Постанова № 54300273, 18.11.2015, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.11.2015
Номер справи
808/4027/15
Номер документу
54300273
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 листопада 2015 року Справа № 808/4027/15 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Нечипуренка О.М., при секретарі Резніченко А.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали адміністративної справи

за позовною заявою Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Запоріжжя ГУ ДФС у Запорізькій області

до: Шевченківського відділу державної виконавчої служби Запорізького міського управління юстиції

третя особа: Товариство з обмеженою відповідальністю "Пріма-Сервіс"

про визнання протиправним арешту майна та зобов'язання звільнити майно з-під арешту,

за участі представників сторін:

від позивача - Сахно О.О. (довіреність № 21600/08-30-10-024 від 02.10.2015)

від відповідача - Скрипник О.А. (довіреність № 13582/7 від 22.09.2015)

від третьої особи - Лесів О.В. (довіреність № 060 від 02.10.2015)

ВСТАНОВИВ:

До Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Запоріжжя ГУ ДФС у Запорізькій області до Шевченківського відділу державної виконавчої служби Запорізького міського управління юстиції, за участі у якості третьої особи у справі Товариства з обмеженою відповідальністю "Пріма-Сервіс", про зняття арешту з майна Товариства з обмеженою відповідальністю "Пріма-Сервіс" ЛТД (код ЄДРПОУ 13626072), яке перебуває у податковій заставі, а саме: автомобіль ГАЗ 4301, синього кольору, державний номер 1785 ЗПТ, номер двигуна 0174640; автомобіль ЗАЗ 1102, білого кольору, державний номер 2474 ЯТА, номер двигуна 0319572; автомобіль ВАЗ 21053, фіолетового кольору, державний номер 12002 НР, номер двигуна 21034792486; автомобіль ЗАЗ 1102, бежевого кольору, державний номер 1915 ЯТА, номер двигуна 0174640 (згідно акту опису № 285/10/24-020 від 16.01.2009); станція технічного обслуговування по вул. Львівській, 1а, м. Галич (згідно акту опису № 9667/10/24- 020/10/24-020 від 29.11.2010).

24.07.2015 судом, на підставі ст. ст. 104-107 КАС України, відкрито провадження у адміністративній справі № 808/4027/15 та призначено справи до судового розгляду на 03.08.2015. Розгляд справи відкладено на 07.08.2015. За клопотанням сторін провадження у справі було зупинено. Судове засідання призначено на 18.11.2015.

В позовній заяві зазначено, що накладення Шевченківським ВДВС Запорізького МУЮ арешту на майно ТОВ "Пріма-Сервіс" порушують право органів державної податкової служби здійснювати свої прямі функціональні обов'язки, по стягненню заборгованості боржника перед бюджетом. Крім того, зазначено, що право податкової застави у ДПІ у Шевченківському районі м. Запоріжжя виникло 19.01.2009, а у Шевченківського ВДВС Запорізького МУЮ лише з 2011 року. Також зазначає, звільнення майна з під арешту можливе лише за рішенням суду у відповідності до ст. 52, ст. 59 Закону України "Про виконавче провадження".

Представник відповідача проти позову заперечив та зазначив, що у випадках незавершеного виконавчого провадження арешт з майна чи коштів може бути знятий за рішенням суду. У зв'язку з тим, що заборгованість по виконавчим документам не погашена, підстави для зняття арешту відповідно до Закону України "Про виконавче провадження" відсутні.

Представник третьої особи проти задоволення позовних вимог не заперечив.

На виконання ст. 41 КАС України, у ході судового розгляду здійснювалось повне фіксування судового засідання за допомогою технічних засобів, а саме: комплексу "Камертон".

У засіданні 18.11.2015, судом, відповідно до ст.160 КАС України, сторонам проголошено вступну та резолютивну частини постанови та оголошено про час виготовлення постанови у повному обсязі.

Розглянувши матеріали справи, судом встановлені наступні обставини:

Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 3 Закону України "Про виконавче провадження", примусове виконання рішень державною виконавчою службою здійснюється на підставі виконавчих документів, визначених цим Законом. Відповідно до цього Закону, державною виконавчою службою підлягають виконанню такі виконавчі документи: виконавчі листи, що видаються судами, та накази господарських судів, у т.ч. на підставі рішень третейського суду; ухвали, постанови судів у цивільних, господарських, адміністративних та кримінальних справах у випадках, передбачених законом; судові накази; виконавчі написи нотаріусів. Частиною 2 ст. 4 Закону України "Про державну виконавчу службу" визначено, що державний виконавець є представником влади і здійснює примусове виконання судових рішень, постановлених іменем України, та рішень інших органів (посадових осіб), виконання яких покладено на державну виконавчу службу, у порядку, передбаченому законом.

