Постанова № 54355619, 01.12.2015, Житомирський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.12.2015
Номер справи
874/12/15
Номер документу
54355619
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

__________

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

ПОСТАНОВА

іменем України

"01" грудня 2015 р. Справа № 874/12/15

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Моніча Б.С.

суддів: Жизневської А.В.

Котік Т.С.,

при секретарі Єрикаловій О.О. ,

за участю представника позивача, 3-ї особи,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Черняхівської районної державної адміністрації Житомирської області до ОСОБА_2 третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача, Державне підприємство "Національна енергетична компанія "Укренерго" про примусове відчуження частини земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності ,-

ВСТАНОВИВ:

У вересні 2015 року Черняхівська районна державна адміністрація Житомирської області звернулась до суду з адміністративним позовом про примусове відчуження частини земельної ділянки у державну власність з мотивів суспільної необхідності загальною площею 0,0260 га, що належить на праві власності ОСОБА_2, яке посвідчено державним актом на право власності на земельну ділянку від 01.10.2010 року серії НОМЕР_2 та знаходиться на території Сліпчицької сільської ради Черняхівського району ( загальна площа вказаної земельної ділянки становить 2,8262 га, кадастровий номер НОМЕР_1; категорія земель:землі сільськогосподарського призначення, цільове призначення земельної ділянки: для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, угіддя: рілля) із повним попереднім відшкодуванням вартості зазначеної частини земельної ділянки за рахунок коштів спеціального фонду державного бюджету, до якого зараховуються кошти від державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" в установленому законодавством порядку, у розмірі 2278,00 грн. (дві тисячі двісті сімдесят вісім грн. 00 коп.) шляхом перерахування Черняхівською районною державною адміністрацією Житомирської області коштів на зазначений ОСОБА_2 банківський рахунок або внесенням цих коштів на депозит нотаріальної контори в порядку, встановленому законом, після набрання постановою суду законної сили; виділення із земельної ділянки, загальною площею 2,8262 га, що перебуває у власності ОСОБА_2, технічною документацією із землеустрою про поділ земельної ділянки, в окремі земельні ділянки, із яких: земельна ділянка загальною площею 2,8132 га - залишається у власності ОСОБА_2; земельна ділянка площею 0,0260 га - відчужується у державну власність з мотивів суспільної необхідності, із забезпеченням державної реєстрації зазначених земельних ділянок та прав на них у визначеному законодавством порядку; зобов'язання ОСОБА_2 звільнити частину земельної ділянки 0,0260 га, що примусово відчужується з мотивів суспільної необхідності у державну власність, протягом 15 днів з дня набрання постановою суду законної сили.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначав, що вилучення земельних ділянок потрібно для розміщення, будівництва, експлуатації та обслуговування повітряної лінії електропередач 750 кВ Хмельницька АЕС - Чорнобильська АЕС, оскільки виконання робіт по будівництву вказаної повітряної лінії електропередачі без припинення права власності відповідача на вказану частину земельної ділянки є неможливим.

В судовому засіданні позивач та представник 3-ї особи позов підтримали в повному обсязі, відповідачка подала до суду заяву про визнання позову.

Заслухавши пояснення осіб, які прибули до суду, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовна заява підлягає до задоволення, виходячи з наступного.

Відповідно до ст.41 Конституції України примусове відчуження об'єктів права приватної власності може бути застосоване лише як виняток з мотивів суспільної необхідності, на підставі і в порядку, встановлених законом, та за умови попереднього і повного відшкодування їх вартості.

Порядок відчуження земельних ділянок, інших об'єктів нерухомого майна, що на них розміщені, для суспільних потреб або з мотивів суспільної необхідності врегульований Законом України "Про відчуження земельних ділянок, інших об'єктів нерухомого майна, що на них розміщені, які перебувають у приватній власності, для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності" (далі Закону).

