Постанова № 54307341, 10.12.2015, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.12.2015
Номер справи
813/8469/14
Номер документу
54307341
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

10 грудня 2015 року № 813/8469/14

Львівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Брильовського Р.М.,

при секретарі Шугало С.А.

за участю:

представника позивача - Держицького Р.І.

представника відповідача - Чижевського М.В.

розглянувши у відкритому судовому з асіданні у місті Львові справу за адміністративним позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Софтех» до Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Львова Головного управління ДФС у Львівській області про визнання протиправною та скасування вимоги, -

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Софтех» звернулось до Львівського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Львова Головного управління ДФС у Львівській області про визнання протиправною та скасування вимоги від 02.10.2014 №Ю-1872-17 про сплату боргу (недоїмки).

Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач безпідставно нарахував позивачу недоїмку зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне страхування в сумі 166 804,74 грн. Позивач зазначає, що станом на 30.09.2014 у нього не було боргу зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне страхування, а тому, вважає розрахунок недоїмки, наведений в вимозі від 02.10.2014 №Ю-1872-17 необґрунтованим та неправомірним.

В судовому засіданні представник позивача позов підтримав з мотивів, вказаних в позовній заяві, просить позов задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечив, мотивуючи тим, що відповідно до зворотного боку облікової картки платника податку ТзОВ "Софтех" станом на 30.09.2014 мало недоїмку зі сплати єдиного внеску у сумі 166 804,74 грн. Згідно з п.6.3 Інструкції про порядок нарахування і сплату єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування органи доходів і зборів надсилають платникам вимогу про сплату недоїмки, зокрема, у випадку якщо платник має на кінець календарного місяця недоїмку зі сплати єдиного внеску. Така вимога надсилається: платникам протягом п'яти робочих днів, наступних за календарним місяцем, у якому виникла або зросла недоїмка зі сплати єдиного внеску (заборгованість зі сплати фінансових санкцій). З огляду на наведене, відповідач правомірно надіслав позивачу оскаржувану вимогу про сплату боргу (недоїмки). Просив в задоволенні позову відмовити.

Заслухавши думку представників сторін, з'ясувавши обставини, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог та заперечень та дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, суд, даючи правову оцінку спірним правовідносинам, виходив з такого.

Позивач - ТзОВ "Софтех" зареєстроване як юридична особа 15.05.2013р., код ЄДРПОУ- 36312131, що підтверджується довідкою АА №793766 з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України.

Державною податковою інспекцією у Шевченківському районі м. Львова Головного управління Міндоходів у Львівській області надіслано товариству з обмеженою відповідальністю «Софтех» вимогу про сплату боргу (недоїмки) від 02.10.2014 року № Ю 1872-17.

Згідно даної вимоги відповідач вимагав від позивача сплатити суму недоїмки з єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в сумі 166 804,74 грн.

Позивачем вказану вимогу оскаржено в адміністративному порядку, однак згідно рішення Головного управління ДФС у Львівській області від 06.11.2014 року за № 306/10/13-01- 10-08-05/1660 та згідно рішення Державної фіскальної служби України від 05.12.2014 року за№ 8128/6/99-99-10-01-07-15 скарги ТзОВ «Софтех» залишені без задоволення.

Не погоджуючись з вимогою відповідача про сплату заборгованості з єдиного внеску, позивач звернувся до суду з вимогою про визнання протиправною та скасування вимоги від 2.10.2014 року № Ю 1872-17.

Суд при вирішенні спору по суті виходить з такого.

Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначаються Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування".

Згідно з ч. 3 ст. 9 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" обчислення єдиного внеску органами доходів і зборів у випадках, передбачених цим Законом, здійснюється на підставі актів перевірки правильності нарахування та сплати єдиного внеску, звітності, що подається платниками до органів доходів і зборів, бухгалтерських та інших документів, що підтверджують суми виплат (доходу), на суми яких (якого) відповідно до цього Закону нараховується єдиний внесок.

Частинами 7, 8, 11 статті 9 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" передбачено, що єдиний внесок сплачується шляхом перерахування платником безготівкових коштів з його банківського рахунку. Платники єдиного внеску зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період, не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом. Базовим звітним періодом є календарний місяць.

Згідно з ч. 4 ст. 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" орган доходів і зборів у порядку, за формою та у строки, встановлені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату. Вимога про сплату недоїмки є виконавчим документом. Платник єдиного внеску зобов'язаний протягом десяти календарних днів з дня надходження вимоги про сплату недоїмки сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею. У разі незгоди з розрахунком суми недоїмки платник єдиного внеску узгоджує її з органом доходів і зборів шляхом оскарження вимоги про сплату єдиного внеску в адміністративному або судовому порядку. Скарга на вимогу про сплату єдиного внеску подається до органу доходів і зборів вищого рівня у письмовій формі протягом десяти календарних днів, що настають за днем отримання платником єдиного внеску вимоги про сплату єдиного внеску, з повідомленням про це органу доходів і зборів, який прийняв вимогу про сплату єдиного внеску. Орган доходів і зборів, який розглядає скаргу платника єдиного внеску, зобов'язаний прийняти вмотивоване рішення та надіслати його платнику єдиного внеску протягом 30 календарних днів, наступних за днем отримання скарги, на адресу платника єдиного внеску поштою з повідомленням про вручення або надати йому під розписку. Якщо протягом цього строку вмотивоване рішення органом доходів і зборів не надсилається платнику єдиного внеску, така скарга вважається повністю задоволеною на користь платника єдиного внеску. Порядок узгодження сум недоїмки з єдиного внеску встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику. У разі якщо згоди з органом доходів і зборів не досягнуто, платник єдиного внеску зобов'язаний сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею протягом десяти календарних днів з дня надходження рішення відповідного органу доходів і зборів або оскаржити вимогу до органу доходів і зборів вищого рівня чи в судовому порядку.

