ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
______________________________
УХВАЛА
про повернення заяви про порушення провадження
у справі про банкрутство
"14" грудня 2015 р.№ 916/4909/15
Суддя Грабован Л.І., розглянувши матеріали заяви боржника ОСОБА_1 виробничого кооперативу „ЛАН (67121, Одеська обл., Великомихайлівський район, с. Новоборисівка, вул. Лермонтова, буд. 3; код ЄДРПОУ 03769126) про визнання банкрутом
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 виробничий кооператив „ЛАН (далі СВК „ЛАН) звернувся до господарського суду Одеської області із заявою про порушення провадження у справі про визнання його банкрутом за положеннями ст. 95 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом, посилаючись на недостатність вартості майна боржника, щодо якого прийнято рішення про ліквідацію, для задоволення вимог кредитора.
До заяви додано копії Статуту СВК „ЛАН; виписки з ЄДРЮОФОП серії ААБ № 723736 від 21.12.2012р.; довідки АБ № 655933 з ЄДРПОУ від 27.12.2012р.; балансу СВК „ЛАН на 10.07.2015р.; листа УПФУ у Великомихайлівському районі Одеської області № 1146/05 від 07.10.2015р.; картки особового рахунку по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за списком 2; відзиву голови комісії на заяву УПФУ у Великомихайлівському районі Одеської області; реєстру вимог кредиторів ПП „Шанс; наказу про проведення інвентаризації від 06.07.2015р.; акту інвентаризації № 1/15 від 08.07.2015р.; протоколу №1/15 загальних зборів засновників СВК „ЛАН від 03.07.2015р.; довідки УПФУ у Великомихайлівському районі Одеської області № 11 від 17.09.2015р. про відсутність заборгованості із сплати страхових внесків на загальнообовязкове державне соціальне страхування та страхових коштів до Пенсійного фонду України і фондів соціального страхування; довідки Роздільнянської ОДПІ ГУ ДФС № 1515132200129\1826 від 28.09.2015р. про відсутність заборгованості із сплати податків, зборів; довідки Роздільнянської ОДПІ ГУ ДФС № 1515138100094 від 15.09.2015р. про відсутність заборгованості із сплати єдиного внеску; повідомлення № 05.3-856-26 від 29.05.2015р. державного реєстратора юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців про проведення державної реєстрації припинення юридичної особи; повідомлення № 05.3-874-26 від 02.10.2015р. державного реєстратора про скасування реєстраційної дії; рішення про припинення ПП „Шанс шляхом його ліквідації від 02.12.2015р.; заяви про порушення провадження у справі про банкрутство.
Відповідно до ч. 2 ст. 4-1 ГПК України, провадження у справах про банкрутство здійснюється у порядку, передбаченому цим кодексом з врахуванням вимог Закону України Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом.
Згідно ч.ч.1, 4 ст.2 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом провадження у справах про банкрутство регулюється цим Законом, Господарським процесуальним кодексом України, іншими законодавчими актами України. Провадження у справах про банкрутство окремих категорій субєктів підприємницької діяльності регулюється з урахуванням особливостей, передбачених цим Законом.
Ч. 5 ст.11 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом передбачено, що боржник зобовязаний звернутися до господарського суду із заявою про порушення справи про банкрутство у разі виникнення таких обставин: задоволення вимог одного або кількох кредиторів призведе до неможливості виконання грошових зобовязань боржника в повному обсязі перед іншими кредиторами (загроза неплатоспроможності); під час ліквідації боржника не у звязку з процедурою банкрутства встановлено неможливість боржника задовольнити вимоги кредиторів у повному обсязі; в інших випадках, передбачених цим Законом.