Положеннями ст.7 Закону визначено перелік суспільних потреб, коли органи місцевого самоврядування відповідно до своїх повноважень та в порядку, визначених цим Законом, мають право викупу земельних ділянок, інших об'єктів нерухомого майна, що на них розміщені, які перебувають у власності фізичних або юридичних осіб. До вказаного переліку входить створення міських парків, будівництво дошкільних навчальних закладів, майданчиків відпочинку, стадіонів та кладовищ.

Відповідно до приписів ст.9 Закону, міські ради в межах території здійснення їх повноважень приймають рішення про викуп земельних ділянок, інших об'єктів нерухомого майна, що на них розміщені, у порядку, визначеному цим Законом, для таких суспільних потреб, як будівництво, капітальний ремонт, реконструкція та обслуговування лінійних об'єктів та об'єктів транспортної і енергетичної інфраструктури, пов'язаних з обслуговуванням відповідно територіальної громади міста (доріг, мостів, естакад, газо - та водопроводів, ліній електропередачі, зв'язку, аеропортів, нафтових та газових терміналів, електростанцій), та об'єктів, необхідних для їх експлуатації, розташування об'єктів природно-заповідного фонду місцевого значення; створення міських парків, будівництво дошкільних навчальних закладів, майданчиків відпочинку, стадіонів та кладовищ.

Статтею 10 Закону встановлено порядок та умови прийняття рішення про викуп земельної ділянки, інших об'єктів нерухомого майна, що на ній розміщені, для суспільних потреб. Зокрема, передбачено, що ініціатива щодо викупу земельної ділянки, інших об'єктів нерухомого майна, що на ній розміщені, для суспільних потреб може належати лише органам виконавчої влади чи органам місцевого самоврядування, спеціальним адміністраціям щодо управління територіями та об'єктами природно-заповідного фонду, особам, які отримали спеціальний дозвіл (ліцензію) на користування надрами, і підприємствам, які здійснюють будівництво, капітальний ремонт, реконструкцію, експлуатацію об'єктів транспортної та енергетичної інфраструктури, захисних гідротехнічних споруд і які погодили місце розташування таких об'єктів у випадках та в порядку, визначених статтею 151 Земельного кодексу України.

Відповідно до приписів ч.2 ст.10 Закону, орган місцевого самоврядування, який прийняв рішення про викуп земельної ділянки, інших об'єктів нерухомого майна, що на ній розміщені, зобов'язаний письмово повідомити про це їх власника (власників) протягом п'яти днів з дня прийняття такого рішення, але не пізніше як за три місяці до їх викупу. Цей строк поширюється також на тих осіб, які стануть власниками таких об'єктів протягом трьох місяців з дня надходження зазначеного повідомлення.

Приписами ч.1 ст.11 Закону визначено, що власник (власники) земельної ділянки, інших об'єктів нерухомого майна, що на ній розміщені, протягом одного місяця з дня отримання інформації (письмового повідомлення) згідно із статтею 10 цього Закону письмово повідомляє відповідний орган місцевого самоврядування про надання згоди на проведення переговорів щодо умов викупу або відмову від такого викупу.

В силу приписів ч.1 ст.15 Закону, в разі неотримання згоди власника земельної ділянки, інших об'єктів нерухомого майна, що на ній розміщені, з викупом цих об'єктів для суспільних потреб, зазначені об'єкти можуть бути примусово відчужені у державну чи комунальну власність лише як виняток з мотивів суспільної необхідності і виключно під розміщення об'єктів, визначених у цій статті, в тому числі - кладовищ.

Порядок примусового відчуження земельних ділянок, інших об'єктів нерухомого майна, що на них розміщені, з мотивів суспільної необхідності встановлений ст.16 Закону. Так, орган місцевого самоврядування, що прийняв рішення про відчуження земельної ділянки, у разі недосягнення згоди з власником земельної ділянки, інших об'єктів нерухомого майна, що на ній розміщені, щодо їх викупу для суспільних потреб відповідно до розділу II цього Закону звертається до адміністративного суду із позовом про примусове відчуження зазначених об'єктів. Вимога про примусове відчуження земельної ділянки, інших об'єктів нерухомого майна, що на ній розміщені, підлягає задоволенню, у разі якщо позивач доведе, що будівництво, капітальний ремонт, реконструкція об'єктів, під розміщення яких відчужується відповідне майно, є неможливим без припинення права власності на таке майно попереднього власника.

