ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 грудня 2015 року
м. Полтава
Справа №816/4349/15
Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Петрової Л.М., розглянувши в порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом Головного Управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України у Полтавській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "Компанія Ростислав" про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю),
В С Т А Н О В И В:
05 жовтня 2015 року Головне Управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України у Полтавській області звернулося до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Компанія Ростислав" про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) у вигляді зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки роботи нафтобази ТОВ "Компанія Ростислав", розташованої за адресою Полтавська область, Лохвицький район, с. Піски, вул. Довженка, 1, шляхом відключення від джерел живлення електромережі будівель і споруд, технологічних установок, закриття усіх зовнішніх воріт, які ведуть на територію нафтобази та хвірток у них (окрім однієї хвіртки, необхідної для проведення робіт по усуненню порушень та здійснення охорони майна); покласти на Лохвицький районний сектор Головного управління ДСНС України у Полтавській області обов'язки щодо забезпечення виконання рішення, а саме: накласти печатки на пристрої, за допомогою яких проведено відключення від джерел живлення електромережі будівель і споруд, технологічних установок, на всі зовнішні ворота, які ведуть на територію нафтобази, та хвіртки у них (крім однієї хвіртки, необхідної для проведення робіт по усуненню порушень та здійснення охорони майна), проводити зовнішній огляд території будівель та споруд, технологічних установок нафтобази для здійснення контролю за виконанням відповідачем рішення суду.
В обґрунтування своїх вимог позивач зазначав, що за результатами перевірки додержання вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту Товариства з обмеженою відповідальністю "Компанія Ростислав" зафіксовано низку порушень вимог нормативно-правових актів з питань пожежної та техногенної безпеки, цивільного захисту, виявлених під час перевірки до усунення яких експлуатація об'єкта є неможливою.
Як вбачається з матеріалів справи 16 листопада 2015 року відповідач отримав копію ухвали про відкриття скороченого провадження, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення /а.с. 38/. Правом надати до суду заперечення у десятиденний строк не скористався.
Суд, дослідивши наявні у матеріалах справи документи, дійшов до наступних висновків.
Судом встановлено, що на підставі наказу від 13 серпня 2015 року №8 /а.с. 15-16/ та посвідчення на проведення перевірки від 01 вересня 2015 року №131 /а.с. 18/, у період з 15 по 21 вересня 2015 року позивачем було проведено планову перевірку відповідача на предмет додержання (виконання) вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту, контролю за діяльністю аварійно-рятувальних служб.
За результатами перевірки складено Акт від 21 вересня 2015 року №131 /а.с. 19-24/, яким, крім іншого, зафіксовано порушення вимог нормативно-правових актів з питань пожежної та техногенної безпеки, які мали місце на нафтобазі ТОВ "Компанія Ростислав", яка розташована за адресою: Полтавська область, Лохвицький район, с. Піски, вул. Довженка, 1, а саме:
- територія нафтобази, будівлі, споруди, приміщення, технологічні установки не забезпечено в повній мірі первинними засобами пожежогасіння (розділ V, пункт 3.6 Правил пожежної безпеки в Україні, які затверджені наказом Міністерства внутрішніх справ України від 30 грудня 2014 року № 1417, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 05 березня 2015 року за № 252/26697, далі - НАПБ А.01.001-2014);
- переносні вогнегасники розміщено не шляхом навішування на вертикальні конструкції на висоті не більше 1,5 м від рівня підлоги до нижнього торця вогнегасника і на відстані від дверей, достатній для її повного відчинення (розділ V, пункт 3.10 НАПБ А.01.001-2014);
- не визначено для виробничих та складських приміщень категорію щодо вибухопожежної та пожежної небезпеки, та не позначено на вхідних дверях (розділ ІІІ, пункт 2.9 НАПБ А.01.001-2014);
- не здійснено вогнезахисне обробляння дерев'яних конструкцій адмінбудівлі (розділ ІІІ, пункт 2.5 НАПБ А.01.001-2014);
- не створено добровільну пожежну охорону (ст. 20, 63 Кодексу цивільного захисту України, розділ ІІ, пункт 12 НАПБ А.01.001-2014);
- адмінбудівля не обладнана системою протипожежного захисту відповідно до ДБН В 2. 2.5-56:2010 "Інженерне обладнання будинків і споруд. Системи протипожежного захисту" (розділ V, пункт 1.2 НАПБ А.01.001-2014);
