465/3242/15-а
П О С Т А Н О В А
Іменем України
08.12.2015 року Франківський районний суд м. Львова у складі:
головуючого судді Дзеньдзюри С.М.
при секретарі Стасишин А.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України у Франківському районі м. Львова про визнання незаконними дій УПФУ у Франківському районі м. Львова при обчисленні пенсії, -
в с т а н о в и в :
позивач звернулась до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України у Франківському районі м. Львова, в якому просить визнати недійсним рішення Управління Пенсійного фонду України у Франківському районі м. Львова про відмову в перерахунку їй пенсії державного службовця з врахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та щомісячної індексації, на які нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та зобов'язати Управління Пенсійного фонду України Франківського району м. Львова перерахувати їй пенсію державного службовця згідно довідок, які вона надала в ПФУ з врахуванням графи «Інші виплати», де вказані матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань та щомісячні індексації, на які фактично нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування і які є складовою заробітної плати, перерахунок пенсії провести на підставі Постанови правління пенсійного фонду України з 09.01.2013 року в розмірі 80% від нарахованої суми доходу. В обґрунтування позову посилається на те, що перебуває на обліку в УПФУ у Франківському районі м. Львова як одержувач пенсії за віком з 09.01.2013 року. Вказує що 30.04.2015 року зверталась до УПФУ у Франківському районі м. Львова з заявою про перерахунок пенсії державного службовця з врахуванням сум виплат матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення, а також виплату щомісячної індексації, які не були враховані при нарахуванні її пенсії, що значилися в графі «Інші виплати» з яких фактично були нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов»язкове державне пенсійне страхування. Однак, 14.05.2015р. отримала відповідь про відмову в перерахунку пенсії. Вважає відмову УПФУ у Франківському районі м. Львова щодо перерахунку пенсії незаконною. Просить позов задоволити.
Позивач в судовому засіданні позов підтримала, просила його задоволити.
Представник відповідача в судовому засіданні позов заперечив, просив відмовити в його задоволенні. Окрім цього, надав письмові заперечення в яких вказав, що при призначені пенсії до заробітку для обчислення пенсії матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань не включаються, оскільки є одноразовими виплатами. Індексація грошових доходів не передбачена ст. 33 Закону України «Про державну службу» як складова зарплати державного службовця, а тому не враховується під час обчислення пенсії відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу».
Заслухавши пояснення позивача, представника відповідача, дослідивши матеріали справи суд вважає, що позов підлягає до задоволення в частині визнання протиправною відмови Управління Пенсійного фонду України у Франківському районі м. Львова про в перерахунку пенсії державного службовця ОСОБА_1 з врахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та щомісячної індексації, на які нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та зобовязання Управління Пенсійного фонду України у Франківському районі м. Львова здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії державного службовця з врахуванням графи "Інші виплати", де вказані матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань та щомісячна індексація, на які нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з 09.01.2013 року.
Відповідно до ст.8 КАСУ, суд при вирішенні справ керується принципом верховенства права, відповідно до якого людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Відповідно до ч.2ст.19 Конституції Україниоргани державної влади, їх посадові особи зобов"язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта законами України. Відповідно до вимогст. 8 Конституції Українив Україні визнається і діє принцип верховенства права,Конституціямає найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основіКонституції Українита повинні відповідати їй.
Відповідно дост. 2 КАС Українизавданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень у тому числі органів державної влади.
Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України у Франківському районі м. Львова як одержувач пенсії за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» з 09.01.2013 року. Розмір пенсії з врахуванням індексації складає 3292,53 грн.
Відповідно до ч.1 ст.1 Закону України «Про оплату праці» заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Згідно ст. 2 Закону України «Про оплату праці» в структуру заробітної плати входить основна та додаткова заробітна плата , інші заохочувальні та компенсаційні виплати.
Статтею 33 Закону України «Про державну службу» передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
Згідно п. 2.3.3 ст. 2 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 13.01.2004р. №5, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 27.01.2004р. за № 114/8713 до складу фонду додаткової заробітної плати входить матеріальна допомога, що має систематичний характер, надана всім або більшості працівників (на оздоровлення, у зв'язку з екологічним станом, крім сум, указаних у п.3.31).
З врахуванням вищенаведеного, суд приходить до висновку, що чинне законодавство відносить до складу заробітної плати також «Інші виплати». При цьому, надбавки, запроваджені нормативно-правовими актами, матеріальна допомога належать до додаткових видів заробітної плати й приймаються в розрахунок при нарахуванні пенсії лише особам, які отримували такі надбавки під час перебування на державній службі та були звільнені зі служби після їх запровадження. Таким чином, матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входить до системи оплати праці державного службовця.
Відповідно до ч. 1 ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Згідно ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються: суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, а після набрання чинності Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" - максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначеної відповідно до закону; суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Таким чином, отримувані позивачем суми виплат, з яких фактично були нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, повинні враховуватися в заробіток (дохід) для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Керуючись ст.ст. 7-12, 17, 18, 71,86, 160-162, 167, 171-2 КАС України,
п о с т а н о в и в :
позов задоволити частково.
Визнати протиправною відмову Управління Пенсійного фонду України у Франківському районі м. Львова про в перерахунку пенсії державного службовця ОСОБА_1 з врахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та щомісячної індексації, на які нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Зобовязати Управління Пенсійного фонду України у Франківському районі м. Львова здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії державного службовця з врахуванням графи "Інші виплати", де вказані матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань та щомісячна індексація, на які нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з 09.01.2013 року.
В задоволенні решти вимог відмовити.
Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до Львівського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня її проголошення або з дня отримання копії постанови.
Суддя Дзеньдзюра С.М.