Постанова № 54300569, 11.12.2015, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
11.12.2015
Номер справи
826/16348/15
Номер документу
54300569
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

11 грудня 2015 року письмове провадження № 826/16348/15

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Арсірія Р.О. розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовом Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Кіровоградській областідо Публічного акціонерного товариства «Державна продовольчо-зернова корпорація України»про застосування заходів реагування,

ВСТАНОВИВ:

Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у місті Києві звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовною заявою до Публічного акціонерного товариства «Державна продовольчо-зернова корпорація України» в якій просить суд:

- застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду(контролю) шляхом зупинення роботи філії ПАТ «Державна продовольчо-зернова корпорація України» Кіровоградський комбінат хлібопродуктів №1, який здійснює свою діяльність за адресою: Кіровоградська область, м. Кірвоград, вул. Варшавська, 90 Публічного акціонерного товариства «Державна продовольчо-зернова корпорація України» шляхом здійснення опечатування (опломбування) в'їзних воріт на територію та вхідних дверей до будівлі та споруд комбінату.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що під час проведення перевірки було виявлено ряд порушень правил техногенної і пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей. Виявлені порушення, за переконанням уповноваженого представника позивача, свідчать про необхідність повного зупинення подальшої роботи підприємства. З метою попередження настання негативних наслідків, викликаних наявністю на об'єктах відповідача порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, які створюють загрозу життю та здоров'ю людей, позивач звернувся до суду із позовом про застосування заходів реагування. Просив задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 14.08.2015 відкрито скорочене провадження в адміністративній справі №826/16348/15 та зобов'язано позивача надати суду: власне письмове підтвердження того, що у провадженні адміністративних судів або іншого органу, який в межах своєї компетенції вирішує спір, немає справи зі спору між тими ж сторонами, про той же предмет і з тих же підстав та немає рішення цих органів з такого спору та інформацію щодо погашення заборгованості, якщо таке мало місце.

Крім того, відповідачу запропоновано у десятиденний строк з дня одержання ухвали подати суду письмові заперечення проти позову та всі докази на їх підтвердження, які наявні у відповідача.

Публічним акціонерним товариством «Державна продовольчо-зернова корпорація України» 07.09.2015 відповідно до відмітки служби діловодства суду подано заперечення на адміністративний позов, в яких вказує, що позивачем не доведено, що перелічені в акті перевірки порушення вимог законодавства у сфері пожежної безпеки створюють реальну загрозу життю та здоров'ю людей, а усунення цих порушень вимагає вжиття заходів реагування у вигляді зупинення роботи філії відповідача.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 28.08.2015 адміністративну справу призначено до судового розгляду на 17.11.2015.

У судове засідання 17.11.2015 представник позивача не прибув, хоча був повідомлений належним чином про дату, час та місце розгляду адміністративної справи. Представником позивача подано клопотання про продовження розгляду справи в письмовому проваджені.

Через неприбуття представника відповідача у судове засідання, суд відповідно до частини 6 статті 128 Кодексу України, встановивши відсутність необхідності заслуховувати свідків чи експертів, ухвалив розглядати справу у порядку письмового провадження.

Ухвалою від 11.12.2015 року клопотання відповідача про зупинення провадження у справі залишено без задоволення.

Розглянувши подані сторонами документи та матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи та вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва встановив наступне.

Як вбачається з матеріалів справи, на підставі Кодексу цивільного захисту України від 02.10.2012 № 5403-VI, статті 5 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», пункту 10 Плану основних заходів цивільного захисту на 2015 рік, затвердженого розпорядженням Kабінету Міністрів України від 14.05.2015 № 476-р та наказу Кіровоградського міськрайонного відділу Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Кіровоградській області (надалі- Кіровоградський МРВ У ДСНС України в області) від 19.06.2015 №124 «Про проведення перевірок», провідним інспектором Кіровоградського МРВ У ДСНС України в області - держаним інспектором з нагляду у сфері пожежної та техногенної безпеки у місті Кіровограді та Кіровоградському районі Карпенком О.Д., на підставі посвідчення від 17.07.2015 №466було проведено у період з 20.07. по 24.07.2015 планову перевірку філії Публічного акціонерного товариства «Державна продовольчо-зернова корпорація України» Кіровоградський комбінат хлібопродуктів №1, яка здійснює свою діяльність за адресою: місто Кіровоград, вул.Варшавська, 90, з метою перевірки додержання і виконання вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки.

