Справа № 359/11635/15-п
Провадження № 3/359/3369/2015
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 грудня 2015 року м. Бориспіль
Суддя Бориспільського міськрайонного суду Київської області Гончаров О.М., за участю представника митниці ОСОБА_1, особи, що притягається до відповідальності ОСОБА_2. , представника особи, що притягується до відповідальності ОСОБА_3 , розглянувши адміністративний матеріал, який надійшов від Київської митниці ДФС, про порушення митних правил за ст. 471 МК України щодо громадянина України ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, місце народження: Україна, Київська область, місце проживання: України, Київська область, м. Бровари, вул. Чкалова, 16/10; працює приватним підприємцем, паспорт громадянина України для виїзду за кордон ЕА 950292, виданий 25.04.2008 року, орган що видав 3201, персональний номер НОМЕР_1
ВСТАНОВИВ :
11.11.2015 року о 17 год. 35 хв. під час проходження митного контролю в зоні митного контролю залу "Відліт" терміналу "D" ДП МА "Бориспіль", громадянин України ОСОБА_2, який відлітав з України до Туреччини, м.Стамбул літаком авіакомпанії «МАУ», рейсом №715, своїми діями обрав канал, позначений символами зеленого кольору - «зелений коридор», тим самим, відповідно до ч. 5 ст. 366 МК України заявив про те, що переміщувані ним через митний коридор України товари не підлягають письмовому декларуванню, оподаткуванню митними платежами, не підпадають під встановлені законодавством заборони та обмеження щодо вивезення з митної території України та своїми діями засвідчив факти, що мають юридичне значення. Після перетину пасажиром „білої лінії", яка позначає закінчення зони спрощеного митного контролю „зелений коридор" на підставі п.4 ст.336 та ст.342 Митного Кодексу України пасажиру було задано запитання щодо наявності в нього готівки, на що він відповів, що має при собі 12564 долари США. Після цього пасажира було запрошено до службового приміщення залу "Відліт" терміналу "D" ДП МА "Бориспіль", де ним була видана готівка в розмірі 12564 доларів . Готівка знаходились у відділенні дорожньої сумки та гаманці..
Зазначена готівка переміщувалась без ознак приховування. Зі слів пасажира готівка належить йому особисто. Пасажир обрав для проходження митного контролю через зону спрощеного митного контролю "зелений коридор", де передбачено наявність у громадян готівки у сумі, що не перевищує 10 000 євро (чи еквівалент цієї суми в іншій валюті). З виявленої суми пасажиру було пропущено 10711 доларів США, що становить 10000 євро згідно курсу НБУ на 11.11.2015 року. За протоколом про порушення митних правил затримано 1853 долари США.
На момент проходження митного контролю належним чином оформленої декларації та дозвільних документів пасажир не надав, до моменту перетину ним «білої лінії» ", громадянин України ОСОБА_2, під час проходження митного контролю в залі «Відліт» терміналу «D» ДП МА «Бориспіль» порушив встановлений ст. 366 МК України порядок проходження митного контролю в зонах (коридорах) спрощеного митного контролю.
Зазначені дії, що полягають у переміщенні через митний кордон України особою, яка формою проходження митного контролю обрала проходження через «зелений коридор», готівки в обсязі, що підлягає обов'язковому письмовому декларуванню відповідно до Постанови Правління НБУ від 27.05.2008 № 148, мають ознаки порушення митних правил, передбаченого ст. 471 МК України.
У зв;язку з цим працівниками митниці складено протокол про порушення митних правил , один примірник якого вручено під підпис особі, діями якої скоєно порушення і в якому було зазначено про час та місце розгляду справи про порушення митних правил.
Підстав для перенесення розгляду справи, направлення матеріалів для додаткової перевірки, закриття провадження в справі - судом не встановлено.
В судове засідання громадянин України ОСОБА_2 та його представник ОСОБА_3 просять повернути вилучені кошти, оскільки порушення скоєно через необачність, та врахувати матеріальний та сімейний стан особи, яка має на утриманні 3 дітей , які самостійного доходу не мають, та непрацездатних матір та тещу. Просять не застосовувати додаткове покарання у вигляді конфіскації валюти.
Представник митниці ДФС ОСОБА_1 у судовому засіданні вважає, що особа яка притягується до адміністративної відповідальності винна у вчиненні адміністративного правопорушення, її вина підтверджується зібраними у справі доказами, і тому необхідно притягнути її до адміністративної відповідальності заст. 471 МК України, та застосувати до неї адміністративне стягнення у вигляді штрафу та конфіскації.
Дослідивши матеріали справи, вислухавши думку учасників процесу, суд вважає, що особа , стосовно якої складено протокол , підлягає притягненню до адміністративної відповідальності і її дії суд кваліфікує заст. 471 МК Україниза кваліфікуючими ознаками: порушення встановленогоМК Українипорядку проходження митного контролю в зонах (коридорах) спрощеного митного контролю, тобто переміщення через митний кордон України особою, яка формою проходження митного контролю обрала проходження (проїзд) через «зелений коридор», товарів (валютних цінностей) переміщення, яких через митний кордон обмежено, однак конфіскацію товару слід не застосовувати з наступних підстав.
Судом встановлено, 11.11.2015 року о 17 год. 35 хв. під час проходження митного контролю в зоні митного контролю залу "Відліт" терміналу "D" ДП МА "Бориспіль", громадянин України ОСОБА_2, який відлітав з України до Туреччини, м.Стамбул літаком авіакомпанії «МАУ», рейсом №715, проходив митний контроль.
Формою проходження митного контролю він обрав проходження через зону (коридор) спрощеного митного контролю («зелений коридор»), що належним чином інформаційно обладнана, тим самим шляхом вчинення дій заявив про відсутність у нього товарів, які під час переміщення через митний кордон України громадянами підлягають обов'язковому письмовому декларуванню, а також на переміщення яких через митний кордон України встановлено заборони або обмеження.
Після перетину громадянином України ОСОБА_2 білої лінії, що позначає закінчення «зеленого» коридору, на вимогу інспектора митниці пред'явити наявні у нього валютні цінності, він надав наявну при нього готівку іноземну валюту. Після перерахунку валюти було встановлено, що загальна сума складає 12564 доларів США. Сума у розмірі 1853 доларів США була затримана.
У відповідності до ч. 1ст. 458 МК Українипорушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений порядок переміщення товарів через митний кордон України.
Що стосується об'єктивної сторони правопорушення, передбаченогост. 471 МК України, вона полягає в переміщенні через митний кордон України особою, яка формою проходження митного контролю обрала проходження через «зелений коридор» товарів, переміщення яких через митний кордон України заборонено, або обмежено законодавством України, або товарів в обсягах, що перевищують неоподатковану норму переміщення через митний кордон України.
Відповідно до п.1 розділу 2Інструкції про переміщення готівки і банківських металів через митний кордон України, затвердженоїпостановою НБУ № 148 від 27.05.2008 р. з наступними змінами, фізична особа має право ввозити в Україну готівку в сумі, що не перевищує в еквіваленті 10 000 євро без письмового декларування митному органу, а п.4 розділу 2 цієї ж Інструкціївстановлено, що фізична особа має право ввезтив Україну готівку, щоперевищує в еквіваленті 10 000 євро за наявності документів, що підтверджують зняття готівки з рахунків банків (фінансових установ) виключно на ту суму, що перевищує 10000 євро.При цьомудля осіб - нерезидентів НБУ встановивбільші обмеження, а саме відповідно допостанови НБУ №312від 25.07.2012 р. фізична особа - нерезидент має право ввозити в Україну готівку в сумі, що перевищує в еквіваленті 10 000 євро за умови письмового декларування митному органу валюти в повному обсязі.
Згідно з ч. 5ст. 366 МК України, обрання «зеленого коридору» вважається заявою особи про те, що переміщені нею через митний кордон України товари не підлягають письмовому декларуванню.
Під термін товари підпадає в тому числі і іноземна валюта, згідно з положеннями ст. 4 ч. 1, п. 1 б), п.57МК України.
Відповідно до вимогст. 197 МК Українина окремі товари встановлюються обмеження щодо їх переміщення через митний кордон України. В даному випадку такі обмеження встановлені на рівні 10 000 євро, в зв'язку з чим валютні цінності, які переміщував правопорушник є товарами, переміщення яких через митний кордон України обмежене.
Щодо суб;єктивної сторони правопорушення встановлено наступне.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 не розумів протиправність своїх дій, не припускав можливості настання негативних наслідків, хоча міг і повинен був це розуміти і передбачати. Тобто, суб;єктивна сторона дій правопорушника полягає в протиправній необережністі в формі недбалості.
Відповідно до матеріалів справи, громадянин України ОСОБА_2 протиправно перемістив через митний кордон України 1854 долври США, які в нього були вилучені.
При визначені адміністративного стягнення, якому підлягає правопорушник, суд враховує ступінь суспільної небезпеки правопорушення, ступінь провини, ставлення до вчиненого, його майновий стан, а також обставини, які пом;якшують відповідальність, а саме те, що громадянин України ОСОБА_2 , вперше притягується до адміністративної відповідальності, щире каяття, а також той факт, що грошові кошти це його особисті кошти, і тому прийшов до висновку, що необхідним і достатнім в даному випадку є стягнення у вигляді штрафу.
Стосовно вирішення питання щодо конфіскації вилученої валюти, суд виходить з наступного.
Суд враховує практику Європейського Суду, зокрема постанову ЄСПЛ від 06.11.2008 року по справі «Ісмаілов проти Російської Федерації», де з достовірністю було встановлено законне походження коштів.
Відповідно дост. 8 Конституції Українив Україні визнається і діє принцип верховенства права.
Згідно зст. 9 Конституції України, а такожст. 17 Закону України «Про міжнародні договори» від 22.12.1993 року, міжнародні договори, згода на обов'язковість яких дана Верховною ОСОБА_1 України, є часткою національного законодавства України. Також передбачається, що якщо міжнародним договором встановлені інші права, ніж ті, які передбачені законодавством України, то застосовуються правила міжнародного договоруУкраїни. Тобто в такому випадку міжнародно - правові норми мають пріоритетне значення.
17 липня 1997 року Україна ратифікувала Європейську Конвенцію «З захисту прав і основних свобод людини», а також Протоколи 1, 2, 4, 7, 11, які є невідємною частиною Конвенції, чим визнала її дію внаціональній правовій системі, a такожобов'язковість рішень Європейського Суду з прав людини по всім питанням що стосуються тлумачення і застосування Конвенції.
Згідно з зазначеним рішеннямЄСПЛ,судове рішення, якимзастосовуєтьсяконфіскація майна, є втручанням в право особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, на повагу власності.
Згідно з Статтею 1 Протоколу N 1 до Конвенції з захисту прав людини, кожна фізична чи юридична особа має право на повагу до своєї власності. Ніхто не може бути позбавлений свого майна інакше, як в інтересах суспільства та на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.
В даному випадку майном громадянина України ОСОБА_2 є грошова сума в доларах США, яка, на думку представника митниці підлягає конфіскації.
За таких обставин конфіскація є втручанням в право громадянина України ОСОБА_2 на повагу власності і, відповідно, має бути застосована ст. 1 Протоколу №1 до Європейської Конвенції з захисту прав людини.
Перша і найбільшважлива вимога зазначеної правової норми полягає в тому, що будь-яке втручання публічної влади в право на повагу власності має бути законним. Також передбачається, що держава уповноважена здійснювати контроль за використанням власності шляхом забезпечення виконання законів.
Питанняпро те, чи буде досягнута справедлива рівновага між вимогами загального інтересу і захисту фундаментальних прав особи, має значення лише при умові, що таке втручання відповідає вимогам закону і не є безпідставним.
Об'єктивна сторона правопорушення, яке вичинив правопорушник, полягає в недекларуванні іноземної валюти при проходженні митного контролю в «зеленому коридорі», тобто в зоні спрощеного митного контролю, відповідальність за що передбаченаст. 471 МК України.
Що стосується загального інтересу, якому могло слугувати таке втручання Європейський суд зазначив, що держави мають законний інтерес і в той же час обов;язок вживати заходи в цілях виявлення та контролю руху готівкових коштів через кордони, оскільки значні сумиготівки можуть використовуватись для легалізації незаконних доходів, торгівлі наркотиками, фінансування тероризму, вчинення тяжких фінансових злочинів.
Загальна вимога про декларування, яка розповсюджується на будьяку особу, що перетинає кордон держави, попереджує прихований ввіз та вивіз грошових коштів з країни і конфіскаційна міра, яку тягне недекларування грошових коштів митному органу, є частиною загальної регулятивної системи, передбаченої для боротьби з подібними правопорушеннями.
Крім того, сума, яка може бути законно ввезена, чи фізично переміщена через український митний кордон, в принципі не обмежена, обмежена лише сума (10000 євро), яка може бути ввезена без письмового декларування.
З матеріалів справи вбачається, що джерело походження грошей правопорушника булозаконним. У судовому засіданні шляхом опитування свідка ОСОБА_4 було встановлено, що 05.11.2015 року на прохання знайомого ОСОБА_2 надав йому для ведення бізнесу тимчасово в борг 10000 доларів, які 16.11.2015 року йому було повернуто через виниклі обставини, що унеможливили їх використання. Пояснив, що ОСОБА_2 на одинці утримує сімю, в якій 3 дітей, дружина не працює. Також допомагає, а фактично утримує свою матір ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_2 та матір дружини- Щіголь Г.П. які є непрацездатними, потребують сторонньої допомоги за станом здоров;я.
Відповідно довідки податкової інспекції за січень-жовтень 2015 року від підприємницької діяльності ОСОБА_2 доходів не утримував.
В 2014 року отримання доходу в сумі 428250 грн. підтверджено документально.
Таким чином, застосовуючи додаткове покарання у вигляді конфіскації валюти, суд фактично не залишить громадянину України ОСОБА_2 раніш зароблених , а потім вилучених коштів у сумі 1853 долари, які фактично є його заробітною платою ( доходом) , та є бюджетом його сім;ї , і її відсутність позбавить його і його сім;ю належного матеріального забезпечення. При цьому судом враховано, що з пропущених через митний кордон 10000 євро, 16 листопада 2015 року 10000 доларів від повернув як борг після повернення в Україну.
Разом з тим, суд враховує п. 10 ч. 2 Конвенція про захист заробітної плати № 95, від 1949 року, яка переглянута Конвенцією Міжнародної організації праці №173 1992 року про захист вимог працівників у випадку неплатоспроможності роботодавця, від 1992 року, і залишає зазначену Конвенцію відкритою для подальшої ратифікації, яка ратифікованаЗаконом № 2996-IV від 19.10.2005 року, де указано: «Заробітна плата повинна охоронятися від арештів і передачі в такій мірі, в якій це вважається потрібним для утримання працівника і його сім'ї.».
Для того, щоб втручання вважалося пропорційним, воно має відповідати тяжкості правопорушення. Зокрема, в даному випадку, правопорушник не дотримався вимог, щодо внесення відомостей до митної декларації, а не вчинив будьякого іншого правопорушення, яке можна припустити (наприклад відмивання грошей або ухилення від сплати мита податків, тощо).
Крім того, сума, яку митний орган вимагає конфіскувати у громадянина України ОСОБА_2, з урахуванням наявності на утримання дружини та 3-х дітей, непрацездатних матері та тещі, є для нього значною, а шкода, яку він потенційно міг завдати органам влади, - незначна, оскільки він не ухилився від сплати мита та інших зборів і не завдав держані ніякої шкоди.
Суд вважає за необхідне зазначити, що сума коштів, яка підлягали обовязковому письмовому декларуванню, і була тимчасово вилучена є незначною до загальної суми, вивіз якої дозволено.
Таким чином, суд вважає, що конфіскацію в даному випадку можна було б застосувати в разі відшкодування майнової шкоди, завданої державі, однак вона не зазнала ніяких збитків внаслідок невнесення правопорушником відомостей до митної декларації.
Винність правопорушника, підтверджується зібраними в справі доказами, а саме: протокол по справі про порушення митних правил, доповідною запискою інспектора митниці, поясненням правопорушника, описом вилученої валюти.
Провадження у справах про порушення митних правил, згідност. 487 МК України, здійснюється відповідно до цьогоКодексу, а в частині, що не регулюється ним, - відповідно до законодавства України про адміністративні правопорушення.
Відповідно дост. 23 КУпАПадміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень, як самим правопорушником, так і іншими особами.
