензії на інтелектуальні продукти, які дають можливість запровадити технологію Благути «Екотерм» на існуючих котельних агрегатах до початку опалювального сезону, підвищити їх продуктивність та виключити необхідність придбання російського газу.

4. Яким чином, ким та коли вирішено або вирішується питання щодо забезпечення державної охорони винахідників ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 , які є носіями інформації, котра має загальнодержавне значення та забезпечує енергетичну і екологічну безпеку України, а також підвищення оборонної здатності Збройних сил України.

5. Документ або копію документу засвідчену словами «з оригіналом згідно» та підписом посадової особи про те, що на сайтах міністерств, які відповідальні за економічне, екологічне та енергетичне становище в Україні розміщена інформація про технологію «Екотерм» та «Теплоагенти Благути» (т.1 а.с.31-33).

На вищезазначений запит Секретаріатом Кабінету Міністрів України заявнику було надано відповідь № 17-14/1142 від 24.09.2014 року про те, що відповідь на аналогічний за змістом запис було надано раніше (т.2 а.с.24).

Президентом Дніпропетровського обласного благодійного фонду «Екологія-Геос» ОСОБА_4 направлено лист № 1206 від 17.10.2014 року до Прем'єр-Міністра України Яценюка А.П., в якому просив:

- вирішити питання про внесення змін до законів України про альтернативні джерела енергії або вирішити питання щодо розробки законопроектів: 1 .«Про застосування продуктів згоряння або відпрацьованих газів - «Теплоагенти Благути» для безпечного, екологічного та економічного виробництва енергії в енергетичних агрегатах Благути». 2. «Про розробку додаткового обладнання для переведення існуючих енергетичних агрегатів (котли, двигуни внутрішнього згоряння) на замкнений цикл роботи з використанням продуктів згоряння або відпрацьованих газів - «Теплоагенти Благути» для безпечного, екологічного та економічного виробництва енергії»;

- вирішити питання щодо централізованої закупівлі Урядом України у патентовласників ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 невиключної ліцензії на інтелектуальні продукти, які дають можливість запровадити технологію Благути «Екотерм» на існуючих котельних агрегатах до початку опалювального сезону, підвищити їх продуктивність та виключити необхідність придбання російського газу.

- забезпечити державну охорону винахідників ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 які є носіями інформації, котра має загальнодержавне значення та забезпечує енергетичну і екологічну безпеку України, а також підвищення оборонної здатності Збройних сил України (т.1 а.с.38-39).

На вищезазначений лист Секретаріатом Кабінету Міністрів України була надана відповідь (т.2 а.с.34).

У всіх запитах та листах підставою для отримання запитуваної інформації позивачами зазначено Закон України «Про звернення громадян» та Закон України «Про доступ до публічної інформації».

Згідно ст. 1 Закону України «Про звернення громадян» № 393/96-ВР від 02.10.1996 року (далі - Закон № 393/96-ВР) громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування, об'єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, засобів масової інформації, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов'язків із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, що стосуються їх статутної діяльності, заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення.

Відповідно до ст. 15 Закону №393/96-ВР органи державної влади, місцевого самоврядування та їх посадові особи, керівники та посадові особи підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об'єднань громадян, до повноважень яких належить розгляд заяв (клопотань), зобов'язані об'єктивно і вчасно розглядати їх, перевіряти викладені в них факти, приймати рішення відповідно до чинного законодавства і забезпечувати їх виконання, повідомляти громадян про наслідки розгляду заяв (клопотань).

Відповідь за результатами розгляду заяв (клопотань) в обов'язковому порядку дається тим органом, який отримав ці заяви і до компетенції якого входить вирішення порушених у заявах (клопотаннях) питань, за підписом керівника або особи, яка виконує його обов'язки.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про доступ до публічної інформації» № 2939-VI від 13.01.2011 року (далі - Закон № 2939-VI ) - публічна інформація це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом.

Частиною 2 ст. 5 Закону № 2939-VI передбачено, що доступ до інформації забезпечується шляхом надання інформації за запитами на інформацію.

Згідно ст. 13 Закону № 2939-VI розпорядниками інформації визнаються суб'єкти владних повноважень - органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, органи влади Автономної Республіки Крим, інші суб'єкти, що здійснюють владні управлінські функції відповідно до законодавства та рішення яких є обов'язковими для виконання.

Відповідно до ст. 14 Закону № 2939-VI розпорядники інформації зобов'язані, зокрема, надавати достовірну, точну та повну інформацію, а також у разі потреби перевіряти правильність та об'єктивність наданої інформації.

Статтею 19 Закону № 2939-VI передбачено, що запит на інформацію - це прохання особи до розпорядника інформації надати публічну інформацію, що знаходиться у його володінні.

Відповідно до ст. 22 Закону № 2939-VI розпорядник інформації має право відмовити в задоволенні запиту в таких випадках:

1) розпорядник інформації не володіє і не зобов'язаний відповідно до його компетенції, передбаченої законодавством, володіти інформацією, щодо якої зроблено запит;

2) інформація, що запитується, належить до категорії інформації з обмеженим доступом відповідно до частини другої статті 6 цього Закону;

3) особа, яка подала запит на інформацію, не оплатила передбачені статтею 21 цього Закону фактичні витрати, пов'язані з копіюванням або друком;

4) не дотримано вимог до запиту на інформацію, передбачених частиною п'ятою статті 19 цього Закону.

