КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 826/7962/15 Головуючий у 1-й інстанції: Нагорянський С.І. Суддя-доповідач: Мацедонська В.Е.
У Х В А Л А
Іменем України
08 грудня 2015 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Мацедонської В.Е.,
суддів Грищенко Т.М., Лічевецького І.О.,
при секретарі Горяіновій Н.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Києві справу за апеляційною скаргою ОСОБА_2 на постанову Окружного адміністративного суду м.Києва від 13 жовтня 2015 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Центральної міжвідомчої експертної комісії МОЗ та МНС України про визнання протиправним та скасування висновку, зобов'язання вчинити дії,-
в с т а н о в и в:
Постановою Окружного адміністративного суду м.Києва від 13 жовтня 2015 року у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_2 відмовлено.
Не погоджуючись з прийнятим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції з мотивів порушення норм матеріального та процесуального права та ухвалити нове рішення, яким позовні вимоги задовольнити.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення позивача та представників сторін, дослідивши матеріали справи та обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_2 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році (категорія 3), що підтверджується посвідченням НОМЕР_1, виданим 19 квітня 2010 року Держадміністрацією м.Києва.
Згідно з довідкою до акта огляду медико-соціальною експертною комісією серії АВ №0092982, позивач є інвалідом ІІ групи з 01 грудня 2014 року по опорно-руховому апарату з причиною інвалідності - загальне захворювання, довічно.
Як вбачається з довідки Печерсько-Голосіївського об'єднаного районного у м.Києві військового комісаріату №182 від 26 червня 2014 року, позивач, перебуваючи на спеціальних зборах з 25 серпня 1986 року по 28 серпня 1986 року, приймав участь в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Відповідно до направлення КНП «Консультативно-діагностичний центр №2 Дарницького району м.Києва» від 24 грудня 2014 року позивача було направлено на медико-експертну комісію для встановлення причини захворювання з роботами по ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС. В направленні зазначено наступний діагноз: цукровий діабет ІІ тип, середнього ступеню тяжкості в стадії субкомпенсації. Діабетична переферична полінейропатія, вегетосенсорна форма. Діабетична ангіоретинопатія. Дисциркуляторна енцефалопатія ІІ ст. ІХС: атеросклероз аорти та коронарних судин. Гіпертонічна хвороба ІІ ст. СН ІІ-А.
Згідно експертного висновку Центральної міжвідомчої експертної комісії МОЗ та МНС України від 11 лютого 2015 року №689 відповідач на засіданні від 27 січня 2015 року №21 розглянуто звернення ОСОБА_2 і надану згідно Переліку та зареєстровану в ЦМЕК 24 грудня 2014 року документацію ОСОБА_2 на предмет встановлення причинного зв'язку хвороб, інвалідності і смерті з дією іонізуючого випромінювання та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС. Комісією визначено основний діагноз: цукровий діабет ІІ тип, середнього ступеню тяжкості в стадії субкомпенсації. Діабетична переферична полінейропатія, вегетосенсорна форма. Діабетична ангіоретинопатія. Дисциркуляторна енцефалопатія ІІ ст. ІХС: атеросклероз аорти та коронарних судин. Гіпертонічна хвороба ІІ ст. СН ІІ-А. Висновок ЦМЕК: захворювання загальне, з виконанням обов'язків військової служби по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, не пов'язане.
Суд першої інстанції, відмовляючи в задоволенні позовних вимог, дійшов висновку про відсутність правових підстав для визнання протиправним та скасування експертного висновку Центральної міжвідомчої експертної комісії МОЗ та МНС України по встановленню причинного зв'язку хвороб, що призвели до інвалідності та смерті з дією іонізуючого випромінювання та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС, стосовно позивача.
Колегія суддів погоджується з наведеними висновками суду першої інстанції враховуючи наступне.
Спірні правовідносини, що склались між сторонами регулюються Конституцією України, Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», який визначає основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я та створює єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення.
Згідно із ч.1 ст.12 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» причинний зв'язок між захворюванням, пов'язаним з Чорнобильською катастрофою, частковою або повною втратою працездатності громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, і Чорнобильською катастрофою визнається встановленим (незалежно від наявності дозиметричних показників чи їх відсутності), якщо його підтверджено під час стаціонарного обстеження постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи уповноваженою медичною комісією не нижче обласного рівня або спеціалізованими медичними установами Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Служби безпеки України, які мають ліцензію центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони здоров'я.
Згідно Положення про систему експертизи щодо встановлення причинного зв'язку хвороб, інвалідності і смерті з дією іонізуючого випромінювання та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров'я України, Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи від 30 травня 1997 року №166/129 (у редакції наказу Міністерства охорони здоров'я України, Міністерства надзвичайних ситуацій України від 10 жовтня 2012 року №789/1248), визначається система експертизи щодо встановлення причинного зв'язку хвороб, інвалідності і смерті з дією іонізуючого випромінювання та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС.
В силу п.1.2 вищезазначеного Положення складовими системи експертизи щодо встановлення причинного зв'язку хвороб, інвалідності і смерті з дією іонізуючого випромінювання та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС є експертні комісії, зокрема, для дорослих - Центральна міжвідомча експертна комісія, Донецька регіональна міжвідомча експертна комісія та Львівська регіональна міжвідомча експертна комісія.
Згідно п.п.1.3, 1.4 вищезазначеного Положення основною метою системи експертизи є з'ясування причин та обставин виникнення захворювань та ускладнень їх перебігу та наявності можливого впливу іонізуючого випромінювання та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС на їх розвиток та прогресування, обґрунтоване підтвердження такого зв'язку у осіб, які постраждали внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС. Експертизі щодо встановлення причинного зв'язку хвороб, інвалідності і смерті з дією іонізуючого випромінювання та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС підлягають особи, які згідно з чинним законодавством мають статус осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Згідно п.п.2.1, 2.3 Положення експертні комісії утворюються та припиняються спільним наказом МОЗ України та МНС України. Експертні комісії здійснюють свою діяльність на базі спеціалізованих закладів охорони здоров'я, що надають медичну допомогу постраждалим внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС, шляхом здійснення розгляду медичних справ постраждалих. Центральна МЕК здійснює свою діяльність на базі Державної установи «Національний науковий центр радіаційної медицини Національної академії медичних наук України».
У відповідності до п.3.1 Положення Центральна МЕК здійснює розгляд медичних справ постраждалих, які складаються з документів, перелік яких наведено відповідно в додатках 1 та 2 до цього Положення, та надає експертні висновки щодо зв'язку хвороб, інвалідності і смерті з впливом іонізуючого випромінювання та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС.
Формою роботи експертної комісії є засідання. Рішення експертної комісії приймається простою більшістю голосів складу експертної комісії. Рішення експертної комісії може бути оскаржено до суду (п.п.4.1, 4.5, 6.4 Положення)
Згідно додатку 1 до Положення про систему експертизи щодо встановлення причинного зв'язку хвороб, інвалідності і смерті з дією іонізуючого випромінювання та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС затверджено Перелік документів, що подаються на розгляд до Центральної МЕК та Донецької РМЕК і Львівської РМЕК щодо встановлення причинного зв'язку хвороб, інвалідності і смерті з дією іонізуючого випромінювання та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС для дорослого населення.
Відповідачем на виконання ухвали Київського апеляційного адміністративного суду від 19 листопада 2015 року до суду апеляційної інстанції подано завірені копії документів, на підставі яких прийнято експертний висновок №21 від 27 січня 2015 року про відмову в зв'язку захворювань з роботами по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС ОСОБА_2, а саме: копія посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році; копія паспорта позивача; копія довідки Печерсько-Голосіївського об'єднаного районного у м.Києві військового комісаріату №182 від 26 червня 2014 року; копія довідки до акту огляду МСЕК серії АВ №0092982 від 03 грудня 2014 року; копія направлення на проведення експертизи від 24 грудня 2014 року; копія виписки з медичної карти амбулаторного хворого ОСОБА_2 за період з 1970 року по 1999 рік; копія виписки з медичної карти амбулаторного хворого за період з 2004 року по 2005 рік; копія виписки з амбулаторної карти ОСОБА_2 за період з 2011 року по 2014 рік; копія виписки з медичної карти стаціонарного хворого в період з 16 січня 2004 року по 26 січня 2004 року; копія індивідуальної програми інваліда №1584/1129-б віл 03 грудня 2014 року.
Наказом Міністерства охорони здоров'я України від 17 травня 1997 року №150 затверджено нормативні акти щодо хвороб, при яких може бути встановлений причинний зв'язок з дією іонізуючого випромінення та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС.
Зазначеним наказом затверджено Перелік хвороб, при яких може бути встановлений причинний зв'язок з дією іонізуючого випромінювання та інших шкідливих чинників у дорослого населення, яке постраждало внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС, зокрема, до 4 групи «Хвороби, розвиток яких пов'язаний з дією іонізуючого випромінювання та комплексу шкідливих чинників внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС» відносяться ендокринні хвороби, розлади харчування та обміну речовин, до яких належить цукровий діабет: інсулінозалежний цукровий діабет (Е10); інсулінонезалежний цукровий діабет (Е11) (пп.1.1 п.1 група 4 Переліку); хвороби нервової системи: енцефалопатія, неуточнена (G93.4) (пп.3.2.1 п.3 група 4 Переліку); хвороби системи кровообігу: хвороби, що характеризуються підвищеним кров'яним тиском, ішемічна хвороба серця (пп.пп.4.1, 4.2 п.4 група 4 Переліку).
