Справа 688/4405/15-а
№ 2-а/688/183/15
Постанова
Іменем України
14 грудня 2015 року м.Шепетівка
Шепетівський міськрайонний суд Хмельницької області в складі головуючого судді Головко Н.П., розглянувши в письмовому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м.Шепетівка та Шепетівському районі Хмельницької області про визнання протиправними дій та зобовязання здійснити розрахунок та виплату пенсії,
встановив:
02 грудня 2015 року позивач ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в м.Шепетівка та Шепетівському районі Хмельницької області про визнання протиправними дій відповідача щодо зміни базового місяця для нарахування індексації та зобовязання здійснити розрахунок та виплату пенсії без зміни базового місяця для нарахування індексації, який був визначений при призначенні пенсії. В обґрунтування позовних вимог позивачка зазначила, що перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в м.Шепетівці та Шепетівському районі з 20 січня 2011 року як отримувач пенсії за віком відповідно до Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування». При перерахунку пенсії з урахуванням інших виплат (матеріальна допомога на оздоровлення до щорічної відпустки, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, доплата за виконання обовязків по суміщенню професій, індексація тощо), на які нараховувались та сплачувались страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, відповідачем неправомірно проведено такий перерахунок, виходячи з 70% місячного заробітку. 15 жовтня 2015 року звернулася до Управління ПФУ в м.Шепетівка та Шепетівському районі про проведення перерахунку розміру пенсії відповідно до постанови Шепетівського міськрайонного суду від 15 травня 2015 року, в розмірі 90 % від суми середнього заробітку. Відповідачем здійснено перерахунок пенсії із урахуванням інших виплат, при цьому змінено базовий місяць для нарахування індексації. Вважає такі дії протиправними та такими, що порушують її права, оскільки даний перерахунок пенсії не є перерахунком відповідно до ст.ст.40, 42, 45 Закону України «Про загальнообов?язкове державне пенсійне страхування» та не є перерахунком згідно ст.37 Закону України «Про державну службу», а є упорядкуванням пенсійної справи з вини відповідача, підвищення розміру пенсії мало б відбутися з дня призначення розміру пенсії та не може бути підставою для зміни базового місяця для нарахування індексації відповідно до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення».
Представник відповідача ОСОБА_2 надіслала до суду письмові заперечення, у яких позов не визнала та зазначила, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні та одержує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування». На виконання постанови Шепетівського міськрайонного суду ОСОБА_1 проведено перерахунок пенсії згідно Закону України «Про державну службу» в розмірі 90% сум заробітної плати, зазначеної в довідці виконавчого комітету Шепетівської міської ради Хмельницької області. Після перерахунку розмір пенсійної виплати збільшився, а тому відповідно до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» та згідно з Порядком проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року № 1078, у разі підвищення розмірів пенсії, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов?язкове державне соціальне страхування, а також у разі зростання грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів, місяць, в якому відбулося підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення. Індексація грошових доходів, отриманих громадянами за цей місяць, не проводиться. З наступного місяця здійснюється обчислення наростаючим підсумком індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації. Тому після перерахунку пенсії ОСОБА_1 було змінено базовий місяць для індексації.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ч.7 ст.21 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» пенсійне забезпечення посадових осіб місцевого самоврядування, які мають стаж роботи в органах місцевого самоврядування та/або державної служби не менше 10 років, здійснюється у порядку, визначеному законодавством України про державну службу.
Згідно ст.37 Закону України «Про державну службу» в редакції , що діяла на час виникнення правовідносин, тобто 20 січня 2011 року, позивачка має право на отримання пенсії державного службовця в розмірі 90% суми заробітної плати, на яку було нараховано страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до ст.4 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індексація грошових доходівнаселенняпроводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка. Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону. Для проведення подальшої індексації грошовихдоходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, уякомуіндексспоживчихцін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті. Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін. Уразі якщо грошові доходи населення підвищено з урахуванням прогнозногорівняінфляціївипереджаючим шляхом, при визначенні обсягупідвищеннягрошовихдоходівузв'язкуізіндексацією враховуєтьсярівеньтакогопідвищенняупорядку,визначеному КабінетомМіністрів України.
Згідно з п.5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів Українивід 17 липня 2003 р. № 1078, у разі підвищення розмірів мінімальної заробітної плати, пенсії, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, стипендій, а також у разі зростання грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів місяць, в якому відбулося підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення. У базовому місяці значення індексу споживчих цін приймається за 1 або 100 відсотків. Індексація грошових доходів, отриманих громадянами за цей місяць, не провадиться. З наступного місяця здійснюється обчислення наростаючим підсумком індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації. У разі коли підвищення розмірів мінімальних соціальних гарантій, зазначених в абзаці першому цього пункту, не супроводжується зростанням грошових доходів громадян, передбачених пунктом 2 цього Порядку, грошові доходи індексуються на загальних підставах відповідно до пунктів 1-1 і 4 цього Порядку.
Враховуючи, що підвищення пенсії ОСОБА_1, яке було проведено відповідачем на підставі постанови Шепетівського міськрайонного суду Хмельницької області від 15 травня 2015 року, не є перерахунком пенсії відповідно до пенсійного законодавства, а по суті є відновленням порушеного права позивача на отримання пенсії в належному розмірі, вказаний перерахунок не може вважатися підвищенням грошового утримання особи та не може бути підставою для здійснення нової індексації із застосуванням нового рівня споживчих цін та відповідно для встановлення нового базового місяця, оскільки не проведення такого перерахунку є порушенням чинного законодавства органами Пенсійного фонду, та не є новим видом забезпечення, що тягне за собою збільшення доходів особи без перегляду їх мінімального розміру.
Отже, відповідачем було порушено вимоги чинного законодавства при проведенні індексації пенсійних виплат ОСОБА_1
Таким чином, суд вважає дії відповідача щодо зміни базового місяця для нарахування індексації неправомірними та дійшов висновку, що ОСОБА_1 повинно бути здійснено перерахунок розміру раніше призначеної пенсії без зміни базового місяця для нарахування індексації.
Згідно ст.94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з державного бюджету України .
За таких обставин, судовий збір, сплачений позивачем, підлягає стягненню на його користь з Держаного бюджету.
На підставі викладеного, керуючись ст.37 Закону України «Про державну службу», ст.4 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», ст.ст.9, 11, 70, 71, 99, 158-163 КАС України, суд
постановив:
Позов задовольнити.
Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в м.Шепетівка та Шепетівському районі в Хмельницькій області щодо зміни базового місяця для нарахування індексації при перерахунку пенсії ОСОБА_1.
Зобовязати Управління Пенсійного фонду України в м.Шепетівка та Шепетівському районі в Хмельницькій області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 за постановою Шепетівського міськрайонного суду Хмельницької області від 15 травня 2015 року без зміни базового місяця для нарахування індексації та виплатити різницю між виплаченою та належною до сплати сумою пенсії.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 судовий збір в сумі 487,20 грн.
Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня отримання її копії через Шепетівський міськрайонний суд Хмельницької області.
Суддя: