Постанова № 54332003, 10.12.2015, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.12.2015
Номер справи
820/9185/15
Номер документу
54332003
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Харків

10 грудня 2015 р. Справа № 820/9185/15

Харківський окружний адміністративний суд

у складі головуючого судді Нуруллаєва І.С.

за участі секретаря судового засідання - Мараєвої О.В.,

представника позивача - Третьякова О.М.,

представника відповідача - Коновалова О.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Державної фінансової інспекції в Харківській області до Українського державного університету залізничного транспорту про стягнення суми, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач, Державна фінансова інспекція в Харківській області, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Українського державного університету залізничного транспорту, в якому просить суд стягнути з Українського державного університету залізничного транспорту (61050, м. Харків, майдан Феєрбаха, 7, код ЄДРПОУ - 01116472) кошти у розмірі 15000,00 грн. до бюджету на розрахунковий рахунок №31110090700007 ГУ ДКСУ у Харківській області.

В обґрунтування позову позивачем зазначено, що в ході ревізії Українського державного університету залізничного транспорту Державною фінансовою інспекцією в Харківській області встановлено ряд порушень, з метою усунення яких складено вимогу від 01.08.2014 року №810-17/2624, в якій зокрема вказано про необхідність відшкодування зайвих витрат бюджетних коштів в загальній сумі 15000,00 грн.

Представник позивача в судове засідання прибув позовні вимоги підтримав в повному обсязі.

Представник відповідача в судове засідання прибув, проти заявленого позову заперечував з підстав викладених у письмових запереченнях.

Слід вказати, що протокольною ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 30.09.2015 року здійснено заміну відповідача - Українська державна академія залізничного транспорту, на належного - Український державний університет залізничного транспорту.

Суд, заслухавши пояснення сторін, вивчивши доводи позову та заперечень проти нього, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності дійшов наступного висновку.

Судом встановлено, що Державною фінансовою інспекцією в Харківській області проведено ревізію фінансово-господарської діяльності відповідача за період з 01.01.2012 р. по 01.03.2014 р., за результатами якої складено акт від 25.06.2014 року за №820-40/55, який підписаний відповідачем з запереченнями.

У зв'язку з виявленими порушеннями Державною фінансовою інспекцією в Харківській області складено вимогу від 01.08.2014 року №810-17/2624 про усунення виявлених ревізією порушень законодавства з фінансових питань.

Зокрема в п. 14 вказаної вимоги вказано про необхідність відшкодувати зайві витрати бюджетних коштів в загальній сумі 15000,00 грн., допущені внаслідок безпідставного нарахування та виплати матеріальної допомоги студентам механічного факультету та факультету Управління процесами перевезень, шляхом перерахування відповідної суми коштів до державного бюджету на розрахунковий рахунок 31110090700007.

Проте відповідачем кошти не відшкодовані, у зв'язку з чим Державна фінансова інспекція в Харківській області звернулась до суду з даним позовом.

Оцінюючи докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог і заперечень, суд дійшов до наступного.

Як вбачається з акту від 25.06.2014 року за №820-40/55 Українським державним університетом залізничного транспорту порушено вимоги абз. 2 п. 7 Порядку №882, п. 3 Положення про порядок використання коштів, передбачених для надання матеріальної допомоги та заохочення студентів, аспірантів Української державної академії залізничного транспорту, затвердженого ректором Академії 24.04.2008 р. та ч. 1 ст. 9 Закону України №996-ХІV 50-ти студентам механічного факультету та факультету управління процесами перевезень проведено безпідставне нарахування та виплата матеріальної допомоги. Зазначене призвело до зайвих витрат бюджетних коштів загального фонду кошторису за періоди з 01.12.2012 р. по 31.12.2012 р. та з 01.12.2013 р. по 31.12.2013 р. на загальну суму 15000,00 грн., з яких за 2012 рік на - 5000,00 грн. та за 2013 рік на 10000,00 гривень.

У абз. 2 п. 7 Порядку №882 вказано, що порядок використання коштів, передбачених на виплату стипендій, для надання матеріальної допомоги та заохочення розробляється навчальним закладом та затверджується його керівником.

Пунктом 3 Положення про порядок використання коштів, передбачених для надання матеріальної допомоги та заохочення студентів, аспірантів Української державної академії залізничного транспорту, затвердженого ректором Академії 24.04.2008 р. передбачено, що підставою для надання матеріальної допомоги є особиста заява студента. Студент, який потребує надання одноразової матеріальної допомоги, повинен звернутись до деканату факультету з відповідною заявою.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність у Україні» від 16.07.1999 р. №996-ХІV, підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення

господарських операцій. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо - безпосередньо після її закінчення. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи.

Суд не погоджується з такими висновками Державної фінансової інспекції в Харківській області з огляду на наступне.

Пунктом 2 Положення про порядок використання коштів, передбачених для надання матеріальної допомоги та заохочення студентів передбачено, що матеріальна допомога з метою підвищення життєвого рівня студентів, аспірантів виплачується:

а) у разі тяжкого захворювання або одержання травми;

б) студентським сім'ям з дітьми (одноразова матеріальна допомога може бути надана одночасно і матері, і батьку дитини, якщо мати і батько дитини обидва є студентами денної форми навчання і звернулись із відповідною заявою) на лікування;

в) особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи на лікування;

г) інвалідам І та II групи;

г) студентам - сиротам, або тим що залишились без батьківського піклування;

д) студентам з малозабезпечених сімей на лікування;

е) студентам з неповної або з багатодітної сім'ї на лікування;

є) студенти, які є одинокими матерями і самі виховують дитину на лікування;

ж) та інші випадки передбачені законодавством.

Суд зазначає, що представником відповідача долучені до матеріалів справи копії заяв студентів складені на ім'я в.о ректора Української державної академії залізничного транспорту про надання матеріальної допомоги із зазначенням причин її надання (а.с.138-167, 177-196 том 1).

На підставі вищевказаних заяв деканами відповідних факультетів складені рапорти з проханням в.о. ректора Української державної академії залізничного транспорту розглянути можливість надання матеріальної допомоги.

Адміністрацією та профспілковою організацією Української державної академії залізничного транспорту проведені спільні засідання, за результатами яких складено протоколи №3 та 14 грудня 2012 р. та №12 від 11 грудня 2013 р. про надання матеріальної допомоги студентам та аспірантам академії, відповідно до переліків з поділом по факультетам(а.с.121-137, 168-176 том 1).

За таких обставин, суд дійшов висновку, що відповідач діяв відповідно до вимог Порядку №882 та Положення про порядок використання коштів, передбачених для надання матеріальної допомоги та заохочення студентів, аспірантів Української державної академії залізничного транспорту, а отже нарахування та виплата матеріальної допомоги є обґрунтованими.

Таким чином, під час розгляду справи не підтвердились обставини щодо порушення вимог діючого законодавства відповідачем, а суб'єктом владних повноважень не надано суду належних доказів на підтвердження позовних вимог.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правові та організаційні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні визначає Закон України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» від 26 січня 1993 року № 2939-XII та Порядком проведення інспектування Державною фінансовою інспекцією, її територіальними Органами, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 20.04.2006 р. №550.

Відповідно до частини першої статті 2 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» головними завданнями органу державного фінансового контролю є: здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяттям зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності у міністерствах та інших органах виконавчої влади, державних фондах, фондах загальнообов'язкового державного соціального страхування, бюджетних установах і суб'єктах господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах, в установах та організаціях, які отримують (отримували у періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів, державних фондів та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), за дотриманням законодавства на всіх стадіях бюджетного процесу щодо державного і місцевих бюджетів, дотриманням законодавства про державні закупівлі, діяльністю суб'єктів господарської діяльності незалежно від форми власності, які не віднесені законодавством до підконтрольних установ, за рішенням суду, винесеним на підставі подання прокурора або слідчого для забезпечення розслідування кримінальної справи.

В ст. 1 цього Закону встановлено, що орган державного фінансового контролю у своїй діяльності керується Конституцією України, цим Законом, іншими законодавчими актами, актами Президента України та Кабінету Міністрів України.

Частиною першою статті 8 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» передбачено, зокрема, що орган державного фінансового контролю здійснює державний фінансовий контроль та контроль за: виконанням функцій з управління об'єктами державної власності; цільовим використанням коштів державного і місцевих бюджетів; цільовим використанням і своєчасним поверненням кредитів (позик), одержаних під державні (місцеві) гарантії; складанням бюджетної звітності, паспортів бюджетних програм та звітів про їх виконання (у разі застосування програмно-цільового методу у бюджетному процесі), кошторисів та інших документів, що застосовуються в процесі виконання бюджету; станом внутрішнього контролю та внутрішнього аудиту у розпорядників бюджетних коштів; усуненням виявлених недоліків і порушень

Згідно пунктів 1, 7 статті 10 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» органу державного фінансового контролю надається право перевіряти в ході державного фінансового контролю грошові та бухгалтерські документи, звіти, кошториси й інші документи, що підтверджують надходження і витрачання коштів та матеріальних цінностей, документи щодо проведення процедур державних закупівель, проводити перевірки фактичної наявності цінностей (коштів, цінних паперів, сировини, матеріалів, готової продукції, устаткування тощо); пред'являти керівникам та іншим особам підприємств, установ та організацій, що контролюються, обов'язкові до виконання вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства, вилучати в судовому порядку до бюджету виявлені ревізіями приховані і занижені валютні та інші платежі, ставити перед відповідними органами питання про припинення бюджетного фінансування і кредитування, якщо отримані підприємствами, установами та організаціями кошти і позички використовуються з порушенням чинного законодавства.

Відповідно до ч. 1 ст. 11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно з ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

З урахуванням вище викладеного, суд приходить до висновку, що адміністративний позов Державної фінансової інспекції в Харківській області до Українського державного університету залізничного транспорту про стягнення суми не підлягає задоволенню.

Розподіл судових витрат здійснити в порядку ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 159-163, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П ОС Т А Н О В И В:

В задоволенні адміністративного позову Державної фінансової інспекції в Харківській області до Українського державного університету залізничного транспорту про стягнення суми - відмовити.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Повний текст постанови виготовлено 15 грудня 2015 року.

Суддя Нуруллаєв І.С.