Згідно затвердженої наказом Міністерства охорони здоров'я України від 17 травня 1997 року №150 «Інструкції по застосуванню Переліку хвороб, при яких може бути встановлено причинний зв'язок з дією іонізуючого випромінювання та інших шкідливих чинників у дорослого населення, яке постраждало внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС, та Переліку хвороб і патологічних станів, ризик виникнення яких підвищується в результаті впливу на організм дитини іонізуючого випромінювання та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС» причинний зв'язок між захворюваннями, пов'язаними з Чорнобильською катастрофою, частковою або повною втратою працездатності громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, і Чорнобильською катастрофою визнається встановленим (незалежно від наявності дозиметричних показників чи їх відсутності), якщо його підтверджено під час стаціонарного обстеження постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи уповноваженою медичною комісією не нижче обласного рівня або спеціалізованими медичними установами Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Служби безпеки України, які мають відповідну ліцензію Міністерства охорони здоров'я України (п.2.1 р.2 Інструкції).
Відповідно до п.2.4 Інструкції питання про причинний зв'язок хвороб, які включено до 4 групи Переліку хвороб, вирішується Центральною МЕК та регіональними міжвідомчими експертними комісіями для всіх категорій постраждалих за наявності витягу з акта огляду медико-соціальної експертної комісії щодо стійкої втрати працездатності за Переліком хвороб.
Згідно п.3.4, пп.3.4.2, пп.3.4.6 п.3.4 наведеної Інструкції при встановленні причинного зв'язку за 4 групою Переліку хвороб для всіх категорій постраждалих внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС обов'язково береться до уваги час виникнення хвороб та наявність витягу з акта огляду медико-соціальної експертної комісії щодо стійкої втрати працездатності за Переліком хвороб.
За 4 групою Переліку хвороб розглядаються медичні справи учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (категорії 2 та 3), а також потерпілих від Чорнобильської катастрофи, визначених п.2 ч.1 ст.14 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (категорія 2), евакуйованих осіб та осіб, які постійно проживали у зоні безумовного (обов'язкового) відселення (категорія 2), гарантованого добровільного відселення (категорія 3), посиленого радіоекологічного контролю (категорія 4).
В учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (категорія 3) причинний зв'язок встановлюється, якщо хвороба виникла і це підтверджено стаціонарним лікуванням, у період роботи в зоні відчуження і протягом трьох років після закінчення участі в роботах з ліквідації.
При встановленні причинного зв'язку за 4 групою Переліку хвороб у разі захворювань на цукровий діабет та хвороб органів дихання, зокрема, причинний зв'язок щодо цукрового діабету можливий, коли хвороба виникла в період роботи учасників з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (категорії 2 та 3) або протягом одного року після закінчення робіт з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Із поданої до Центральної міжвідомчої експертної комісії МОЗ та МНС України медичної документації вбачається, що основним захворюванням позивача, яке призвело до втрати працездатності та встановлення інвалідності є двобічний коксартроз ІІІ ст., правобічний гонартроз правого плечового суглобу ІІІ ст. з контрактурами суглобів. Контрактура Дюпюітрена праворуч. ПФС ІІІ ст., проте, зазначена хвороба не відноситься до переліку хвороб 4 групи, при яких може бути встановлений причинний зв'язок з дією іонізуючого випромінювання та інших шкідливих чинників у дорослого населення у зв'язку з виконанням обов'язків військової служби по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Разом з тим, з наявних матеріалів справи вбачається захворювання позивача на цукровий діабет ІІ типу, який відноситься до переліку хвороб 4 групи, при яких може бути встановлений причинний зв'язок з дією іонізуючого випромінювання та інших шкідливих чинників у дорослого населення, яке постраждало внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС.