Суд встановив, що повідомлення від 07.07.2015 № 2681/01-44 про проведення планової перевірки вручено 07.07.2015 особисто директору філії Публічного акціонерного товариства «Державна продовольчо-зернова корпорація України» ОСОБА_2

За результатами перевірки складено акт перевірки додержання (виконання) вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту, контролю за діяльністю аварійно-рятувальних служб від 24.07.2015 №440 (далі - акт №440), згідно з яким, під час здійснення перевірки виявлено недотримання відповідачем вимог пожежної та техногенної безпеки. Акт №440 вручений особисто директору Філії Публічного акціонерного товариства «Державна продовольчо-зернова корпорація України» Кіровоградський комбінат хлібопродуктів №1.

Позивач в ході перевірки встановив, що Філії Публічного акціонерного товариства «Державна продовольчо-зернова корпорація України» Кіровоградський комбінат хлібопродуктів №1 функціонує з порушенням правил та норм пожежної і техногенної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей.

Відповідач проти позовних вимог Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Кіровоградській області заперечував. Однак, зазначив, що більшість порушень, зафіксованих в акті перевірки додержання виконання вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки від 24.07.2015 №440 усунуті повністю або частково.

Суд встановив, що з метою перевірки стану виконання відповідачем припису та стану усунення порушень, які зазначались у позовній заяві У ДСНС України в області 16.11.2015 провідним інспектором Кіровоградського міськрайонного відділу У ДСНС України у Кіровоградській області проведено позапланову перевірку Філії Публічного акціонерного товариства «Державна продовольчо-зернова корпорація України» Кіровоградський комбінат хлібопродуктів №1 за адресою: Кіровоградська область, м.Кіровоград, вул.Варшавська,50.

За результатами проведеної перевірки, складено акт перевірки додержання (виконання) вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту, контролю за діяльністю аварійно-рятувальних служб від 16.11.2015 № 793, яким встановлено, що із 12 порушень вимог пожежної безпеки, зазначених у позовній заяві У ДСНС України у області у повному обсязі усунуто лише 4, поряд з тим невиконаними залишаються 8 порушень.

Згідно акту № 793, від 16.11.2015 позивачем було встановлено 8 порушень Філії Публічного акціонерного товариства «Державна продовольчо-зернова корпорація України» Кіровоградський комбінат хлібопродуктів №1 правил і норм пожежної і техногенної безпеки, що можуть спричинити настання негативних наслідків та створюють реальну загрозу життю та здоров'ю людей, які знаходяться у приміщеннях відповідача, а також особам які будуть здійснювати гасіння пожежі, у разі її виникнення.

Згідно зі статтею 3 Конституції України людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.

Статтею 55 Кодексу цивільного захисту України від 02.10.2012 № 5403-VI передбачені заходи щодо забезпечення пожежної безпеки, відповідно до частини першої якої забезпечення пожежної безпеки на території України, регулювання відносин у цій сфері органів державної влади, органів місцевого самоврядування та суб'єктів господарювання і громадян здійснюються відповідно до цього Кодексу, законів та інших нормативно-правових актів.

Діяльність із забезпечення пожежної безпеки є складовою виробничої та іншої діяльності посадових осіб і працівників підприємств, установ та організацій. Зазначена вимога відображається у трудових договорах (контрактах), статутах та положеннях (частина друга статті 55 Кодексу цивільного захисту України від 02.10.2012 № 5403-VI).

Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначає Закон України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності".

Частиною 4 статті 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" передбачено, що вичерпний перелік підстав для зупинення господарської діяльності встановлюється виключно законами.

Згідно абзац 1 частини 5 статті 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування.

Частиною 7 статті 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" передбачено, що на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.

Частина 1 статті 67 Кодексу цивільного захисту України передбачає, що до повноважень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, належить, зокрема: здійснення державного нагляду (контролю) у сфері техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства органами та суб'єктами господарювання, аварійно-рятувальними службами, зазначеними у статті 65 цього Кодексу; звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей.

Відповідно до частини 1, 2 статті 68 Кодексу цивільного захисту України посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, у разі порушення вимог законодавства з питань техногенної та пожежної безпеки, у тому числі невиконання їх законних вимог, зобов'язані застосовувати санкції, визначені законом.

У разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.

Як визначено у частиною 1 статті 70 Кодексу цивільного захисту України, підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів може бути недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами; нездійснення заходів щодо захисту персоналу від шкідливого впливу ймовірних надзвичайних ситуацій; неготовність до використання за призначенням аварійно-рятувальної техніки, засобів цивільного захисту, а також обладнання, призначеного для забезпечення безпеки суб'єктів господарювання.

Відповідно до частиною 2 статті 70 Кодексу цивільного захисту України повне або часткове зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг здійснюється виключно за рішенням адміністративного суду.

Таким чином, вищенаведеними положеннями законодавства встановлено, що у разі встановлення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створюють загрозу життю та здоров'ю людей заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) застосовуються виключно за рішенням адміністративного суду, що свідчить про те, що позивач звернувся до суду у межах наданих йому повноважень та з дотриманням законодавства України.

Під час розгляду справи представник Філії Публічного акціонерного товариства «Державна продовольчо-зернова корпорація України» Кіровоградський комбінат хлібопродуктів №1 наголошував на вчиненні дій щодо повного та часткового усунення порушень зафіксованих в акті перевірки від 24.07.2015 №440.

За результатом повторної позапланової перевірки Філії Публічного акціонерного товариства «Державна продовольчо-зернова корпорація України» Кіровоградський комбінат хлібопродуктів №1 Кіровоградський МРВ У ДСНС України в області складено акт від 16.11.2015 №793, з якого вбачається, що відповідачем частково усунуто порушення у сфері пожежної та техногенної безпеки та зафіксовано 8 епізодів порушень з боку Філії Публічного акціонерного товариства «Державна продовольчо-зернова корпорація України» Кіровоградський комбінат хлібопродуктів №1 законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки, а саме:

- на елеваторі насіння не здійснено заміну сповіщувачів системи пожежної сигналізації, що мають державний сертифікат відповідності (пункт 1.4 Розділу 5 Правил пожежної безпеки в Україні, ДБН В.2.5-56-2014 п5.2);

- не приведено у працездатний стан систему пожежної сигналізації з подальшим її підключенням до пульта централізованого спостереження та не заключено договір на її технічне обслуговування, з організацією яка має ліцензію на право виконання даного виду робіт в приміщеннях складів №8,9,10,11,12,13,14,23,24,25,26 (пункт 1.1. Розділу 5 Правил пожежної безпеки в Україні, ДБН В.2.5-56-2014 п.5.8.);

- приміщення складів зберігання зернових №2,3,4,5,7,16,17,18,19,27,28, адмінкорпусу, клубу, пожежного депо, насосної, складу ПММ, робочої башти елеватору, верхньої та нижньої галереї поточних ліній, І, ІІ, сушарок елеватору, деревообробної майстерні, гаражних боксів, кладової начальника РМЦ-35 не обладнано системою пожежної сигналізації з подальшим її підключення до пульта централізованого спостереження та не заключено договір на її технічне обслуговування, з організацією яка має ліцензію на право виконання даного виду робіт (пункт 1.1, пункт 1.2. Розділу 5 Правил пожежної безпеки в Україні, ДБН В.2.5-56-2014 п.5.2, п.5.8, додаток А таблиця А1);

- система примусової вентиляції деревообробної майстерні не зблоковано з системою пожежної сигналізації (пункт 2.18, пункт 1.2. Розділу 4 Правил пожежної безпеки в Україні, ДБН В.2.5-67-2013 п.11.4);

- будівлю гаражних боксів не обладнано внутрішнім протипожежним водогоном (пункт 2.2, Розділу 5 Правил пожежної безпеки в Україні, ДБН України «Внутрішній водопровід та каналізація», затверджені наказом Мінрегіону України від 31.10.2012 №553 (ДБН В.2.5-64-2012);

- на території комбінату хлібопродуктів не відремонтовані пожежні гідранти №1,2,5,6,7,8,10 ( підпункт 3 пункт 2.1 Розділу 5 Правил пожежної безпеки в Україні);