Згідно із ч.3 ст.16 Закону, у разі задоволення позовних вимог рішенням суду визначається викупна ціна та порядок її виплати, а також перелік та порядок надання майна замість відчуженого.

Згідно ч.2 ст.16 Закону вимога про примусове відчуження земельної ділянки, інших об'єктів нерухомого майна, що на ній розміщені, підлягає задоволенню, якщо позивач доведе, що облаштування ЛЕП, є неможливим без припинення права власності на земельну ділянку попереднього власника.

Судом встановлено, що Указом Президента України від 27.12.2005 року № 1863/2005 «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 09.12.2005 року «Про стан енергетичної безпеки України та основні засади державної політики у сфері її забезпечення», розпорядженням Кабінету Міністрів України від 27.07.2006 року № 436-р «Про затвердження плану заходів на 2006-2010 роки щодо реалізації Енергетичної стратегії України на період до 2030 року» та «Схемою розвитку ОЕС України на 2010 рік з перспективою до 2015 року» передбачено будівництво об'єкта «Лінії електропередачі 750 кВ для видачі потужностей Рівненської та Хмельницької атомних електростанцій: ПЛ 750 кВ Рівненська АЕС - Київська з розширенням ПС 750 кВ «Київська» та заходами ПЛ 750 кВ», до складу якого входить будівництво повітряної лінії електропередачі напругою 750 кВ Рівненська АЕС - Київська {далі - ПЛ 750 кВ Рівненська АЕС - Київська).

Згідно з п.11 розділу 2 Плану заходів на 2006 - 2010 роки щодо реалізації Енергетичної стратегії України на період до 2030 року, затвердженого розпорядженням Уряду від 27.07.2006 року № 436-р, відповідальними з будівництва вказаного об'єкта є Міненерговугілля України, Мінпромполітики, НКРЕ, державне підприємство «Національна акціонерна компанія «Укренерго» (далі -ДП «НЕК «Укренерго»).

ДП «НЕК «Укренерго» визначено замовником проектування та будівництва вказаного стратегічного системоутворюючого магістрального лінійного енергооб'єкта, будівництво якого обумовлено загальнодержавними інтересами, є суспільно необхідним та спрямоване на економічний і соціальний розвиток держави та на забезпечення енергетичної і національної безпеки України в цілому.

В установленому законодавством порядку ДП «НЕК «Укренерго» були оформлені матеріали вибору місця розташування земельних ділянок для розміщення ПЛ 750 кВ Хмельницька АЕС - Чорнобильська АЕС (у т.ч. оформлено матеріали погодження місця розташування енергооб'єкта на земельних ділянках, які перебувають у приватній власності, згідно з вимогами статті 151 Земельного кодексу України), погоджено місце розташування лінійного енергооб'єкта, розроблено проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок у постійне користування ДП «НЕК «Укренерго» для розміщення, будівництва, експлуатації та обслуговування ПЛ 750 кВ Хмельницька АЕС - Чорнобильська АЕС на території Житомирської та Київської областей (далі - проект землеустрою).

Проект землеустрою у визначеному законодавством порядку було погоджено відповідними районними Комісіями з розгляду питань, пов'язаних з погодженням документації із землеустрою, а також пройшов обов'язкову державну експертизу Держземагентством України (позитивний висновок державної експертизи землевпорядної документації від 26.07.2012 року № 458-12, арк.спр.19).

