У Х В А Л А
про залишення апеляційної скарги без руху
Справа № 718/786/15-а
10 грудня 2015 року
м. Вінниця
Суддя-доповідач Вінницького апеляційного адміністративного суду Смілянець Е. С., перевіривши матеріали заяви ОСОБА_2 про перегляд за нововиявленими обставинами постанови Вінницького апеляційного адміністративного суду від 02.09.2015 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Кіцманському районі Чернівецької області про визнання неправомірною відмови у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах,
В С Т А Н О В И В :
відповідно до постанови Вінницького апеляційного адміністративного суду від 02 вересня 2015 року скасовано рішення суду першої інстанції та відмовлено у задоволенні позовних вимог.
Позивач вважаючи, що є достатні підстави для перегляду рішення суду за нововиявленими обставинами звернувся до суду із заявою про перегляд постанови Вінницького апеляційного адміністративного суду від 02.09.2015 року за нововиявленими обставинами.
Перевіривши додержання особою, яка подала заяву, вимогам статтей 248-250 КАС України, суд дійшов висновку про залишення поданої заяви без руху з наступних підстав.
Згідно з матеріалами поданої заяви, заявником не дотримано вимог частини 4 ст. 248 КАС України, а саме до заяви не надано доказів сплати судового збору за подання заяви про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами у встановленому порядку та розмірі, не надано і доказів звільнення від такої сплати чи доказів, які б свідчили про можливість звільнення заявника від сплати судового збору на підставі статті 88 КАС України.
Правові засади справляння судового збору, платники, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначається положеннями Закону України "Про судовий збір".
Розміри та ставки судового збору встановлюються згідно із статтею 4 Закону України "Про судовий збір" та розраховуються відповідно до встановленого розміру мінімальної заробітної плати, станом на 1 січня календарного року.
Відповідно до Закону України "Про Державний бюджет України на 2015 рік" розмір мінімальної заробітної плати станом на 01 січня 2015 року складає 1218 грн. 00 коп.
Частиною 2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" передбачено, що за подання до адміністративного суду апеляційної скарги на рішення суду, заяви про приєднання до апеляційної скарги на рішення суду, заяви про перегляд судового рішення у зв'язку з нововиявленими обставинами необхідно сплатити 110 відсотків ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви, іншої заяви і скарги.
Згідно ч.3. ст. 6 цього ж закону за подання позовної заяви, що має одночасно майновий і немайновий характер, судовий збір сплачується за ставками, встановленими для позовних заяв майнового та немайнового характеру.
У разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.
Відповідно змісту позовної заяви, позивач звернувся до суду з трьома позовними вимогами.
Таким чином, розмір ставки судового збору за подання заяви про постанови Вінницького апеляційного адміністративного суду від 02.09.2015 року за нововиявленими обставинами згідно з вищевказаними правовими нормами становить 1607,76 грн. (110%*487,2 грн*3).
При цьому, слід зазначити, що починаючи з 06.02.2012 року судовий збір за подання такої заяви має справлятись за наступними реквізитами:
ОДЕРЖУВАЧ: УДКСУ у м. Вінниці (м. Вінниця), код платежу 22030001
Код ЄДРПОУ: 38054707
Банк: ГУ ДКСУ у Вінницькій області
МФО: 802015
розрахунковий рахунок № 31212206781002
Призначення платежу 22030001"Судовий збір (Державна судова адміністрація, 050)"
Також суд вважає за необхідне зазначити, що відповідно до Закону України " Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сплати судового збору" № 484-VIII від 22.05.2015 року, який набрав чинності з 01.09.2015 року змінено ставки судового збору.
Натомість, заявник, сплатив лише 80,40 грн. тобто 110 % від суми (73,08) яка була сплачена позивачем при поданні позову (розмір, що був встановлений попередньою редакцією Закону України " Про судовий збір").
Однак суд, зазначає, що відповідно до статті 5 КАС України провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.
Згідно з матеріалами справи, заявник звернувся із вказаною заявою 21.10.2015 року тобто після набрання чинності змін внесених до Закону України "Про судовий збір", а тому підстави для застосування попередньої редакції вказаного закону відсутні.
Також, крім зміни розміру судового збору за подання заяви про перегляд судового рішення у зв'язку з нововиявленими обставинами, змінився і розмір судового збору за подання адміністративного позову.
Відповідно до статті 4 Закону України "Про судовий збір", за подання до адміністративного суду адміністративного позову фізичною особою підлягає сплаті судовий збір у розмірі 0,4 розміру мінімальної заробітної плати.
