Справа № 572/310/15-а
ПОСТАНОВА
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
19 жовтня 2015 року
Сарненський районний суд Рівненської області
одноособово суддя Власик Н.М.,
при секретарі Мороз Ю.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Сарненському районі про визнання протиправною відмову включити у розрахунок пенсійних виплат індексацію заробітної плати і матеріальну допомогу та зобовязання здійснити розрахунок пенсії з урахуванням усіх доходів , на які нараховувались та утримувались страхові внески , -
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з позовом до відповідача про визнання неправомірними дій та зобовязання проведення нарахування пенсії , виходячи з усіх виплат , з яких утримано страхові внески. Вказує, що 08 грудня 2014 року вона звернулась до УПФУ з проханням врахувати індексацію заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань до отримуваної нею пенсії , як державному службовцю, який отримує пенсію по віку. Проте відповідач відмовив у перерахунку пенсії, що послужило приводом звернення до суду.
Позивач у судовому засіданні підтримала позовні вимоги і дала пояснення згідно позову. Просить визнати бездіяльність відповідача протиправною та зобовязати включити при розрахунку пенсії отримувані нею під час роботи нарахування , а саме :
індексацію заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань . Також просить здійснити розрахунок пенсії у розмірі 80 % від отримуваної заробітної плати. Вказує , що при зверненні з заявою про призначенні їй пенсії як державнеому службовцю , нею були надані довідки про складові заробітної плати в яких зазначено , що на всі виплати , включені в довідки , нараховані страхові внески на загальнообов"язкове державне пенсійне страхування, а з 01. 01. 2011 року єдини внесок на загальнообов"язкове соціальне страхування .
Представник відповідача позовні вимоги заперечив, про що надав письмові заперечення в якому свою позицію мотивує наступним. Відповідно до ст.. 37 Закону України «Про державну службу» пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 % від заробітної плати , на які нараховуються страхові внески. ОСОБА_1 пенсія призначалась у розмірі 90 % від суми заробітної плати, на яку нараховано страхові внески. При розрахунку пенсії не включено доплати у вигляді індексації заробітної плати і матеріальні допомоги на вирішення соціальних питань та оздоровлення у звязку з тим, що ч. 2 ст. 33 Закону України "Про державну службу" не передбачені вказані виплати як складові заробітної плати державного службовця. Вважає, що ці виплати є одноразовими, а тому не входять у структуру заробітної плати як її складові частини . Просить відмовити позивачу на підставі наведених положень законодавства про державну службу. Крім того, вважає, що позивач пропустив встановлений процесуальним законом строк для звернення до суду.
Оцінивши повідомлені сторонами обставини,дослідивши письмові докази у справі , за наявності достатніх підстав суд дійшов висновку, що позов підлягає до часткового задоволення з наступних підстав.
Законом України «Про оплату праці» передбачено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконувану ним роботу( ст.. 1 вказаного Закону) . Заробітна плата структурується на основну та додаткову. Основна заробітна плата встановлюється у вигляді тарифних ставок (окладів) і відрядних розцінок для робітників та посадових окладів для службовців. Додаткова заробітна плата є винагородою за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій. До інших заохочувальних та компенсаційних виплат належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми ( ст.. 2 ЗУ "Про оплату праці").
Особливості оплати праці працівників, які обіймають посади державних службовців, її структура регулюються ст.. 33 Закону України «Про державну службу», відповідно до якої заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. В той же час частиною шостою цієї ж статті закріплено, що державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.
Таким чином, аналізуючи вище наведені положення чинного законодавства , суд прийшов до висновку , що оспорювані суми можуть відноситись до структури заробітної плати, оскільки цей перелік складових доходу державного службовця не є вичерпним і крім того, ці виплати чітко передбачені ст.2 Закону України «Про оплату праці» і ст.. 33 Закону України «Про державну службу» . Положення законів не суперечать один одному .
