Постанова № 54349714, 30.11.2015, Рівненський міський суд Рівненської області

Дата ухвалення
30.11.2015
Номер справи
569/15912/15-а
Номер документу
54349714
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 569/15912/15-а

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30.11.2015 року м. Рівне

Рівненський міський суд Рівненської області в особісуддi ОСОБА_1, pозглянувши в порядку скороченогопровадження спpаву за адміністративним позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_3 Пенсійного фонду України в місті Рівне про визнання незаконними дій відповідача та зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

20 листопада 2015 року ОСОБА_2 звернувся із позовом до ОСОБА_3 Пенсійного фонду України в м. Рівне про визнання протиправними дій управління Пенсійного фонду України у місті Рівне щодовідмови у проведенні перерахунку та виплати пенсії в розмірі 90 відсотків від заробітної плати, без обмеження максимального розміру пенсії та зобовязання перерахувати пенсію з 01.07.2012 року в розмірі 90 відсотків від заробітної плати, згідно довідки про заробіток для обчислення пенсії прокуратури Рівненської області від 27.10.2015 року №18-373-вих-15, відповідно до ст. 50-1 ЗУ «Про прокуратуру» (в редакції чинній на момент її призначення), без обмеження максимального розміру пенсії та провести відповідні виплати не отриманої пенсії, внаслідок грубого порушення ОСОБА_3 Пенсійного фонду України у м. Рівне соціальних прав і гарантій, передбачених Конституцією України, Законом України «Про прокуратуру».

30 листопада 2015 року до суду надійшло письмове заперечення представника відповідача ОСОБА_3 Пенсійного Фонду України в м.Рівне, в якому він просить в задоволенні позову відмовити у повному обсязі.

Суд, визнав наявні матеріали достатніми для прийняття судового рішення в порядку скороченого провадження згідно абзацу 2 ч.1 ст. 183- КАС України. Дослідивши всі обставини справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Частиною 2 ст. 19 конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі та в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України.

Відповідно до ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди, зокрема, перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, з використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дій).

Пенсійний фонд України діє у відповідності до Положення «Про пенсійний фонд України» і здійснює свої повноваження на підставі п. 15 зазначеного положення через створені в установленому порядку його територіальні управління. Відповідно до Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» рішення про призначення та перерахунок пенсій приймаються районними управліннями Пенсійного фонду України за місцем проживання пенсіонерів.

Судом встановлено, що позивач купчик В.С. перебуває на пенсійному обліку відповідача із 16 жовтня 2009 року та отримуєпенсію, що була обчислена у відповідності доЗакону України«Про прокуратуру».Страховий стаж роботипозивача становить 21 рік, в тому числі 13 років - роботи на прокурорсько-слідчих посадах. З часу призначення пенсії і до 27.10.2015 року ОСОБА_2 продовжував працювати в органах прокуратури. З урахуванням наявного стажу та положеньст. 50-1ЗУ«Про прокуратуру» №1789-ХІІ від 5 листопада 1991 року (у редакції, чинній на час призначення пенсії), позивач отримував пенсію із розрахунку 86 відсотків заробітку. 31 травня 2012 року КМ України прийнято постанову № 505 «Про упорядкування структури та умов оплатипраці працівників органів прокуратури», яка набрала чинності 14 червня 2012 року та не передбачала жодних обмежень у максимальному розмірі пенсійної виплати та її відсоткового обчислення, у зв'язку з чим з 01 липня 2012 року у позивачавиникло право на перерахунок призначеної пенсії.

Встановлено, що 02 листопада 2015 року позивач звертався із письмовоюзаявою про перерахунок пенсії у відповідності до діючої на час призначення пенсії ст. 50-1 Закону України №1789-ХІІ від 5 листопада 1991 року «Про прокуратуру», з розрахунку 90 відсотків від суми щомісячного заробітку, до яких додавалася довідка прокуратури Рівненської області від 27.10.2015 року №18-373-вих-15 щодо розміру заробітної плати.

ОСОБА_2отримав листа № 392/10 від 19 листопада 2015 року про те, що перерахунок пенсії із 01.07.2012 року проведений правильно, відповідно Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», яким внесено зміни до ст. 50-1 Закону України«Про прокуратуру», які є чинними від 01.10.2011 року. При цьому розмір пенсії обчислений за нормами Закону в редакції чинній на час набрання чинності зазначеною вище постановою КМ України.

Відповідно до ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" (у редакції, чинній із 01.10.2011 року), пенсію працівникам прокуратури обчислюють у розмірі 80% від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, у яку включено всі види оплати праці та з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Вважаючи, що відповідачздійснив йому перерахунок пенсіїу розмірах 80% від сумимісячної заробітної плати, тобто у нижчих відсотках від призначеної йому пенсіївстановленої Законом України на час її призначення, протиправно, позивач ОСОБА_2 звернувся до суду.

Відповідно до ч. 1 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-ХІІ в редакції, що діяла на час призначення пенсії, прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчиз прокуратури не менше 10 років, мають право напенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається врозмірі 80 % від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котроївключаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески одержані передмісяцем звернення за призначеннямпенсії. Закожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на2 %, але не більше 90 %від суми місячного (чинного) заробітку.

Відповідно до ч. 13 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» обчислення (перерахунок) пенсій проводиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Відповідно до ч. 18 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більше як за 12 місяців. Перерахунок пенсії провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

Відповіднодо розділу 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08 липня 2011 року, що набрав чинності 01 жовтня 2011 року, було внесено зміни до Закону України «Про прокуратуру», обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом. Якщо внаслідок прийняття цього Закону розмір пенсії зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Таким чином, перерахунок пенсії проводиться на підставі документів пенсійної справи та документів, додатково поданих пенсіонерами, в даному випадку наданої позивачем довідки прокуратуриРівненської області № 18-373-вих-15 від 27 жовтня 2015 року.

Зі змісту вказаної статті, в редакціїчиннійна час призначення пенсії за вислугою років позивача, вбачається, що перерахунок мав бутипроведеним з розміру ранішепризначеноївже пенсії, тобто 90 % відсотків від суми місячного чинногозаробітку і при перерахункумають бути взяті до уваги збільшені показники, підвищення заробітної плати, які надані відповідною довідкою.Всупереч наведеним нормам відповідачем не в повному обсязі виплачується позивачупенсія, а листом ОСОБА_3 Пенсійного Фонду України у м. Рівне № 392/10 від 19 листопада 2015 року повідомлено, що підстав для перерахунку пенсії позивачу немає.

Згідно ст. 22 Конституції України передбачено, що при прийнятті нових законів, або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. Тому звуження змісту та обсягу права позивача на отримання пенсії в розмірі 90 % з раніше призначеної пенсіїшляхом прийняттянових законів, або внесення змін до чинних законів за ст. 22 Конституції Українине допускається.

Крім того, відповідно до ст.ст. 22, 64 Конституції України право на пенсійне забезпечення відповідних категорій громадян встановлено законами України (в тому числі і Законом України «Про прокуратуру») є таким, що не підлягає звуженню та обмеженню.

Виходячи із загальних засад пріоритету законів над підзаконнимиактами при розрахунку пенсії позивачу підлягає застосуванню розмір, встановлений згідно ч.1 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», 1789-ХІІ в редакції, що діяла на час призначення пенсії, відповідно до якого розмір пенсії має становити 90 % від сумимісячногочинного заробітку.

Позивач звернувся до суду з пропуском шестимісячного строку звернення до суду за захистом прав, свобод, встановленого ст. 99 КАС України, у зв'язку з чим суд прийшов до висновку про зобов'язання відповідача 20 травня 2015 року здійснити перерахунок пенсії за вислугу років, тобто в межах строку звернення до суду.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку що позов ОСОБА_4 до ОСОБА_3 Пенсійного Фонду України про визнання незаконними дій відповідача та зобов'язання вчинити дії - підлягає задоволенню частково.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 11, 17, 18, 71, 94, 128, 160, 161, 162, 163, 186 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправними дій управління Пенсійного фонду України у місті Рівне щодовідмови ОСОБА_2, у проведенні перерахунку та виплати пенсії в розмірі 90 відсотків від заробітної плати, без обмеження максимального розміру пенсії.

Зобовязати ОСОБА_3 Пенсійного фонду України у м. Рівне провести ОСОБА_2 перерахунок пенсії з 20.05.2015 року в розмірі 90 відсотків від заробітної плати, без обмеження максимального розміру пенсії, згідно довідки про заробіток для обчислення пенсії прокуратури Рівненської області від 27.10.2015 року №18-373-вих-15, відповідно до ст. 50-1 ЗУ «Про прокуратуру» (в редакції чинній на момент її призначення).

Постанова набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку сторонами, а також іншими особами у зв'язку з тим, що суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси чи обов'язки.

Апеляційна скарга на постанову подається протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови до Житомирського апеляцiйного адміністративного суду через Рiвненський мiський суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя Рівненського

міського суду ОСОБА_1