Таким чином, зазначеною статею визначено ставку судового збору за подання адміністративного позову фізичною особою.
Частиною 2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" передбачено, що за подання до адміністративного суду апеляційної скарги на рішення суду, заяви про приєднання до апеляційної скарги на рішення суду, заяви про перегляд судового рішення у зв'язку з нововиявленими обставинами необхідно сплатити 110 відсотків ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви, іншої заяви і скарги.
Формулювання зазначеної статті - 110 відсотків ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви означає, що до розрахунку потрібно застосовувати суму вирахувану виходячи із розрахунку 0,4 розміру мінімальної заробітної плати.
Поняття ставки судового збору і суми сплаченого судового збору не є тотожними, оскільки ставка судового збору має чіткий розмір та прямо встановлена у законі, а сума сплаченого судового збору це сума фактично сплачена особою за певну форму звернення до суду, яка може відрізнятися від ставки судового збору чинної на момент конкретного звернення до суду особи, наприклад внаслідок внесення до закону змін, які змінили розмір ставки судового збору.
Таким чином може виникнути ситуація коли особа зверталася до суду з адміністративним позовом під час дії одного розміру ставки судового збору, а звертається із заявою про перегляд судового рішення у зв'язку з нововиявленими обставинами вже під час дії іншого (нового) розміру ставки судового збору.
Суд вважає за необхідне зазначити, що закон не прив'язує розмір судового збору за подання заяви про перегляд судового рішення у зв'язку з нововиявленими обставинами до розміру судового збору, що був сплачений при зверненні до суду з адміністративним позовом, натомість, як зазначалось вище такий розмір залежить лише від ставки судового збору визначеної законом, чинним на час конкретного звернення особи до суду.
Отже, в даному випадку судовий збір за подання заяви про перегляд судового рішення у зв'язку з нововиявленими обставинами у розмірі 110 % повинен розраховуватись виходячи із чинної на даний момент ставки судового збору за подання адміністративного позову тобто 110% від 0,4 % розміру мінімальної заробітної плати.
Таким чином, заявник вважаючи що судовий збір повинен бути сплачений ним у розмірі 80,40 грн. тобто 110 % від суми (73,08) яка була сплачена позивачем при поданні позову фактично допускає невірне (помилкове) тлумачення норми Закону України "Про судовий збір".
В порушення частини 6 статті 248 КАС України, в силу якої до заяви про перегляд судового рішення у зв'язку з нововиявленими обставинами додається документ про сплату судового збору, заявником не надано доказів сплати судового збору за подання заяви про перегляд судового рішення у зв'язку з нововиявленими обставинами у встановленому порядку та розмірі, не надано і доказів звільнення від такої сплати чи доказів які б свідчили про можливість звільнення заявника від сплати судового збору на підставі статті 88 КАС України.
Згідно з частиною третьою статті 250 КАС України, до заяви про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами, яка не оформлена відповідно до вимог, встановлених статтею 248 цього Кодексу, застосовуються правила статті 108 цього Кодексу.
Оскільки вказані судом обставини щодо невідповідності заяви про перегляд судового рішення у зв'язку з нововиявленими обставинами вимогам статті 248 КАС України створюють перешкоди для відкриття провадження за нововиявленими обставинами, заяву про перегляд судового рішення у зв'язку з нововиявленими обставинами необхідно залишити без руху з наданням особі, яка подала цю заяву, строку для усунення виявлених недоліків.
Керуючись ст.ст. 108, 248, 250 КАС України,
У Х В А Л И В :
1. Заяву ОСОБА_2 про перегляд постанови Вінницького апеляційного адміністративного суду від 02.09.2015 року за нововиявленими обставинами у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Кіцманському районі Чернівецької області про визнання неправомірною відмови у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах залишити без руху.
2. Запропонувати особі, яка подала заяву, в строк до 28 грудня 2015 року виконати вимоги даної ухвали та усунути виявлені недоліки поданої заяви.
3. Роз`яснити особі, яка подала заяву, що в разі неусунення недоліків, зазначених в ухвалі про залишення заяви про перегляд судового рішення у зв'язку з нововиявленими обставинами без руху, заява буде повернута особі, яка її подала.
4. Копію даної ухвали надіслати на адресу особи, яка подала заяву, рекомендованим листом.
Ухвала набирає законної сили з моменту постановлення та може бути оскаржена в касаційному порядку відповідно до ст. 212 КАС України.
Суддя-доповідач Смілянець Е. С.