Відповідно до ч.1 ст. 95 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом передбачені особливості застосування процедури банкрутства до боржника, що ліквідується власником та вказано: якщо вартості майна боржника - юридичної особи, щодо якого прийнято рішення про ліквідацію, недостатньо для задоволення вимог кредиторів, така юридична особа ліквідується в порядку, передбаченому цим Законом. У разі виявлення зазначених обставин ліквідатор (ліквідаційна комісія) зобовязаний звернутися до господарського суду із заявою про порушення справи про банкрутство такої юридичної особи. Обовязковою умовою звернення до господарського суду із заявою про порушення справи про банкрутство є дотримання боржником порядку ліквідації юридичної особи відповідно до законодавства України.
Такий порядок передбачений нормами ст.ст. 105,110,111 ЦК України, ч.ч. 2, 3 ст. 91 ГК України, ст.ст. 33, 34, 35 Закону України „Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.
Так, комісією з припинення юридичної особи (комісією з реорганізації, ліквідаційною комісією), головою комісії або ліквідатором повинні бути проведені наступні заходи:
- прийняття рішення про припинення юридичної особи та протягом трьох робочих днів письмове повідомлення органів, що здійснюють державну реєстрацію шляхом подання (надсилання рекомендованим листом з описом вкладення) державному реєстраторові оригіналу або нотаріально засвідченої копії зазначеного рішення;
- оприлюднення на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців рішення засновників (учасників) юридичної особи про припинення із зазначенням строку заявлення кредиторами своїх вимог, який не може становити менше двох і більше шести місяців;
- призначення комісії з припинення юридичної особи (комісії з реорганізації, ліквідаційної комісії), голови комісії або ліквідатора;
- розгляд кожної окремої вимоги кредитора, прийняття відповідного рішення та надсилання його кредитору не пізніше тридцяти днів з дня отримання такої вимоги;
- вжиття всіх необхідних заходів щодо стягнення дебіторської заборгованості юридичної особи, що ліквідується та письмове повідомлення кожного з боржників про припинення юридичної особи;
- вжиття заходів щодо інвентаризації майна юридичної особи, що припиняється;
- забезпечення проведення незалежної оцінки майна юридичної особи, що припиняється у випадках, встановлених законом;
- закриття відокремлених підрозділів юридичної особи (філій, представництв) та відповідно до законодавства про працю здійснення звільнення працівників юридичної особи, що припиняється;
- закриття рахунків, відкритих у фінансових установах, крім рахунка, який використовується для розрахунків з кредиторами під час ліквідації юридичної особи;
- повернення органам державної влади, органам місцевого самоврядування ліцензій, документів дозвільного характеру та інших документів, також печаток та штампів;
- своєчасне надання ліквідаційною комісією (ліквідатором) органам доходів і зборів та Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування документів юридичної особи (її філій, представництв), у тому числі первинних документів, регістрів бухгалтерського та податкового обліку для проведення перевірок та визначення наявності або відсутності заборгованості із сплати податків, зборів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, страхових коштів до Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування;
- складення ліквідаційною комісією (ліквідатором) після закінчення строку для пред'явлення вимог кредиторами проміжного ліквідаційного балансу, що включає відомості про склад майна юридичної особи, що ліквідується, перелік пред'явлених кредиторами вимог та результат їх розгляду;
- затвердження ліквідаційного балансу учасниками юридичної особи згідно положень ч. 8 ст. 111 ЦК України.
Дотримання визначених вимог та сукупність вказаних дій із доданням доказів їх проведення є підставою для звернення ліквідатора (ліквідаційної комісії) із заявою про порушення справи про банкрутство в порядку ст. 95 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом про банкрутство та є обєктом дослідження у справі про банкрутство за особливою процедурою, що порушується в порядку норм цієї статті Закону.
При цьому, докази необхідно додати до заяви про порушення справи про банкрутство на день звернення до суду.