Відповідно до п. 6.3 розділу VI Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженої наказом Міндоходів України від 09.09.2013 року № 455 органи доходів і зборів надсилають платникам вимогу про сплату недоїмки в таких випадках:

- якщо дані документальних перевірок результатів діяльності платника про суми доходу (прибутку) фізичних осіб - підприємців чи осіб, які забезпечують себе роботою самостійно, свідчать про донарахування сум єдиного внеску органами доходів і зборів у повідомленнях-розрахунках, де визначено суми єдиного внеску, які підлягають доплаті;

- якщо платник має на кінець календарного місяця недоїмку зі сплати єдиного внеску;

- якщо платник має на кінець календарного місяця борги зі сплати фінансових санкцій.

Пунктом 6.4 розділу VI вказаної Інструкції регламентовано порядок формування вимоги про сплату боргу. Так, вимога про сплату боргу формується на підставі актів документальних перевірок, звітів платника про нарахування єдиного внеску та облікових даних з карток особових рахунків платників за формою відповідно до додатку 4 до вказаної Інструкції (для платника - юридичної особи) або за формою згідно з додатком 5 до вказаної Інструкції (для платника - фізичної особи).

Судом встановлено, що підставою для винесення оскаржуваної вимоги стало те, що ТзОВ "Софтех" станом на 30.09.2014 мало недоїмку зі сплати єдиного внеску у сумі 166 804,74 грн, однак позивач стверджує, що своєчасно подає звітність про нарахування єдиного внеску та сплачує його до бюджету, а тому в нього був відсутній борг (недоїмка) по сплаті єдиного внеску станом на 30.09.2014 в сумі 166 804,74 грн.

В підтвердження цього ТзОВ «Софтех» подано оборотно-сальдову відомість по рах.651 за січень-вересень 2014, звіти про нарахування єдиного внеску за січень-вересень 2014 та платіжні документи, а саме: від 21.01.2014 №26 на суму 50 000,00 грн, від 26.02.2014 №67 на суму 26 100,00 грн, від 27.02.2014 №74 на суму 17 000,00 грн, від 13.03.2014 №104 на суму 9400,00 грн, від 19.03.2014 №1350 на суму 45 200,00 грн, від 18.04.2015 №196 на суму 30 000,00 грн, від 23.04.2015 №207 на суму 47 700,00 грн, від 29.05.2015 №282 на суму 30 000,00 грн, від 30.05.2014 №290 на суму 15 600, 00 грн, від 19.06.2014 №335 на суму 12 000,00 грн, від 20.06.2015 №340 на суму 38 700,00 грн, від 18.07.2014 №1518 на суму 59 000,00 грн, від 14.08.2014 №1572 на суму 55 000,00 грн, від 12.09.2014 №1629 на суму 23 000,00 грн, від 18.09.2015 №1642 на суму 30 000,00 грн, які підтверджують сплату ТзОВ «Софтех» до бюджету єдиного внеску за січень-вересень 2014.

В цей же час, доказів наявності у позивача недоїмки на кінець звітного періоду ( станом на 30.09.2014) ДПІ в Шевченківському районі м. Львова ГУ ДФС у Львівській області суду не надано.

Згідно зі ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтю 2 КАС України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ч. ч. 1, 2, 4 ст. 70 КАС України належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмету доказування.

Згідно із ч. ч. 1, 2 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

А суд, згідно ст. 86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

При зазначених обставинах, суд вважає вимоги позивача правомірними та такими, що ґрунтуються на положеннях діючого законодавства, належним чином обґрунтовані, підтверджені матеріалами справи, а тому підлягають задоволенню у повному обсязі.

Щодо судових витрат, то у відповідності до вимог ст.94 КАС України, судові витрати у формі судового збору належить стягнути на користь позивача.

Керуючись ст.ст. 2, 4, 7-14, 23, 69, 70, 71, 86, 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України,-

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити.

Визнати протиправною та скасувати вимогу ДПІ в Шевченківському районі м. Львова ГУ Міндоходів у Львівській області від 02.10.2014 №Ю 1872-17 прло сплату боргу (недоїмки).

Стягнути з Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Львова Головного управління ДФС у Львівській області за рахунок її бюджетних асигнувань на користь товариства з обмеженою відповідальністю «Софтех» судовий збір в розмірі 333 (триста тридцять три) грн 62 коп.

Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 254 КАС України.

Суддя Р.М. Брильовський