Відповідно до статей 122, 123, 146, 147, 149 Земельного кодексу України та Закону України «Про відчуження земельних ділянок, інших об'єктів нерухомого майна, що на них розміщені, які перебувають у приватній власності, для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності» (далі - Закон) Кабінет Міністрів України прийняв рішення у формі розпорядження від 20.08.2012 року № 624-р «Про вилучення та/або надання земельних ділянок у постійне користування із зміною їх цільового призначення та викуп або примусове відчуження земельних ділянок, які перебувають у власності фізичних або юридичних осіб, для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності» (далі - розпорядження КМУ).

Пунктом 4 зазначеного розпорядження КМУ доручено Житомирській та Київській облдержадміністраціям у визначеному законодавством порядку вжити заходів щодо викупу або примусового відчуження земельних ділянок, які перебувають у власності фізичних або юридичних осіб, для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності згідно з додатком 2 до розпорядження КМУ та видачі ДП «НЕК «Укренерго» державних актів на право постійного користування земельними ділянками для розміщення, будівництва, експлуатації та обслуговування повітряної лінії електропередачі напругою 750 кВ Хмельницька АЕС - Чорнобильська АЕС.

На виконання вказаного пункту 4 розпорядження КМУ Житомирська обласна державна адміністрація (далі - Житомирська ОДА) прийняла розпорядження від 28.03.2013 року №86 «Про заходи щодо викупу або примусового відчуження земельних ділянок», пунктом 1 якого доручила вжити відповідних заходів районним державним адміністраціям {копія розпорядження додається).

На виконання цього розпорядження Черняхівська районна державна адміністрація (далі - Черняхівська РДА) прийняла розпорядження від 09.12.2013 року №332 «Про викуп або примусове відчуження земельних ділянок(їх частин), які перебувають у власності фізичних або юридичних осіб, для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності для розміщення, будівництва, експлуатації та обслуговування повітряної лінії електропередачі напругою 750 кВ Хмельницька АЕС - Чорнобильська АЕС, (копія розпорядження додається).

До складу земельних ділянок, які підлягають викупу або примусовому відчуженню для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності відповідно до вищевказаних розпоряджень відповідних органів виконавчої влади відноситься частина земельної ділянки площею 0,0260 га (далі - частина земельної ділянки), що належить громадянці ОСОБА_2 на праві власності, яке посвідчено державним актом на право власності на земельну ділянку від 01.10.2010 року серії НОМЕР_2, та знаходиться на території Сліпчицької сільської ради Черняхівського району Житомирської області .

Згідно з державним актом на право власності на земельну ділянку загальна площа вказаної земельної ділянки становить 2,8262 га, кадастровий номер НОМЕР_1; категорія земель: землі сільськогосподарського призначення, цільове призначення земельної ділянки: для ведення особистого селянського господарства, угіддя: рілля.

Частина земельної ділянки, що підлягає викупу для суспільних потреб або примусовому відчуженню з мотивів суспільної необхідності з подальшим наданням (передачею) цієї земельної ділянки у постійне користування ДП «НЕК «Укренерго» для розміщення ПЛ 750 кВ Хмельницька АЕС - Чорнобильська АЕС підтверджується проектом землеустрою та кадастровим планом земельної ділянки.

Відповідно до статті 5 Закону вартість 2-х частин земельних ділянок, які підлягають викупу для суспільних потреб (примусовому відчуженню з мотивів суспільної необхідності) визначена на підставі експертної грошової оцінки та складає загальну суму 2278грн. 00 коп., що підтверджується копією висновку про експертну грошову оцінку 2-х частин земельних ділянок.

Суд погоджується із доводами позивача щодо відповідності вартості земельної ділянки у розмірі 2278 грн. її реальній ринковій вартості.

Відповідно до вимог статті 22 Закону України «Про оцінку земель» проведено рецензію звіту про експертну грошову оцінку (арк.спр.21-26).