Однак, боржником у заяві не вказано обставин, які б свідчили про проведення досудової процедури ліквідації товариства у встановленому Законом порядку та до заяви не додано всіх доказів її проведення, а саме: подання державному реєстратору документів для внесення до Єдиного державного реєстру запису про прийняття рішення щодо припинення юридичної особи власником (учасником); оприлюднення на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців рішення про припинення юридичної особи; вжиття всіх заходів щодо стягнення дебіторської заборгованості та письмового повідомлення дебіторів про припинення СВК „ЛАН або відомостей щодо відсутності таких; закриття рахунків, відкритих у фінансових установах; забезпечення проведення незалежної оцінки майна юридичної особи, що припиняється у випадках, встановлених законом або пояснення причин не проведення такої оцінки або доказів відсутності майна; складення реєстру вимог кредиторів; повернення органам державної влади, органам місцевого самоврядування ліцензій, документів дозвільного характеру та інших документів, також печаток та штампів; затвердження проміжного ліквідаційного балансу учасниками юридичної особи згідно положень ч. 8 ст. 111 ЦК України.
Суд зазначає, що баланс на 10.07.2015р. в порушення вимоги ч. 1 ст. 11 Закону України „Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні не підписаний ані керівником, ані головним бухгалтером боржника та в порушення ч. 8 ст. 111 ЦК України не містить перелік предявлених вимог кредиторів та результат їх розгляду.
При цьому, ч. 9 ст.8 Закону України „Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні передбачено, що відповідальність за бухгалтерський облік господарських операцій, пов'язаних з ліквідацією підприємства, включаючи оцінку майна і зобов'язань підприємства та складання ліквідаційного балансу і фінансової звітності, покладається на ліквідаційну комісію, яка утворюється відповідно до законодавства.
Суд зауважує, що згідно повідомлення державного реєстратора № 05.3-874-26 від 02.10.2015р. в Єдиному державному реєстрі виконавчих проваджень знаходяться відомості про виконавчі провадження по СВК „ЛАН за №№ 48262451, 47054932, 48262133, 48262313, однак відомостей про них боржник не надав.
Ч. 1 ст. 10 Закону України „Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні передбачено, що для забезпечення достовірності даних бухгалтерського обліку та фінансової звітності підприємства зобов'язані проводити інвентаризацію активів і зобов'язань, під час якої перевіряються і документально підтверджуються їх наявність, стан і оцінка.
Боржником не підтверджено проведення головою ліквідаційної комісії заходів щодо інвентаризації майна СВК „ЛАН на виконання наказу про проведення інвентаризації від 06.07.2015р. у порядку, визначеному ст. 10 Закону України „Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні, Положенням про інвентаризацію активів та зобовязань, затвердженому Наказом Міністерства фінансів України від 02.09.2014р. №879, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 30.10.2014р. за №1365/26142, п.6 якого передбачено охоплення суцільною інвентаризацією всіх видів зобовязань та всіх активів підприємства незалежно від їх місцезнаходження з урахуванням того, що інвентаризаційні описи, акти інвентаризації, звіряльні відомості оформлюються відповідно до вимог, установлених Положенням про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 24.05. 1995 року № 88, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 05.06.1995 року за № 168/704 (із змінами), для первинних документів з урахуванням обовязкових реквізитів та вимог, передбачених цим Положенням.
В доданому до заяви про порушення справи про банкрутство акті інвентаризації № 1/15 від 08.07.2015р. зазначено лише щодо відсутності основних засобів, матеріальних цінностей та інших активів, однак, не додано відомостей щодо інвентаризаційних описів фіксування наявності чи відсутності готівки, грошових документів, бланків документів суворої звітності, фінансових інвестицій, а також повноти відображення грошових коштів на рахунках у банку (реєстраційних рахунках), дебіторської та кредиторської заборгованостей, зобовязань, коштів цільового фінансування, витрат і доходів майбутніх періодів, забезпечень (резервів), які створюються відповідно до вимог національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку, національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку у державному секторі, міжнародних стандартів та інших актів законодавства (п. 15 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 24.05. 1995 року № 88, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 05.06.1995 року за № 168/704 (із змінами).
Суд звертає увагу на те, що в доданих до заяви про порушення справи про банкрутство реєстрі вимог кредиторів та рішенні про припинення від 02.12.2015р. зазначено назву юридичної особи ПП „Шанс, тоді як заяву подано СВК „ЛАН.
