Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
14 грудня 2015 р. Справа №805/4872/15-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
час прийняття постанови: 15 год. 15 хв.
Донецький окружний адміністративний суд у складі: головуючий суддя: Куденков К.О.;
секретар судового засідання: Притула С.С.
за участю:
прокурора: Буяновський В.В.
представника позивача: Гац Л.В.
відповідачів: не з'явився
розглянувши у відкритому судовому засіданні позовну заяву прокурора міста Краматорська Донецької області в інтересах держави в особі Інспекції з питань захисту прав споживачів у Донецькій області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 про стягнення штрафу за порушення законодавства про рекламу,-
ВСТАНОВИВ:
Прокурор міста Краматорська Донецької області (надалі - прокурор) в інтересах держави в особі Інспекції з питань захисту прав споживачів у Донецькій області (надалі - позивач, Держспоживінспекція у Донецькій області) звернувся до суду із позовом до фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 (надалі - відповідач, ОСОБА_2) про стягнення штрафу за порушення законодавства про рекламу у розмірі 1 700,00 грн.
Позов мотивовано наявністю у відповідача заборгованості зі сплати штрафу за рішенням Інспекції з питань захисту прав споживачів у Донецькій області №14 від 03.07.2015р. про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу, яка підлягає стягненню у примусовому порядку.
Прокурор та представник позивача у судовому засіданні адміністративний позов підтримали та просили задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
Відповідач письмових заперечень на позовну заяву не надав.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про час та місце судового розгляду повідомлений, не повідомив суд про причини неявки у судове засідання.
Суд, заслухавши пояснення прокурора та представника позивача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи адміністративного позову, дійшов наступних висновків.
ОСОБА_2 зареєстрований у якості фізичної особи-підприємця, реєстраційний номер облікової картки платника податків та інших обов'язкових платежів: НОМЕР_1, місце проживання: 84301, АДРЕСА_1, про що зазначено у виписці з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців від 09.11.2015р.
08 червня 2015 року Держспоживінспекцією у Донецькій області складено протокол №14 про порушення законодавства про рекламу, за яким встановлено ознаки порушення вимог ч.5 ст.8 Закону України «Про рекламу», а саме: розповсюдження реклами без дати початку і закінчення знижки на продукцію.
Вказаним протоколом розповсюджувачем визначено відповідача щодо рекламної продукції, яка розміщена за адресою: м. Краматорськ, вул. Соціалістична, 45 (огорожа автомобільної стоянки готелю «Краматорськ»).
08 червня 2015 року Держспоживінспекцією у Донецькій області прийнято рішення про початок розгляду справи про порушення законодавства про рекламу відносно відповідача.
Також, 19.06.2015р. Держспоживінспекцією у Донецькій області складена вимога №04/16-222 до відповідача щодо надання відповідачем у строк до 03.07.2015р. письмових пояснень та належним чином завірених копій документів, у тому числі документ, що підтверджує вартість рекламної конструкції (або орендної плати) виготовленої та розповсюдженої реклами, та повідомлено, що 03.07.2015р. о 14 год. 00 хв. буде розглядатися справа про порушення позивачем законодавства про рекламу.
Вказана вимога направлена відповідачу, про що свідчить копія фіскального чеку Укрпошти від 19.06.2015р.
Згідно з протоколом засідання від 03.07.2015р. стосовно справи №14 про порушення законодавства про рекламу, вирішено прийняти рішення про накладення штрафу за неподання інформації щодо вартості розповсюдженої реклами та виготовлення реклами відносно відповідача.
Відповідно до рішення Інспекції з питань захисту прав споживачів у Донецькій області №14 від 03.07.2015р. про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу, за неподання інформації щодо вартості розповсюдженої реклами та виготовлення реклами до відповідача застосовано штраф у розмірі 1 700,00 грн.
Вказане рішення надіслане до відповідача, про що свідчить копія фіскального чеку Укрпошти від 06.07.2015р.