Так, на виконанні в Шевченківському ВДВС Запорізького МУЮ перебуває зведене виконавче провадження про стягнення з ТОВ "Пріма-Сервіс" боргу на загальну суму 2170641,58 грн.

З Державного реєстру обтяжень рухомого майна вбачається, що на майно Товариства з обмеженою відповідальністю "Пріма-Сервіс" ЛТД (далі - ТОВ "Пріма-Сервіс") Шевченківським відділом державної виконавчої служби Запорізького міського управління юстиції (далі - Шевченківським ВДВС, Відповідач) накладено арешт, а саме:

19.01.2011 - на підставі постанови про відкриття виконавчого провадження ВП N5 23656960 від 05.01.2011;

26.10.2012 - на підставі постанови про арешт майна боржника та оголошення заборони на його відчуження ВП № 34716755 від 15.10.2012; постанови про арешт майна боржника та оголошення заборони на його відчуження ВП № 34633349 від 05.10.2012; постанови про арешт майна боржника та оголошення заборони на його відчуження ВП № 34633312 від 05.10.2012;

13.03.2014 - на підставі постанови про арешт майна боржника та оголошення заборони на його відчуження ВП № 39900271 від 09.01.2014.

Разом з тим, як встановлено судом та підтверджено матеріалами справи, станом на 20.07.2015 ТОВ "Пріма-Сервіс" має заборгованість перед бюджетом зі сплати податкових зобов'язань у розмірі 581 395,95 грн.

ДПІ у Шевченківському районі м. Запоріжжя, з метою забезпечення виконання ТОВ "Пріма-Сервіс" своїх обов'язків, керуючись статтями 88, 89 Податкового кодексу України, проведено опис майна ТОВ "Пріма-Сервіс" у податкову заставу, а саме - автомобіль ГАЗ 4301, синього кольору, державний номер 1785 ЗПТ, номер двигуна 0174640; автомобіль ЗАЗ 1102, білого кольору, державний номер 2474 ЯТА, номер двигуна 0319572; автомобіль ВАЗ 21053, фіолетового кольору, державний номер 12002 НР, номер двигуна 21034792486; автомобіль ЗАЗ 1102, бежевого кольору, державний номер 1915 ЯТА, номер двигуна 0174640, про що складено відповідний акт опису № 285/10/24-020 від 16.01.2009; станція технічного обслуговування по вул. Львівській, 1а, м. Галич, про що складено відповідний акт опису № 9667/10/24- 020/10/24-020 від 29.11.2010.

у Державному реєстрі обтяжень рухомого майна зареєстровано публічне обтяження, об'єктом якого стали активи ТОВ "Пріма-Сервіс" згідно з актом опису від 16.01.2009 № 285/10/24-020.

у Державному реєстрі обтяжень рухомого майна зареєстровано публічне обтяження, об'єктом якого стали активи ТОВ "Пріма-Сервіс" згідно з актом опису від 29.11.2010 № 9667/10/24- 020/10/24-020.

Підпунктом 16.1.4 п. 16.1 ст. 16 Податкового кодексу України передбачено обов'язок платників податків сплачувати податки та збори у строки та в розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Однак, вказана заборгованість на сьогодні залишається не сплаченою.

У зв'язку з вищевикладеним, ДПІ у Шевченківському районі м. Запоріжжя Г'У ДФС у Запорізькій області вживалися заходи зі стягнення податкового боргу у судовому порядку.

Постановою Запорізького окружного адміністративного суду від 05.06.2014 по справі № 808/2904/14, залишеною без змін ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 14.01.2015 адміністративний позов ДПІ у Шевченківському районі м. Запоріжжя ГУ ДФС у Запорізькій області задоволено у повному обсязі, надано дозвіл на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна ТОВ "Пріма-Сервіс", що перебуває у податковій заставі.

Відповідно до п. 95.3 ст. 95 Податкового кодексу України, рішення суду щодо надання вказаного дозволу є підставою для прийняття контролюючим органом рішення про погашення усієї суми податкового боргу. Рішення контролюючого органу підписується його керівником та скріплюється гербовою печаткою контролюючого органу.

Так, 14.02.2015 ДПІ у Шевченківському районі м. Запоріжжя ГУ ДФС у Запорізькій області було прийнято Рішення № 5 про погашення усієї суми податкового боргу ТОВ "Пріма-Сервіс", що перебуває у податковій заставі.