Відповідь розпорядника інформації про те, що інформація може бути одержана запитувачем із загальнодоступних джерел, або відповідь не по суті запиту вважається неправомірною відмовою в наданні інформації.

Розпорядник інформації, який не володіє запитуваною інформацією, але якому за статусом або характером діяльності відомо або має бути відомо, хто нею володіє, зобов'язаний направити цей запит належному розпоряднику з одночасним повідомленням про це запитувача. У такому разі відлік строку розгляду запиту на інформацію починається з дня отримання запиту належним розпорядником.

Діяльність Кабінету Міністрів України забезпечує постійно діючий орган - Секретаріат Кабінету Міністрів України, який відповідно до п.26 Положення про Секретаріат Кабінету Міністрів України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 850 від 12.07.2009 року є юридичною особою.

Згідно абзацу 2 частини 2 статті 47 Закону України «Про Кабінет Міністрів України», Секретаріат Кабінету Міністрів України забезпечує відповідно до Закону України «Про доступ до публічної інформації» розгляд та надання відповідей на запити, що надходять до Кабінету Міністрів України.

Відповідно до п.2 постанови Кабінету Міністрів України від 25.05.2011 року № 583 «Питання виконання Закону України «Про доступ до публічної інформації» в Секретаріаті Кабінету Міністрів України, центральних та місцевих органах виконавчої влади» визначено Управління забезпечення доступу до публічної інформації Департаменту інформації та комунікацій з громадськістю Секретаріату Кабінету Міністрів України спеціальним структурним підрозділом з питань запитів на інформацію, що надходять Кабінетові Міністрів України, Секретаріату Кабінету Міністрів України.

Як вбачається з матеріалів справи, відповідач надав відповіді на всі звернення та листи позивачів.

Частиною 2 ст. 19 Конституції України, передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди відповідно до вимог ч. 3 ст. 2 КАС України перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:

1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;

2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;

3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);

4) безсторонньо (неупереджено);

5) добросовісно;

6) розсудливо;

7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації;

8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);

9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;

10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Колегією суддів встановлено, що відповіді надані позивачам своєчасно, у відповідності до норм діючого законодавства, а тому відповідач, діяв на підставі, в межах повноважень, та у спосіб, передбачений законодавством, та з урахування всіх обставин, які мають значення для прийняття рішень.

За наведених обставин, вимоги позивачів щодо визнання протиправною бездіяльності Кабінету Міністрів України щодо ненадання відповідей на звернення Дніпропетровського обласного благодійного фонду "Екологія-Геос", ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 є безпідставними та такими, що не підлягають задоволенню.

Що стосується вимог позивачів про стягнення з відповідача моральної шкоди, колегія суддів зазначає наступне.

Відповідно до ст. 56 Конституції України кожен має право на відшкодування за рахунок держави чи органів місцевого самоврядування матеріальної та моральної шкоди, завданої незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх посадових і службових осіб при здійсненні ними своїх повноважень.

Колегія суддів зазначає, що засади та сутність інституту моральної шкоди розкриваються в Цивільному кодексі України, у частині 2 статті 23 якого встановлено, що моральна шкода полягає: у фізичному болю та стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв'язку з каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я; у душевних стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв'язку з протиправною поведінкою щодо неї самої, членів її сім'ї чи близьких родичів; у душевних стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв'язку із знищенням чи пошкодженням її майна; у приниженні честі та гідності фізичної особи, а також ділової репутації фізичної або юридичної особи.

Позивачами не підтверджено належними доказами заподіяння їм моральної шкоди у зв'язку з чим суд вважає, що вимоги в цій частині не можуть бути задоволені.

Відповідно до ст.202 КАС України, підставами для скасування постанови суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є невідповідність висновків суду обставинам справи, порушення норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи.

Таким чином, колегія суддів вважає, що постанова суду першої інстанції прийнята з порушенням норма матеріального та процесуального права, підлягає скасуванню, а в позовних вимогах позивачам слід відмовити за необґрунтованістю.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 160, 167, 184, 195, 196, 198, 202, 205, 207, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Кабінету Міністрів України - задовольнити.

Постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 09 грудня 2014 року у справі № 804/18142/14 за позовом Дніпропетровського обласного благодійного фонду "Екологія-Геос" (позивач - 1), ОСОБА_3 (позивач - 2), ОСОБА_4 (позивач - 3), ОСОБА_5 (позивач - 4) до Кабінету Міністрів України про визнання бездіяльності протиправною та стягнення моральної шкоди - скасувати.

В задоволенні позову Дніпропетровського обласного благодійного фонду "Екологія-Геос" (позивач - 1), ОСОБА_3 (позивач - 2), ОСОБА_4 (позивач - 3), ОСОБА_5 (позивач - 4) до Кабінету Міністрів України про визнання бездіяльності протиправною та стягнення моральної шкоди - відмовити.

Вступна та резолютивна частини постанови складені в нарадчій кімнаті та проголошені в судовому засіданні 09 грудня 2015 року, в повному обсязі постанова складена 14 грудня 2015 року.

Постанова набирає законної сили з моменту проголошення.

Постанова суду може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, а в разі складання рішення відповідно до ст.160 КАС України - з дня складання рішення в повному обсязі.

Головуючий суддя С.В. Білак

Судді Н.А. Олефіренко

В.А.Шальєва