На підставі вищевикладеного, та враховуючи обставини, які свідчать про легальне і правомірне отримання правопорушником вилучених в нього валютних коштів, суд застосувавши міжнародно -правові норми, дійшов до висновку про не застосування до нього додаткового стягнення в вигляді конфіскації вилучених валютних коштів.
Крім цього, суд вважає за необхідне зазначити, що адміністративним законодавством не передбачено надання будьяких документів для отриманням особою грошей, які їй повинні бути повернуті, окрім документів, які посвідчують особу або документів, які уповноважують іншу особу, тобто гроші повинні бути поверненні без надання довідки банку.
Крім того, з правопорушника слід стягнути судовий збір в розмірі 243 грн. 60 коп. в дохід Держави та понесені митним органом витрати на транспортування предметів правопорушення в сумі 04,72 грн. на користь Київської митниці ДФС України.
Керуючись ст. 4 ЗУ «Про судовий збір України», ст.ст.197,471,522,524-529 МК України, ст.ст.283-285,294 КУпАП, -
ПОСТАНОВИВ:
Громадянина України ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, місце народження: Україна, Київська область, місце проживання: України, Київська область, м. Бровари, вул. Чкалова, 16/10; працює приватним підприємцем, паспорт громадянина України для виїзду за кордон ЕА 950292, виданий 25.04.2008 року, орган що видав 3201, персональний номер НОМЕР_1 - визнати винним у скоєні правопорушення, передбаченого ст. 471 МК України та накласти штраф у розмірі сто неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 1700 (одна тисяча сімсот) гривень 00 коп., звернувши в рахунок сплати штрафу грошові кошти в розмірі 1700 грн., вилучені відповідно до протоколу про порушення митних правил №0666/125120102/15 від 11.11.2015р.,
Сума штрафу підлягає сплаті на користь держави України (одержувач: Державний бюджет України; Код ЄДРПОУ: 38007070; код банку: 821018; банк отримувача: ГУ ДКСУ у Київській області; рахунок: №31117106705004, код класифікації доходів бюджету: 21081100, код виду надходжень бюджету: 050:
Вилучену згідно протоколу про порушення митних правил №0666/125120102/15 року від 11 листопада 2015 року валюту в розмірі 1853 ( одна тисяча вісімсот пятдесят три) долари США, - повернути громадянину України ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, місце народження: Україна, Київська область, місце проживання: України, Київська область, м. Бровари, вул. Чкалова, 16/10; працює приватним підприємцем, паспорт громадянина України для виїзду за кордон ЕА 950292, виданий 25.04.2008 року, орган що видав 3201, персональний номер НОМЕР_1
Стягнути з громадянина України ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, місце народження: Україна, Київська область, місце проживання: України, Київська область, м. Бровари, вул. Чкалова, 16/10; працює приватним підприємцем, паспорт громадянина України для виїзду за кордон ЕА 950292, виданий 25.04.2008 року, орган що видав 3201, персональний номер НОМЕР_1 на користь державного бюджету України (р/р №31216206700004, МФО: 821018, код за ЄДРПОУ 38007070, банк: ГУДКСУ у Київській області, отримувач коштів Бориспільське УДКСУ (м. Бориспіль): 22030001) судовий збір в розмірі 243 гривні 60 копійок.
Стягнути з громадянина України ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, місце народження: Україна, Київська область, місце проживання: України, Київська область, м. Бровари, вул. Чкалова, 16/10; працює приватним підприємцем, паспорт громадянина України для виїзду за кордон ЕА 950292, виданий 25.04.2008 року, орган що видав 3201, персональний номер НОМЕР_1 витрати, понесені Київською митницею ДФС на транспортування предметів правопорушення у розмірі 04 гривні 72 копійки. (Отримувач: Київська митниця ДФС, код ЄДРПОУ:39470947, код банку:821018, банк отримувача: ГУ ДКСУ у Київській області, рахунок: 35211035089083).
Постанова може бути оскаржена або опротестована прокурором протягом 10 днів з дня винесення, шляхом подачі скарги або апеляції до апеляційного суду Київської області, через міськрайсуд м. Борисполя
Постанова суду набрала законної сили ____.
Суддя :О.М.Гончаров