Постанова № 54300352, 08.12.2015, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.12.2015
Номер справи
822/6132/15
Номер документу
54300352
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Копія

Справа № 822/6132/15

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 грудня 2015 року м. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд

в складі :головуючого-судді суддівБлонського В.К. Ніколайчука М.Є. Козачок І.С. при секретарі за участі: представника позивача представника третіх осібВарченко В.В. ОСОБА_5 Гринишина І.П.розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_7 м. Хмельницький до Міністерства внутрішніх справ України, треті особи на стороні відповідача: Головне управління Національної поліції в Хмельницькій області, управління Міністерства внутрішніх справ України в Хмельницькій області про визнання рішення незаконним та зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся в суд з позовом до відповідача, треті особи на стороні відповідача: Головне управління Національної поліції в Хмельницькій області, управління Міністерства внутрішніх справ України в Хмельницькій області в якому просить визнати рішення Міністерства внутрішніх справ України щодо ненарахування позивачу одноразової грошової допомоги відповідно до Закону України «Про міліцію»-незаконним, та зобов'язати Міністерство внутрішніх справ України прийняти рішення про призначення ОСОБА_7 одноразової грошової допомоги відповідно до Закону України «Про міліцію».

Свій позов позивач мотивує тим, що наказом № 227 о/с від 01.09.2015 року він звільнений з органів МВС України.

Після звільнення позивач 11.09.2015 року пройшов обстеження в Хмельницькій обласній медико-соціальній експертизній комісії.

За результатами обстеження позивач отримав довідку серії АГ № 0004565 в якій зазначено про те, що ступінь втрати професійної працездатності у відсотках ОСОБА_7 становить 50 %, захворювання так, пов'язане з проходженням служби в ОВС України.

Відповідно до статті 25 Закону України «Про міліцію» 30 жовтня 2015 року позивач звернувся із заявою до управління Міністерства внутрішніх справ України в Хмельницькій області з метою отримання одноразової грошової допомоги, так як під час проходження служби отримав захворювання яке спричинило третю групу інвалідності.

У відповідь на свою заяву 19 листопада 2015 року позивач отримав лист Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області № 15/65, яким він повідомлений про те, що йому відмовлено в отриманні одноразової грошової допомоги на підставі пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України № 850 від 21 жовтня 2015 року.

Таку відмову Міністерства внутрішніх справ України позивач вважає незаконною, враховуючи наступне.

Отримання одноразової грошової допомоги передбачено статтею 23 Закону України «Про міліцію».

Згідно довідки Хмельницької медико-соціальної експертизної комісії позивачу визначена третя група інвалідності, причиною якої є захворювання пов'язане з проходженням служби в органах внутрішніх справ.

Таким чином позивач відноситься до категорії осіб яким передбачена виплата одноразової грошової допомоги відповідно до статті 23 Закону України «Про міліцію».

Підстав для відмови позивачу у виплаті такої допомоги не передбачено пунктом 14 «Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції».

За таких обставин позов підлягає задоволенню.

Позивач, представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали повністю, пояснивши суду, що наказом № 227 о/с від 01.09.2015 року позивач звільнений з органів МВС України.

Після звільнення позивач 11.09.2015 року пройшов обстеження в Хмельницькій обласній медико-соціальній експертизній комісії.

За результатами обстеження позивач отримав довідку серії АГ № 0004565, в якій зазначено, що ступінь втрати професійної працездатності у відсотках ОСОБА_7 становить 50 %, захворювання так, пов'язане з проходженням служби в ОВС України.

Відповідно до статті 25 Закону України «Про міліцію» позивач 30 жовтня 2015 року звернувся із заявою з метою отримання одноразової грошової допомоги так як під час проходження служби отримав захворювання яке спричинило третю групу інвалідності.

У відповідь на свою заяву 19 листопада 2015 року позивач отримав лист Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області № 15/65, яким він повідомлений про те, що йому відмовлено в отриманні одноразової грошової допомоги на підставі пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України № 850 від 21 жовтня 2015 року.

Таку відмову Міністерства внутрішніх справ України позивач вважає незаконною, враховуючи наступне.

Отримання одноразової грошової допомоги передбачено статтею 23 Закону України «Про міліцію».

Згідно довідки Хмельницької медико-соціальної експертизної комісії позивачу визначена третя група інвалідності, причиною якої є захворювання пов'язане з проходженням служби в органах внутрішніх справ.

Таким чином позивач відноситься до категорії осіб яким передбачена виплата одноразової грошової допомоги відповідно до статті 23 Закону України «Про міліцію».

Підстав для відмови позивачу у виплаті такої допомоги не передбачено пунктом 14 «Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції».

