Справа № 2- а-10\09
ПОСТАНОВА
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
02 лютого 2009 року м. Олевськ
Олевський районний суд Житомирської області
в складі : головуючого – судді Стратович О.В.
секретар Дворак Г.П.
представника відповідача
УПСЗН Олевської
райдержадміністрації ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Олевську справу за адміністративним позовом ОСОБА_2, ОСОБА_3 до Управління праці та соціального захисту населення (УПСЗН) Богунської районної ради м. Житомира та Управління праці та соціального захисту населення (УПСЗН) Олевської районної державної адміністрації (РДА) Житомирської області про визнання дій протиправними та стягнення допомоги громадянам, які проживають на території радіоактивного забруднення, доплати громадянам, які працюють на території радіоактивного забруднення,
В С Т А Н О В И В :
Позивачі звернулися до суду з позовом в якому просять суд визнати дії відповідачів неправомірними та стягнути на їх користь з УПСЗН Богунської районної ради м. Житомира 14845,80 грн. доплати, як особі, яка працює на території радіоактивного забруднення та з УПСЗН Олевської РДА 1980,30 грн. недоплаченої допомоги, як особі, яка проживає на території радіоактивного забруднення, у зв’язку з тим, що вони є потерпілими внаслідок Чорнобильської катастрофи 4-ої категорії, проживають та працюють на радіоактивно забрудненій території і мають право на зазначені пільги.
Позивачі в судове засідання не з’явились, але від них надійшла письмова заява з проханням розглядати справу без їх участі, позовні вимоги підтримують повністю.
Представник УПСЗН Богунської районної ради м. Житомира в судове засідання не з’явився , але від нього надійшло заперечення згідно якого він просить розглянути справу без участі представника, заперечує стосовно задоволення позову.
Представник УПСЗН Олевської РДА в судовому засіданні позов не визнав і заперечує про його задоволення, виходячи з того, що у відповідача відсутні кошти на виплату в повному обсязі недоплачених сум і протиправних дій відносно виплат позивачам зазначених сум, які здійснювались в порядку та розмірах , визначених Кабінетом Міністрів України, не вчиняв.
В судовому засіданні встановлено, що позивачі є потерпілими 4-ої категорії внаслідок Чорнобильської катастрофи. Територія, на якій проживають позивачі, а саме м. Олевськ Житомирської області відповідно до “Переліку населених пунктів, віднесених до зон радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи ” затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 106 від 23 липня 1991 року – відноситься до зони посиленого радіоекологічного контролю, що стверджується відомостями зазначеними в паспортах громадян України, які належать позивачам та посвідченнями потерпілих внаслідок аварії на ЧАЕС і відповідні виплати повинні сплачуватись УПСЗН Олевської РДА.
Позивачі працюють і отримують щомісячно виплати згідно Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи “ по місцю роботи, тобто від відповідача УПСЗН Богунської райради м. Житомира, що стверджується обставинами зазначеними у запереченні відповідача, довідками про місце роботи позивачів та відповідні виплати повинні сплачуватись УПСЗН Богунської райради м. Житомира .
Відповідно до ст. 37, 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи “ слідує, що громадянам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, виплачується щомісячна грошова допомога у зоні посиленого радіоекологічного контролю - 30 % від мінімальної заробітної плати, а також виплачується щомісячна грошова доплата до заробітної плати в розмірі однієї мінімальної заробітної плати, яка встановлена на час виплати. Допомога та доплата нараховуються та виплачуються за місцем роботи та за місцем проживання.
Допомога та доплата до заробітної плати в розмірі передбаченому законом позивачам виплачується не в повному розмірі. Виплачується щомісячно допомога в розміри 1.60 грн., доплата в розмірі 5.20 грн. відповідно до постанови КМ України від 26.07.1996 року № 836, що є неправильним та суперечить закону.
Як слідує з матеріалів справи з 01.11.2007 року по 01.11.2008 року позивачам на протязі зазначеного періоду не доплачена допомога, як особам, які проживають на території радіоактивного забруднення в сумі 1980,30 грн. кожному позивачу , що стверджується розрахунком заборгованості наданому позивачами, який судом перевірено і встановлено, що розрахунок зроблено з урахуванням розміру мінімальної заробітної плати в Україні, яка була на протязі останніх 3-х років та відповідно до розміру допомоги встановленої законом.
Крім того, з 01.09.2005 року по 01.10.2008 року, за останні 3 роки позивачам не доплачена допомога, як особам, які працюють на території радіоактивного забруднення в сумі 14845,80 грн. кожному позивачу , що стверджується розрахунком заборгованості наданому позивачами, який судом перевірено і встановлено, що розрахунок зроблено з урахуванням розміру мінімальної заробітної плати в Україні, яка була на протязі останніх 3-х років та відповідно до розміру доплати встановленої законом.