Однак, ДПІ у Шевченківському районі м. Запоріжжя ГУ ДФС у Запорізькій області позбавлена можливості виконати вказане рішення та здійснити реалізацію заставного майна у зв'язку з накладенням Відповідачем арештів на майно ТОВ "Пріма-Сервіс".

08.05.2015 ДПІ у Шевченківському районі м. Запоріжжя листом № 8552/10/08-30-23-016 звернулась до Шевченківського ВДВС з проханням зняти арешт із зазначеного заставного майна.

27.05.2015 на адресу ДПІ у Шевченківському районі м. Запоріжжя надійшов лист Шевченківського ВДВС від 22.05.2015 № 7336/7, яким повідомлено Позивача, що на виконанні у Шевченківського ВДВС перебуває зведене виконавче провадження про стягнення з ТОВ "Пріма-Сервіс" боргу на загальну суму 2170641,58 грн. та у задоволенні заяви відмовлено з посиланням на ч. 5 ст. 60 Закону України "Про виконавче провадження".

Крім того, Шевченківським ВДВС роз'яснено право ДПІ у Шевченківському районі м. Запоріжжя звернутися до суду з позовом про зняття арешту з майна боржника.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд вважає позовні вимоги ДПІ у Шевченківському районі м. Запоріжжя обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню, з огляду на наступне:

Відповідно до п. 14.1.155 Податкового кодексу України, податкова застава - спосіб забезпечення сплати платником податків грошового зобов'язання та пені, не сплачених таким платником у строк, визначений цим Кодексом. Податкова застава виникає на підставах, встановлених цим Кодексом. У силу податкової застави орган стягнення має право в разі невиконання забезпеченого податковою заставою податкового зобов'язання одержати задоволення з вартості заставленого майна переважно перед іншими кредиторами у порядку, встановленому законом. Пріоритет заставодержателя на задоволення вимог із заставленого майна встановлюється відповідно до закону.

Згідно з п.88.1 Податковий кодекс України, з метою забезпечення виконання платником податків своїх обов'язків, визначених цим Кодексом, майно платника податків, який має податковий борг, передається у податкову заставу. Право податкової застави виникає згідно із законом та не потребує письмового оформлення.

Пунктом 90.1 Податкового кодексу України передбачено, що пріоритет податкової застави по відношенню до пріоритетів інших обтяжень (включаючи інші застави) встановлюється відповідно до закону.

Ст. 87 Податкового кодексу України встановлено, що надання майна, що перебуває у податковій заставі, у наступну заставу або його використання для забезпечення дійсної чи майбутньої вимоги третіх осіб не дозволяється.

Згідно ст. 50 Закону України "Про виконавче провадження" звернення стягнення на майно боржника полягає в його арешті (опису), вилученні та примусовій реалізації. У разі відсутності у боржника коштів та цінностей, достатніх для задоволення вимог стягувача, стягнення звертається також на належне боржникові інше майно, за винятком майна, на яке згідно з законом не може бути накладено стягнення.

Згідно ст. 52 Закону України "Про виконавче провадження" передбачено, що стягнення на заставлене майно в порядку примусового виконання допускається за виконавчими документами для задоволення вимог стягувача - заставодержателя. За постановою державного виконавця про стягнення виконавчого збору, винесеної у виконавчому провадженні про звернення стягнення на заставлене майно, стягнення звертається на вільне від застави майно боржника. Про звернення стягнення на заставлене майно для задоволення вимог стягувачів, які не є заставодержателями, державний виконавець повідомляє заставодержателя не пізніше наступного дня після накладення арешту на майно або тоді, коли йому стало відомо, що арештоване майно боржника знаходиться у заставі, та роз'яснює заставодержателю право на звернення до суду з позовом про звільнення заставленого майна з-під арешту.

Спільним наказом Міністерства юстиції України та Державної податкової адміністрації України від 07.02.2003р. №9/5/59 "Про реєстрацію податкових застав нерухомого майна" встановлено, що реєстрація податкових застав нерухомого майна здійснюється в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна в порядку встановленому Законом України "Про забезпечення вимог кредиторів та реєстрацію обтяжень".

Відповідно до ст.37 Закону України "Про забезпечення вимог кредиторів та реєстрацію обтяжень" до публічних обтяжень належить, зокрема, податкова застава. Порядок встановлення і зміст окремих видів публічних обтяжень визначаються законом. Публічне обтяження набирає чинності з моменту його реєстрації в Державному реєстрі.