Судом встановлено, що Черняхівська РДА здійснює викуп або примусове відчуження земельної ділянки (її частини) для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності за рахунок коштів спеціального фонду державного бюджету, до якого зараховуються кошти від замовника будівництва повітряної лінії електропередачі - ДП «НЕК «Укренерго» на виконання цільових заходів відповідно до вимог статті 6 Закону та частини 4 статті 13 Бюджетного кодексу України.

Відповідно до ч. З статті 10 Закону орган виконавчої влади чи орган місцевого самоврядування, у разі якщо місце проживання (перебування чи роботи) або місцезнаходження осіб, залишається невідомим, навіть після звернення до адресного бюро та органів внутрішніх справ, про прийняте рішення щодо викупу земельної ділянки, інших об'єктів нерухомого майна, що на ній розміщені, ці особи повідомляються шляхом розміщення відповідного оголошення у друкованих засобах масової інформації на території здійснення повноважень яких знаходиться земельна ділянка, що викуповується органом місцевого самоврядування чи відповідним органом місцевого самоврядування.

На виконання цієї норми Закону, позивачем 26.11.2014 року було направлено ОСОБА_2 повідомлення про прийняття рішення щодо викупу або примусового відчуження земельної ділянки (її частин), яка перебуває у приватній власності для суспільних потреб чи мотивів суспільної необхідності, яке отримане 03.12.2014 року (а.с.32).

Відповідно до статті 11 вищезазначеного Закону власник земельної ділянки протягом одного місяця з дня отримання інформації (з дня опублікування об'яви у друкованому виданні) згідно із статтею 10 цього Закону письмово повідомляє відповідний орган виконавчої влади чи орган місцевого самоврядування про надання згоди на проведення переговорів щодо умов викупу або відмову від такого викупу.

Згідно з частиною 5 статті 5 Закону у разі якщо власник виступає проти відчуження свого нерухомого майна за оцінкою, проведеною суб'єктом оціночної діяльності, визначеним органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування, він може залучити іншого суб'єкта оціночної діяльності для визначення вартості нерухомого майна чи проведення рецензування звіту з оцінки такого майна. У цьому разі витрати на виконання таких послуг несе власник майна.

На час розгляду справи між Черняхівською РДА та ОСОБА_2 не досягнуто згоди щодо викупу для суспільних потреб 2-х частин земельних ділянок, однак відповідачка визнала позов, про що подала заяву.

На даний час Указ Президента України від 27.12.2005 року № 1863/2005, розпорядження Кабінету Міністрів України від 27.07.2006 року № 436-р, від 20.08.2012 року № 625-р, розпорядження Рівненської обласної державної адміністрації від 09.04.2013 року №183 (із змінами від 13.01.2014 року №3) та розпорядження Володимирецької районної державної адміністрації від 20.06.2014 року №115 є чинними та підлягають виконанню.

З огляду на викладене, частина земельної ділянки площею 0,0260 га, яка належить на праві власності ОСОБА_2, підлягає примусовому відчуженню у державну власність з мотивів суспільної необхідності для розміщення, будівництва, експлуатації та обслуговування повітряної лінії електропередач 750 кВ Хмельницька АЕС - Чорнобильська АЕС, оскільки виконання робіт по будівництву вказаної повітряної лінії електропередачі без припинення права власності відповідача на вказану частину земельної ділянки є неможливим.

Згідно з абзацом 3 частини 2 статті 7 Закону у разі прийняття рішення про викуп чи примусове відчуження частини земельної ділянки для суспільних потреб виділення такої частини в окрему земельну ділянку здійснюється за відповідною технічною документацією із землеустрою, підставою для розроблення якої є нотаріально посвідчена згода власника земельної ділянки на поділ земельної ділянки чи рішення суду.

З огляду на вищенаведене, позивачем дотримано встановлену законом процедуру вирішення спору в досудовому порядку, а тому спірна земельна ділянка, яка належить відповідачу, підлягає примусовому відчуженню у комунальну власність з мотивів суспільної необхідності - для розміщення ПЛ 750 кВ Хмельницька АЕС - Чорнобильська АЕС, оскільки закінчення вказаних робіт без припинення права власності відповідача на цю земельну ділянку не можливо.