Дослідивши та оцінивши докази по справі суд прийшов до висновку, що між сторонами виникли правовідносини, які регулюються ст. ст. 37, 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян , які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи “ з яких слідує, що громадянам які проживають на територіях радіоактивного забруднення, виплачується щомісячна грошова допомога на придбання чистих продуктів харчування, у зоні посиленого радіоекологічного контролю – 30 % від мінімальної заробітної плати, а також виплачується щомісячна грошова доплата до заробітної плати в розмірі однієї мінімальної заробітної плати, яка встановлена на час виплати. Допомога та доплата нараховуються та виплачуються за місцем проживання та місцем роботи.
Відповідно до п. 2 «Порядку використання коштів державного бюджету для виконання програм, пов’язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», затвердженого Постановою КМУ від 20.09.2005 року № 936 слідує , що розпорядниками бюджетних коштів нижчого рівня за програмами визначаються управління праці та соціального захисту населення районних (міських) держадміністрацій.
Рішенням Конституційного суду України № 6рп/2007 від 09.07.2007 року у справі за конституційним поданням 46 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України положень ст.ст. 29, 36, ч. 2 ст. 56, ч. 2 ст. 62, ч. 1 ст. 66, п. 7, 9, 12, 13, 14, 23, 29, 30, 39, 41, 43, , 44, 45, 46 , ст. 71 , ст.ст. 98, , 101, 103, 111 ЗУ « Про державний бюджет України на 2007 рік», в тому числі п. 30 ст. 71, якими зупинено на 2007 рік дію ст.ст. 37, 39 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян , які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Суд вирішив , що норми ЗУ « Про державний бюджет України на 2007 рік»,, які обмежують соціальні права громадян є неконституційні. Рішення Конституційного суду України є остаточним, не може бути оскаржене та є обов’язковим для всіх на території України.
В даному випадку Закон України “Про статус і соціальний захист громадян , які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи “ визначає порядок і розміри допомоги та доплати. Виплата допомоги та доплати по Постанові КМУ від 26.07.1996 року № 836 є неправомірним, оскільки постанова суперечить базовим положенням Конституції України про статус закону України, як акта вищої юридичної сили в системі нормативно-правових актів держави та самому Закону, який регулює зазначені відносини. Також в ст.22 Конституції України зазначено, що прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів не допускають звуженню змісту та обсягу існуючих прав і свобод громадян.
Таким чином відповідачі неправомірно обмежували позивачів у їхніх правах на отримання допомоги та доплати в розмірі зазначеному в ст. 37, 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи “, чим порушили їхнє право на соціальний захист від наслідків Чорнобильської катастрофи.
Керуючись ст.ст. 8, 21, 22, 130 Конституції України, ст. ст. 37,39 Закону України “ Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи “ від 28.02.1991 року ( з змінами і доповненнями) , Рішенням Конституційного суду України № 6рп/2007 від 09.07.2007 року, ст.ст. 10, 11, 71, 86, 159, 162, 163, 167, 186 КАС України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Позов ОСОБА_2, ОСОБА_3 до Управління праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м. Житомира та Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області про визнання дій протиправними та стягнення допомоги громадянам, які проживають на території радіоактивного забруднення, доплати громадянам, які працюють на території радіоактивного забруднення - задовольнити.
Визнати дії Управління праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м. Житомира та Управління праці та соціального захисту населення Олевської РДА Житомирської області відносно позивачів ОСОБА_2, ОСОБА_3 - протиправними.
Стягнути з відповідачів: Управління праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м. Житомира на користь ОСОБА_2 14845,80 гривень доплати, як особі, яка працює на території радіоактивного забруднення, шляхом списання коштів з відповідного рахунку, відкритому в УДК Житомирської області, передбаченого для здійснення доплат до заробітної плати особам, які працюють на території радіоактивного забруднення та з Управління праці та соціального захисту населення Олевської РДА Житомирської області з рахунку № 35213006000584, код 03192610, МФО 811039 УДК в Житомирській області на користь ОСОБА_2 1980,30 грн. допомоги, як особі, яка проживає на території радіоактивного забруднення.
Стягнути з відповідачів: Управління праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м. Житомира на користь ОСОБА_3 14845,80 гривень доплати, як особі, яка працює на території радіоактивного забруднення, шляхом списання коштів з відповідного рахунку, відкритому в УДК Житомирської області, передбаченого для здійснення доплат до заробітної плати особам, які працюють на території радіоактивного забруднення та з Управління праці та соціального захисту населення Олевської РДА Житомирської області з рахунку № 35213006000584, код 03192610, МФО 811039 УДК в Житомирській області на користь ОСОБА_3 1980,30 грн. допомоги, як особі, яка проживає на території радіоактивного забруднення.
Звільнити ОСОБА_2 та ОСОБА_3 від сплати державного мита відповідно до п. 18 ч. 1 ст. 4 Декрету КМУ «Про державне мито».
Стягнути Управління праці та соціального захисту населення Олевської РДА Житомирської області 102 грн. державного мита.
Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м. Житомира 296,92 грн. державного мита.
Постанова може бути оскаржена в Київський апеляційний адміністративний суд, через Олевський районний суд Житомирської області, протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження постанови суду, яка може бути подана протягом десяти днів з дня проголошення постанови суду.
Суддя :