Справа № 344/15562/15-а
Провадження № 2-а/344/548/15
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 грудня 2015 року м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області в складі:
головуючої судді Пастернак І.А.
секретаря Кріцак Г.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м.Івано-Франківську про визнання дій протиправними, зобовязання провести перерахунок розміру призначеної пенсії з врахуванням грошової компенсації за невикористані щорічні відпустки із застосуванням при цьому встановленого на момент призначення пенсії відсоткового відношення - 86% від суми заробітної плати, нарахувати та виплатити суму заборгованості, стягнення судових витрат,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернулася до Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в м.Івано-Франківську про визнання дій протиправними, зобовязання провести перерахунок розміру призначеної пенсії з врахуванням грошової компенсації за невикористані щорічні відпустки із застосуванням при цьому встановленого на момент призначення пенсії відсоткового відношення - 86% від суми заробітної плати, нарахувати та виплатити суму заборгованості, стягнення судових витрат. Позовні вимоги мотивувала тим, що їй з 19.01.2010 року призначена пенсія державного службовця. До 30.06.2011 року включно їй було продовжено термін перебування на державній службі. 01.07.2011 року у звязку із звільненням з роботи вона звернулась до відповідача із заявою про перерахунок пенсії із наданням всіх необхідних документів, в тому числі і довідок про складові заробітної плати із зазначенням в цих довідках, зокрема і суми виплаченої грошової компенсації за невикористані щорічні відпустки у розмірі 7 745,60 грн. Однак, відповідачем при перерахунку пенсії не було включено в суму заробітної плати для обчислення пенсії грошової компенсації за невикористані щорічні відпустки у розмірі 7 745,60 грн., внаслідок чого пенсія виплачується в меншому розмірі, ніж повинна бути. 21.09.2015 року позивачка звернулася до управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську із заявою про перерахунок пенсії з врахуванням суми компенсації за невикористані щорічні відпустки у розмірі 7 745,60 грн. та з врахуванням визначеного відсоткового відношення 86% від суми заробітної плати. Проте, в перерахунку позивачці було відмовлено.
В судовому засіданні позивачка позовні вимоги уточнила, зокрема просила задоволити позовні вимоги та зобов`язати відповідача здійснити перерахунок пенсії державного службовця з 16.04.2015 року.
Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення позову заперечила з підстав викладених у письмовому запереченні на позовну заяву (а.с.19, 20).
Беручи до уваги пояснення учасників процесу, дослідивши письмові докази у справі, судом встановлено, що публічно-правовий спір між сторонами виник з приводу того, що відповідач при розрахунку пенсії до складу заробітної плати позивача не включив компенсацію за невикористані відпустки.
Судом встановлено, що позивачка є пенсіонером. По виходу на пенсію їй було призначено пенсію як державному службовцю, ця обставина сторонами не оспорюється, тому наведена обставина з урахуванням положення ч. 3 ст. 72 КАС України не потребує доказування в судовому засіданні.
Згідно з ст. 33 Закону України «Про державну службу» оплата праці державних службовців повинна забезпечувати достатні матеріальні умови для незалежного виконання службових обовязків, сприяти укомплектуванню апарату державних органів компетентними і досвідченими кадрами, стимулювати їх сумлінну та ініціативну працю. Заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
За змістом статті 37 Закону України «Про державну службу» пенсія державним службовцям призначається від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обовязкове державне пенсійне страхування.
У ч.1 ст. 1 Закону України «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу. Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Крім того, статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій. Відповідно до ч.1 ст. 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обовязкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обовязкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обовязкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обовязкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
У той же час перевагу мають спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, за наведених обставин стаття 41 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» та стаття 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
21.09.2015 року позивачка звернулася до управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську із заявою про перерахунок пенсії з врахуванням суми компенсації за невикористані щорічні відпустки у розмірі 7 745,60 грн. та з врахуванням визначеноговідсоткового відношення 86% від суми заробітної плати(а.с.6). Проте листом від 05.10.2015 року їй було відмовлено у такому перерахунку (а.с.7).
Однак, відповідачем при розрахунку пенсії не включено до складу заробітної плати позивачки компенсації за невикористані відпустки, на які нараховувався збір на обовязкове державне пенсійне страхування, внаслідок чого пенсія виплачується в меншому розмірі, ніж повинна бути.
Відповідно до ст. 21 Закону України «Про відпустки» заробітна плата працівникам за час відпустки виплачується не пізніше ніж за три дні до її початку. Порядок обчислення заробітної плати працівникам за час щорічної відпустки, додаткових відпусток у зв'язку з навчанням, творчої відпустки, відпустки у зв'язку з усиновленням дитини, відпустки для підготовки та участі в змаганнях, додаткової відпустки працівникам, які мають дітей або повнолітню дитину - інваліда з дитинства підгрупи А І групи, та грошової компенсації за невикористані відпустки, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ст. 24 Закону України «Про відпустки» у разі звільнення працівника йому виплачується грошова компенсація за всі невикористані ним дні щорічних відпусток. Крім того, за бажанням працівника, частина щорічної відпустки замінюється грошовою компенсацією.