Держспоживінспекція у Донецькій області листом від 03.12.2015р. №05/17-597 повідомила, що заборгованість за рішенням №14 від 03.07.2015р. не сплачена.
У судовому засіданні від 14.12.2015р. представник Держспоживінспекції у Донецькій області надала пояснення, за якими на цей час до Держспоживінспекції у Донецькій області не надходили документи про сплату відповідачем штрафу.
Відповідно до абзацу другого ч.1 ст.26 Закону України від 03 липня 1996 року №270/96-ВР «Про рекламу» встановлено, що контроль за дотриманням законодавства України про рекламу здійснюють у межах своїх повноважень центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів - щодо захисту прав споживачів реклами.
За приписами абзацу першого ч.2 ст.26 Закону України «Про рекламу» встановлено, що на вимогу органів державної влади, на які згідно із законом покладено контроль за дотриманням вимог законодавства про рекламу, рекламодавці, виробники та розповсюджувачі реклами зобов'язані надавати документи, усні та/або письмові пояснення, відео- та звукозаписи, а також іншу інформацію, необхідну для здійснення ними повноважень щодо контролю.
Відповідно до ч.6 ст.27 Закону України «Про рекламу» передбачено, що за неподання або подання завідомо недостовірної інформації щодо вартості розповсюдженої реклами та/або виготовлення реклами та/або вартості розповсюдження реклами центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів, необхідної для здійснення ними передбачених цим Законом повноважень, на рекламодавців, виробників реклами та розповсюджувачів реклами накладається штраф у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Пунктом першим Положення про Державну інспекцію України з питань захисту прав споживачів, затвердженого Указом Президента України від 13 квітня 2011 року №465/2011, визначено, що Державна інспекція України з питань захисту прав споживачів (Держспоживінспекція України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра економічного розвитку і торгівлі України.
Держспоживінспекція України входить до системи органів виконавчої влади і реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів.
Держспоживінспекція України є спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів.
Відповідно до п.7 вказаного Положення передбачено, що Держспоживінспекція України здійснює свої повноваження безпосередньо та через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі.
Пунктом 8 Порядку накладення штрафів за порушення законодавства про рекламу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 травня 2004р. №693 передбачено, що накладати штрафи на рекламодавців, виробників та розповсюджувачів реклами мають право Голова Держспоживінспекції, його заступники, начальники територіальних органів Держспоживінспекції та їх заступники.
Згідно з п.20 вказаного Порядку встановлено, що сума штрафів за порушення законодавства про рекламу сплачується добровільно або стягується в судовому порядку відповідно до законодавства.
Таким чином, сума штрафу у розмірі 1 700,00 грн. за рішенням Інспекції з питань захисту прав споживачів у Донецькій області №14 від 03.07.2015р. підлягає стягненню у примусовому порядку.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 16.11.2015р., за клопотанням прокурора, відстрочено сплату судового збору до ухвалення судового рішення в адміністративній справі.
Прокурор у судовому засіданні від 14.12.2015р. надав пояснення, за якими судовий збір залишається несплаченим.
Відповідно до п.1 ч.6 ст.23 Закону України від 14 жовтня 2014 року №1697-VII «Про прокуратуру» передбачено, що під час здійснення представництва інтересів громадянина або держави у суді прокурор має право в порядку, передбаченому процесуальним законом та законом, що регулює виконавче провадження, звертатися до суду з позовом (заявою, поданням).
Відповідно до абзацу другого ч.1 ст.3 Закону України від 08 липня 2011 року № 3674-VI «Про судовий збір» встановлено, що судовий збір справляється: за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.
Вказаним Законом прокурора не звільнено від сплати судового збору за подання адміністративного позову.
Таким чином, за подання прокурором адміністративного позову повинен бути сплачений судовий збір.
Частиною другою ст.4 Закону України «Про судовий збір», в редакції чинній з 01.09.2015р., ставки судового збору встановлені у таких розмірах: за подання до адміністративного суду суб'єктом владних повноважень, юридичною особою адміністративного позову майнового характеру - 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру мінімальної заробітної плати.
Статтею 8 Закону України «Про Державний бюджет України на 2015 рік» установлено мінімальну заробітну плату у місячному розмірі з 1 січня 2015р.: 1 218,00 грн.
Таким чином, розмір судового збору за подання прокурором до суду позовної заяви вх.№4952/15 від 13.11.2015р. складає 1 218,00 грн.
Відповідно до ч.1 ст.94 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Частиною 4 ст.94 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Правила розподілу судових витрат, які передбачені ст.94 Кодексу адміністративного судочинства України, не передбачають стягнення сплаченого судового збору з відповідачів, які не є суб'єктами владних повноважень. Також, не передбачено повернення судового збору прокурору або іншому суб'єкту владних повноважень у разі задоволення їхнього адміністративного позову.
З відомостей із Єдиного державного реєстру, безоплатний доступ до яких забезпечується на підставі «Порядку надання відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців», затвердженого Наказом Міністерства юстиції України «Про деякі питання надання відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» № 466/5 від 31.03.2015р., зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 31 березня 2015р. за № 349/26794, вбачається, що Прокуратура м. Краматорська (Код ЄДРПОУ ВП: 24800679, місцезнаходження ВП: 84333, Донецька обл., місто Краматорськ, вул. Рум'янцева, будинок 4А) не має статусу юридичної особи, та входить до складу Прокуратури Донецької області (ідентифікаційний код: 25707002; місцезнаходження: 87515, Донецька обл., місто Маріуполь, проспект Леніна, будинок 29Б).
Статтею 2 Закону України «Про судовий збір» встановлено, що платники судового збору - громадяни України, іноземці, особи без громадянства, підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні) та фізичні особи - підприємці, які звертаються до суду чи стосовно яких ухвалене судове рішення, передбачене цим Законом.
Таким чином, оскільки ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 16.11.2015р. відстрочено сплату судового збору до ухвалення судового рішення в адміністративній справі, суд вбачає наявність достатніх підстав для стягнення з Прокуратури Донецької області судового збору у розмірі 1 218,00 грн. за подання Прокурором м. Краматорська адміністративного позову майнового характеру.
Керуючись ст. ст. 11, 17, 69-72, 86, 87, 94, 128, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов прокурора міста Краматорська Донецької області в інтересах держави в особі Інспекції з питань захисту прав споживачів у Донецькій області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 про стягнення штрафу за порушення законодавства про рекламу - задовольнити повністю.
Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 (реєстраційний номер облікової картки платника податків та інших обов'язкових платежів: НОМЕР_1, місце проживання: 84301, АДРЕСА_1) штраф за порушення законодавства про рекламу у розмірі 1 700 (одна тисяча сімсот) гривень 00 копійок на користь Державного бюджету України (отримувач: Краматорське УК, рахунок №31110106700059, код платежу 21081100, МФО 834016, ЄДРПОУ 37944338).
Стягнути з Прокуратури Донецької області (ідентифікаційний код: 25707002; місцезнаходження: 87515, Донецька обл., місто Маріуполь, проспект Леніна, будинок 29Б) на користь Державного бюджету України (рахунок №31214206784075, отримувач: Словянське УК/м.Слов`янськ/22030001, МФО: 834016, ЄДРПОУ отримувача: 37803368, призначення платежу за подання адміністративного позову: «Судовий збір, Донецький окружний адміністративний суд») суму судового збору у розмірі 1 218 (одна тисяча двісті вісімнадцять) гривень 00 копійок
Постанова прийнята у нарадчій кімнаті та проголошена у судовому засіданні 14 грудня 2015 року.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня проголошення постанови.
Суддя Куденков К.О.