- територія комбінату хлібопродуктів, будинки, споруди, приміщення, технодлогічні установки не забезпечено первинними засобами пожежогасіння: вогнегасниками, ящиками з піском, бочками з водою, покривалами з негорючого теплоізоляційного матеріалу, пожежними відрами, совковими лопатами, пожежним інструментом (пункту 3.6 Розділу 5 Правил пожежної безпеки в Україні);

- електрощити комбінату хлібопродуктів (групові електрощити) не захищені автономною системою пожежогасіння та не оснащені схемою підключення споживачів з пояснювальними написами і вказаним значенням номінального струму апарата захисту (плавкої вставки) (пункту 1.16 Розділу 4 Правил пожежної безпеки в Україні)

На час розгляду справи у судді відсутні підтвердження, що зафіксовані порушення за результатами повторної позапланової перевірки Філії Публічного акціонерного товариства «Державна продовольчо-зернова корпорація України» Кіровоградський комбінат хлібопродуктів №1 в акті від 16.11.2015 №793 усунуті.

Суд наголошує, що представником відповідача не надано доказів того, що зазначені порушення не створюють загрозу життю та здоров'ю людей.

Оскільки, на даний час порушення, встановлені в акті повторної перевірки від 16.11.2015 №793 не усунуті, суд вважає, що подальша Філії Публічного акціонерного товариства «Державна продовольчо-зернова корпорація України» Кіровоградський комбінат хлібопродуктів №1 за адресою: Кіровоградська область, м.Кіровоград, вул.Варшавська,50. створює загрозу життю та здоров'ю людей, навколишньому природному середовищу, внаслідок чого є підстави для застосування до відповідача заходів реагування.

Враховуючи вищевикладене, оцінивши докази, наявні в матеріалах справи, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов висновку, що позовні вимоги про застосування заходів реагування у вигляді повного зупинення подальшої роботи Філії Публічного акціонерного товариства «Державна продовольчо-зернова корпорація України» Кіровоградський комбінат хлібопродуктів №1 за адресою: Кіровоградська область, м. Кіровоград, вул. Варшавська, 50 шляхом зобов'язання зупинити роботу, опечатати (опломбувати) в'їзні ворота на територію та вхідні двері до будівель та споруд комбінату.

Суд зазначає, що відповідно до частини 12 статті 183-2Кодексу адміністративного судочинства України особа має право подати заяву про скасування заходів реагування, застосованих судом за результатом розгляду справи, передбаченої пунктом 5 частини першої цієї статті, якщо обставини, які стали підставою для вжиття заходів реагування, перестали існувати або усунуті, що підтверджується відповідними доказами.

Така заява подається до адміністративного суду, який прийняв постанову про застосування відповідних заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю).

Поряд з цим, позовні вимоги в частині опечатування (опломбування) в'їзних воріт на територію та вхідні двері до будівель та споруд Філії Публічного акціонерного товариства «Державна продовольчо-зернова корпорація України» Кіровоградський комбінат хлібопродуктів №1, за адресою: Кіровоградська область, м. Кіровоград, вул. Варшавська, 50 в частині вхідних дверей не підлягають до задоволення, оскільки для усунення деяких порушень, що вказані в акті 16.11.2015 №793, має бути доступ до приміщення. Таким чином, у разі накладення печаток на вхідні двері, усунення порушень стане не можливим.

Після повного усунення порушень, зафіксованих в акті перевірки від 16.11.2015 №793 відповідач має право звернутись до Окружного адміністративного суду міста Києва із заявою про скасування заходів реагування, застосованих судом за результатом розгляду даної справи.

Керуючись статтями 2-7, 69-71, 94, 160-163, 254, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Адміністративний позов Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Кіровоградській області задовольнити частково.

2. Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) до Публічного акціонерного товариства «Державна продовольчо-зернова корпорація України» (код ЄДРПОУ 37243279), шляхом зобов'язання зупинити роботу об'єкта Філії Публічного акціонерного товариства «Державна продовольчо-зернова корпорація України» Кіровоградський комбінат хлібопродуктів №1, який здійснює діяльність за адресою: Кіровоградська область, м. Кіровоград, вул. Варшавська, 50 шляхом опечатування (опломбування) в'їзних воріт на територію.

3. Покласти на Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Кіровоградській області обов'язок щодо забезпечення виконання даної постанови.

4. В іншій частині позову відмовити.

5.Постанова підлягає негайному виконанню.

Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України. Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.

Суддя Р.О. Арсірій