Крім того, суд зазначає, що в порушення вимог ч.3 ст.11 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом боржником не надані відомості про всі рахунки, на яких обліковуються цінні папери, що належать боржнику, їх реквізити; протоколу загальних зборів (конференції) працівників боржника, відповідне рішення первинної профспілкової організації боржника (за наявності кількох первинних організацій - їхнє спільне рішення), на яких обраний представник працівників боржника для участі у справі про банкрутство, якщо такі збори (конференція) відбулися до подачі заяви боржника до господарського суду; копії спеціального дозволу на провадження діяльності, повязаної з державною таємницею, а в разі закінчення терміну дії такого дозволу - довідка про наявність у боржника матеріальних носіїв секретної інформації (технічної документації, виробів, їхніх дослідних зразків тощо) , або інформації про відсутність таких.
Крім цього, суд зазначає, що ч.4. ст. 11 Закону передбачено, що боржник подає заяву до господарського суду за наявності майна, достатнього для покриття судових витрат, якщо інше не передбачено цим Законом.
Доказів наявності майна достатнього для покриття судових витрат, у визначенні яких враховується необхідність виплати винагороди арбітражному керуючому за дванадцять місяців його роботи та судового збору, сплаченого кредиторами, боржником не надано.
Відповідно до ч.1 ст.15 Закону України Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом господарський суд не пізніше пяти днів з дня надходження до господарського суду заяви про порушення справи про банкрутство повертає її та додані до неї документи без розгляду, якщо заява не відповідає змісту вимог, зазначених у цьому Законі.
За положеннями п.3 ч.1 ст. 63 Господарського процесуального кодексу України суддя повертає заяву і додані до неї документи без розгляду, якщо у заяві не вказано обставин, на яких ґрунтуються вимоги, не додано доказів, що підтверджують викладені у заяві обставини.
Враховуючи те, що заява СВК „ЛАН не відповідає змісту вимог Закону, заявником не вказано обставин, які б свідчили про проведення досудової процедури ліквідації товариства у встановленому Законом порядку та до заяви не додано доказів її проведення, заява СВК „ЛАН про порушення справи про банкрутство підлягає поверненню заявнику без розгляду на підставі ч.1 ст.15 Закону України Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом, п. 3 ч.1 ст. 63 Господарського процесуального кодексу України.
Відповідно до ч.2 ст. 15 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом повернення заяви про порушення провадження у справі про банкрутство не перешкоджає повторному зверненню з такою заявою до господарського суду у встановленому порядку.
До матеріалів заяви додано оригінал квитанції № 258 від 08.12.2015р. про сплату судового збору в розмірі 12 180 грн. за подання заяви.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 7 Закону України „Про судовий збір сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі повернення заяви або скарги.
Враховуючи викладене, для повернення судового збору слід звернутися до господарського суду Одеської області з відповідним клопотанням із зазначенням реквізитів заявника та з оригіналом документа про його сплату.
Керуючись ч.1 ст.15 Закону України Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом, п.3 ч.1 ст.63 Господарського процесуального кодексу України, суд -
УХВАЛИВ:
1.Заяву боржника ОСОБА_1 виробничого кооперативу „ЛАН (67121, Одеська обл., Великомихайлівський район, с. Новоборисівка, вул. Лермонтова, буд. 3; код ЄДРПОУ 03769126) про порушення справи про банкрутство за положеннями ст.95 Закону України Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом повернути заявнику без розгляду.
2.Заяву з додатками надіслати заявнику.
Ухвала набирає законної сили з моменту її винесення згідно з ч.4 ст.8 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом.
Ухвала може бути оскаржена у порядку, встановленому ст. 91, 106 Господарського процесуального кодексу України, ст.8 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом.
Додаток: заява про порушення справи про банкрутство на 2-х арк. з додатками на 26-ти арк., оригінал квитанції № 258 від 08.12.2015р. та конверт.
Суддя Л.І. Грабован