Постанова № 54291688, 10.12.2015, Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області

Дата ухвалення
10.12.2015
Номер справи
686/22832/15-а
Номер документу
54291688
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 686/22832/15-а

ПОСТАНОВА

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

10 грудня 2015 року м. Хмельницький

Суддя Хмельницького міськрайонного суду Стефанишин С.Л., розглянувши в скороченому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому про визнання протиправними дій та зобовязання вчинити певні дії,-

В С Т А Н О В И В:

В листопаді 2015 року позивач звернулася до суду з вищевказаним позовом, зазначивши, що перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду Україні у місті Хмельницькому та отримує пенсію, призначену відповідно до Закону України «Про державну службу».

Листом від 23 жовтня 2015 року вих. № 518/а-12 відповідачем відмовлено у перерахунку пенсії.

Просить визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому щодо відмови включити у проведенні перерахунку пенсії з 09 вересня 2015 року відповідно до довідки територіального управління Державної судової адміністрації України Хмельницької області № 507 від 07.10.2015 року та зобовязати управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому з 09 вересня 2015 року здійснити перерахунок та виплату пенсії призначеної відповідно до Закону України «Про державну службу» з врахуванням довідки територіального управління Державної судової адміністрації України Хмельницької області № 507 від 07.10.2015 року.

Ухвалою суду від 20 листопада 2015 року було відкрито скорочене провадження.

Відповідачу були вручені копія ухвали про відкриття скороченого провадження разом з копією позовної заяви та доданих до неї документів, після чого відповідачем до суду надані письмові заперечення проти позову, в яких він вважає позовні вимоги необґрунтованими та просить відмовити в позові.

Суд вважає, що підстави для розгляду даної справи за загальними правилами адміністративного судочинства відсутні.

Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов слід задовольнити з наступних мотивів.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду Україні у місті Хмельницькому та отримує пенсію призначену відповідно до Закону України «Про державну службу». До виходу на пенсію займала посаду секретаря судового засідання Хмельницького міськрайонного суду.

Листом від 23 жовтня 2015 року вих. № 518/а-12 відповідачем відмовлено у перерахунку пенсії, в звязку з прийняттям Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213 пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про державну службу» не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються, тому законних підстав для проведення перерахунку немає.

Згідно довідки територіального управління Державної судової адміністрації України Хмельницької області № 507 від 07.10.2015 року з 09.09.2015 року заробітна плата за посадою секретаря судового засідання з урахуванням надбавки за 11 ранг державного службовця та надбавки за вислугу років 20% складає: 3 081,15 грн., з яких: посадовий оклад 2 067,00 коп., доплата за ранг 70,00 грн., надбавка за вислугу років 427,40 грн., місячна премія 516,75 грн.

Заробітна плата державних службовців згідно ст.33 Закону України "Про державну службу" складається з посадових окладів, премій, доплат за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Статтею 1 Закону України «Про оплату праці» визначено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

До структури заробітної плати згідно ст.2 Закону України «Про оплату праці» входить як основна заробітна плата, додаткова заробітна плата та інші заохочувальні компенсаційні виплати.

З положень підпункту «г» п.2 постанови Кабінету Міністрів України від 09 березня 2006 року №268 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, місцевого самоврядування та їх виконавчих органів, органів прокуратури, судів та інших органів» » вбачається, що керівникам органів, зазначених у пункті 1 цієї постанови, надано право у межах затвердженого фонду оплати праці надбавку за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи у розмірі до 50 відсотків посадового окладу з урахуванням надбавки за ранг державного службовця (дипломатичний ранг, класний чин, кваліфікаційний клас, спеціальне звання) та надбавки (винагороди) за вислугу років.

Відповідно до положень ст.41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески;суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Згідно положень ст.66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

З огляду на викладене, отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Для вирішення спірних правовідносин підлягають застосуванню спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, зокрема ст.41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та ст.66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», натомість положення Законів України «Про державну службу» та «;Про оплату праці» є загальними.

Така позиція висловлена Верховним Судом України в постанові від 20 лютого 2012 року (справа №21-430а11), яка відповідно приписів ч.2 ст.244-1 КАС України є обов'язковою для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України.

Згідно ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діли лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Зі статтею 22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Безпідставним є посилання відповідача на відсутність у позивачки права на перерахунок пенсії з огляду на положення пункту 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» № 213 від 02.03.2015р.

Так, відповідно до пункту 5 Прикінцевих положень Закону України „Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення № 213 від 02.03.2015р. з 1 червня 2015 року скасовані норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до Законів України "Про державну службу», «;Про прокуратуру», «;Про судоустрій і статус суддів», «;Про статус народного депутата України», «;Про Кабінет Міністрів України», «;Про судову експертизу», «;Про Національний банк України», «;Про службу в органах місцевого самоврядування», «;Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.

У звязку з викладеним з 1 червня 2015р. пенсії в порядку та на умовах, визначених вищезазначеними законами, не призначаються, а раніше призначені пенсії не переховуються.

Відповідно до ст.58 Конституції України закони та інші нормативно - правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Конституційний Суд України в своєму рішенні у справі № 1-7/99 за конституційним зверненням Національного банку України щодо офіційного тлумачення положення ч.1 ст.58 Конституції України (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів) від 09.02.1999 № 1-рп/99 роз'яснив, що положення частини першої статті 58 Конституції України про те, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи, треба розуміти так, що воно стосується людини і громадянина (фізичної особи).

Конституційний Суд України у мотивувальній частині свого рішення зазначив, що за загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у частині першій статті 58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.

Конституційний Суд України дійшов висновку, що положення ч.1 ст.58 Конституції України про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів у випадках, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи, стосується фізичних осіб і не поширюється на юридичних осіб.

Вказаний конституційний принцип не може поширюватись на закони та інші нормативно-правові акти, які пом'якшують або скасовують відповідальність юридичних осіб. Проте надання зворотної дії в часі таким нормативно-правовим актам може бути передбачено шляхом прямої вказівки про це в законі або іншому нормативно-правовому акті.

Відтак, оскільки пенсія позивачці ОСОБА_1 призначена у грудні 2006 року, тобто, до набрання чинності зазначеною нормою права, а питання перерахунку пенсії повязане з неправильним обчисленням розміру пенсії при її призначенні, то дія Закону України „Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення № 213 від 02.03.2015р. на правовідносини, що виникли, не поширюється.

Керуючись ст.ст. 17, 94, 159, 160, 163, 167 КАС України, суд -

П О С Т А Н О В И В:

ОСОБА_2 ОСОБА_3 про визнання протиправними дій та зобовязання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому щодо відмови ОСОБА_1 включити у проведенні перерахунку пенсії з 09 вересня 2015 року відповідно до довідки територіального управління Державної судової адміністрації України Хмельницької області № 507 від 07.10.2015 року.

Зобовязати управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому з 09 вересня 2015 року здійснити перерахунок та виплату пенсії призначеної ОСОБА_1 відповідно до Закону України «Про державну службу» з врахуванням довідки територіального управління Державної судової адміністрації України Хмельницької області № 507 від 07.10.2015 року.

Судові витрати у справі віднести на рахунок держави.

Копії постанови невідкладно надіслати сторонам.

Постанова набирає законної сили у порядку, визначеному ст. 254 КАС України.

Постанова за результатами скороченого провадження може бути оскаржена в апеляційному порядку сторонами, а також іншими особами у зв'язку з тим, що суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси чи обов'язки.

Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький міськрайонний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Вінницького апеляційного адміністративного суду.

Постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.

Суддя: С. Стефанишин