- не відновлено запас води в пожежній водоймі (розділ V, пункт 2.1 підпункт 9 НАПБ А.01.001-2014);
- не проведено навчання за програмою пожежно-технічного мінімуму з відповідними категоріями осіб (керівник (заступник), особи, відповідальні за пожежну безпеку, особи задіяні на роботах з підвищеною небезпекою та інші) (розділ ІІ, пункт 15 НАПБ А.01-001-2014);
- не складено перелік осіб, які повинні проходити навчання з питань цивільного захисту (пункти 11, 17 Постанови Кабінету Міністрів України від 23 жовтня 2013 року № 819 "Про затвердження Порядку проведення навчання керівного складу та фахівців, діяльність яких пов'язана з організацією і здійсненням заходів з питань цивільного захисту");
- не позначено відповідними знаками або написами визначені керівником підприємства спеціальні місця для куріння, а також місця, де встановлені урни або попільниці з негорючих матеріалів (розділ ІІІ, пункт 1, підпункт 1.19 НАПБ А.01.001-2014);
- не розроблено та не затверджено накази, положення, інструкції, розпорядження щодо виконання вимог цивільного захисту та техногенної безпеки, здійснення контролю за їх додержанням (пункт 3.1 Правил техногенної у сфері цивільного захисту на підприємствах, в організаціях, установах та на небезпечних територіях, затверджених наказом Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи від 15 серпня 2007 року № 557, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 03 вересня 2007 року за № 1006/14273 , далі - ПТБ);
- не розроблено спеціальні заходи протиаварійного захисту відповідно до ПЛАС (підпункт 3.1.1 ПТБ);
- не проведено паспортизацію нафтобази як потенційно небезпечного об'єкта (пункт 17 Положення про паспортизацію потенційно небезпечних об'єктів, затвердженого наказом Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи від 18 грудня 2000 року № 338 "Про затвердження Положення про паспортизацію потенційно небезпечних об'єктів", зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 24 січня 2001 року за № 62/5253);
- не забезпечено постійно оновлювального запасу відповідних медичних препаратів, сучасних антидотів та інших фармацевтичних препаратів, у тому числі кисню (підпункт 3.1.1 ПТБ);
- не забезпечено матеріальним резервом для запобігання та ліквідації надзвичайних ситуацій природного та техногенного характеру та їх наслідків (пункт 4.2 ПТБ);
- на об'єкті відсутня система раннього виявлення надзвичайних ситуацій та оповіщення населення у разі їх виникнення відповідно до вимог нормативних документів (підпункт 3.1.1 ПТБ);
- не проведено заміну засобів радіаційного та хімічного захисту, які знаходяться в незадовільному технічному стані (пункт 4.3 ПТБ).
Вважаючи дані порушення такими, що створюють загрозу життю та здоров’ю людей, позивач звернувся до суду з адміністративним позовом про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю).
Суд, вважає позовні вимоги такими що підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Згідно з пунктом 1 Положення про Державну службу України з надзвичайних ситуацій, затвердженого Указом Президента України від 16 січня 2013 року №20/2013, Державна служба України з надзвичайних ситуацій (ДСНС України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра оборони України. ДСНС України входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики у сферах цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, профілактики травматизму невиробничого характеру, а також гідрометеорологічної діяльності.
Відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 14 травня 2015 року №476-р "Про затвердження плану основних заходів цивільного захисту на 2015 рік" Державна служба України з надзвичайних ситуацій та її територіальні органи отримали дозвіл на проведення перевірок стану протипожежного захисту та техногенної безпеки об'єктів, що належать суб'єктам господарювання з високим ступенем ризику від провадження господарської діяльності (за окремим планом); сільськогосподарських підприємств та господарств у місцях збирання, перероблення і зберігання врожаю, заготівлі кормів, хлібоприймальних підприємств та їх готовності до прийняття і зберігання зернових культур урожаю 2015 року (протягом липня - серпня 2015 року).
Кодекс цивільного захисту України регулює відносини, пов'язані із захистом населення, територій, навколишнього природного середовища та майна від надзвичайних ситуацій, реагуванням на них, функціонуванням єдиної державної системи цивільного захисту, та визначає повноваження органів державної влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, права та обов'язки громадян України, іноземців та осіб без громадянства, підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності.