Відповідно до ст. 23 Закону України «Про відпустки» витрати, пов'язані оплатою відпусток (у т.ч. компенсації за невикористані відпустки) передбачених статтями 6, 7, 8, 13, 14, 15, 15-1, 16, 18-1 і 19 цього Закону, здійснюються за рахунок коштів підприємств, призначених на оплату праці. В установах та організаціях, що утримуються за рахунок бюджетних коштів, оплата відпусток провадиться із бюджетних асигнувань на їх утримання.
Відповідно до п.п. 2.3.3. Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Держкомстату України 13.01.2004 N 5 (у відповідностідо Закону України №108/95) фонд додаткової заробітної плати включає доплати, надбавки, гарантії і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством, премії повязані з виконанням виробничих завдань і функцій.
До складу фонду додаткової заробітної плати відповідно до п.2.2.12 зазначеної інструкції входить оплата за невідпрацьований час, зокрема оплата, а також суми грошових компенсацій у разі невикористання щорічних (основної та додаткових) відпусток та додаткових відпусток працівникам, які мають дітей, у розмірах, передбачених законодавством.
Отже, оплата за час відпустки, а також компенсації за невикористані відпустки відносяться до заробітної плати.
З довідки про складові заробітної плати від 30.06.2011 року, виданої Фондом комунальної власності територіальної громади міста Івано-Франківська вбачається, що позивачці в період з 01.01.2011 року по 30.06.2011 року, нараховано компенсацію за невикористані відпустки в розмірі 7 745,60 грн., та на всі виплати, включені у довідку, нараховувались страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування (а.с.10).
В своїй постанові від 20 лютого 2012 року Верховний Суд України усуваючи неоднакове застосування норм матеріального права, вважає неправильними висновки суду про те, що оскільки матеріальна допомога, на яку нараховувався збір на обовязкове державне пенсійне страхування, не включається до складу заробітної плати державного службовця, то вона не враховується при обчисленні розміру його пенсії.
Частиною 1 статті 244-2 КАС України визначено, що рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних відносинах, є обов`язковими для всіх судів України.
Відповідно до ст. 37 Закону України Про державну службу" пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, без обмеження граничного розміру пенсії, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі". За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків посадового (чинного) окладу з урахуванням надбавок, передбачених цим законом, без обмеження граничного розміру пенсії.
Стаж державної служби позивачки становить 16 років, а тому, їй у відповідності до вимог ст. 37 Закону України Про державну службу, що діяла на момент призначення пенсії у 2010 році, призначено пенсію у розмірі 86 відсотків від суми заробітної плати, що підтверджується копіями розпоряджень №804277 від 27.07.2011 року, №804277 від 02.12.2015 року, №804277 від 02.12.2015 року (а.с.25-27).
На підставі вищенаведеного, суд приходить до висновку, що позивачка має право на призначення пенсії державного службовця із застосуванням 86 відсотків від суми заробітної плати на які нараховуються страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування.
Частиною 1 статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, а частиною 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України зазначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м.Івано-Франківську про визнання дій протиправними, зобовязання провести перерахунок розміру призначеної пенсії з врахуванням грошової компенсації за невикористані щорічні відпустки із застосуванням при цьому встановленого на момент призначення пенсії відсоткового відношення - 86% від суми заробітної плати, нарахувати та виплатити суму заборгованості, слід задоволити.
Відповідно до ч.1 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань субєкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
А тому з відповідача слід стягнути на користь позивачки понесені нею судові витрати в розмірі 487,20 грн. по оплаті судового збору.
На підставі викладеного, відповідно до, ст. ст.33, 37 Закону України «Про державну службу», ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст.ст. 1, 2 ЗУ «Про оплату праці», ст. 41 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», ст.ст. 21, 23, 24 Закону України «Про відпустки» Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Держкомстату України 13.01.2004 N 5, ст. 6-11, 71, 72, 94, 158-163, 244-2 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В :
Позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м.Івано-Франківську про визнання дій протиправними, зобовязання провести перерахунок розміру призначеної пенсії з врахуванням грошової компенсації за невикористані щорічні відпустки із застосуванням при цьому встановленого на момент призначення пенсії відсоткового відношення - 86% від суми заробітної плати, нарахувати та виплатити суму заборгованості, стягнення судових витрат - задоволити.
Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в м.Івано-Франківську щодо відмови у перерахунку призначеної пенсії ОСОБА_1 з врахуванням у суму заробітної плати для обчислення пенсії виплачену грошову компенсацію за невикористані щорічні відпустки.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м.Івано-Франківську (м.Івано-Франківськ, вул. Незалежності, 44, ідентифікаційний код 20550895) з 16.04.2015 року провести ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, жительці АДРЕСА_1 перерахунок розміру пенсії і визначену пенсію державного службовця нараховувати та виплачувати, включивши в суму заробітної плати для обчислення пенсії компенсацію за невикористані щорічні відпустки, на яку нараховувались та сплачувались страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, із застосуванням при цьому встановленого на момент призначення пенсії відсоткового відношення 86% від суми заробітної плати.
Допустити до негайного виконання постанову в межах суми стягнення за один місяць відповідно до п.1 ч.1 ст.256 КАС України.
Стягнути з Управління Пенсійного фонду України в м.Івано-Франківську (м.Івано-Франківськ, вул. Незалежності, 44, ідентифікаційний код 20550895) на користь ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, жительки АДРЕСА_1 487,20 грн. витрат по оплаті судового збору.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Львівського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня її проголошення через суд першої інстанції.
Суддя Пастернак І.А.