Приймаючи до уваги, що згідно виписки із медичної карти амбулаторного хворого поліклініки №2 захворювання позивача на цукровий діабет вперше встановлено амбулаторно у 2004 році, та враховуючи норми пп.3.4.2, пп.3.4.6 Інструкції, відсутні підстави для зв'язку даного захворювання з роботами по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Також встановлені у позивача гіпертонічна хвороба, ішемічна хвороба серця, дисциркуляторна енцефалопатія, які також входять до 4 групи Переліку хвороб, згідно наданих медичних документів також не діагностовані та не підтверджені в умовах стаціонару всупереч вимог пп.3.4.2 п.3.4 Інструкції по застосуванню Переліку хвороб, при яких може бути встановлено причинний зв'язок з дією іонізуючого випромінювання та інших шкідливих чинників у дорослого населення, яке постраждало внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС, та Переліку хвороб і патологічних станів, ризик виникнення яких підвищується в результаті впливу на організм дитини іонізуючого випромінювання та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС.
За таких обставин, враховуючи надані на розгляд Центральної міжвідомчої експертної комісії МОЗ та МНС України документи та медичну документацію ОСОБА_2, колегія суддів дійшла висновку щодо правомірності та обґрунтованості висновку від 11 лютого 2015 року №689, згідно якого відповідач встановив у позивача захворювання загальне, з виконанням обов'язків військової служби по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, не пов'язане, який прийнятий на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що визначені чинним законодавством, а також відсутності правових підстав для скасування оскаженого висновку та зобов'язання відповідача повторно розглянути звернення ОСОБА_2
У своїй апеляційній скарзі позивач посилається на порушення судом першої інстанції процесуальних норм, у зв'язку з незадоволенням клопотання про призначення судово-медичної експертизи.
Відповідно до ч.1 ст.81 КАС України для з'ясування обставин, що мають значення для справи і потребують спеціальних знань у галузі науки, мистецтва, техніки, ремесла тощо, суд може призначити експертизу.
З аналізу наведеної норми вбачається, що призначення судової експертизи є правом суду а не обов'язком та застосовується для з'ясування обставин, що мають значення для справи, як додатковий засіб доказування. Разом з тим, як вбачається з матеріалів справи та не заперечується відповідачем, встановлені у ОСОБА_2 захворювання не викликають сумніву, підтверджені медичною документацією та визнаються відповідачем.
Однак, частиною 1 ст.12 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначено, що причинний зв'язок між захворюванням, пов'язаним з Чорнобильською катастрофою, частковою або повною втратою працездатності громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, і Чорнобильською катастрофою визнається встановленим (незалежно від наявності дозиметричних показників чи їх відсутності), якщо його підтверджено під час стаціонарного обстеження постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи уповноваженою медичною комісією не нижче обласного рівня або спеціалізованими медичними установами Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Служби безпеки України, які мають ліцензію центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони здоров'я.
Таким чином, причинний зв'язок захворювання з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС встановлюється уповноваженою медичною комісією не нижче обласного рівня або спеціалізованими медичними установами Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Служби безпеки України, які мають ліцензію центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони здоров'я та не може бути встановлений шляхом проведення судово-медичної експертизи, у зв'язку з чим колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції про відсутність обґрунтованих підстав для призначення у справі судово-медичної експертизи.
Крім того, колегія суддів звертає увагу, що позивач не позбавлений права повторно звернутись до Центральної міжвідомчої експертної комісії МОЗ та МНС України при наявності (виявленні) інших медичних документів, що не подавались для проведення експертизи, враховуючи, що згідно п.5.10 Положення про систему експертизи щодо встановлення причинного зв'язку хвороб, інвалідності і смерті з дією іонізуючого випромінювання та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров'я України, Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи від 30 травня 1997 року №166/129 (у редакції наказу Міністерства охорони здоров'я України, Міністерства надзвичайних ситуацій України від 10 жовтня 2012 року №789/1248), повторний розгляд медичних справ у разі встановлення відсутності причинного зв'язку хвороб, інвалідності і смерті з дією іонізуючого випромінювання та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС проводиться тією самою експертною комісією у разі надходження додаткової інформації про зміни у стані здоров'я і працездатності постраждалого та/або у разі виявлення неврахування чи часткового врахування медичних та дозиметричних даних.
На підставі вищенаведеного, приймаючи до уваги, що судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи, судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права, висновки суду першої інстанції доводами апелянта не спростовані, колегія суддів приходить до висновку про відсутність підстав для зміни або скасування постанови суду.
Керуючись ст.ст.195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд,-
у х в а л и в:
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 - залишити без задоволення.
Постанову Окружного адміністративного суду м.Києва від 13 жовтня 2015 року - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня її складення в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Повний текст ухвали виготовлено 11 грудня 2015 року.
Головуючий суддя В.Е.Мацедонська
Судді Т.М.Грищенко
І.О.Лічевецький
.
Головуючий суддя Мацедонська В.Е.
Судді: Лічевецький І.О.
Грищенко Т.М.