У відповідності до статей 64, 65, 66 Кодексу цивільного захисту України, Управління здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки шляхом проведення планових та позапланових перевірок відповідно до чинного законодавства.
Суд зазначає, що Кодексом цивільного захисту України регулюються відносини, пов'язані із захистом населення, територій, навколишнього природного середовища та майна від надзвичайних ситуацій, реагуванням на них, функціонуванням єдиної державної системи цивільного захисту, та визначає повноваження органів державної влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, права та обов'язки громадян України, іноземців та осіб без громадянства, підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності.
Згідно з частиною третьою статті 55 Кодексу цивільного захисту України забезпечення пожежної безпеки суб'єкта господарювання покладається на власників та керівників таких суб'єктів господарювання.
У пункті 12 частини першої статті 67 Кодексу цивільного захисту України зазначено, до повноважень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, належить: звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей.
Частиною другою статті 68 Кодексу цивільного захисту України передбачено, що у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.
Згідно зі статтею 70 Кодексу цивільного захисту України підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зокрема, є:
- недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами;
- порушення вимог пожежної безпеки, передбачених стандартами, нормами і правилами, під час будівництва приміщень, будівель та споруд виробничого призначення.
Таким чином, перевіркою встановлено, що на нафтобазі ТОВ "Компанія Ростислав", яка розташована за адресою: Полтавська область, Лохвицький район, с. Піски, вул. Довженка, 1, серед порушень вимог законодавства у сфері пожежної безпеки, мають місце такі, що створюють загрозу життю та здоров'ю людей, та у подальшому можуть призвести до тяжких наслідків у сфері цивільного захисту та пожежної безпеки, що, у свою чергу, є підставою для застосування санкцій за порушення вимог законодавства з питань пожежної безпеки.
Відповідно до частини сьомої статті 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.
Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно частини першої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Відповідачем не надано заперечень проти позову та доказів у їх підтвердження, у той час як позивачем доведено обґрунтованість позовних вимог, отже, вони підлягають задоволенню.
Відповідно до статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України, негайно виконуються постанови суду про повне або часткове зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо це загрожує життю та/або здоров'ю людей.
Крім того, відповідно до частини першої статті 257 Кодексу адміністративного судочинства України у разі необхідності спосіб, строки і порядок виконання можуть бути визначені у самому судовому рішенні. Так само на відповідних суб'єктів владних повноважень можуть бути покладені обов'язки щодо забезпечення виконання рішення.
Відповідно до частини четвертої статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
На підставі викладеного, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-162, 94, 183-2, 256 Кодексу адміністративного судочинства України,
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Головного Управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України у Полтавській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "Компанія Ростислав" про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) задовольнити.
Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) до Товариства з обмеженою відповідальністю "Компанія Ростислав" шляхом зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки роботи нафтобази ТОВ "Компанія Ростислав", розташованої за адресою: Полтавська область, Лохвицький район, с. Піски, вул. Довженка, 1.
Встановити для Товариства з обмеженою відповідальністю "Компанія Ростислав" наступний порядок і спосіб виконання рішення:
зобов'язати Товариство з обмеженою відповідальністю "Компанія Ростислав" зупинити роботу нафтобази, розташованої за адресою: Полтавська область, Лохвицький район с. Піски, вул. Довженка, 1, шляхом відключення від джерела живлення електромережі будівель і споруд, технологічних установок, закриття усіх зовнішніх воріт, які ведуть на територію нафтобази, та хвірток у них (крім однієї хвіртки необхідної для проведення робіт по усуненню порушень та здійснення охорони майна);
покласти на Лохвицький районний сектор Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України у Полтавській області обов'язки щодо виконання рішення, а саме:
накласти печатки на пристрої, за допомогою яких проведено відключення від джерел живлення електромережі будівель і споруд, технологічних установок, на всі зовнішні ворота, які ведуть на територію нафтобази, та хвіртки у них (крім однієї хвіртки необхідної для проведення робіт по усуненню порушень та здійснення охорони майна).
проводити зовнішній огляд території, будівель та споруд, технологічних установок нафтобази для здійснення контролю за виконанням відповідачем рішення суду.
Постанова підлягає негайному виконанню.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови з одночасним надісланням її копії до суду апеляційної інстанції.
Суддя Л.М. Петрова