Зважаючи на встановлені у справі обставини, а також враховуючи приписи чинного законодавства, яке регулює спірні правовідносини, суд вважає, що позовні вимоги підлягають до задоволення.

Керуючись ст.ст. 128, 160, 161-163, 183-1, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Позов Черняхівської районної державної адміністрації Житомирської області до ОСОБА_2 про примусове відчуження частини земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності задовольнити.

Примусово відчужити у державну власність з мотивів суспільної необхідності частину земельної ділянки загальною площею 0,0260 га, що належить на праві власності ОСОБА_2, яке посвідчено державним актом на право власності на земельну ділянку від 01.10.2010 року серії НОМЕР_2 та знаходиться на території Сліпчицької сільської ради Черняхівського району ( загальна площа вказаної земельної ділянки становить 2,8262 га, кадастровий номер НОМЕР_1; категорія земель:землі сільськогосподарського призначення, цільове призначення земельної ділянки: для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, угіддя: рілля) із повним попереднім відшкодуванням вартості зазначеної частини земельної ділянки за рахунок коштів спеціального фонду державного бюджету, до якого зараховуються кошти від державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" в установленому законодавством порядку, у розмірі 2278,00 грн. (дві тисячі двісті сімдесят вісім грн. 00 коп.) шляхом перерахування Черняхівською районною державною адміністрацією Житомирської області коштів на зазначений ОСОБА_2 банківський рахунок або внесенням цих коштів на депозит нотаріальної контори в порядку, встановленому законом, після набрання постановою суду законної сили.

Виділити із земельної ділянки, загальною площею 2,8262 га, що перебуває у власності ОСОБА_2 за технічною документацією із землеустрою про поділ земельної ділянки, в окремі земельні ділянки, із яких:

земельна ділянка загальною площею 2,8132 га - залишається у власності ОСОБА_2;

земельна ділянка площею 0,0260 га - відчужується у державну власність з мотивів суспільної необхідності, із забезпеченням державної реєстрації зазначених земельних ділянок та прав на них у визначеному законодавством порядку.

Зобов'язати ОСОБА_2 звільнити частину земельної ділянки 0,0260 га, що примусово відчужується з мотивів суспільної необхідності у державну власність, протягом 15 днів з дня набрання постановою суду законної сили.

Зобов'язати Черняхівську районну державну адміністрацію Житомирської області здійснити виплату належних ОСОБА_2 коштів в сумі 2278,00,00 грн., за рахунок коштів перерахованих на рахунок за банківськими реквізитами вказаними ОСОБА_2 або на депозитний рахунок нотаріальної контори після вступу постанови суду в законну силу.

Зобов'язати Черняхівську районну державну адміністрацію Житомирської області забезпечити виготовлення правовстановлюючих документів на частину земельної ділянки, яка залишилась у власності ОСОБА_2 після проведення процедури викупу земельної ділянки.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження постанови суду.

Апеляційна скарга подається до Вищого адміністративного суду України через Житомирський апеляційний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Вищого адміністративного суду України.

Апеляційна скарга на постанову подається протягом десяти днів з дня її проголошення.

Головуючий суддя Б.С. Моніч

судді: А.В. Жизневська

Т.С. Котік

Повний текст cудового рішення виготовлено "03" грудня 2015 р.

Роздруковано та надіслано:р.л.п.

1- в справу:

2 - позивачу/позивачам: Черняхівська районна державна адміністрація Житомирської області майдан Рад, 1,смт.Черняхів,Житомирська область,12300

3- відповідачу/відповідачам: ОСОБА_2 АДРЕСА_2

Державне підприємство "Національна енергетична компанія "Укренерго" - вул.С.Петлюри,25,м.Київ,01032

ОСОБА_3 АДРЕСА_1,