Згідно статті 38 Закону України "Про забезпечення вимог кредиторів та реєстрацію обтяжень"при публічному обтяженні обтяжувачем є уповноважений орган. Права і обов'язки суб'єктів публічного обтяження встановлюються законом. Якщо інше не встановлено законом та не суперечить змісту публічного обтяження, обтяжувач за публічним обтяженням або інша особа, на користь якої встановлено публічне обтяження, також має права, передбачені статтею 23 цього Закону для обтяжувача за забезпечувальним обтяженням. Якщо рухоме майно, яке є предметом публічного обтяження, є також предметом інших обтяжень, задоволення прав обтяжувача за публічним обтяженням або особи, на користь якої встановлено публічне обтяження, здійснюється в черговості згідно з пріоритетом публічного обтяження. Пріоритет публічного обтяження встановлюється з моменту його реєстрації. Зареєстроване обтяження має вищий пріоритет над незареєстрованими обтяженнями. Пріоритет зареєстрованих обтяжень визначається у черговості їх реєстрації (ст.14 Закону)

Статтею 40 Закону України "Про забезпечення вимог кредиторів та реєстрацію обтяжень"передбачено,що звернення стягнення на предмет публічного обтяження здійснюється в порядку, встановленому законом. Якщо до предмета публічного обтяження зареєстроване інше обтяження з вищим пріоритетом, при зверненні стягнення на предмет публічного обтяження обтяжувач або особа, на користь якої встановлено публічне обтяження, зобов'язані надіслати обтяжувачу з вищим пріоритетом письмове повідомлення про звернення стягнення за публічним обтяженням у порядку, встановленому статтею 27 цього Закону. У цьому разі обтяжувач з вищим пріоритетом має переважне право на звернення стягнення на відповідне рухоме майно згідно з положеннями розділу IV цього Закону.

Згідно ст.18 Закону України "Про забезпечення вимог кредиторів та реєстрацію обтяжень" обмеження (обтяження) майна, що входить до складу єдиного майнового комплексу підприємства, підлягає реєстрації в Державному реєстрі прав на нерухоме майно. Пріоритет обмеження (обтяження) цього нерухомого майна визначається згідно з правилами, встановленими законом для визначення пріоритету прав на нерухоме майно.

Відповідно до ст. 182 Цивільного кодексу України право власності та інші речові права на нерухомі речі, обмеження цих прав, їх виникнення, перехід і припинення підлягають державній реєстрації.

Відповідно до ч. 3 ст. 3 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" права на нерухоме майно, які підлягають державній реєстрації відповідно до цього Закону, виникають з моменту такої реєстрації.

Як вбачається з витягу з Державного реєстру обтяжень рухомого майна, податкова застава зареєстрована раніше, ніж арешти за постановами Шевченківського ВДВС.

Тобто, у відповідності до приписів закону позивач має переважне право на задоволення своїх вимог перед відповідачам за рахунок майна ТОВ "Пріма-Сервіс".

Відповідно до ч. 5 ст. 59 Закону України № 606-ХІV, по незакінчених виконавчих провадженнях арешт з майна чи коштів може бути знятий за рішенням суду. Крім того, частиною 2 ст. 59 вказаного закону передбачено, що у разі прийняття судом рішення про звільнення майна з-під арешту або сплати боржником повної суми боргу за виконавчим документом до реалізації арештованого майна боржника, майно звільняється з-під арешту за постановою державного виконавця не пізніше наступного дня, коли йому стало відомо про такі обставини. Копія постанови про звільнення майна з-під арешту надсилається боржнику та до органу (установи), якому була надіслана постанова про накладення арешту на майно боржника на виконання.

При винесенні рішення суд також бере до уваги, що згідно з ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:

1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;

2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;

3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);

4) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);

5) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення.

Згідно п.2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Враховуючи вищевикладені обставини позовні вимоги підлягають задоволенню.

Керуючись ст. ст. 94, 158, 160, 162, 163, 167 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити у повному обсязі.

Зняти арешт з майна Товариства з обмеженою відповідальністю "Пріма-Сервіс" ЛТД (код ЄДРПОУ 13626072), яке перебуває у податковій заставі, а саме: автомобіль ГАЗ 4301, синього кольору, державний номер 1785 ЗПТ, номер двигуна 0174640; автомобіль ЗАЗ 1102, білого кольору, державний номер 2474 ЯТА, номер двигуна 0319572; автомобіль ВАЗ 21053, фіолетового кольору, державний номер 12002 НР, номер двигуна 21034792486; автомобіль ЗАЗ 1102, бежевого кольору, державний номер 1915 ЯТА, номер двигуна 0174640 (згідно акту опису № 285/10/24-020 від 16.01.2009); станція технічного обслуговування по вул. Львівській, 1а, м. Галич (згідно акту опису № 9667/10/24- 020/10/24-020 від 29.11.2010).

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України, або прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції

Суддя О.М. Нечипуренко