Постанова № 54289364, 24.11.2015, Київський районний суд м. Одеси

Дата ухвалення
24.11.2015
Номер справи
520/13688/15-а
Номер документу
54289364
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 520/13688/15-а

Провадження № 2-а/520/326/15

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24.11.2015 року

Київський районний суд м.Одеси у складі:

Головуючого Луняченка В.О.

При секретарі Нефедововї Г.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Київському районі м. Одеси про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

05.10.15 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Управління пенсійного фонду України в Київському районі м.Одеси про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, в якому просить визнати неправомірною відмову Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м.Одеси врахувати при розрахунку пенсії ОСОБА_1 « інші випалти» матеріальну допомогу на оздоровлення , матеріальну допомогу на вирішення соціально- побутових питань, індексацію, скасувати рішення управління пенсійного фонду України в Київському районі м.Одеси №826692 від 28.09.15 року; зобовязати Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м.Одеси здійснити перерахунок та виплатити раніше призначеної пенсії ОСОБА_1 із 28.03.2015 ркоу в розмірі 90% від суми заробітної плати державного службовця, в редакції ст.. 37 Закону України «Про державну службу» на час призначення пенсії, не змінюючи базовий місяць, з урахуванням всіх складових на які нараховувався єдиний внесок на загальнообовязкове державне пенсійне страхування , а з 01.01.2011 року єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування в тому числі «інші виплати» матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально- побутових питань, індексації.

Вивчивши матеріали справи, суд приходить до наступного.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку, у тому числі, органів державної влади.

Згідно матеріалів справи, встановлено, що ОСОБА_1 отримує пенсію по 2-й групі інвалідності, як державний службовець з 24.12.10 року, яку розраховано відповідно до Закону України «Про державну службу». Пенсія розрахована в розмірі 90% від середнього заробітку та проіндексована базовим місяцем грудень 2010 року. При визначенні пенсії державного службовця, позивачем було надано довідку відповідачу для обрахунку заробітної плати, яка враховується для обчислення розміру пенсії, однак відповідачем не було включено, складові заробітної плати «інші виплати» матеріальна допомога на оздоровлення в сумі, яку позивач отримував до щорічної відпустки, матеріальна допомога для вирішення соціально побутових питань, індексацію які позивач отримував до виходу на пенсію та з яких сплачував єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування. Загальний стаж перебування ОСОБА_1 на державнй лужбі становить 20 років, тому пенсія йому розрахована в розмірі 90% При зверненні позивача до Управління пенсійного фонду України в Київському районі м.Одеси з довідкою від 14.09.15 року №01-12/956 про складові заробітної плати в яких визначені «інші виплати» які не були включені в заробітну плату для призначення пенсії та з заявою про упорядкування пенсії згідно з Законом України «Про державну службу», однак останньому рішенням Управління пенсійного фонду України в Київському районі м.Одеси від 28.09.15 року за №826692 відмовлено у включенні «інших виплат» матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально - побутових питань, індексацією з посиланням на ст.33 Закону України «Про державну службу» відповідно до якої заробітна плата державного службовця складається з посадового окладу, премії, доплати за ранг, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Інші виплати (матеріальна допомога та індексація) не входять до складу заробітної плати державних службовців згідно Закону України «Про державну службу» і не враховуються при обчисленні цього виду пенсії.

Позивач вважає зазначене рішення неправомірним, що й стало причиною для звернення до суду з дійсним позовом.

Згідно ч. 3 ст. 21 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», умови оплати праці посадових осіб місцевого самоврядування визначаються органом місцевого самоврядування, виходячи з умов оплати праці, встановлених для державних службовців відповідних категорій і посад. Згідно з ч. 7 ст. 21 Закону України«Про службу в органах місцевого самоврядування» пенсійне забезпечення посадових осіб місцевого самоврядування, які мають стаж служби в органах місцевого самоврядування та/або державної служби не менше 10 років, здійснюється у порядку, визначеному законодавством України про державну службу.

Загальні засади діяльності, статус державних службовців, які працюють в державних органах та їх апараті, а також особливості правовідносин щодо призначення та перерахунку пенсій державним службовцям, встановлені Законом України «Про державну службу».

Відповідно до ч. 2 ст. 37 цього Закону ( в редакції чинній на момент призначення пенсії) пенсія державним службовцям призначається у розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90% заробітної плати.

Таким чином, призначення державному службовцю пенсії та її перерахунок здійснюється із сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 року N 1058-IV не містить визначення заробітної плати, на підставі якої здійснюється розрахунок пенсії. Із змісту статті 40 вказаного Закону вбачається, що з середньої заробітної плати (доходу) повинні бути сплачені страхові внески.

Пунктом 1 Постанови КМУ N 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» встановлено, що розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України N 3723, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі. Середньомісячна сума зазначених виплат за 24 або 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат за 24 календарні місяці роботи підряд перед зверненням за пенсією чи за 60 календарних місяців роботи підряд відповідно на 24 або на 60.

Відповідно до ч. 2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідачем не доведені обставини правомірності дій щодо відмови врахувати позивачу при розрахунку пенсії інші види виплат, на які нараховані та з яких утримані страхові внески до Пенсійного фонду України.

Відмовляючи у задоволенні вимог позивача щодо перерахунку пенсії з врахуванням «інших виплат» пенсій фонд виходив з того, що індексація , матеріальна допомога на оздоровлення та матеріальна допомога на вирішення соціально- побутових питань не включається до складу заробітної плати, однак згідно зі ст.2 Закону України "Про оплату праці" структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Водночас ст.33 Закону України «Про державну службу» встановлено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок (частина друга). Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань (частина шоста). Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України (частина сьома).

Таким чином, аналіз вищенаведених норм діючого законодавства та обставин справи дають підстави для висновку про те, що позовні вимоги ОСОБА_1 визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії підлягають задоволенню, таким чином відмова пенсійного фонду у проведенні перерахунку пенсії позивачу з урахуванням інших виплат визначених в довідці 14.09.15 року №01-12/956 про складові заробітної плати є неправомірною, а порушене право підлягає захисту.

Керуючись ст. ст. 9-11, 158-163, 256 КАС України, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Київському районі м. Одеси про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати неправомірною відмову Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м.Одеси врахувати при розрахунку пенсії ОСОБА_1 «інші виплати» матеріальну допомогу на оздоровлення , матеріальну допомогу на вирішення соціально- побутових питань, індексацію.

Скасувати рішення управління пенсійного фонду України в Київському районі м.Одеси №826692 від 28.09.15 року.

Зобовязати Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м.Одеси здійснити перерахунок та виплатити раніше призначену пенсію ОСОБА_1 із 28.03.2015 року в розмірі 90% від суми заробітної плати державного службовця, в редакції ст.37 Закону України «Про державну службу» на час призначення пенсії, не змінюючи базовий місяць, з урахуванням всіх складових на які нараховувався єдиний внесок на загальнообовязкове державне пенсійне страхування , а з 01.01.2011 року єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування в тому числі «інші виплати» матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально- побутових питань, індексації.

Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк апеляційної скарги із дня отримання копії постанови.

Суддя Луняченко В. О.