Овруцький районний суд Житомирської області
Справа № 286/4004/15-а
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 грудня 2015 року
Овруцький районний суд Житомирської області в складі:
головуючого судді Вачко В. І.
розглянувши у письмовому провадженні в місті Овручі справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Овруцькому району Житомирської області про зобовязання призначити пенсію із зниженням пенсійного віку , -
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся в суд з адміністративним позовом до відповідача, в якому просить визнати дії останнього щодо відмови у призначенні позивачу пенсії відповідно до п.1 ч.1 ст.55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» протиправними, зобов'язати відповідача призначити йому пенсію, як учаснику ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, категорії 2, із зниженням пенсійного віку на 10 років у відповідності із Законом України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 03.09.2015 року, мотивуючи тим, що він є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1986 році 2-ї категорії, що підтверджується посвідченням, так як ніс військову службу в складі військової частини 43187 (Димарка) в зоні відчуження у період з 15.07.1986 року по 24.12.1986 року, в тому числі безпосередньо в Чорнобилі у період з 06.11.1986 року по 30.11.1986 року (всього 25 днів), ліквідовуючи наслідки Чорнобильської катастрофи; відтак, відповідно до ст.55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» має право на призначення пенсії із зниженням пенсійного віку на 10 років незалежно від кількості робочих днів; однак, відповідач відмовив йому у призначенні пенсії, посилаючись на відсутність належних первинних документів, які підтверджують факт безпосереднього виконання робіт по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Позивач подав заяву про розгляд справи у письмовому провадженні.
Відповідач подав заперечення на позов, у якому просив у задоволенні позову відмовити, справу розглянути за відсутності представника відповідача.
Відтак, відповідно до ст.128 КАС України суд розглядає справу у письмовому провадженні на підставі наявних у ній доказів.
Таким чином, дослідивши докази у справі, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Позивач при досягненні 50річного віку, що підтверджується копією паспорта серії ВН № 128709, згідно з ст.55 Закону України «Про соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи» 16.10.2015 року звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії.
З листа Управління Пенсійного фонду України в Житомирській області листом № 1233/Л-7 від 04.11.2015 року вбачається, що відповідачем позивачу було відмовлено в призначенні пенсії із зниженням пенсійного віку з посиланням на відсутність необхідних первинних документів, які б підтверджували період роботи, населений пункт чи обєкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Стаття 46 Конституції України закріпила, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
У абзаці 1 статті 55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачено, що особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій. Зокрема учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали в зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менш, ніж 5 календарних днів, - передбачено зменшення віку на 10 років.
Зазначеній категорії осіб згідно із ст.65 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за поданням районних державних адміністрацій Міністерством у справах захисту населення від наслідків аварії на ЧАЕС України, Радою Міністрів АРК, державними адміністраціями областей, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями видаються посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» або «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи».
Позивач 11.08.2015 року отримав дублікат посвідчення № 320659 учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986р., категоря 2, серії А № 508514.
Вказане посвідчення відповідає вимогам абз.3 п.5 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.01.1997 року № 51 (далі Порядок).
У відповідності до п.2 Порядку, посвідчення є документом, що підтверджує статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користуватися пільгами й компенсаціями, встановленими Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», іншими актами законодавства.
Згідно з п.10 Порядку, видача посвідчень провадиться зокрема іншим потерпілим обласними державними адміністраціями за поданням місцевих органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування за місцем проживання. Рішення про видачу або відмову у видачі посвідчення приймається у місячний термін з дня надходження необхідних документів до органу, що видає посвідчення. У разі встановлення цими комісіями факту необгрунтованої видачі посвідчення відповідної категорії посвідчення на підставі рішення комісії підлягає вилученню.
Належність позивача до учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії ніким не оспорювалась, а тому посвідчення є чиним.
Аналізуючи наведені норми права, суд дійшов висновку, що єдиним документом, що підтверджує статус громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користування пільгами, встановленими вищезазначеним Законом, зокрема, призначення пенсії із зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, є Посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС або Посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи.
Будь-які документи про період роботи (служби) у зоні відчуження є лише підставами для визначення в установленому порядку статусу учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС або потерпілих від Чорнобильської катастрофи.
Крім того, 11.07.1997 року позивачу була проведена перереєстрація посвідчення, яке відповідає всім вимогам, встановленим п.5 Порядку видачі посвідчень особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 51 від 20.01.1997 року. Тобто, при проставленні відповідного штампу «Перереєстровано» на зазначеному посвідченні Житомирською обласною державною адміністрацією була здійснена перевірка всіх необхідних для цього документів.
З листа Управління Пенсійного фонду України в Житомирській області листом № 1233/Л-7 від 04.11.2015 року вбачається, що позивачем при зверненні за призначенням пенсії було подано органу пенсійного фонду копії первинних документів, що підтверджують обставини перебування позивача в зоні відчуження у звязку із несенням військової служби складі військової частини 43187 (Димарка) у період з 15.07.1986 року по 24.12.1986 року та виконанням завдань по ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, в тому числі безпосередньо в населеному пункті Чорнобиль у період з 06.11.1986 року по 30.11.1986 року, зокрема копії: архівної довідки № 10601 від 31.03.1993 року № 24/601 Управління хімічних військ Прикарпатського військового округу в/ч 43187 «Димарка», архівної довідки Галузевого державного архіву Міністерства оборони України № 084860.
Подані позивачем відповідачу документи у засвідчення свого особливого статусу, як учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, відповідають переліку, наведеному в п.7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загально обовязкове пенсійне страхування», оскільки у них зокрема містяться відомості про період роботи, населений пункт, де проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. Ці документи не викликають сумнівів у перебуванні позивача в зоні відчуження, а тому суд доходить висновку, що відповідач безпідставно відмовив йому у призначенні пенсії як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АСС у 1986 році, категорія 2, із зниженням пенсійного віку на 10 років у відповідності із Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», та висновку про обгрунтованість позовних вимог.
Відповідно до правових норм, які закріплені в ст.83 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», пенсії призначаються з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсії призначаються з більш раннього строку. Для пенсій за віком вказаними нормами передбачено більш ранній строк, а саме: пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
Позивач звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії 16.10.2015 року, тобто до спливу трьох місяців з дня досягнення ним 50-річного віку 03.09.2015 року, що дає підстави суду дійти висновку про правомірність призначення позивачу пенсії за віком з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку. Відтак, викладені в адміністративному позові вимоги позивача про визнання дій відповідача щодо відмови у призначенні пенсії протиправними та зобовязання відповідача призначити позивачу пенсію із зниженням пенсійного віку на 10 років з 03.09.2015 року, є правомірними.
Позивач звільнений від сплати судового збору на підставі п.10 ст.5 Закону України «Про судовий збір».
Тому керуючись ст.ст.8-11, 18, 71, 86, 99, 122, 128 ч.6, 160-163, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
П О С Т А Н О В И В:
Позовні вимоги задоволити.
Визнати дії Управління Пенсійного фонду України в Овруцькому району Житомирської області щодо відмови у призначенні ОСОБА_1 пенсії відповідно до п.1 ч.1 ст.55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» протиправними.
Зобовязати Управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі Житомирської області призначити ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, пенсію, як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році, категорія 2, із зниженням пенсійного віку на 10 років у відповідності із Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 03.09.2015 року.
Апеляційна скарга на постанову може бути подана через Овруцький районний суд в Житомирський апеляційний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії цієї постанови.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя: ОСОБА_2