За таких обставин позов підлягає задоволенню.

Представник відповідача в судове засідання не прибув, хоча відповідач був належним чином повідомлений про дату, час і місце судового розгляду.

Представник третіх осіб позовні вимоги не визнав повністю, пояснивши суду, що дії відповідача є правомірними.

Позивач звернувся до управління Міністерства внутрішніх справ України в Хмельницькій області із заявою в якій просив виплатити йому одноразову грошову допомогу, оскільки під час проходження служби отримав захворювання яке спричинило третю групу інвалідності.

Управління Міністерства внутрішніх справ України в Хмельницькій області направило заяву позивача та додані до неї документи на адресу Міністерства внутрішніх справ України для прийняття відповідного рішення.

Згідно висновку Міністерства внутрішніх справ України про призначення одноразової грошової допомоги відповідно до Закону України «Про міліцію» № 556-XII від 20 грудня 1990 року, затвердженого 06 листопада 2015 року, позивачу відмовлено в виплаті такої допомоги.

Висновок про відмову у призначенні і виплаті одноразової грошової допомоги зроблений на підставі пункту 4 «Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції», так як в травні 2011 року позивач уже отримав одноразову грошову допомогу в зв'язку із частковою втратою працездатності і з часу отримання такої допомоги пройшло більше двох років.

Тобто із спливом строку вказаного у пункті 4 «Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції» позивач втратив право на отримання одноразової грошової допомоги.

За таких обставин у задоволенні позову необхідно відмовити.

Суд, заслухавши пояснення позивача, представника позивача, представника третіх осіб, дослідивши матеріали справи вважає, що позов підлягає задоволенню частково, з наступних підстав.

Відповідно до Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ позивач з 01 вересня 2015 року звільнений з органів МВС в запас Збройних Сил за пунктом 64 «ж» (за власним бажанням) згідно наказу управління Міністерства внутрішніх справ України в Хмельницькій області по особовому складу № 227 о/с від 01.09.2015 року.

Після звільнення позивач 11.09.2015 року пройшов обстеження в Хмельницькій обласній медико-соціальній експертизній комісії.

За результатами обстеження позивач отримав довідку серії АГ № 0004565 в якій зазначено, що ступінь втрати професійної працездатності у відсотках ОСОБА_7 становить 50 %, захворювання так, пов'язане з проходженням служби в ОВС України.

Частиною 6 статті 23 Закону України «Про міліцію» № 565-XII від 20.12.1990 року встановлено, що у разі поранення (контузії, травми або каліцтва), заподіяного працівнику міліції під час виконання ним службових обов'язків, яке призвело до встановлення йому інвалідності, а також інвалідності, що настала в період проходження служби в органах внутрішніх справ або не пізніше ніж через три місяці після звільнення зі служби чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження служби в органах внутрішніх справ, залежно від ступеня втрати працездатності йому виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 250-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності I групи, 200-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб,-у разі встановлення інвалідності II групи, 150-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності III групи в порядку та на умовах, визначених Кабінетом Міністрів України. Визначення ступеня втрати працездатності працівником міліції у період проходження служби в органах внутрішніх справ у кожному випадку ушкодження здоров'я здійснюється в індивідуальному порядку відповідно до законодавства.

Відповідно до статті 23 Закону України «Про міліцію» Кабінет Міністрів України постановою № 850 від 21.10.2015 року затвердив «Порядок та умови призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції».

Згідно пункту 1 Порядку № 850 від 21.10.2015 року ці Порядок та умови визначають механізм призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції.

Згідно підпункту 2 пункту 2 Порядку № 850 від 21.10.2015 року днем виникнення права на отримання грошової допомоги у разі встановлення працівнику міліції інвалідності або ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності є дата встановлення втрати працездатності, що зазначена в довідці медико-соціальної експертної комісії.

Позивач 11.09.2015 року оглянутий Хмельницькою обласною медико-соціальною експертизною комісією.

За результатами огляду, на підставі акту огляду МСЕК № 3967 позивач отримав довідку про результати визначення у застрахованої особи ступеня втрати професійної працездатності у відсотках серії АГ № 0004565, згідно якої ОСОБА_7, встановлено 50 % ступінь втрати професійної працездатності і причиною її втрати вказано, що втрата професійної працездатності пов'язана з проходженням служби позивача в ОВС України.

Також за результатами огляду позивачу надана третя група інвалідності, що підтверджується довідкою Хмельницької обласної медико-соціальної експертизної комісії серії АВ № 0570027 від 11.09.2015 року.

Відповідно до підпункту 2 пункту 3 Порядку № 850 від 21.10.2015 року грошова допомога призначається і виплачується у разі установлення працівникові міліції інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого під час виконання ним службових обов'язків, а також інвалідності, що настала в період проходження служби в органах внутрішніх справ або не пізніше ніж через три місяці після звільнення із служби чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження служби в органах внутрішніх справ, у розмірі 150-кратного прожиткового мінімуму, установленого законом для працездатних осіб на дату встановлення інвалідності,-у разі встановлення інвалідності III групи.

Так як з 11.09.2015 року у позивача виникло право на отримання грошової допомоги в зв'язку з встановленням йому як працівнику міліції третьої групи інвалідності, пов'язаної із з проходженням служби в ОВС України, він 02.11.2015 року звернувся із заявою на ім'я начальника УМВС України в Хмельницькій області з проханням провести йому виплату одноразової грошової допомоги.

До заяви позивачем надані всі необхідні документи, перелік яких наведений в самій заяві.

Управління Міністерства внутрішніх справ України в Хмельницькій області направило заяву та документи позивача на ім'я заступника директора ДФЗБО МВС України на затвердження для виплати одноразової грошової допомоги, що підтверджується супровідним листом № 15/1368 від 03 листопада 2015 року.

Згідно пункту 9 Порядку № 850 від 21.10.2015 року МВС в місячний строк після надходження зазначених у пункті 8 цих Порядку та умов документів приймає рішення про призначення або у випадках, передбачених пунктом 14 цих Порядку та умов, про відмову в призначенні грошової допомоги і надсилає його разом із зазначеними документами керівникові органу внутрішніх справ, у якому проходив (проходить) службу працівник міліції, для видання наказу про виплату такої допомоги, або у разі відмови - для письмового повідомлення осіб із зазначенням мотивів відмови.

Міністерством внутрішніх справ України відмовлено позивачу у призначенні одноразової грошової допомоги відповідно до Закону України «Про міліцію» № 565-XII від 20 грудня 1990 року, що об'єктивно підтверджується висновком від 06 листопада 2015 року.

Висновок про відмову ОСОБА_7, у призначенні та виплаті одноразової грошової допомоги направлений Міністерством внутрішніх справ України до ВФЗБО УМВС в Хмельницькій області згідно супровідного листа № 15/5-6491 від 06 листопада 2015 року.

За змістом цього супровідного листа вбачається, що позивачу відмовлено у призначенні та виплаті одноразової грошової допомоги на підставі пункту 4 «Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 850 від 21.10.2015 року.

Згідно пункту 4 Порядку № 850 від 21.10.2015 року якщо протягом двох років працівникові міліції після первинного встановлення інвалідності із втратою працездатності або ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності під час повторного огляду буде встановлено згідно з рішенням медико-соціальної експертної комісії вищу групу чи іншу причину інвалідності або більший відсоток втрати працездатності, що дає йому право на отримання грошової допомоги в більшому розмірі, виплата проводиться з урахуванням раніше виплаченої суми.

Із пояснень сторін та матеріалів справи встановлено, що в травні 2011 року позивач отримав одноразову грошову допомогу у період проходження служби, відповідно до пункту 1.3 «Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) або інвалідності працівника міліції», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 707 від 12 травня 2007 року, на підставі затвердженого висновку ДФЗБО МВС України від 18 травня 2011 року.

Відмова від 06 листопада 2015 року ґрунтується на тому, що оскільки ОСОБА_7, вже отримав одноразову грошову допомогу в травні 2011 року і з дати її встановлення та отримання пройшло більше двох років, тому позивач втратив право на нарахування та отримання такої допомоги на підставі довідки про результати визначення у застрахованої особи ступеня втрати професійної працездатності у відсотках серії АГ № 0004565, згідно якої ОСОБА_7, встановлено 50 % ступінь втрати професійної працездатності і причина її втрати пов'язана з проходженням служби позивача в ОВС України та довідкою Хмельницької обласної медико-соціальної експертизної комісії серії АВ № 0570027 від 11.09.2015 року про встановлення позивачу третьої групи інвалідності.

Враховуючи встановлені по справі обставини суд вважає, що така відмова відповідача не відповідає вимогам чинного законодавства, враховуючи наступне.

Відповідно до пункту 14 Порядку № 850 від 21.10.2015 року призначення і виплата грошової допомоги не здійснюються, якщо загибель (смерть), поранення (контузія, травма або каліцтво), інвалідність чи часткова втрата працездатності без установлення інвалідності працівника міліції за висновком комісії з розслідування нещасного випадку є наслідком:

-учинення ним злочину, адміністративного правопорушення або дисциплінарного проступку;

-учинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного, токсичного сп'яніння;

-навмисного спричинення собі тілесного ушкодження чи іншої шкоди своєму здоров'ю або самогубства (крім випадку доведення особи до самогубства, установленого судом);

-подання особою завідомо неправдивих відомостей для призначення і виплати грошової допомоги.