Сторонами не заперечувались обставини перебування позивача ОСОБА_1 на обліку у відповідача та отримання нею пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону України "Про державну службу" . Не заперечується відповідачем і факт не включення до розрахунку пенсії позивача сум індексації заробітної плати та матеріальних допомог, передбачених чинним законодавством про оплату праці держслужбовців . Спір виник в частині не включення при обчисленні розміру пенсії ОСОБА_1 сум індексації заробітної плати та матеріальних допомог. Також відповідачем не заперечується факт утримання з цих виплат сум збору на обов»язкове державне пенсійне страхування, що дійсно мало місце.
Законом України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсії. Відповідно до ч. 1 ст. 66 цього ж Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці ( виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обовязкове державне пенсійне страхування» нараховується відповідний збір .
Статтею 41 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» передбачені види виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії .Так, до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються: 1) суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, а після набрання чинності Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" - максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначеної відповідно до закону;
2) суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, а за періоди до запровадження обмеження максимального розміру заробітної плати (доходу), з якої сплачувалися зазначені внески (збір), - у межах сум, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, включалися до заробітної плати, з якої обчислювалася пенсія відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення", і не перевищують 5,6 розміру середньої заробітної плати в Україні на день отримання зазначених сум.
Для осіб, які у період до запровадження обмеження максимального розміру заробітної плати (доходу), з якої сплачувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, отримували заробітну плату (дохід) за результатами роботи, термін виконання якої перевищував календарний місяць, до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються суми виплат (доходу), які відповідно до законодавства, що діяло раніше, включалися і до заробітної плати, з якої обчислювалася пенсія відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення", і не перевищують 5,6 розміру середньої заробітної плати в Україні, у розрахунку на кожний місяць виконання роботи.
3) суми заробітної плати (доходу), визначені виходячи із здійсненої застрахованою особою доплати, передбаченої частиною третьою статті 24 цього Закону.
З аналізу положень чинного законодавства про пенсійне забезпечення та страхування дає підстави вважати, що отримувані позивачем суми виплат, з яких фактично були нараховані та сплачені страхові внески або збір на обовязкове пенсійне страхування, враховується в заробіток (дохід) для обчислення пенсії.
З огляду на це пояснення представника відповідача та його посилання на приписи закону, зокрема ч. 2 ст.33 Закону України «Про державну службу» в тій частині , що заробітна плата складається з посадових окладів, премій, доплат за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі і інших надбавок, є необґрунтованими та безпідставними.
Суд , дослідивши матеріали справи , знаходить , що позивачкою не було пропущено визначений ст.99 КАС України шестимісячний строк звернення до суду , оскільки як вбачається з листа № 4019/07 від 15.12.2014 року за підписом начальника управління , ОСОБА_1 було відмовлено у перерахунку пенсії відповідно до її звернення від 08.12.2014 року. З позовом до суду ОСОБА_1 звернулась 29. 01. 2015 року , тобто у межах строку , визначеного Законом для звернення до адміністративного суду за захистом своїх прав.
Керуючись ст.ст. 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, ст..1, 2 Закону України «Про оплату праці», ч. 2 ст.33 Закону України «Про державну службу» , ст.. 41 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» ст.. 66 ч. 1 Законом України «Про пенсійне забезпечення» суд, -
П О С Т А Н О В И В :
Позовні вимоги ОСОБА_2 задовольнити частково .
Визнати протиправною відмову управління пенсійного фонду України в Сарненському районі Рівненської області у перерахунку пенсії ОСОБА_1 з врахуванням матеріальної допомоги .
Зобов"язати управілння пенсійного фонду України в Сарненському районі Рівненської області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01. 08. 2013 року з врахуванням складових її заробітної плати відповідно до довідки № 115 від 18. 07. 2013 року , виданої Рівненським обласним військовим комісаріатом , а саме з врахуванням премій та надбавок за високі досягнення у праці та виплатити недораховану суму пенсії .
В решті позовних вимог відмовити .
Управління пенсійного фонду України в Сарненському районі звільнити від сплати судового збору .
Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду серез Сарненський районний суд протягом 10 днів з дня її проголошення .
Суддя підпис копія вірна
Суддя Сарненського
районного суду ОСОБА_3