Такі підстави є вичерпними і розширеному тлумаченню не підлягають.

Жодна із таких підстав не може бути причиною у відмові позивачу в нарахуванні та отриманні одноразової грошової допомоги, оскільки відповідачем, представником третіх осіб не надані відповідні докази.

Відповідач внаслідок помилкового трактування змісту пункту 4 Порядку № 850 від 21.10.2015 року порушив право позивача на отримання одноразової грошової допомоги.

За змістом пункту 4 Порядку № 850 від 21.10.2015 року вбачається, що у разі встановлення позивачу третьої групи інвалідності протягом двох років після отримання в травні 2011 року одноразової грошової допомоги у період проходження служби, відповідно до пункту 1.3 «Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) або інвалідності працівника міліції», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 707 від 12 травня 2007 року, на підставі затвердженого висновку ДФЗБО МВС України від 18 травня 2011 року, одноразова грошова допомога на підставі довідок про результати визначення у застрахованої особи ступеня втрати професійної працездатності у відсотках серії АГ № 0004565 від 11.09.2015 року, згідно якої ОСОБА_7, встановлено 50 % ступінь втрати професійної працездатності і причиною її втрати вказано, що пов'язано з проходженням служби в ОВС України, а також довідки Хмельницької обласної медико-соціальної експертизної комісії серії АВ № 0570027 від 11.09.2015 року про встановлення позивачу третьої група інвалідності, повинна бути розрахована і виплачена з урахуванням раніше виплаченої суми, тобто із зменшенням нової виплати на суму раніше виплаченої допомоги у разі якщо позивач має право на отримання грошової допомоги в більшому розмірі.

Вказана норма Порядку № 850 від 21.10.2015 року не позбавляє позивача права на отримання одноразової грошової допомоги, а тільки встановлює обмеження у розмірі проведення виплати нарахованої суми грошової допомоги в залежності від часу повторного встановлення інвалідності із втратою працездатності після первинного встановлення втрати працездатності.

Оскільки позивачу встановлена третя група інвалідності в строк більше двох років після первинного встановлення ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності, він має право на отримання одноразової грошової допомоги у повному обсязі без урахування раніше виплаченої йому суми такої допомоги в травні 2011 року.

Таким чином суд вважає, що необхідно визнати протиправним та скасувати висновок Міністерства внутрішніх справ України від 06 листопада 2015 року про відмову у призначенні ОСОБА_7, одноразової грошової допомоги відповідно до Закону України «Про міліцію» № 565-XII від 20 грудня 1990 року.

Щодо позовної вимоги в якій позивач просить зобов'язати Міністерство внутрішніх справ України прийняти рішення про призначення ОСОБА_7 одноразової грошової допомоги відповідно до Закону України «Про міліцію», то в цій частині позовних вимог суд вважає за необхідне задовольнити їх частково та зобов'язати Міністерство внутрішніх справ України повторно розглянути заяву позивача про призначення йому одноразової грошової допомоги, оскільки суд вважає, що в даному випадку він не вправі підміняти державний орган у виконанні його повноважень, встановлених чинним законодавством.

Аналізуючи викладене, оцінюючи все в сукупності суд приходить до висновку, що позов обґрунтований і доведений в судовому засіданні дослідженими доказами, тому його необхідно задовольнити частково.

На підставі наведеного, керуючись ст. 23 Закону України «Про міліцію», постановою Кабінету Міністрів України № 850 від 21.10.2015 року, ст.ст. 9, 11, 86, 159 - 163, 167 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати висновок Міністерства внутрішніх справ України від 06 листопада 2015 року "Про відмову ОСОБА_7 в призначенні одноразової грошової допомоги відповідно до Закону України від 20 грудня 1990 року № 565-XII "Про міліцію".

Зобов'язати Міністерство внутрішніх справ України повторно розглянути заяву ОСОБА_7 від 30 жовтня 2015 року про призначення виплати одноразової грошової допомоги відповідно до Закону України від 20 грудня 1990 року № 565-XII "Про міліцію".

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

В повному обсязі постанова суду буде виготовлена 14.12.2015 року.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.

Повний текст постанови виготовлено 14 грудня 2015 року

Головуючий суддя судді/підпис/ /підпис/ /підпис/В.К. Блонський М.Є. Ніколайчук І.С. Козачок "Згідно з оригіналом" Суддя В.К. Блонський